Rozmaitości
Źródło: J
Źródło: J

Rozwój i bezpieczeństwo

Polska gospodarka się rozwija, a finanse państwa mają się dobrze - takie wnioski przewijały się podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbył się w dniach 18-19 października w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo”. Na zaproszenie Europejskiego Centrum Biznesu oraz samorządu miasta Siedlce w Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym wzięli udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki oraz biznesu. Dyskusje i prelekcje koncentrowały się na filarach polskiej gospodarki przyszłości, czyli branżach, firmach i instytucjach, które swoją działalnością oraz determinacją przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju. „W przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości dyskusja na temat filarów polskiej gospodarki przyszłości nabiera szczególnego znaczenia” - napisał do uczestników szczytu premier Mateusz Morawiecki, który objął wydarzenie honorowym patronatem. „To kluczowe zagadnienia dla naszego rozwoju, dla dobra przyszłości polskich rodzin. Wydarzenie stwarza wielkie możliwości. To unikalna szansa na dialog wielu grup i środowisk, okazja do refleksji nad doświadczeniem przebytych przemian, ale także kondycją naszego kraju” - napisał premier.

M. Morawiecki zwrócił uwagę na dobre wskaźniki gospodarcze, ale i konieczność dalszego rozwoju. „Musi to być rozwój społecznie wrażliwy oraz terytorialnie zrównoważony, wspierany przez silne państwo. Wzrost, który wspiera ideę Rzeczypospolitej jako dobra wspólnego wszystkich obywateli” – zaznaczył premier.

Na gospodarczy potencjał wschodniej części Polski wskazał minister energii Krzysztof Tchórzewski. – Miejsce konferencji nie jest przypadkowe. Tu bardziej widać pewne problemy i procesy, które zachodzą w Polsce lokalnej, czyli tam, gdzie powinniśmy być jako politycy i działacze gospodarczy, czyli bliżej ludzi. Tu bardziej widać, czym żyjemy każdego dnia i jakie problemy są do rozwiązania – podkreślił. Minister zwrócił uwagę na konieczność zabezpieczenia polskiej gospodarki pod kątem ryzyk wynikających z niepewności inwestycyjnej, sytuacji międzynarodowej, bezpieczeństwa gospodarczego, energetycznego i finansowego.

Z kolei prezydent Wojciech Kudelski podkreślił, że nie jest przypadkiem fakt, iż to Siedlce zostały po raz kolejny wybrane na miejsce obrad szczytu. – Zasłużyliśmy sobie na to wyróżnienie, bo stoimy w połowie stawki miast w rozwoju gospodarczym, a nie tak dawno byliśmy bardzo zapóźnieni – ocenił prezydent, wymieniając osiągnięcia samorządu w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców, dbałości o inwestorów, którzy tworzą miejsca pracy, troski o oświatę. – To efekt pracy całego naszego społeczeństwa, a mamy warunki do dalszego rozwoju – podkreślił W. Kudelski.

 

Dostawy energii niezagrożone

W inauguracyjnej sesji mówiono o najważniejszych zagadnieniach związanych z rozwojem polskiego gospodarki w nadchodzących latach. Prof. Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej uznała stan finansów państwa za dobry, a założenia budżetowe na 2019 r. nawet za przesadnie ostrożne. – Przewiduję na przyszły rok co najmniej utrzymanie obecnego tempa wzrostu gospodarczego – zapewniła G. Ancyparowicz. Minister K. Tchórzewski ocenił, iż w oparciu o jego dane, kontakty oraz opinie wynika, że „Polska staje się tygrysem Europy”. Jak zaznaczył, potrzeba nam sześciu lat stabilnego wzrostu, by zbudować solidne podwaliny pod potęgę gospodarczą kraju, ale – jest warunek – nie wolno nam się zatrzymywać w dążeniu do celu. Szef resortu energii mówił też o inwestycjach w energetyce, w tym koniecznej rozbudowie sieci przesyłowych.

