Region
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Mamy bardzo dobre wyniki

18 lipca funkcjonariusze z powiatu bialskiego obchodzili doroczne Święto Policji. Był to czas podsumowań i wyróżnień.

Zgromadzonych gości, wśród których byli m.in. komendant wojewódzki policji insp. Paweł Dobrodziej, samorządowcy oraz przedstawiciele służb i instytucji współpracujących, przywitał komendant miejski policji w Białej Podlaskiej p.o. nadkom. Jerzy Czebreszuk. Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy. W ten sposób uczczono ofiary ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie.

Potem szef bialskiej komendy nawiązał do wyzwań, które w lipcu stanęły przed polską policją, i podziękował za rok dobrej służby, dzięki której bialska jednostka jest pozytywnie postrzegana przez mieszkańców, a miasto i powiat uważane są za bezpieczne. Podkreślano, że tutejsi funkcjonariusze osiągają bardzo dobre wyniki we wszystkich obszarach, zarówno kryminalnym, jak i tym dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy prewencji. Przypominano, że na tle innych polskich jednostek bialska prezentuje się bardzo dobrze.

Awanse, wyróżnienia i puchary

W trakcie uroczystości nastąpiło wręczenie aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe. W całym garnizonie awans otrzymało 85 funkcjonariuszy. Dodatkowo komendant wojewódzki policji insp. Paweł Dobrodziej wręczył wyróżnienia 15 policjantom, wykazującym największe zaangażowanie w służbę i osiągającym w niej najlepsze wyniki. Spotkanie było też okazją do nagrodzenia statuetkami i pucharami zwycięzców Turnieju Strzeleckiego towarzyszącego co roku bialskim obchodom Święta Policji. W tym roku nagrody ufundował prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Zaproszeni goście w swoich wypowiedziach podkreślali, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na policji w kontekście coraz większej liczby zagrożeń, w tym zagrożeń terrorystycznych. Województwo lubelskie i powiat bialski oceniano jako miejsca bezpieczne; zaznaczano, że tutejsi funkcjonariusze bardzo dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków.

Policja na ŚDM

Bialscy funkcjonariusze brali udział w zabezpieczeniu szczytu NATO. Wiadomo, że część z nich pojedzie także do Krakowa, by czuwać nad bezpieczeństwem pielgrzymów przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. Miejscowi policjanci byli też widoczni w trakcie tzw. Dni w Diecezji. W ramach służby eskortowali autobusy z pielgrzymami i czuwali podczas największych lokalnych spotkań, które gromadziły nawet po kilka tysięcy ludzi. Według wyliczeń policji do Kodnia na spotkanie w ramach ŚDM przyjechało około siedmiu tysięcy osób (100 autokarów przywiozło ok. 5 tys. pielgrzymów, reszta uczestników przybyła własnymi samochodami). Nad bezpieczeństwem wiernych czuwało wtedy 80 policjantów oraz przedstawicieli innych służb, w tym straży granicznej. Koncert w bialskim parku Radzwiłłowskim zgromadził z kolei 3 tysiące ludzi.

– Pomimo natężonego ruchu pieszych i kołowego policjanci nie zanotowali żadnych incydentów, nie zgłoszono nawet jednej kolizji. Dzięki sprawnej organizacji i zaangażowaniu setek osób, nie zanotowaliśmy w ciągu ostatniego tygodnia żadnych wypadków związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Kilka miesięcy żmudnych przygotowań organizatorów i służb przyniosło efekt w postaci bezpiecznego pobytu pielgrzymów w naszym rejonie. Czuwaliśmy nad sprawnym przemieszczaniem się młodzieży, zabezpieczając przejazdy zorganizowanych grup. Nadzorowaliśmy też przebieg lokalnych uroczystości. Wizytowaliśmy wszystkie miejsca, w których gromadzili się pielgrzymi. Bez wytchnienia pracowali przede wszystkim nasi policyjni pirotechnicy – podsumowują bialscy policjanci. Wysiłek nie poszedł na marne. A kolejne Święto Policji i związane z nim awanse już za rok!

AWAW