Kościół
Źródło: K
Źródło: K

Odbicie Miłości

Czy Całun Turyński naprawdę był płótnem pogrzebowym Jezusa? Fakty, które do dziś udało się ustalić, przemawiają za tym w 95%. Pytanie o autentyczność nie jest jednak najważniejsze.

- Stwierdzenie 100% autentyczności niczego nie zmieni, nie nawróci wszystkich ludzi. Rozważania o całunie mają przede wszystkim pobudzić nas do refleksji i postawienia sobie pytania o nasze zbawienie. Dlaczego doszło do umęczenia i śmierci Jezusa z Nazaretu? Jakie znaczenie ma dla nas Jego męka? Chrystus umarł za nasze grzechy i dla naszego odkupienia. Z Pisma św. wiemy, że zapłatą za grzech jest śmierć. W śmierci Chrystusa dopełniła się miara sprawiedliwości i objawiło się Boże Miłosierdzie. Bez niej bylibyśmy potępieni na wieki. Bóg nie chce śmierci grzesznika, wiec posłał na ziemię swego Syna - tłumaczy Krzysztof Sadło, członek Polskiego Centrum Syndonologicznego. Na co dzień nasz rozmówca oprowadza po wystawie „Kim jest Człowiek z Całunu?”, którą od 2012 r. można oglądać w krakowskim Centrum Jana Pawła II. Wylicza, że na ekspozycji wystawiono zwykłą i trójwymiarową kopię całunu, posąg sylwetki Chrystusa wzorowany na całunie i rekwizyty związane z Męką Pańską (replikę biczy, gwoździ oraz korony cierniowej).

Całość dopełniają 24 tablice informacyjne. Grupy zorganizowane odwiedzające wystawę mogą wysłuchać specjalnego wykładu. Przewodnicy często są zapraszani do szkół, parafii i wspólnot z prezentacją multimedialną na temat całunu.

 

Nienamalowany ręką

– Oprowadzając po wystawie, nie skupiamy się tylko na informacjach technicznych. Owszem, opowiadamy o tym, co widać na całunie, co na jego temat mówią badania naukowe i porównujemy owe fakty z opisem znanym z Ewangelii. Nie zapominamy jednak o kerygmacie. To bardzo ważne i potrzebne. W ten sposób wystawa ma też charakter ewangelizacyjny – podkreśla p. Krzysztof.

Płótno, którego oryginał przechowywany jest obecnie w Turynie, można porównać do niezwykłej księgi, z jakiej udało się odczytać wiele interesujących informacji. Mierzy ono 4,4 x 1,1 m. Jest wykonane z lnu i utkane w tzw. jodełkę. Oprócz tajemniczego wizerunku nosi na sobie także wiele innych śladów. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł