Kościół
W Pratulinie niebo jest blisko
3/2025 (1532) 2025-01-15

W Pratulinie niebo jest blisko

Tu jest takie powiedzenie: jak męczennicy nie pomogą, to nikt nie pomoże. Ale większość świadectw doświadczenia łask wiąże się z długą modlitwą. To nie tak, że ktoś raz przyjechał, pomodlił się i już mu pomogło. Tu trzeba systematyczności, pokory, ale też zaufania - mówi ks. kan. Jacek Guz, proboszcz parafii św. apostołów Piotra i Pawła i kustosz sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie.

Jeśli jesteś chory, idź na miejsce, gdzie byli pochowani męczennicy, pomódl się tam, weź ziemię i przyłóż w miejsce choroby - mówili kiedyś mieszkańcy tej małej nadbużańskiej wsi, gdzie 24 stycznia 1874 r. w obronie wiary i jedności Kościoła zginęło 13 unitów.
Tutaj wszystko się zaczęło
3/2025 (1532) 2025-01-15

Tutaj wszystko się zaczęło

W Pratulinie, gdzie ziemia była niemym świadkiem męczeństwa Wincentego Lewoniuka i jego współbraci w wierze, są trzy miejsca, które każdy pielgrzym powinien nawiedzić.

Pierwsze kroki zazwyczaj kierujemy w kierunku kościoła parafialnego św. apostołów Piotra i Pawła. Wzniesiono go w 1838 r., jeszcze przed męczeństwem unitów. Gromadzili się w nim katolicy obrządku rzymskiego. Po masakrze na grekokatolikach władze carskie zamieniły go na cerkiew prawosławną. Na początku XX w. znów powrócił w ręce łacinników. To tu - w ołtarzu - od momentu ekshumacji przechowywane są relikwie bł. Męczenników Podlaskich.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Po co w ogóle chrzci się dzieci? Nie lepiej pozwolić im na świadomą i samodzielną decyzję o przyjęciu sakramentu, kiedy będą na to gotowe?
1/2025 (1530) 2025-01-01
Tajemnica wcielenia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa strzeżona w jednoczącej miłości Świętej Rodziny z Nazaretu jest dla nas źródłem głębokiej radości i pewnej nadziei.
Opinie
Misja Heleny trwa 
3/2025 (1532) 2025-01-15

Misja Heleny trwa 

„Żeby być misjonarzem, nie trzeba lecieć na inny kontynent, bo miłość można i trzeba nieść wszędzie: tak do obcych, jak i sąsiada z ulicy” - zanotowała w jednym z pomisyjnych sprawozdań. „Misje to niesienie miłości Pana Boga” - głosiła. Misja Heleny Kmieć trwa!

Mariola Kaźmierska poznała Helenę w wyjątkowym - jak je określa - miejscu: Wolontariacie Misyjnym „Salvator”. O jej życiu - ziemskiej drodze do świętości - opowiadała podczas odbywającego się 8 stycznia w Siedlcach Diecezjalnego Zjazdu Kolędników Misyjnych. - Helenka bardzo kochała Pana Boga i bardzo chciała dzielić się tą miłością z innymi - podkreślała z zachętą do inspirowania się przykładem jej misyjnego zaangażowania i życia na 100%.
W drodze ku Chrystusowi
3/2025 (1532) 2025-01-15

W drodze ku Chrystusowi

W trwającym Roku Jubileuszowym Ojciec Święty zaprasza nas do bycia pielgrzymami nadziei. Jak rozumieją to wezwanie liderzy wspólnot i ruchów istniejących w naszej diecezji? Zainspirujmy się ich przemyśleniami.

Nadzieja, obok wiary i miłości, jest dla nas, wierzących, darem Bożym zadanym od momentu chrztu. Dla mnie stanowi dopełnienie wiary i miłości. Ona nas wzmacnia, pozwala wierzyć i realizować swoją misję oraz kroczyć ku zbawieniu. Porównałbym ją do płomienia, który dziś mam w sobie rozpalić na nowo. Jeśli to uczynię, będę mógł nieść ją dalej, do innych ludzi - najpierw jako mąż i ojciec, a potem jako osoba należąca do Akcji Katolickiej.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Na misje wyjeżdżają nie tylko kapłani, konsekrowani czy świeccy, ale także całe rodziny. Na taki krok zdecydowali się Ania i Dawid Szarwarkowie.
1/2025 (1530) 2025-01-01
20 stycznia w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach wystartuje czwarta edycja 90-dniowego programu formacji duchowej dla mężczyzn Exodus 90.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Nowy rok to początek realizacji podjętych postanowień. Podróże, sport, nauka - pomysłów na podkręcenie tempa życia jest wiele. Ale są wśród nas też takie osoby, które mają zupełnie odmienne zdanie w tej kwestii.
Komentarze
Leszek Sawicki

Cyniczna gra

Od paru lat, po świąteczno-noworocznej flaucie, rozpoczyna się rytualna dyskusja na temat Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Burzliwa wymiana zdań przebiega według dobrze znanego schematu. Po jednej stronie znajduje się grupa fanatycznych zwolenników wystrojonego w czerwone spodnie dyrygenta orkiestry, po drugiej - jego zagorzałych krytyków. Jest jeszcze trzecia grupa głosząca neutralne hasło: „Jak ktoś chce, niech daje, jak nie chce, niech nie daje”. Ta postawa nie ma jednak większego znaczenia przy nakręceniu emocji nabijających kolejne rekordy WOŚP-u.
Anna Wolańska

O jeden dzień za daleko?

To jest naprawdę ładne zdjęcie: dobrodusznie uśmiechnięty Donald Tusk patrzy na dziewczynkę (wnuczkę?), która przykleja mu serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Towarzyszy temu obrazkowi równie poruszający podpis: „Miłość zawsze będzie silniejsza od nienawiści. Prawda, kocha

ni?”. Tak na platformie X aktualnie urzędujący premier docenił 33 finał pomocowej akcji Jerzego Owsiaka. A kilka dni wcześniej ogłoszone przez Telewizję Republika hasło „Nie daję Owsiakowi, wspieram Republikę” skomentował wpisem: „Ruszyła akcja pisowskiej telewizji (…). Wielka Orkiestra zbiera na dzieci chore na raka, oni zbierają na swoje media chore na nienawiść. To już u nich tradycja”.
Leszek Sawicki

Przedstawienie

Anna Wolańska

Moc truchleje?

Anna Wolańska

Hejże ino, hej!

Leszek Sawicki

Taką mam koncepcję

Rozmowy
Idą zmiany
3/2025 (1532) 2025-01-15

Idą zmiany

Rozmowa z prof. Mieczysławem Rybą, historykiem, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Przed nami kilka gorących miesięcy za sprawą rozpoczynającej się prezydenckiej kampanii wyborczej. Których tematów, jakie będą podczas niej poruszane, obawia się rząd?

Z pewnością wielu i trudno powiedzieć, których najbardziej. Na pewno nie będą chcieli poruszać kwestii 100 obietnic, konkretów, jakie złożył Donald Tusk przed kampanią parlamentarną.
Dbamy o zrównoważony rozwój
3/2025 (1532) 2025-01-15

Dbamy o zrównoważony rozwój

O planach inwestycyjnych powiatu siedleckiego, ale i obawach związanych ze zmianami w finansowaniu samorządów, mówi starosta Karol Tchórzewski.

Przyjęty na grudniowej sesji budżet jest - jak na powiat siedlecki - na wysokim poziomie.

To prawda. Dochody zostały zaprojektowane w kwocie prawie 119 mln zł, podobnie wydatki, zakładany deficyt jest marginalny - blisko 450 tys. zł, a powiat nie ma żadnego zadłużenia, więc zostanie on sfinansowany z nadwyżek z lat ubiegłych. Trzeba podkreślić, iż poza środkami z opłat administracyjnych - powiat nie posiada własnych dochodów.
Diecezja
Misje to niesienie miłości Pana Boga
3/2025 (1532) 2025-01-15

Misje to niesienie miłości Pana Boga

Misjonarze nie rodzą się w Afryce. Misjonarze rodzą się tam, gdzie uczymy się miłości - przypomniał bp Grzegorz Suchodolski. W środę 8 stycznia sanktuarium św. Józefa w Siedlcach gościło uczestników Diecezjalnego Zjazdu Kolędników Misyjnych.

Eucharystię - najważniejszy punkt programu - poprzedził przegląd grup kolędników misyjnych. Małych misjonarzy przybyłych wraz z księżmi i katechetami powitał ks. kan. Kazimierz Jóźwik, diecezjalny referent ds. misji.
Święta dla wszystkich
3/2025 (1532) 2025-01-15

Święta dla wszystkich

Św. Rita przez swoje doświadczenia rozumie ludzi, którzy dźwigają różne krzyże. To święta dla wszystkich. I jest gotowa pomagać - nie ma wątpliwości ks. kan. dr Marek Matusik, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie, gdzie święta od róż doczekała się swojego ołtarza.

Kapłan przyznaje, że świętą z Cascii zafascynował go wiele lat temu kolega ze szkolnej ławy ks. Zbigniew Sobolewski, który posługiwał w tamtejszym sanktuarium. Od tamtej pory św. Rita stała się towarzyszką życia, orędowniczką, doradczynią.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Ks. Stanisław był przygotowany na spotkanie ze swoim Panem i Mistrzem - Jezusem Chrystusem, który go wybrał, powołał i włączył w swoje kapłaństwo - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. pogrzebowej.
1/2025 (1530) 2025-01-01
22 grudnia w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Horodyszczu uroczyście zainstalowano relikwie św. Szarbela. Kult tego maronickiego mnicha rozwija się w horodyskiej parafii już od kilku lat.
Region
Na ratunek transportowcom
3/2025 (1532) 2025-01-15

Na ratunek transportowcom

Kandydat na prezydenta Polski - dr Karol Nawrocki - 10 stycznia ponownie odwiedził Siedlce, by w siedzibie jednej z firm transportowych rozmawiać o problemach branży TSL.

Podczas spotkania z szefem i pracownikami firmy Stok-Pol prezes Instytutu Pamięci Narodowej zapewnił, że jako prezydent wsłucha się w głos branży będącej bardzo ważną częścią polskiej gospodarki, na którą składają się trzy powiązane ze sobą sektory: transport, spedycja i logistyka. Nawrocki zadeklarował, że będzie dążył do liberalizacji unijnego pakietu mobilności i jednocześnie zaapelował do przewoźników, by wstrzymali się z protestem do czasu jego wyboru na prezydenta.
Wirus atakuje fermy
3/2025 (1532) 2025-01-15

Wirus atakuje fermy

Rzekomy pomór drobiu, znany jako Newcastle Disease (ND), uderzył w gospodarstwa również w naszym regionie. Określono ogniska zakażeń, wyznaczono strefy z szeregiem zakazów i nakazów, ale niepokój hodowców wzrasta.

W ostatnich dniach 2024 r. obecność ND stwierdzono w pięciu gospodarstwach w województwie mazowieckim: w miejscowościach Stare Łepki i Ławy w powiecie łosickim oraz w Płosodrzy w powiecie siedleckim. 30 grudnia groźny wirus pojawił w Dołhołęce (powiat łosicki), gdzie trzeba było zabić i zutylizować niemal 700 tys. sztuk kurczaków.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Mieszkańcy Hańska obawiają się, że planowana budowa chlewni dla kilkunastu tysięcy świń będzie miała szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i środowisko.
Kultura
Szczęście inspirowane przyrodą
3/2025 (1532) 2025-01-15

Szczęście inspirowane przyrodą

10 stycznia w Galerii Podlaskiej w Białej Podlaskiej otwarto dwie wystawy, na których można oglądać prace Zofii i Marka Leszczyńskich. W prezentowanych obrazach widać głęboki zachwyt naturą.

