Opinie
Ojciec Wenanty nie zawodzi!
8/2024 (1487) 2024-02-21

Ojciec Wenanty nie zawodzi!

Jakubowi pomógł w biznesie, Wiktorii załatwił wymarzoną pracę, Małgorzacie i Krzysztofowi uprosił dar potomstwa, Ewie uratował tatę… Świadectw łask pozyskanych dzięki wstawiennictwu o. Wenantego Katarzyńca przybywa z każdym dniem, a jego czciciele nie mają wątpliwości, że choć to „dopiero” sługa Boży, to już święty!

Rodzinie groziła eksmisja, a nie stać ich było na kolejny najem. Postanowili założyć „zrzutkę” na dom. „Pan Bóg wie, w jak trudnym położeniu byliśmy” - opisuje kryzysową sytuację Tomasz. Kiedy okazało się, że do zakupu upatrzonego domu brakuje im kilka tysięcy złotych, za namową znajomej z mediów społecznościowych pomodlili się za wstawiennictwem o. Wenantego.
Wraca stare
8/2024 (1487) 2024-02-21

Wraca stare

Mijamy je codzienne. Wiszą w domach, szkołach i urzędach. Od wieków stawia się je na rozstajach dróg. Nie brakuje ich przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych - przechowują pamięć tragedii, które kiedyś się wydarzyły. Krzyże. Tyle ich wokół nas. Przywykliśmy do ich obecności, wtopiły się w codzienność, w tysiące migających reklam, w codzienny zgiełk.

Problem w tym, że nader często stają się dziś znakami niewidzialnymi, przezroczystymi. Są, a jakby ich nie było. Jakby nic nie znaczyły, niczego nie komunikowały, nie zwracały ku Temu, który jedynemu w swoim rodzaju Krzyżowi nadał wyjątkową rangę. Który pobłogosławił świat krzyżem. Martwe znaki? Ścieżki donikąd?... Coraz więcej jest takich, którym krzyż przeszkadza.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Po powrocie z igrzysk byłam trochę zaskoczona, co chwilę oglądając siebie na zdjęciach w gazetach i na portalach internetowych...
6/2024 (1485) 2024-02-07
Jaka jest najlepsza recepta na tanią, i skuteczną niestety, reklamę produktu, lokalu, brandu?
Kościół
Żyli bez świątyń, umierali bez księdza
8/2024 (1487) 2024-02-21

Żyli bez świątyń, umierali bez księdza

Podlascy unici dali nam wzór, jak korzystać z sakramentów i żyć Bogiem na co dzień. Ich walka o chrzest dziecka, ślub k ościelny, spowiedź czy udział w liturgii Mszy św. powinna nami wstrząsnąć do głębi.

Kiedy czytamy krótkie życiorysy bł. Męczenników Podlaskich, każdy z nich zaczyna się informacją o tym, że byli ochrzczeni. Po co? Przecież to naturalne. A może to informacja dla nas? Podlascy unici przestrzegali zobowiązań chrzcielnych. Wiedzieli, że przez ten sakrament otworzyła się przed nimi droga Bożego dziecięctwa. Chrztu w swoim obrządku pragnęli także dla swoich dzieci. Oni walczyli o to bardzo odważnie.
Matka i Głowa wszystkich Kościołów Miasta i Świata
8/2024 (1487) 2024-02-21

Matka i Głowa wszystkich Kościołów Miasta i Świata

9 listopada 2023 r., w liturgiczne święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, rozpoczęły się obchody Roku Jubileuszowego. Matka i Głowa wszystkich Kościołów Miasta i Świata ma 1700 lat i nie bez powodu nazywana jest perłą chrześcijaństwa.

Papieska Archibazylika Najświętszego Zbawiciela oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie, bo tak brzmi jej oficjalna nazwa, jest katedrą papieży - biskupów Rzymu, oraz, jak głosi łacińska inskrypcja przed wejściem: „omnium Urbis et Orbis ecclesiarum Mater et Caput” - Matką i Głową wszystkich Kościołów Miasta i Świata.
Rozmowy
Początek końca tego, co znamy
8/2024 (1487) 2024-02-21

Początek końca tego, co znamy

Rozmowa z dr. Jakubem Olchowskim, kierownikiem Zespołu Wschodniego Instytutu Europy Środkowej, pracownikiem Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS w Lublinie.

