Kościół
Znak miłości, która nigdy nie zawodzi
24/2024 (1503) 2024-06-12

Znak miłości, która nigdy nie zawodzi

W krzyżu jest nasze ludzkie zwycięstwo nad złem, grzechem, kłamstwem i rozpaczą - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. sprawowanej w czasie „Spotkania Młodych przy Krzyżu”. 7 czerwca w Miętnem i Garwolinie odbyły się uroczystości upamiętniające obronę krzyża przez młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem z przełomu 1983 i 1984 r.

Do Miętnego przybyło ponad 1,2 tys. osób, m.in. przedstawiciele szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji siedleckiej, kapłani, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarnych, w tym prezydent RP Andrzej Duda. Pierwszą częścią obchodów było przedpołudniowe „Spotkanie Młodych przy Krzyżu”, w którym wzięło udział kilkuset młodych ludzi z całej diecezji. Uroczystości rozpoczęły się przed miętneńską świątynią Podwyższenia Świętego Krzyża, erygowaną dziesięć lat po tamtych pamiętnych wydarzeniach.
Bądźcie solą ziemi i światłem świata
24/2024 (1503) 2024-06-12

Bądźcie solą ziemi i światłem świata

Trwajcie mocno zakorzenieni w Jezusie, a przez Niego w Ojcu niebieskim i w Duchu Świętym. Ojciec i Syn obdarzają was dzisiaj Duchem Świętym. On ubogaci was darami potrzebnymi do dobrego wypełniania kapłańskiej posługi. On was ku Jezusowi będzie każdego dni waszego kapłańskiego życia kierował, Jego będzie wam ukazywał, z Nim was jednoczył, w Nim zakorzeniał - mówił bp Kazimierz Gurda podczas święceń kapłańskich w katedrze 8 czerwca.

Święcenia prezbiteratu przyjęło sześciu diakonów: Łukasz Bąk z parafii św. Apostołów Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku, Cezary Kępka z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, Kacper Pawluczuk z parafii Matki Bożej Anielskiej w Mostowie, Marcin Tobiasz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, Michał Warakomski z parafii Trójcy Świętej w Terespolu, Marek Zalewski - z parafii św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach.
23/2024 (1502) 2024-06-05
Mija 25 lat od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Gdy sięgamy po homilię wygłoszoną na siedleckich błoniach, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że papieska analiza sytuacji Kościoła, świata nie przedawniła się.
23/2024 (1502) 2024-06-05
Wizyta Papieża Polaka na podlaskiej ziemi pozostaje bez wątpienia jednym z największych i najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła siedleckiego.
22/2024 (1501) 2024-05-31
Historia Kościoła pełna jest wydarzeń mistycznych: wizji, objawień, przesłań. Wiele z nich staje się motorem napędowym wiary.
Rozmowy
Cieszymy się każdym powołaniem
24/2024 (1503) 2024-06-12

Cieszymy się każdym powołaniem

Rozmowa z ks. dr. Mariuszem Świdrem, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.

Diecezja świętuje 25 rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Imię Papieża Polaka nosi Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej. Patron zobowiązuje! Księże Rektorze, wiele lat temu mówiło się o pokoleniu Jana Pawła II i „powołaniowym boomie” z tym związanym. Może dzisiaj - przy spadającej liczbie kapłanów - warto byłoby znów zwrócić się do świętego papieża z Polski o pomoc? W jaki sposób seminarium czci papieską pamięć? O co modlicie się za jego wstawiennictwem?

Św. Jan Paweł II patronuje naszemu seminarium - co podkreślamy z dumą - od roku 1990, kiedy formacja seminaryjna została przeniesiona z Siedlec do nowego gmachu w Nowym Opolu.
Bronienie polskiego terytorium powinno być świętością
24/2024 (1503) 2024-06-12

Bronienie polskiego terytorium powinno być świętością

Rozmowa z gen. Waldemarem Skrzypczakiem, generałem broni Sił Zbrojnych RP w stanie spoczynku.

Które problemy, z jakimi mierzy się dziś polska armia, uznałby Pan za najważniejsze? Są problemy komunikacyjne na linii wojsko - rząd?

Komunikacja to kwestie wewnętrzne Ministerstwa Obrony Narodowej, ale nie da się ukryć, że brakuje tej profesjonalnej komunikacji, a także przewidywania, prognozowania tego, co może się wydarzyć i jaka będzie konieczność zareagowania w danej sytuacji. Brakuje aparatu reagowania - takiego, który by pozwolił szybko i wiarygodnie podjąć decyzję. Druga kwestia to powszechne deklaracje, że musimy szykować się do wojny.
22/2024 (1501) 2024-05-31
Rozmowa z Grzegorzem Cieślakiem, ekspertem Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas, wykładowcą akademickim specjalizującym się w profilaktyce i prewencji antyterrorystycznej oraz bezpieczeństwie pozamilitarnym.
Opinie
Serca otwarte szeroko
24/2024 (1503) 2024-06-12

Serca otwarte szeroko

Nasz charyzmat jest nieprzemijający. Dopóki na świecie będzie człowiek potrzebujący pomocy, to my będziemy potrzebne - mówią siedleckie siostry albertynki.

Bez miłości grosz jest szorstki, strawa podana niesmaczna, opieka najlepsza niemiła - podkreślał św. brat Albert. Słowa te towarzyszą ss. albertynkom za każdym razem, gdy otwierają furtę swojego domu przy ul. Cmentarnej 18, przed którą codziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu osób czeka na jedzenie, ubranie, dobre słowo. Siostry nie sprawdzają dokumentów, wiedzą też, że nie zdołają dotrzeć do wszystkich problemów, tak często wstydliwie ukrywanych czy zatapianych w wódce. Ich zadaniem pozostaje tak podać przysłowiową kromkę chleba, by uszanować obdarowanego.
Dno i trzy metry mułu
24/2024 (1503) 2024-06-12

Dno i trzy metry mułu

Śmiech był od zawsze swoistym bezpiecznikiem rozładowującym emocje, pozwalającym spojrzeć z dystansem na otaczającą rzeczywistość. Kabarety pełniły, pełnią i zapewne będą pełnić ważną funkcję społeczną. Śmiech jest potrzebny także dlatego, by zbudować dystans do siebie. Pod jednym wszakże warunkiem: że nie będzie gloryfikował prostactwa.

Odchodzą najlepsi. Zawsze, gdy to się dzieje, w sercu rodzi się smutek. Owszem, pozostają taśmy filmowe, wspomnienia, dobra pamięć. Ale to zbyt mało. Coś się bezpowrotnie kończy, ginie jakość, której dziś próżno szukać wśród aktorów, artystów. Żal ma też inną przyczynę: nie za bardzo widać następców wielkich mistrzów. Pole kultury, estrady - poza chlubnymi wyjątkami - zaczyna przypominać ugór.
23/2024 (1502) 2024-06-05
Papież Jan Paweł II wylądował na placu celebry 10 czerwca 1999 r. o 9.36, po czym przejechał do ołtarza pomiędzy pielgrzymami.
22/2024 (1501) 2024-05-31
Król jest nagi i żadne zaklęcia tego nie zmienią. Nawet 160 mln esemesów wysłanych na konto zwycięzcy Eurowizji, zachwyty nad nowym kanonem „piękna” i „wolności”.
22/2024 (1501) 2024-05-31
Najważniejszy podczas papieskiej wizyty w Siedlcach był bez wątpienia jej duchowy wymiar. Jednak organizacja wymagała wielu przyziemnych, a nawet podziemnych prac - i to dosłownie.
Diecezja
Nasze Te Deum
24/2024 (1503) 2024-06-12

Nasze Te Deum

Eucharystia oraz Różaniec pod pomnikiem Jana Pawła II stanowiły zwieńczenie uroczystości związanych z 25 rocznicą wizyty Papieża Polaka w Siedlcach.

W niedzielę 9 czerwca w katedrze zgromadzili się przedstawiciele kapłaństwa, władz Siedlec, Dęblina oraz Międzyrzeca Podlaskiego, którym patronuje Jan Paweł II, szkół z diecezji noszących jego imię, Rycerzy św. Jana Pawła II, bractwa Strażnicy Kościoła, a także poczty sztandarowe i liczne grono diecezjan. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Gurda, który powitał wszystkich, przypominając, że tego dnia we wszystkich kościołach diecezji modlono się i dziękowano Panu Bogu za pielgrzymkę Jana Pawła II.
Patron, który zobowiązuje
24/2024 (1503) 2024-06-12

Patron, który zobowiązuje

Kiedy myślimy dziś o przekazie wiary młodemu pokoleniu, to nie może mu zabraknąć świadectwa rodziców, rodziny i wspólnoty Kościoła, do którego należy, i szkoły - podkreślił 5 czerwca podczas I Zjazdu Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego bp Kazimierz Gurda.

Gospodarzem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach, która tego dnia obchodziła Dzień Patrona, a także świętowała 20-lecie nadania imienia i pięciolecie nadania sztandaru. Wydarzenie zainaugurowała Msza św. w kościele Bożego Ciała w Siedlcach.
23/2024 (1502) 2024-06-05
W sobotę 1 czerwca czterech alumnów piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej przyjęło z rąk bp. Grzegorza Suchodolskiego święcenia diakonatu.
22/2024 (1501) 2024-06-01
W czwartek 23 maja w Zbuczynie odbył się Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II połączony z jubileuszem 25-lecia nadania miejscowej szkole podstawowej imienia Papieża Polaka.
Komentarze
Janusz Eleryk

Granice na granicy

Śmierć polskiego żołnierza zaatakowanego przez imigrantów (?) na granicy z Białorusią i aresztowania innych żołnierzy w związku z podejrzeniami o nieuzasadnione użycie broni rozpętały żarliwą debatę, której żarliwość była z pewnością żarliwsza z powodu trwającej kolejnej wyborczej kampanii.

Jak zwykle w takiej sytuacji obecnie rządzący odpowiedzialność zrzucają na rządzących wcześniej, a ci z kolei mają zdanie całkowicie odmienne. W sumie jednak nie ma to większego znaczenia: młody człowiek nie żyje, a inni mogą być sądzeni i być może skazani nie bardzo wiadomo za co, bo przekaz informacyjny w tej sprawie jasnością nie oślepia i nie do końca wiadomo, które wiadomości są zaufania godnymi.
Nazywał się Mateusz Sitek. Miał 21 lat. Służbę wojskową rozpoczął 18 grudniu ubiegłego roku w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Zmarł w czwartek 6 czerwca.

Jak poinformowała prokuratura, przyczyną śmierci była „rana kłuta klatki piersiowej z uszkodzeniem płuca lewego oraz, w związku z tym, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego”. Kilka dni wcześniej został ugodzony nożem przez migranta próbującego pokonać barierę na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych. W internecie jest zdjęcie Mateusza, młodego mężczyzny o rysach chłopca. I choć wygląda jak nastolatek, to naprawdę był stuprocentowym facetem.
Leszek Sawicki

Wkręcenie w zakrętki

Anna Wolańska

Apolitycznie

Anna Wolańska

Show must go on?

Leszek Sawicki

Śmiech przez łzy

Region
Centrum nieprzejezdne
24/2024 (1503) 2024-06-12

Centrum nieprzejezdne

Jednoczesny remont skrzyżowania ulic Piłsudskiego z Wojska Polskiego i Armii Krajowej oraz budowa ronda na styku ul. Cmentarnej z Sokołowską w  Siedlcach sprawią, że centrum miasta będzie nieprzejezdne przez całe wakacje.

Prace przy ul. Cmentarnej na odcinku od ul. Wojskowej do ul. Niedziałka - obok działki, na której stał dom dziecka - rozpoczęły się 20 marca i mają potrwać do końca wakacji. Ich zakres obejmuje przebudowę kanalizacji deszczowej oraz wymianę nawierzchni, powstaną także nowe chodniki. Inwestycja stanowi kontynuację przebudowy kanalizacji deszczowej, która rozpoczęła się od ul. Niedziałka.
Już nie będzie bezimiennym bohaterem
24/2024 (1503) 2024-06-12

Już nie będzie bezimiennym bohaterem

Po 72 latach od śmierci z rąk ubeków z honorami w rodzinnej mogile spoczął Józef Boś ps. Lot, żołnierz niezłomny. Jego szczątki odnalazło trzy lata temu w bezimiennym grobie na szczecińskim cmentarzu Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Boś urodził się 19 września 1924 r. w Boninie (gmina Sarnaki). Uczestnik konspiracji niepodległościowej, współpracował z grupą kpt. Wojska Polskiego i Armii Krajowej Władysława Łukasiuka ps. Młot. W obawie przed aresztowaniem wyjechał w 1947 r. na Pomorze Zachodnie.
22/2024 (1501) 2024-06-02
22 maja w Zbuczynie otwarto jedną z największych inwestycji w gminie. Dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków jej możliwości odbioru uległy podwojeniu. 
22/2024 (1501) 2024-06-02
Zabytkowa willa Rabeego przy ul. Łomaskiej 21 w Białej Podlaskiej już niedługo doczeka się gruntownego remontu i znów będzie służyła mieszkańcom. 
Historia
Historia, która wychodzi na spotkanie
24/2024 (1503) 2024-06-12