Malarstwo państwa Leszczyńskich różni się od siebie i to dość znacząco. Pani Zofia zachwyca się przyrodą. Na płótnie uwiecznia ptaki, m.in. głuszce, bażanty, wilgi, pawie, dudki i słowiki. Jej prace mają kształt miniatur. - Od zawsze inspirowała mnie natura, pewnie dlatego, że urodziłam się i wychowałam na wsi, w bardzo urokliwym miejscu.
Opera to moja miłość
3/2025 (1532) 2025-01-15

Opera to moja miłość

Rozmowa z Agnieszką Kadłubowską, wybitną sopranistką, cenioną śpiewaczką operową i operetkową, gwiazdą Wiedeńskiego Koncertu Noworocznego w pałacu Potockich.

5 stycznia w murach odrestaurowanego pałacu Potockich, rokokowej rezydencji - zaliczanej ze względu na walory artystyczne - do grona dziesięciu tego typu rezydencji w Europie odbył się Wiedeński Koncert Noworoczny. Czy dla Pani, gwiazdy koncertu, miało znaczenie miejsce tego wydarzenia?

Pałac Potockich to jeden z najpiękniejszych zabytków w Polsce.
Historia
Pamiętnik mojego dziadka
3/2025 (1532) 2025-01-15

Pamiętnik mojego dziadka

Mój dziadek był kimś wyjątkowym. Chętnie spędzał z nami, wnukami, czas, opowiadał bajki, śpiewał, wymyślał gry i zabawy - wspomina Monika Olędzka. O wiele bogatszy portret Jana Makarowskiego poznała dzięki jego pamiętnikom.

Wprawdzie nie było tajemnicą, że za życia dziadek prowadzi jakieś zapiski, ale ani nie interesowały one małej dziewczynki, jaką wtedy była, ani ich autor nie był skory do chwalenia się treścią zeszytów… Musiało minąć ponad 30 lat, by zostały wydobyte z szuflady. W 2023 r. M. Olędzka wydała je w formie monografii „Rodzinne Siedlce. Język źródeł pamiętnikarskich Jana Makarowskiego”.
Sanktuarium, park, muzeum
3/2025 (1532) 2025-01-15

Sanktuarium, park, muzeum

8 stycznia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się gala jubileuszu 550-lecia województwa lubelskiego. Podczas uroczystości odznaczono 33 instytucje i osoby, które angażowały się w działania na rzecz rozwoju regionu oraz zachowania jego tożsamości historycznej i kulturowej.

Znalazły się w tej grupie także podmioty z naszego regionu. To sanktuarium Matki Bożej w Kodniu (powiat bialski), Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (powiat łukowski), Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu (powiat parczewski), Ludowy Klub Sportowy Orlęta-Spomlek Radzyń Podlaski.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Muzeum Regionalne w Łukowie wzbogaciło się o cenny eksponat. To rękopis opowiadania Henryka Sienkiewicza zatytułowanego „Przygoda Arystoklesa”.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Historia opowiedziana nie przez daty i Wikipedię, a przez postaci, pociągnie każdego - mówiła A. Puścikowska podczas spotkania z cyklu „Dobre Strony”, w ramach którego co miesiąc Zbuczyn odwiedzać będą ciekawi ludzie.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Nic tak nie przywiązuje do kraju, małej ojczyzny czy parafii, jak znajomość historii - podkreśla regionalistka Jadwiga Jóźwik, która podjęła się trudu opracowania dziejów parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojcieszkowie. Publikacja nosi tytuł: „Dzieje Parafii Wojcieszków 1437-2020”.
Rozmaitości
Krwiodawcy w regionie
3/2025 (1532) 2025-01-15

Krwiodawcy w regionie

Oddawanie krwi to zawsze pomoc w walce o ludzkie życie. A toczy się ona każdego dnia, bo też codziennie potrzebny jest ten cenny dar.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie najniższe zapasy krwi notuje się w grupach: 0 Rh-, A Rh-, B Rh-, 0 Rh+ i A Rh+. - Wystarczająco dużo jest natomiast krwi AB Rh-, AB Rh+, B Rh+ - wyjaśnia Paweł Filip, kierownik działu promocji i marketingu RCKiK. Centrum prowadzi akcje poboru krwi, o czym dowiadujemy się z komunikatów na stronie internetowej.
To koniec konkurencji
3/2025 (1532) 2025-01-15

To koniec konkurencji

Podpisanie umowy Unia Europejska - Mercosur wywołało kolejną falę protestów rolników, także polskich. Czy słusznie?

Obecnie aż 25% mięsa z piersi kurczaka sprzedawanego w UE pochodzi z importu! Umowa z Mercosurem, która zwiększy możliwość sprowadzania tego produktu z krajów Ameryki Południowej, zapewne znacząco wpłynie na sytuację rodzimych producentów. Już dziś muszą walczyć z wielkimi koncernami, które stawiają na masową produkcje, zaniżając ceny i doprowadzając do likwidacji małych gospodarstw.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Zmianie kalendarza towarzyszy zwykle smętna refleksja, że oto jesteśmy o rok starsi, bliżej nam do śmierci, coraz mniej sił.
2/2025 (1531) 2025-01-09
137 drzew, cztery głazy narzutowe i jedno stanowisko wawrzynka wilczełyko - liczba pomników przyrody na terenie nadleśnictwa Biała Podlaska jest imponująca.
1/2025 (1530) 2025-01-01
O wpływie rozwoju psychoruchowego małego dziecka na jego późniejsze funkcjonowanie w życiu i naukę mówi Anna Grzybowska, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Siedlcach.
1/2025 (1530) 2025-01-01
Obecnie aura sprzyja ptakom i dokarmianie nie jest konieczne. Jeśli jednak się na to decydujemy, róbmy to mądrze i systematycznie - uczulają leśnicy.
Sport
Z certyfikatem PZPN-u
3/2025 (1532) 2025-01-15

Z certyfikatem PZPN-u

Klub Sportowy AR-TIG Huta Dąbrowa z gminy Krzywda otrzymał ważny dokument.

To certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej dla szkółek piłkarskich na 2025 r., co potwierdza wysoką jakość szkolenia młodych piłkarzy. Klub po raz pierwszy zdobył certyfikat PZPN-u w 2022 r. i od tamtej pory regularnie stara się o jego przedłużenie. - Przyznanie go jest dowodem na spełnienie szeregu rygorystycznych kryteriów i gwarancją najwyższej jakości szkolenia.
Zmiany kadrowe w Pogoni Siedlce 
3/2025 (1532) 2025-01-15

Zmiany kadrowe w Pogoni Siedlce 

Marcin Flis dołącza do zespołu, Isaac Amoah odchodzi. Pogoń Siedlce ogłasza ważne zmiany w składzie drużyny.

Klub pozyskał nowego piłkarza - Marcina Flisa, który dołączył do zespołu jako lewonożny środkowy obrońca. Niespełna 31-letni zawodnik ma za sobą bogatą karierę - zaczynał ją w Stoku Zakrzówek, a następnie występował w takich klubach, jak MKS Sygnał Lublin, Ruch Chorzów, GKS Bełchatów, GKS Katowice, Piast Gliwice, Górnik Łęczna oraz Sandecja Nowy Sącz.
47/2024 (1526) 2024-12-04
Oliwia Bukowska, Sandra Pałyska, Gabriela Gora i Wiktoria Pałyska wraz z zespołem Fresh Mszczonów wywalczyły złote medale w Pucharze Świata w cheerleadingu sportowym.