Mijają dwa lata od ataku Rosji na Ukrainę, a końca wojny nie widać. Czeka nas wieloletni konflikt?

Kiedy wybuchła wojna, Rosja liczyła na szybkie zwycięstwo i nikt nie wierzył, że Ukrainie uda się tak długo bronić. Ale rzeczywiście to konflikt na lata, a do tego jest początkiem końca porządku międzynarodowego, jaki znamy od 30 lat, czyli zakończenia zimnej wojny. To na pewno moment historyczny.
Kochać i służyć
8/2024 (1487) 2024-02-21

Kochać i służyć

Rozmowa z ks. Sebastianem Biskiem, delegatem biskupa siedleckiego ds. formacji indywidualnych form życia konsekrowanego.

Proszę Księdza, mam wrażenie, że gdy nieustannie mówi się o zmniejszającej się liczbie powołań kapłańskich i zakonnych, przybywa konsekrowanych wdów i dziewic. Jak to wygląda w naszej diecezji?

Niespełna trzy lata temu, kiedy rozpoczynałem towarzyszenie w przygotowaniach do stanu dziewic, wdów oraz pustelników, w naszej diecezji były dwie dziewice konsekrowane, osiem pobłogosławionych wdów i dwoje pustelników.
Komentarze
Leszek Sawicki

Coś tu śmierdzi

Do trwającego od kilkudziesięciu dni w krajach Europy Zachodniej strajku rolników jakiś czas temu przyłączyli się również polscy gospodarze.

Prowadzone przez nich na coraz większą skalę demonstracje nie podobają się zwłaszcza elitom spod znaku Silnych Razem. Prym wśród oburzonych wiodą wożący się czarnymi limuzynami gogusie ze starannie wyżelowanymi fryzurami, wespół z noszącymi się na wysokich obcasach wyemancypowanymi paniusiami. Wspomniane towarzystwo (co to dawno już zapomniało, jak ich ojcowie zasuwali w pocie czoła w polu, aby dzieciom żyło się lepiej w wielkich miastach) wciąż jednak nie ma pojęcia, o co toczy się walka.
Anna Wolańska

Takie sobie okienko 

„San Kocoń to aktywiszcze ekologiczne i LGBT, człończe Partii Zielonych i rzecznicze prasowe Ostrej Zieleni. Do sejmu startuje z listy KO” - taki komunikat można było przeczytać w mediach jesienią minionego roku.

Jak kto chciał, to doczytał jeszcze, że to osoba sekretarna i koordynatorze regionalne. Do sejmu się ono - na razie - nie dostało, ale okienko uchyliło. Ministry w nowym rządzie - choć jedni mówią i piszą o tym zupełnie serio, a inni z pewnym przekąsem - ogółu w zasadzie nie dziwią. Z homoseksualizmem też już nie mamy problemu, a nawet sława i chwała bohaterom, którzy powyłazili z szafy i się ze swoją orientacją afiszują.
Leszek Sawicki

O co ten krzyk?

Ks. Paweł Siedlanowski

I po (la)ptokach

Anna Wolańska

Nikt ci tyle nie da…

Leszek Sawicki

Społecznik

Historia
Przypominanie cichych bohaterów
8/2024 (1487) 2024-02-21

Przypominanie cichych bohaterów

80 lat temu, w nocy z 28 na 29 lutego, żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili akcję  wysadzenia niemieckiego pociągu na wysokości wsi Borki-Kosy.

Zaangażowanych w nią było 110 żołnierzy AK obwodu Siedlce. Po wykopaniu dołków w zamarzniętej ziemi założono pod jedną z szyn trzy miny. Ich wybuch miał spowodować wykolejenie się pociągu, który następnie miał zsunąć się z nasypu. Kiedy przejechała lokomotywa, partyzanci uzbroili miny w zapalniki. O godzinie 1.05 29 lutego 1944 r. nadjechał niemiecki pociąg relacji Brześć - Berlin, w którym mieli podróżować niemieccy żołnierze jadący na urlop. Nacisk lokomotywy na miny spowodował wybuch. Był to sygnał dla żołnierzy AK do otwarcia ognia. Zaskoczeni Niemcy wyskoczyli z pociągu i skryli się za jego kołami.
Do muzyki trzeba mieć zacięcie
8/2024 (1487) 2024-02-21

Do muzyki trzeba mieć zacięcie

Wiosną ubiegłego roku opublikowaliśmy artykuł wspomnieniowy o Aleksandrze Oleszczuku zwanym podlaskim Kolbergiem. Jakiś czas później skontaktował się z nami jego bratanek Piotr Oleszczuk. Chciał podzielić się swoim życiem i pasjami.

