Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wspomnienie o ks. Marku Borucu

W sobotę, 29 listopada, w kościele Przemienienia Pańskiego w Łukowie odbył się Dziękczynny Dzień Wspólnoty będący uczczeniem 30. rocznicy powstania w parafii Ruchu Światło-Życie i scholi młodzieżowej. Elementem spinającym obie uroczystości była 1. rocznica śmierci wieloletniego diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie, ks. Marka Boruca.

Uroczystości rozpoczęły się o 16.00 zawiązaniem wspólnoty w kaplicy O. Pio oraz powitaniem moderatorów Ruchu, którzy niegdyś posługiwali lub posługują w parafii Przemienienia Pańskiego, m.in.: ks. Jerzego Janowskiego, ks. Józefa Sobotki, ks. Krzysztofa Pawelca, ks. Franciszka Klebaniuka I ks. Rafała Jarosiewicza. Powitano także zaproszonych gości: ks. Adama Karcza, moderatora diecezjalnego ks. Marka Andrzejuka, ks. Grzegorza Suchodolskiego, ks. Stanisława Jastrzębskiego, ks. Tomasza Małkińskiego i wielu innych, związanych z Ruchem. W tym miejscu należy także wymienić członków Domowego Kościoła i wychowanków ks. Boruca. Znamienitym gościem była siostra ks. Marka, pani Irena.

W kaplicy przedstawiono prezentacje multimedialne poświęcone ks. Markowi Borucowi. Pierwsza przedstawiała najważniejsze wątki jego kapłańskiej drogi. Druga pokazywała go jako oddanego człowieka i wiernego przyjaciela. Pomiędzy prezentacjami usłyszeliśmy trzy świadectwa: Doroty Domańskiej z diakoni stałej, ks. Tomasza Małkińskiego oraz Pawła Mościckiego, mówiące o spotkaniu na swej drodze ks. Marka Boruca. Mówili o tym, co zdziałał w ich życiu ów kapłan i co jemu zawdzięczają.

O 18.00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. Uroczystą oprawę Mszy św. przygotowali członkowie i wychowankowie Ruchu Światło-Życie. W homilii biskup mówił o roli Ruchu i jego wielkiej wartości. Nawiązał do osoby ks. Marka, który był pionierem tego dzieła w naszej diecezji. – Należy dbać o to dzieło, gdyż ludzie tu się jednoczą i przez to potrafią żyć we wspólnocie – mówił. Na zakończenie Mszy św. została poświęcona tablica upamiętniająca osobę ks. Marka.

Po Eucharystii rozpoczął się koncert chóru „Schola Cantorum Misericordis Christi” z Białej Podlaskiej z towarzyszeniem Lwowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Piotra Karwowskiego.

Kolejna prezentacja multimedialna była poświęcona scholi młodzieżowej, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Z tej okazji spotkali się młodzi i starsi; ci którzy zaczynali tu grać i śpiewać i ci, którzy tworzą ją dzisiaj. Prezentacja pokazywała zdjęcia archiwalne i tworzenie krok po kroku tradycji śpiewania i grania na chwałę Panu Bogu w parafii Przemienia Pańskiego. Ważnym momentem było złożenie podziękowań Bogdanowi Garnkowi – organiście, który prowadził łukowską scholę w pierwszych latach jej istnienia. Darem dla łukowskiej scholi na jej jubileusz było błogosławieństwo papieskie Ojca Świętego Benedykta XVI.

Na zakończenie uroczystości goście i członkowie Ruchu odśpiewali pieśń, która ich kiedyś łączyła – „Cichy zapada zmrok”. Następnie wszyscy udali się na agapę.

Agnieszka Pawlik