Diecezja
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Umocnieni w wierze

Jubileusz to czas dziękczynienia i radości; dziękczynienia za wielkie dzieła, jakich Bóg pośród waszych przodków dokonał i dokonuje, oraz za ludzi, którzy tę historię tworzyli - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Mszy św. stanowiącej centralny punkt uroczystości 350-lecia parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie.

Popołudniową Mszę św. pod przewodnictwem bp. K. Gurdy, stanowiącą punkt kulminacyjny uroczystości, poprzedziło modlitewne przygotowanie wiernych do uroczystej konsekracji ołtarza. Kierujący wspólnotą parafialną ks. kan. Józef Sobotka przybliżył jej dzieje. Ks. prałat dr Zbigniew Sobolewski, który prowadził misje, podkreślił natomiast siłę kultu św. Antoniego z Padwy.

– Tutaj płynęła gorąca i szczera modlitwa do Boga. Ludzie odchodzili pocieszeni i umocnieni na duchu, otrzymywali łaski za wstawiennictwem swego patrona – zaznaczył.

Podczas Mszy św. bp K. Gurda dokonał poświęcenia nowego ołtarza i ambonki. W granitowym ołtarzu umieszczone zostały relikwie św. Jana Pawła II.

W rękach Boga

W homilii ksiądz biskup nawiązał do czasów związanych z próbą wiary przodków obecnych mieszkańców Huszlewa i okolic – jak nazwał okres prześladowania unitów. – Ta pamięć winna być zachowana. Duch wierności Ojcu Świętemu winien być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Stawać się fundamentem budowania kolejnych dziesięcioleci i stuleci waszej historii parafialnej, bowiem wiara jest Bożym darem – mówił. Nawiązując do pierwszego czytania, zwrócił również uwagę na znaczenie ołtarza w świątyni. – Ilekroć sprawujemy Eucharystię, tylekroć powtarzamy i przywołujemy przez sakramentalne znaki to, co się dokonało na drzewie krzyża. To w czasie sprawowania Mszy św., tej niekrwawej ofiary Chrystusa, chleb staje się Jego ciałem, wino krwią, a przez spożycie ciała Jezusa pod postacią chleba wchodzimy w jedyną i niepowtarzalna zażyłość z Panem Bogiem – mówił. Przypomniał, że na ołtarzu, wokół którego gromadzimy się w kościele, składamy i ofiarujemy również nasze osobiste sprawy, radości i trudy.

– Nowy ołtarz niech będzie dla was wezwaniem do jeszcze większego, bliższego przylgnięcia do Chrystusa, do Jego Kościoła – apelował bp K. Gurda. – Jesteśmy wezwani do gromadzenia się przy tym ołtarzu w każdą niedzielę na sprawowanie Mszy św., by oddać siebie i swoich najbliższych Bogu, bo przecież jedynie w rękach Boga możemy czuć się bezpieczni – podkreślił.


Świadectwo

Misje przeprowadzone w parafii pw. św. Antoniego przez ks. Z. Sobolewskiego były czasem modlitwy i zadumy nad naszym powołaniem do dobroci i miłości. Udało nam się zmobilizować, aby przybyć każdego dnia na Eucharystię i we wspólnocie Kościoła budować jedność. W pierwszym dniu ksiądz misjonarz pochylił się nad dziełem stwórczym Boga. Zwrócił uwagę na człowieka, który – stworzony na obraz i podobieństwo Stwórcy – jest przez Niego kochany. Następnie zostaliśmy przygotowani do sakramentu pokuty i pojednania, trwaliśmy na adoracji w ciszy przed Najświętszym Sakramentem, odnowiliśmy przyrzeczenia chrztu św., a małżonkowie mieli okazję odnowić sakrament małżeństwa. Uczestniczyliśmy również w Drodze Krzyżowej ulicami Huszlewa, procesji na cmentarz parafialny, poświęceniu krzyża misyjnego. Każdego dnia gromadziliśmy się na Apelu Jasnogórskim, poprzedzonym półgodzinnym rozważaniem.

Radowało się serce, kiedy najmłodsze dzieci dzieliły się swoją wiarą i wspominały legendę o królu, który miał trzech synów. Wysłuchały również rady, aby słuchać słów Boga i nimi żyć, zachowując przykazania Boże. Mówiły też, że aby przejść przez życie dobrze i osiągnąć cel, jakim jest niebo, często trzeba pokonać drogę prób i doświadczeń.

Wiem, że Pan Bóg zawsze dociera do serca na tyle, na ile się ono otworzy na Jego łaskę. Dziękuję za pokój serca, umocnienie w pokorze i głębsze przylgnięcie do Jezusa w trakcie misji. Jestem wdzięczna Bogu za ostatni dzień uroczystości jubileuszowych. Bp K. Gurda konsekrował nowy ołtarz oraz umieścił w nim relikwie św. Jana Pawła II – patrona Szkoły Podstawowej, która w czasie misji świętych obchodziła uroczystość dziesięciolecia nadania imienia. Konsekracja ołtarza jeszcze bardziej pomogła mi zrozumieć istotę ofiary składanej na ołtarzach kościołów całego świata.

Każdy z nas potrzebował takiego czasu, by odpocząć w Bogu i nabrać sił do dalszego kroczenia z Jezusem, wypełniając Jego najświętszą wolę. Chwała Tobie, Panie!

WIESŁAWA GŁUCHOWSKA


MOIM ZDANIEM

Ks. kan. Józef Sobotka, proboszcz parafii św. Antoniego w Huszlewie

Mimo że rocznica poświęcenia kościoła przypada 13 czerwca, ze względu na natężenie prac polowych zależało mi na tym, by jak największa liczba osób mogła uczestniczyć w misjach świętych, jak i uroczystościach jubileuszowych. Stąd decyzja, by odbyły się one nieco wcześniej. Gorliwość parafian i gotowość do uczestnictwa w misjach dobrze przygotowała ich do tego wielkiego święta, co jako proboszcza bardzo mnie cieszy. Mam wrażenie, że ksiądz misjonarz mocno poruszył serca i rozbudził ducha modlitwy.

Rangę jubileuszu podkreśliła również książka dr. Józefa Geresza dotycząca dziejów huszlewskiej parafii – ukazała się ona tuż przed uroczystościami rocznicowymi. Dla parafian stanowi ona potwierdzenie silnych korzeni tej wspólnoty oraz jest swego rodzaju łącznikiem z przeszłymi pokoleniami, zasłużonymi postaciami, w tym – przodkami wielu tutejszych rodzin.

Wprawdzie uroczystości 350-lecia parafii już za nami, jednak jubileusz ciągle trwa. Podkreśla go z jednej strony fakt, że wpisuje się on w takie wydarzenie, jakim jest trwający Rok Miłosierdzia, a z drugiej – zbieżność z innymi jubileuszami integrującymi mieszkańców tych terenów, jak świętowany w ubiegłą niedzielę jubileusz 90-lecia straży w Kobylanach.

LA