- Tradycje muzyczne w naszej rodzinie były i są bardzo żywe. Pasja do grania i śpiewu nie zakończyła się tylko na osobie stryja Aleksandra. Wspominam go bardzo ciepło. Nawet, gdy już wyjechał z Podlasia, odwiedzał nas w rodzinnych Kolembrodach. Zjeździł całe południowe Podlasie, aby poznać i uwiecznić podlaski folklor. Zapisywał słowa i melodie usłyszanych pieśni. Każdą opisywał w sposób naukowy: ustalał skalę, tonacje, ambitus melodii, rytm i tempo. Stryj miał bardzo duże zasługi na polu folklorystycznym.
7/2024 (1486) 2024-02-14
9 lutego w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach odbyła się promocja książki „Kraszewscy na Podlasiu”. Publikacja jest owocem sesji naukowej, która odbyła się wiosną minionego roku.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Mamy dzisiaj wielkie święto. Witamy cię, Zbyszku, po 77 latach! - tymi słowami Agnieszka Pasztor rozpoczęła 9 lutego spotkanie w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, podczas którego nastąpiło otwarcie wystawy stałej „Galeria sztuki polskiej” oraz wystawy czasowej „Grupa «Ławeczka» - dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego”.
6/2024 (1485) 2024-02-07
Osieck to kolejna - obok Piszczaca i Maciejowic - miejscowość w diecezji siedleckiej, która od 2024 r. stała się miastem.
6/2024 (1485) 2024-02-07
Jak pisać o czymś, o czym wszyscy woleliby zapomnieć, ale nie można? 45 osób w różnym wieku zmierzyło się z trudnym wyzwaniem, by opisać Zagładę poprzez poezję.
Kultura
Temat, który inspiruje
8/2024 (1487) 2024-02-21

Temat, który inspiruje

Wystawa „Unici podlascy” w siedleckim Muzeum Diecezjalnym przypomina losy prześladowań na Podlasiu sprzed 150 lat. Bp Kazimierz Gurda zachęca artystów, by częściej sięgali po ten temat.

Wystawę zainaugurowano 13 lutego. Zaproszeni goście wysłuchali prelekcji dyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. dr. Roberta Mirończuka, a następnie obejrzeli przygotowaną ekspozycję. - 150 lat temu doszło do krwawych wydarzeń w Drelowie, Pratulinie, Kornicy i innych miejscach rozsianych po terenie Podlasia, które szczegółowo opisał ks. Józef Pruszkowski. Dziś chcemy pochylić się po raz kolejny nad spuścizną unitów, nad ofiarą życia, często bardzo młodego, nad trudem ich wędrówki do Krakowa i innych miejsc celem przyjęcia sakramentów, nad wiarą prostych ludzi broniących swego dziedzictwa, kultury i tradycji - zaznaczył ks. R. Mirończuk.
Klasycznie, tanecznie i rockowo
8/2024 (1487) 2024-02-21

Klasycznie, tanecznie i rockowo

Biała Podlaska szykuje się do dużych przedsięwzięć artystyczno-kulturalnych. Oferta będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców.

O szczegółach poinformowano podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział prezydent Michał Litwiniuk oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych. Włodarz podkreślał, że za najważniejsze przedsięwzięcia tego roku uważa Dni Miasta i VI Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Gwiazdami pierwszej z wymienionych imprez będą zespoły Dżem i Daj To Głośniej. W festiwalu promującym operę, operetkę i muzykę klasyczną swój udział zapowiedzieli już królowa polskiej operetki Grażyna Brodzińska, aktorzy Andrzej Seweryn i Zbigniew Zamachowski, pianista Waldemar Malicki i reporterka Bianka Zalewska.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Zapisała się w pamięci i sercach wielu osób - prof. Janina Gardzińska nie daje o sobie zapomnieć, choć od jej śmierci minęły już dwa lata.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Zawsze, gdy ruszysz przed siebie, spotka cię coś ciekawego. A jeśli ma się jakieś marzenie, trzeba dążyć do tego, by je spełnić - przekonywał podróżnik, autor książek dla dzieci i młodzieży Łukasz Wierzbicki, który gościł w Radzyniu.
Region
Protest rolników trwa
8/2024 (1487) 2024-02-21

Protest rolników trwa

Sprzeciwiają się niekontrolowanemu importowi ukraińskich produktów rolnych do Polski oraz nie zgadzają się z założeniami zielonego ładu. I - zgodnie z zapowiedziami - będą strajkować tak długo, jak będzie to konieczne.

Cierpliwość rolników się wyczerpała. Jak tłumaczą przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, nie ma zgody na wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Dodatkowo bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji KE w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawiły wyboru i sprawiły, że ogłoszono strajk generalny.
Sporu ciąg dalszy
8/2024 (1487) 2024-02-21

Sporu ciąg dalszy

Negatywne emocje związane z zamknięciem przejazdu na ul. Kościuszki  w Międzyrzecu Podlaskim narastają.

Pod koniec października zamknięto przejazd kolejowy w ciągu ulic Kościuszki - Siteńska. Decyzja jest wynikiem porozumienia z Polskimi Kolejami Państwowymi. Na jego mocy miasto przystąpiło do budowy wiaduktu nad linią kolejową Warszawa - Terespol, a PKP wesprze tak długo wyczekiwaną inwestycję kwotą 11 mln zł. Na czas prac obowiązuje objazd ul. Partyzantów. Jednak w godzinach szczytu bywa ona zakorkowana. Najgorzej jest w dni powszednie - przed 8.00 i po 15.00. Mieszkańcy ul. Kościuszki, Partyzantów i tzw. rejonu za torami wypowiadali się w tej sprawie podczas sesji rady miasta.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Trwał półtora roku, miał kilka opóźnień, ale warto było czekać. Basen przy Szkole Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach jest nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a co najważniejsze - już można z niego korzystać.
7/2024 (1486) 2024-02-14
We włodawskim szpitalu nie funkcjonuje oddział dziecięcy. W nagłych wypadkach mali pacjenci są odsyłani do Chełma lub Parczewa. Zaniepokojeni rodzice, a w ich imieniu radni powiatowi oczekują od nowej dyrektor konkretnych decyzji w tej sprawie.
6/2024 (1485) 2024-02-07
W niedzielę 4 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające akcję ratowania na siedleckiej stacji kolejowej dzieci Zamojszczyzny wiezionych na zagładę do obozu.
Diecezja
Podobać się Panu Bogu
8/2024 (1487) 2024-02-21

Podobać się Panu Bogu

Wielki Post jest czasem, w którym powinniśmy często stawiać sobie pytanie, komu chcemy się w naszym życiu podobać: sobie, ludziom czy Bogu. Czy to, co robimy, chcemy robić na chwałę naszą, ludzi czy Boga. Od odpowiedzi na to pytanie zależy nasze życie - mówił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Mszy sprawowanej w Środę Popielcową.

W środę 14 lutego, o 12.00, biskup przewodniczył Mszy w katedrze siedleckiej. - Jezus na początku Wielkiego Postu przypomina nam, komu mamy się podobać w spełnianiu uczynków miłosierdzia. Przestrzega, abyśmy pobożnych uczynków - postu, jałmużny i modlitwy - nie wypełniali po to, by się podobać ludziom. Chce, by były wypełniane przez uczniów na chwałę samego Boga, by Bóg znalazł w nich upodobanie.
Przypominają o słowie Bożym
8/2024 (1487) 2024-02-21

Przypominają o słowie Bożym

W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Małaszewiczach mieszczone zostały płaskorzeźby symbolizujące czterech ewangelistów. Mają przypominać o potrzebie czytania słowa Bożego.

Symbolami czterech ewangelistów są cztery uskrzydlone postacie: człowieka, lwa, cielca/wołu i orła. Człowieka przypisuje się Mateuszowi, lwa Markowi, cielca Łukaszowi, a orła Janowi. Chociaż to niejedyna klasyfikacja, jest najpopularniejsza; obowiązuje powszechnie od czasów Grzegorza Wielkiego, tj. od VI w. Jak tłumaczy proboszcz ks. Andrzej Wolanin, zewnętrzną stronę tzw. chóru muzycznego od początku istnienia kościoła zdobiły cztery kasetony. Kiedy cztery lata temu obejmował tę przygraniczną parafię, w jednym z nich wisiał zegar.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Świadectwo św. José i setek tysięcy męczenników Kościoła będzie kłuło, stanie się niczym sól w oku, bo pokazuje, że są sprawy, za które warto oddać życie.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Bogu dziękujemy, że czyniąc go swoim sługą, pozwolił mu głosić słowo Boże w tak wielu wspólnotach parafialnych i budować żywy Kościół wszędzie tam, gdzie go posłał...
Rozmaitości
Dieta seniora
8/2024 (1487) 2024-02-21

Dieta seniora

Rozmowa z Justyną Malinowską, dietetykiem w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej i Centrum Dietetycznym Online działających z ramienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB w Warszawie.

Z wiekiem nasz organizm pracuje coraz wolniej. Zachodzą także niekorzystne zmiany układu pokarmowego. Jak to wpływa na odżywianie osób w wieku podeszłym?

Dieta seniora powinna łączyć w sobie kilka ważnych elementów. Przede wszystkim musi pokrywać zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, których organizm potrzebuje w odpowiednich ilościach niezależnie od wieku.
Zdrowe i smaczne, bo eko
8/2024 (1487) 2024-02-21

Zdrowe i smaczne, bo eko

Na rolnictwo postawili kilkanaście lat temu. Dziś Beata i Romuald Perepeczowie są producentami serów z certyfikatem produktu ekologicznego. Oznacza to gwarancję zdrowej żywności - bez oprysków i azotanów, coraz chętniej wybieranej przez konsumentów.

Gospodarstw ekologicznych przybywa, ale wciąż niezbędna jest edukacja na temat ich roli w żywieniu człowieka. Klient, jak przekonują rolnicy, powinien wiedzieć znacznie więcej na temat produktów bio i eko. Owoce, warzywa, mięso oraz produkty mleczne zawierają większe ilości witamin, minerałów i antyoksydantów niż te pochodzące z upraw konwencjonalnych.  
7/2024 (1486) 2024-02-14
Niech się rozbierze, niech słucha, to starość, więc musi boleć, no cóż, taki pesel - z takimi komentarzami spotykają się osoby starsze w przychodniach i szpitalach. A nie powinny.
Sport
Trzy naraz
8/2024 (1487) 2024-02-21

Trzy naraz

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Strzale pod Siedlcami odbyła się Międzynarodowa Gala Sportów Walki.

Formuła zawodów polegała na tym, że jednocześnie rozegrano rywalizację w trzech dyscyplinach sportowych: zapasach, judo i sumo. Przedstawiciele każdej z dyscyplin walczyli na osobnych matach. Taka organizacja zawodów jest ciekawym rozwiązaniem, zarówno dla samych uczestników, jak i widzów. W zawodach zobaczyliśmy uczestników w kategoriach „kadet” i „junior” ze Słowacji, Macedonii, Ukrainy, Belgii oraz klubów z naszego kraju. Ciekawostką jest to, że wśród zawodników z Belgi znaleźli się głównie Ukraińcy, którzy reprezentowali ten kraj, a co jest efektem napaści Rosji na Ukrainę i wyjazdu młodych Ukraińców, by uchronić się przed skutkami wojny.
10 lat potem?
8/2024 (1487) 2024-02-21

10 lat potem?

Piłkarze Pogoni Siedlce są na dobrej drodze, by po dziesięciu latach powrócić do I ligi.

Meczem z KKS w Kaliszu piłkarze siedleckiej Pogoni zainaugurowali rundę wiosenną w II lidze. Siedlczanie po rozegraniu 20 kolejek są w ścisłej czołówce i jednym z kandydatów do awansu na zaplecze Ekstraklasy. Pogoń może się pokusić o awans bezpośredni, zajmując jedno z dwóch pierwszych miejsc na zakończenie rozgrywek, lub powalczyć o prolongatę do I ligi poprzez baraże, w których zagrają zespoły z miejsc od trzeciego do szóstego. Tym samym powtarza się historia sprzed dziesięciu lat, kiedy to w sezonie 2013/14 - jako drugi zespół z II ligi wschodniej - wspólnie z Wigrami Suwałki wywalczyła awans do I ligi.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Rozmowa z dr Pauliną Szyszką, trenerem podnoszenia ciężarów w AZS AWF Biała Podlaska. Pani podopieczna Weronika Zielińska-Stubińska uczestniczy w mistrzostwach Europy, które odbywają się w stoicy Bułgarii Sofii. Natomiast wcześniej miało miejsce zgrupowanie w Spale.