Kwestię infrastruktury przesyłowej poruszył też Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Podkreślił, że bezpieczeństwo dostaw energii dzisiaj i w przyszłości to fundament gospodarki Polski oraz niezbędny element bezpieczeństwa kraju w każdym innym wymiarze. Wymaga to jednak – zdaniem Piotra Naimskiego – inwestycji w bezpieczeństwo, dostępu do surowców kopalnych oraz nowoczesnych technologii. Uspokajał, że dostawy energii elektrycznej do konsumentów nie są zagrożone.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła o nakładach na badania i rozwój, które – zdaniem minister – nie powinny być ponoszone wyłącznie przez państwo. – Tutaj widać poprawę, bo coraz więcej prywatnych firm zwiększa wydatki na własną myśl techniczną – zauważyła J. Emilewicz, dodając, że największe innowacje wypracowuje się w ochronie zdrowia i sektorze energetycznym. Minister wyraziła też przekonanie, że Polska nie jest jeszcze na szczycie swojej „górki rozwojowej” i ma potencjał do dalszego wzrostu.

Z kolei niepokojące dane dotyczą demografii. W świetle prognoz, na które wskazywał Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS, czekają nas duże problemy w związku ze starzeniem się społeczeństwa. – Udział osób w wieku produkcyjnym w Polsce oscyluje wokół ok. 60%. Na 341 emerytów pracuje 1 tys. osób – zwrócił uwagę M. Jedynak. – Na razie ten współczynnik jest przyzwoity, ale już za pięć lat na 420 emerytów pracować będzie 1 tys. osób. To będzie się pogłębiało, bo według prognoz w 2050 r. tysiąc pracowników pracować będzie już na 700 emerytów – wyjaśnił. M. Jedynak dodał, że w Polsce wskaźnik dzietności wynosi 1,56. Aby nasze społeczeństwo przestało się starzeć, wskaźnik ten powinien wynosić 2,1. Przyznał jednocześnie, że obecnie obserwowana jest lekka zmiana na plus, ale, jak dodał, nie jest to trwały trend.

 

Za działanie i determinację

Na zakończenie pierwszego dnia obrad tradycyjnie odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone statuetki „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2018”. To nagroda przyznawana osobom, instytucjom oraz firmom za szczególne działania w zakresie rozwoju, bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą. Laureaci honorowani są także „za determinację oraz konsekwencję w realizacji podjętych zobowiązań lub stawianymi przed nimi wyzwań z tytułu pełnionego przez nich stanowiska lub przyjętej strategii firmy”. W tym roku statuetki otrzymali: Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii, Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Henryk Kowalczyk – minister środowiska, Marian Banaś – sekretarz stanu ministerstwa finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Wojciech Kudelski – prezydent Siedlec, Bank Ochrony Środowiska S.A. oraz firma Stadler Polska Sp. z o.o. Wyróżnienie otrzymał Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.


Na rzecz rozwoju elektromobilności

TAURON i KGHM Polska Miedź rozpoczną współpracę w obszarze budowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, rozwoju usługi carsharingu oraz działań proekologicznych. List intencyjny w sprawie współpracy został podpisany 18 października podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego odbywającego się w Siedlcach. Porozumienie zakłada, w pierwszym etapie, uruchomienie stacji szybkiego ładowania (pozwalających na naładowanie samochodu elektrycznego zaledwie w pół godziny) w strategicznych dla KGHM oraz TAURON lokalizacjach.

– TAURON, rozwijając swoją ofertę elektromobilności, jest otwarty na współpracę z dużymi koncernami przemysłowymi i samorządami. Współpraca z KGHM stanowi dla nas kolejny krok w budowie bazowej sieci infrastruktury ładowania, która ma zapewnić komfort poruszania się samochodem elektrycznym po południowej Polsce. Ponadto liczymy na uzyskanie efektu synergii z dotychczasowych działań obu firm – przyznał Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. Wspólne działania obu firm będą dotyczyć również rozwoju carsharingu i poprawy efektywności zużycia energii elektrycznej.

Zdaniem ministra energii podpisanie umowy to bardzo ważny krok w przerwaniu kręgu niemocy dotyczącego rozwoju elektromobilności. – Nie było aut elektrycznych, bo nie było punktów ładowania, a tych nie opłacało się budować, bo nie było aut elektrycznych – tłumaczył Krzysztof Tchórzewski. Minister zwrócił uwagę, że do 2020 r. Polska musi osiągnąć wskaźnik 6 tys. punktów ładowania, w tym co najmniej 400 punktów szybkiego ładowania, żeby umożliwić poruszanie się po kraju samochodów elektrycznych.

HAH