Historia, która wychodzi na spotkanie

7 czerwca przy domu kultury w Kodniu odsłonięto Panteon Sapieżyński. 11 drewnianych rzeźb oraz ławeczka z dwoma herbami upamiętniają dawnych właścicieli Kodnia i ich zasługi dla tej miejscowości.

Pomysłodawczynią panteonu jest Ewa Rafałko, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. - Podczas pobytu w Hannie zachwyciłam się tamtejszym pomnikiem poświęconym powstaniu styczniowemu. Składa się on z drewnianych rzeźb. Pomyślałam, że dobrze by było, gdyby podobne pojawiły się w przestrzeni Kodnia.
Wracając do ziemian
24/2024 (1503) 2024-06-12

Wracając do ziemian

Ukazał się tom „Ziemianie naukowcy” stanowiący podsumowanie sesji naukowej o ziemiaństwie, która odbyła się w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w 2023 r.

Jego krótka promocja miała miejsce 7 czerwca na początku jedenastej sesji o ziemiaństwie, w tym roku dedykowanej artystom wywodzącym się z ziemiańskich rodów (relację z wydarzenia zamieścimy w kolejnym wydaniu „Echa”). Sesje naukowe poświęcone ziemiaństwu odbywają się w Muzeum Regionalnym cyklicznie - co dwa lata, od ponad 20 lat.
23/2024 (1502) 2024-06-05
29 maja w Szkole Podstawowej w Kaplonosach z udziałem bp. Kazimierza Gurdy świętowano 20-lecie nadania placówce imienia Jana Pawła II.
23/2024 (1502) 2024-06-05
W domu Maksyma sprawowane były przez ojców jezuitów Msze, a stół służący do liturgii obecnie znajduje się w Pratulinie - to jeden z faktów z życia parafii, o którym dowiemy się w Orchówku w trakcie zwiedzania wystawy.
22/2024 (1501) 2024-05-31
Próbę czasu i sytuacji przetrwa wiara przeżywana i przemodlona - wskazał bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. z racji jubileuszowych uroczystości w bazylice mniejszej 21 maja.
Kultura
Jest co oglądać
24/2024 (1503) 2024-06-12

Jest co oglądać

Rektorzy, inwestycje, rozwój naukowy, ale też ważne dla miasta i regionu czy ciepło wspominane przez studentów wydarzenia - wystawa „Alma Mater Nostra: od WSN do UwS” to podróż w przeszłość, która sprawia, że w niejednym oku zakręci się łza.

Na drodze, jaką przez 55 lat siedlecka uczelnia przeszła od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej do Uniwersytetu w Siedlcach, towarzyszyło jej wiele osób - z miasta, regionu, całego kraju, a także z zagranicy. Budowali jej struktury, potencjał naukowy, rozsławiali. Pomysł zgromadzenia archiwalnych zdjęć pokazujących ponad pół wieku historii okazał się strzałem w dziesiątkę i stał pięknym zwieńczeniem jubileuszowych uroczystości.
Melodie sprzed lat
24/2024 (1503) 2024-06-12

Melodie sprzed lat

Pokazywanie mieszkańcom dorobku muzycznego oraz nauka starodawnych pieśni i tańców - a wszystko pod okiem miejscowych mistrzów - to sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu.

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Hannie nad Bugiem przez dwa czwartkowe popołudnia każdego miesiąca (od 13 czerwca) odbywać się będą zajęcia grup śpiewaczej i instrumentalnej. - Proponujemy naukę starodawnych pieśni na różne okazje, melodii tanecznych i obrzędowych na skrzypce - nie tylko do występów scenicznych, ale przede wszystkim, aby zapoznać z dorobkiem muzycznym - mówi Krzysztof Gorczyca, organizator Ogniska muzyki tradycyjnej nadbużańskiego Polesia.
23/2024 (1502) 2024-06-05
28 maja w parku Radziwiłłowskim odbyły się I Bialskie Spotkania Genealogiczne. W programie znalazły się trzy prelekcje, zwiedzanie muzeum i prezentacje historyczne.
23/2024 (1502) 2024-06-05
Od lat samorząd Mazowsza w ramach instrumentu wsparcia przekazuje dofinansowania na renowację i konserwację mazowieckich zabytków.
Rozmaitości
Dołączcie do nas!
24/2024 (1503) 2024-06-12

Dołączcie do nas!

Rolnicy z powiatu bialskiego 4 czerwca zorganizowali na pl. Wolności akcję informacyjną dotyczącą stanu polskiego rolnictwa. To nowa forma protestu. Przedstawiciele tego sektora zapowiadają, że będą walczyć o swoje aż do skutku.

Zgromadzeni w centrum miasta poprzez tę akcję solidaryzowali się także z rolnikami, którzy tego samego dnia protestowali w Brukseli. - My nie mogliśmy tam dojechać, ale ciągle przypominamy wszystkim, że dalej zagraża nam tzw. zielony ład oraz niekontrolowany import produktów rolno-spożywczych - mówił Piotr Kisiel, organizator protestów.
W trosce o pacjentów
24/2024 (1503) 2024-06-12

W trosce o pacjentów

Szpital miejski w Siedlcach przygotowuje się do remontu mieszczącego się przy ul. Bema hospicjum oraz zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Projekt zakłada kompleksową modernizację szpitala - zaznacza Małgorzata Medak, dyrektor siedleckiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. - W jego ramach zostanie zakupione nowe wyposażenie, łóżka, niezbędny sprzęt medyczny oraz wykonana centralna sieć tlenowa, która pozwoli zrezygnować z używanych obecnie w tlenoterapii koncentratorów.
22/2024 (1501) 2024-05-31
Rozmowa z dr Małgorzatą Buksińską, specjalistą otorynolaryngologiem z Kliniki Otorynolaryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.
22/2024 (1501) 2024-05-31
Każdy ogrodnik czy rolnik wie, że do dobrego wzrostu roślinom nie wystarczą jedynie woda i słońce. Równie istotnym elementem jest nawożenie.
21/2024 (1500) 2024-05-22
18 maja w centrum Siedlec rolnicy zorganizowali pikietę połączoną z konferencją prasową, podczas której wyraźnie mówiono: to nie koniec strajku.
Sport
Osoba od spinania klubu
20/2024 (1499) 2024-05-15

Osoba od spinania klubu

Rozmowa z Grzegorzem Koprukowiakiem, dyrektorem sportowym siedleckiej Pogoni od lipca 2021 r.

Kim właściwie jest dyrektor sportowy?

W mojej opinii dyrektor sportowy to osoba, która od strony sportowo-administracyjnej długofalowo próbuje spinać klub. To taki łącznik pomiędzy kadrą a zarządem klubu. Ma za zadanie wybierać i nadzorować pracę trenera zgodną z wizją klubu.
Marzenie o awansie
20/2024 (1499) 2024-05-15

Marzenie o awansie

Rozmowa z Leszkiem Skoczylasem, skarbnikiem Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Gołąbek.

Jakie były początki istnienia klubu ULKS mającego siedzibę w Gołąbku w gminie Skórzec?

Klub powstał w Szkole Podstawowej w Gołąbku. Założycielem był Zenon Kupa, ówczesny nauczyciel wychowania fizycznego, który został też pierwszym prezesem. Po jego odejściu zastąpił go Ryszard Zając.
18/2024 (1497) 2024-05-01
Jazda od wschodu do wschodu - tak miłośnicy dwóch kółek mówią o ultramaratonie, który zaczyna się we wczesnych godzinach rannych i kończy następnego dnia.
18/2024 (1497) 2024-05-01
Zmiany, jakie nastąpiły po kwietniowych wyborach samorządowych w regionie, niosą nowe nadzieje na rozwój wielu aspektów życia, w tym także związanych ze sportem i kulturą fizyczną.
17/2024 (1496) 2024-04-25
Rozmowa z Weroniką Zielińską-Stubińską, najlepszą polską sztangistką, aktualną mistrzynią Europy w kategorii wagowej 81 kg.