Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Służyć prawdzie

Rozmowa z ks. dr. hab. Andrzejem Kicińskim, profesorem i nowym prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Myślę, że głównym wyzwaniem dla Kościoła jest troska o człowieka, o jego integralny rozwój w świecie mediów. Czasami będzie to walka o podmiotowość człowieka, a czasami propozycja tworzenia braterskich i siostrzanych relacji, np. poprzez wspólną modlitwę. Wspomniana katedra zawsze dbała zgodnie z dewizą KUL - Deo et Patriae - o wykształcenie elity katolickiej w służbie Bogu i ojczyźnie.

Na wstępie serdecznie gratuluję Księdzu Profesorowi wyboru na urząd prorektora KUL. Czy to pierwszy w historii przypadek, że kapłan z diecezji siedleckiej będzie pełnił tak wysokie stanowisko na tej uczelni?

Dziękuję wszystkim za gratulacje, które docierają do mnie różnymi drogami. Odpowiadając na pytanie, myślę, że jeśli chodzi o wybór kapłana diecezji siedleckiej do kolegium rektorskiego – to tak. Wcześniej z naszej diecezji kapłani byli wybierani na funkcję dziekana czy prodziekana. Śp. ks. prof. Marian Kurdziałek, pochodzący z Bobrownik, pełnił funkcję prodziekana wydziału filozofii chrześcijańskiej (1957-1958 i 1964-1966) oraz dziekana (1975-1976). Śp. ks. prof. Stanisław Kamiński, pochodzący z Radzynia Podlaskiego, był dziekanem wspomnianego już wydziału filozofii chrześcijańskiej (1970-1975, 1977-1979 oraz 1981-1986). Abp Andrzej Dzięga, również pochodzący z Radzynia Podlaskiego, pełnił funkcję dziekana wydziału prawa, prawa kanonicznego i administracji (1999-2004), a obecnie na tym wydziale prodziekanem jest ks. prof. Krzysztof Burczak. Mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem.

Jaki będzie zakres Księdza obowiązków?

Jestem już po wstępnych spotkaniach z rektorem ks. prof. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł