Komentarze
20/2026 (1600) 2026-05-14
Mamy to! Rządowy plan B zrealizowany! Polska podpisała umowę SAFE! Donald Tusk przekazał światu, że pokonał wewnętrznych oponentów, a w zasadzie „wrogów czytelnych ewidentnych, dla których silna Polska i silna Europa to jest naprawdę bardzo poważny problem”.

Nie obyło się, bo i jakżeby, bez złośliwości wobec prezydenta Karola Nawrockiego. Brawo premier pan! Odfajkowany kolejny odwet za przegraną z Lechem Kaczyńskim w prezydenckich wyborach. Dopiero co straszył nieuniknionym konfliktem z Rosją, a tu, proszę, nagle - za sprawą pożyczkowej czarodziejskiej różdżki - deklaruje nadzieję, ba, pewność niemal, że konflikt nas ominie. I przekonuje, ile to Polska - polskie bezpieczeństwo, polski przemysł zbrojeniowy, polskie firmy - na tej pożyczce zyska.
20/2026 (1600) 2026-05-14
Dojechać, lekceważyć, ignorować, sponiewierać, a na końcu z nonszalanckim uśmiechem podziękować za skończoną misję. Tak swoje kariery kończyli np. Jan Rokita czy Grzegorz Schetyna. Teraz czas na Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz i Szymona Hołownię. Bo taki rodzaj polityki najbardziej kocha uśmiechnięty i mściwy Donald Tusk.

I nie bez kozery padł tu przymiotnik mściwy. - To facet, który jest wyjątkowo mściwy. Jest rudy i mściwy - powiedział niegdyś o Tusku były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Kanalia, nawet bym powiedział - dorzucił szef prezydenckiej kancelarii Ryszard Kalisz. Pod nagranymi przed laty w knajpie „Sowa & Przyjaciele” słowami byłych członków PZPR podpisałby się dziś zapewne niejeden Polak.
20/2026 (1600) 2026-05-14
W niedzielę 10 maja w parafii św. Antoniego Padewskiego w Turowie miało miejsce wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli, poświęcenie relikwiarza i obrazu z wizerunkiem świętego oraz odczytanie aktu zawierzenia ojczyzny i parafii.

Uroczystościom przewodniczył ks. prałat Józef Niżnik, kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia relikwii była nowenna, w czasie której wspólnota parafialna wypraszała za przyczyną świętego potrzebne łaski. - Przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli modliliśmy się w intencji ojczyzny, rządzących, polecając również całą wspólnotę parafialną i nasze rodziny - mówi proboszcz ks. Paweł Smarz. To już druga parafia, która przyjęła relikwie dzięki jego fascynacji postacią świętego.
20/2026 (1600) 2026-05-14
W niedzielę 10 maja uroczystą procesją ulicami miasta i Eucharystią w katedrze zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Pauliny Jaricot w naszej diecezji.

Wydarzenie wpisane było w jubileusz 200-lecia Żywego Różańca, a jego pięknym zwieńczeniem stanie się pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Lyonu - miejsca narodzin bł. P. Jaricot. 22 maja - w rocznicę jej beatyfikacji - bp Kazimierz Gurda odprawi Mszę św. dziękczynną w kościele, który był jej kościołem parafialnym, gdzie została ochrzczona i pochowana. - Nasze votum - niesione dzisiaj w procesji złote serce z napisem „200 lat. Żywy Różaniec. Diecezja Siedlecka. Polska, 22 maja 2026 r.” - złożymy w kaplicy św. Filomeny, która ją uzdrowiła - zapowiedział biskup 10 maja.
20/2026 (1600) 2026-05-14
Rada miejska Żelechowa jednogłośnie zdecydowała o nadaniu jednej z nowych ulic imienia Mariana Euzebiusza Buksińskiego - pedagoga, żołnierza Armii Krajowej, artysty i twórcy technikum geodezyjnego.

Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy zaplanowano na 30 maja i będą częścią obchodów jubileuszu szkolnictwa zawodowego w mieście. Marian Euzebiusz Buksiński zapisał się w historii Żelechowa jako jedna z najważniejszych postaci związanych z lokalną edukacją. Był organizatorem i wieloletnim dyrektorem szkół zawodowych, twórcą technikum geodezyjnego, nauczycielem, społecznikiem, ale także żołnierzem kampanii wrześniowej i Armii Krajowej.
20/2026 (1600) 2026-05-14
Bialski szpital wzbogacił się o robot do przygotowywania leków cytostatycznych oraz dwa ambulanse do transportu pacjentów z chorobami kardiologicznymi.

Prezentacja nowych nabytków odbyła się na początku maja. Robot kosztował 2,2 mln zł i został zakupiony w ramach projektu „Poprawa dostępności i jakości do świadczeń onkologicznych”, którego całkowita wartość wynosi 52 mln zł. Dofinansowanie z KPO przekracza 48 mln zł, a pozostałą część środków zapewnił marszałek województwa lubelskiego. - Ta inwestycja ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ dotyczy obszaru, w którym precyzja i bezpieczeństwo nie są dodatkiem, ale warunkiem leczenia.
20/2026 (1600) 2026-05-14
Przywracanie pamięci o Ludomirze Benedyktowiczu trwa. To postać, która zaskakuje, fascynuje i inspiruje kolejne pokolenia - także dziś ma nam wiele do przekazania.

Przyznawana od 1987 r. nagroda jego imienia jest prestiżowym wyróżnieniem za wybitną działalność artystyczną, naukową, literacką i społeczną na rzecz Podlasia oraz wschodniego Mazowsza. I słusznie, bo niewiele osób pochodzących z tego regionu zapisało się tak pięknie na kartach historii. O malarzu, który miał nigdy nie malować, przypomina wystawa „Ludomir Benedyktowicz. 100-lecie śmierci” prezentowana w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach.
20/2026 (1600) 2026-05-14
Nie byłoby dzisiejszej uroczystości, Siedlce nie byłyby takie, jakie są, gdyby nie wizjoner z XVI w. Stanisław Gniewosz, właściciel wioski Siedlcze, który wpadł na pomysł, żeby założyć tutaj parafię - przypomniał ks. kan. Jerzy Duda, proboszcz parafii św. Stanisława BM, podczas otwarcia VII Siedleckiego Jarmarku św. Stanisława.

Dwudniowe święto, które odbyło się 8 i 9 maja w centrum miasta, zgromadziło mieszkańców, wystawców i gości z całego regionu. Już od wczesnych godzin przedpołudniowych na ulicach Kilińskiego i Pułaskiego oraz na Placu gen. Władysława Sikorskiego można było spotkać mieszkańców i gości odwiedzających stoiska z rękodziełem, regionalnymi produktami oraz wyrobami lokalnych producentów.
20/2026 (1600) 2026-05-14
Od 25 do 29 kwietnia trwała pielgrzymka do miejsc, w których żył, pracował i posługiwał sługa Boży bp Ignacy Świrski. Przewodniczył jej postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Mariusz Świder.

Duchowe wydarzenie zgromadziło 43 uczestników z terenu całej diecezji. Wśród nich byli ks. Jarosław Sutryk, proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, oraz ks. Sławomir Matejek, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzesku. Pielgrzymkę zainaugurowała w dniu wyjazdu Msza św. w katedrze. W homilii bp Kazimierz Gurda nawiązał do swoich przeżyć związanych z pielgrzymowaniem śladami bp. I. Świrskiego i zachęcał do pogłębiania duchowej więzi z dawnym pasterzem Kościoła siedleckiego.
20/2026 (1600) 2026-05-14
Rok 1966 upływał w Horodyszczu pod znakiem krzyża. Dosłownie, bo w odpowiedzi na prośby Prymasa Tysiąclecia parafianie ustawili we wsi cztery krzyże. I w przenośni - ponieważ spotkały ich za to szykany i prześladowania. Ale wierność Bogu i Kościołowi zawsze wydaje dobre owoce.

W roku uroczystych obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski parafianie z Horodyszcza na obrzeżach wsi postawili cztery krzyże, odpowiadając w ten sposób na wezwanie kard. Stefana Wyszyńskiego do takiej formy upamiętnienia jubileuszu. Zrobili to pod osłoną nocy, przewidując, że nie spodoba się to ówczesnej władzy. We wsi pojawiła się milicja i Służba Bezpieczeństwa. Przeszukiwano obejścia, przesłuchiwano mieszkańców, szukając „winnych”.