Historia
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Rocznice, które łączy krzyż

10 kwietnia w Garwolinie podniośle obchodzono rocznice: mordu katyńskiego, katastrofy smoleńskiej i powrotu krzyża do sal lekcyjnych w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Oprócz kwietniowej daty, te trzy wydarzenia łączy krzyż, miłość do Boga i ojczyzny.

O 8.41 przed obeliskiem poświęconym Armii Krajowej oraz tablicą upamiętniającej pobyt prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Garwolinie w 2009 r. złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Z każdym rokiem jest coraz więcej delegacji oddających cześć byłemu prezydentowi i ofiarom mordu katyńskiego, ale też obrońcom krzyża w Miętnem.

– Wspominamy wielkie i ważne rocznice dla naszej ojczyzny, związane z męczeństwem polskich oficerów w Katyniu, jak również tragedią pod Smoleńskiem, gdzie w katastrofie lotniczej zginął nasz prezydent z małżonką i elitą polityczną naszego kraju – mówił podczas Mszy św. prepozyt kolegiaty Przemienienia Pańskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak. – Dziękujemy również Bogu za 32 rocznicę zwycięstwa krzyża w Miętnem, kiedy to młodzież Zespołu Szkół Rolniczych wypowiedziała się, że chce, aby krzyż był dla nich przewodnikiem. Ich pragnienie trwania przy krzyżu razem z biskupem diecezjalnym Janem Mazurem, honorowym obywatelem miasta, i modlitwa sprawiły, że krzyż zwyciężył – dodał.

Krzyż łączy

Nawiązując do trzech rocznic obchodzonych w grodzie nad Wilgą, rektor siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. prałat Mieczysław Głowacki, który w latach 80 posługiwał w garwolińskiej parafii, zaznaczył w homilii, iż modlitwą obejmujemy zarówno tych, którzy zginęli w Katyniu w obronie ojczyzny, jak i tych, lecieli do Smoleńska sześć lat temu, by oddać hołd pomordowanym na nieludzkiej ziemi. – Macie szczególne prawo, bo tu, na tej ziemi, powiedzieliście kiedyś „nie” władzy komunistycznej, zachowując krzyże. Kosztowało to wiele, ale dziś wiemy, że zwycięstwo jest po waszej stronie – podkreślił.

Starosta Marek Chciałowski zauważył też, iż trzy rocznice łączy krzyż. – „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Krzyż udowadnia, że w jedności siła. W krzyżu siła i zwycięstwo, jest on też elementem pokory i oddania drugiemu człowiekowi – uściślił.

Walka sprzed lat

Po nabożeństwie młodzież z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem przedstawiła krótki montaż na bazie programów telewizyjnych, które opisywały walkę o krzyże sprzed 32 lat. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem usytuowanym na kościelnym dziedzińcu, upamiętniającym strajk i obronę krzyża w ZSR w latach 1983/84.

W powiatowych uroczystościach uczestniczyli: poseł Grzegorz Woźniak z delegacją PiS, przedstawiciele samorządu Garwolina, Pilawy i Wilgi, instytucji, związków, szkół, służb mundurowych, kombatanci i członkowie AK oraz księża.

Waldemar Jaroń