Diecezja
Źródło: MK
Źródło: MK

Intensywne przygotowania

3 marca w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyło się spotkanie modlitewno-organizacyjne. Okazało się, że rejon radzyński w ramach spotkań diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży przyjmie ponad 600 osób z zagranicy.

Świątynię wypełniła licznie młodzież z dekanatów radzyńskiego i komarowskiego. W spotkaniu wzięli udział wolontariusze oraz rodziny, które zadeklarowały chęć goszczenia w swoich domach zagranicznych uczestników ŚDM. 20 parafii rejonu radzyńskiego od 20 do 25 lipca przyjmie ponad 600 osób z: Białorusi, Słowacji, Wenezueli, Arabii, Hiszpanii, Portugalii, Francji i Meksyku.

Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Grzegorz Suwała. – Czasem rysujemy serduszka z napisem: „Zobacz, jak cię kocham”. A Bóg postawił krzyż i powiedział: „Zobacz, jak cię kocham”. To jest moja miłość, bo Bóg jest miłością – mówił w kazaniu ks. Rafał Kornilak, podkreślając wagę Bożej miłości i miłosierdzia w życiu człowieka. O oprawę muzyczną zadbał międzyparafialny zespół utworzony specjalnie na czas ŚDM. Skupia on kilkudziesięciu młodych ludzi modlących się śpiewem, jak też grających na różnych instrumentach: skrzypcach, gitarze, flecie, saksofonie, elektrycznych organach. A wszystko pod kierunkiem organisty Karola Miłosza.

Duchowo i materialnie

– Choć do ŚDM zostało pięć miesięcy, Radzyń bardzo aktywnie przygotowuje się do tego wydarzenia duchowo i logistycznie – podkreśla ks. Mariusz Baran, koordynator rejonu radzyńskiego. – Chcemy, by dni w rejonie były czasem przygotowań duchowych zarówno dla naszej młodzieży, jak i przyjeżdżających z zagranicy i zaowocowały w Krakowie podczas spotkania z udziałem papieża Franciszka. Zapraszamy wolontariuszy i rodziny, które chcą przyjąć gości z różnych stron świata, podejmując w rozważaniach modlitewnych przesłanie ŚDM: „Błogosławieni miłosierni” – tłumaczy ks. Mariusz, dodając, iż organizatorzy chcą pokazać zagranicznym pielgrzymom miasto, ale tez przybliżyć polską kulturę, tradycję. – Pragniemy, by doświadczyli życzliwości i zaprzyjaźnili się z naszą młodzieżą – dodaje.

Powstał już szczegółowy program pobytu młodych w rejonie radzyńskim. Podpisane zostały umowy o współpracy z burmistrzami miast i wójtami gmin, na terenie których będzie mieszkała młodzież z zagranicy. Władze samorządowe wsparły też przygotowanie tzw. pakietów, czyli podarunków dla uczestników lipcowego spotkania – Zapadły decyzje dotyczące transportu, wyżywienia, opieki medycznej przez szpital. Zawarto też porozumienie o współpracy z policją i wyznaczono konkretne działania, by uczestnicy ŚDM w rejonie czuli się bezpiecznie – wylicza ks. koordynator. Do diecezjalnych dni ŚDM przygotowuje się też parafia w Drelowie, gdzie zostanie  zaprezentowana rekonstrukcja męczeństwa unitów drelowskich.

Wolontariusze wciąż potrzebni

W rejonie radzyńskim zgłosiło się wiele rodzin, które chcą gościć pielgrzymów w swoich domach. – Jesteśmy w stanie przyjąć nawet 610 osób, tj. o ponad 100 więcej niż zgłosiliśmy na początku – podkreśla ks. Baran.

Deklaracje pracy w wolontariacie młodzież może wypełniać do końca marca. – Potrzebujemy chętnych do sekcji językowej, muzycznej, liturgicznej, technicznej i porządkowej. Potem rozpoczną się szkolenia. Do chwili obecnej kwestionariusze wypełniło ok. 100 wolontariuszy. – zwraca uwagę. Nowością jest międzyparafialny zespół muzyczny, który gromadzi sporą grupę śpiewających i grających na instrumentach. Będzie on uczestniczył w kulminacyjnych wydarzeniach w rejonie, a wcześniej w planowanych spotkaniach modlitewnych. 3 kwietnia delegacje z każdej parafii udadzą się do siedleckiej katedry, by z rąk biskupa ordynariusza otrzymać specjalne posłanie do posługi wolontariatu.

Dwa fundusze na wsparcie

Z rejonu radzyńskiego na centralne uroczystości ŚDM wybierają się 462 osoby. Koszt trzydniowego pobytu wynosi 310 zł. Nie wszystkich na to stać, dlatego utworzono dwa fundusze, w ramach których młodzież może otrzymać finansową pomoc. W tym celu rozprowadzane są cegiełki po 5, 10 i 20 zł. Powstał też fundusz wspierający wydarzenia w samym Radzyniu. Wolontariusze odwiedzą zakłady pracy, instytucje, a także indywidualne osoby, prosząc o ofiarę na ten cel.

Kolejne modlitewne przygotowanie do ŚDM odbędzie się 29 kwietnia w Kocku. W maju młodzi spotkają się w Drelowie, zaś w czerwcu w Woli Osowińskiej.

Małgorzata Kołodziejczyk