Historia
Źródło: PODLASIE24
Źródło: PODLASIE24

Radosny jubileusz

W niedzielę 16 czerwca w parafii Trójcy Świętej odbyły się uroczystości jubileuszowe. - Dziękujemy Bogu w Trójcy Świętej za 250 lat jego zbawczego działania w tej wspólnocie parafialnej i za wszystkich ludzi dobrej woli zaangażowanych w przygotowanie i przeżycie tego pięknego jubileuszu - podsumowuje proboszcz ks. Sławomir Sulej.

Świętowanie rozpoczęła wizytacja kanoniczna parafii. O 9.00 bp Piotr Sawczuk przybył na cmentarz parafialny, gdzie wspólnie z wiernymi modlił się w intencji zmarłych, których szczątki spoczęły w tym miejscu, m.in. ks. Adolfa Kodyma posługującego ludziom chorym na tyfus, zmarłego w 1942 r. Tutaj odbyła się też prezentacja poszczególnych wspólnot działających w parafii: kół Żywego Różańca, Rycerstwa Niepokalanej, Zespołu Liturgicznego, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. O 10.00 w sali przy plebanii ksiądz biskup odbył spotkanie z radą parafialną. Było ono poświęcone współpracy z księdzem proboszczem w podejmowaniu zadań duszpasterskich i gospodarczych oraz efektom tej współpracy od czasu ostatniej wizytacji w 2012 r. Na koniec ksiądz biskup podpisał księgi parafialne.

O 12.00 odbył się ingres do świątyni. Ks. S. Sulej zdał sprawozdanie z historii i aktualnego życia lokalnego Kościoła. Przypomniał, że 10 marca 1769 r. erygowano parafię Trójcy Świętej w granicach ówczesnej diecezji poznańskiej. W latach 1770-1777 z fundacji dziedzica Żeliszewa Marcina Grzybowskiego pobudowano i wyposażono drewniany kościół, który służy po dziś dzień. Został on konsekrowany 19 października 1777 r. Życie wspólnoty parafialnej przez 250 lat nieustannie splecione było z losami ojczyzny i Kościoła katolickiego. Odcisnęły na niej swoje bolesne piętno zabory i powstania narodowe, a także rozłam na początku XX w. w związku z powstaniem Kościoła mariawitów. Szczególnie tragicznie potoczyły się losy tej wspólnoty podczas II wojny światowej. W lutym 1943 r. rozstrzelany został przez Niemców bohaterski kapłan urodzony w tej parafii ks. Jan Niedziałek, profesor WSD w Siedlcach i kapelan AK, zaś 18 maja 1944 r. okupanci niemieccy zamordowali 20 mieszkańców wsi Rososz.

Obecnie parafia liczy około 1,7 tys. wiernych, zamieszkujących 14 wiosek. Większość dostrzega potrzebę wspierania wysiłków na rzecz utrzymania i renowacji świątyni. Dzięki temu zaangażowaniu od ostatniej wizytacji w 2012 r. w kościele wykonano szereg prac: założono centralne ogrzewanie, wykonano iluminację na zewnątrz, przeprowadzono renowację i termomodernizację elewacji kościoła i dzwonnicy, odnowiono dwa bardzo zniszczone XVIII-wieczne obrazy, a także dwa XVIII-wieczne konfesjonały, dokonano generalnego remontu zabytkowego kamiennego parkanu, wybudowano granitowe schody do kościoła i dzwonnicy z podjazdem dla niepełnosprawnych, odnowiono boczne kaplice i znajdujące się w nich zabytkowe rokokowe ołtarze, zamontowano nowy sprzęt audiowizualny i oświetlenie wnętrza świątyni. Obecnie trwa renowacja zabytkowych organów z połowy XVIII w.

Wartość tych prac w przeciągu siedmiu lat wyniosła 1,6 mln zł, z czego 1 mln 50 tys. pozyskano z funduszy unijnych, samorządowych i państwowych. Życie wspólnoty parafialnej to także troska o jej wymiar duchowy. Pewna część parafian angażuje się w proklamację słowa Bożego w Zespole Liturgicznym liczącym ponad 40 osób. Około 30 chłopców i dziewcząt tworzy służbę liturgiczną ołtarza, 20 – scholę parafialną, ok. 20 działa w KSM. Wielu parafian należy do kół Żywego Różańca oraz Rycerstwa Niepokalanej. Biorą także udział w pielgrzymkach do miejsc świętych. Cenna jest współpraca z radą parafialną – tak na płaszczyźnie duszpasterskiej, jak i gospodarczej.

 

Dla ducha i dla ciała

Bp P. Sawczuk przewodniczył celebracji jubileuszowej Eucharystii, oraz procesji wokół kościoła. Wzięło w niej udział ponad tysiąc osób, zarówno mieszkańców parafii, jak i gości.

Następnie świętowanie przeniosło się na łąkę parafialną. Od kilku dni druhowie OSP oraz parafianie przygotowali namioty, stoły, ławki i krzesła udostępnione przez Dom Pracy Twórczej „Reymontówka”, gminy Kotuń i Skórzec, MODR w Siedlcach oraz świetlice z poszczególnych miejscowości. Postawiono dwie sceny, z których 1 wykonali pracownicy SKR Kotuń w Trzemuszce. Wszyscy skorzystali ze wspaniałego poczęstunku przygotowanego przez poszczególne miejscowości parafii, „Reymontówkę” oraz koła myśliwskie – były przysmaki z grilla, pierogi, wędliny i chleb ze smalcem, ciasto, owoce, lody i napoje. Członkowie KSM rozprowadzali książkę o parafii zredagowaną przez Sławomira Mikiciuka oraz inne pamiątki przygotowane na tę okazję. Dzieci korzystały ze zjeżdżalni udostępnionych przez LGD Ziemi Siedleckiej.

Na scenach odbywały się prezentacje artystyczne. Prowadzeniem zajęli się Karolina i Wiesław i Kadźmierczakowie. W programie były: prezentacja multimedialna nt. historii parafii przygotowana przez Norberta Bąbińskiego, inscenizacja poświęcona osobie ks. J. Niedziałka, męczennika II wojny światowej przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Żeliszewie po kierunkiem katechetki i nauczycielek, pokaz tańców w wykonaniu uczniów, występy zespołów Power Beat, Radość i Nasz Kotuń. Prawdziwym „gwoździem programu” był ponadgodzinny występ aktora Piotra Pręgowskiego wraz z zespołem oraz kabaretu Babeczki Podlaskie. Do 22.00 trwała zabawa taneczna.

XSS