Kościół

Święta Boga i człowieka

Rozmowa z ks. prof. Markiem Chmielewskim, wykładowcą teologii duchowości na KUL, założycielem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości.

Księże Profesorze, dlaczego Narodzenie Pańskie jest jedną z najważniejszych uroczystości dla chrześcijan?

Boże Narodzenie to święto Boga i człowieka. Przypomina ono fundamentalną prawdę wiary, że Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się dzieckiem Bożym. Tajemnica Wcielenia to swoiste dopełnienie historii zbawienia. Za Ojcami Kościoła można mówić nawet o drugim stworzeniu. W Księdze Rodzaju czytamy bowiem, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, to znaczy - jak tłumaczą Ojcowie Kościoła - na obraz i podobieństwo przewidzianego w planach Bożej Opatrzności Wcielonego Syna Bożego.

Odwieczne Słowo stało się Ciałem, aby przywrócić człowiekowi ten obraz i podobieństwo, który utracił przez grzech rajski. W tym sensie św. Jan Paweł II w pierwszej swej encyklice „Redemptor hominis” pisze, że „Chrystus-Odkupiciel (…) objawia w pełni człowieka samemu człowiekowi. (…) Człowiek odnajduje w nim swoją właściwą wielkość, godność i wartość swego człowieczeństwa” (nr 10).

Dzięki Wcieleniu, które przeżywamy w Boże Narodzenie, człowiek odzyskuje swoją pierwotną, zamierzoną przez Boga wielkość i godność. Stąd św. Leon Wielki woła: „Chrześcijaninie, poznaj godność swoją!”.

 

Co świadczy o tym, że ta uroczystość jest dla nas tak istotna?

Przede wszystkim nasza historia, której bieg mierzony jest według narodzenia Jezusa Chrystusa. Po świecku mówimy bowiem o latach przed naszą erą lub latach naszej ery, a jej wyznacznikiem jest właśnie Wcielenie. Drugi przejaw stanowi kultura. Niemal na całym świecie w życie codzienne wpisana jest prawda o tym, że Bóg stał się człowiekiem. Obchody Bożego Narodzenia to najbardziej rozpoznawalny element globalnej kultury. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł