Diecezja
Bądźcie świadkami wiary i misjonarzami!
9/2024 (1488) 2024-02-28

Bądźcie świadkami wiary i misjonarzami!

24 lutego w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się IX Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. W spotkaniu wzięło udział ponad 1,5 tys. członków kół Żywego Różańca.

Spotkanie było adresowane do kół z rejonów: św. Maksymiliana Kolbego, bł. Męczenników Podlaskich, bł. ks. I. Kłopotowskiego i bł. H. Koźmińskiego. Odbyło się pod hasłem: „Różaniec siłą i mocą dla chorych i cierpiących”. Po powitaniach i zawiązaniu wspólnoty uczestnicy wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Pawła Siedlanowskiego, dyrektora Siedleckiego Hospicjum dla Dzieci i diecezjalnego duszpasterza chorych.
Dzielić się doświadczeniem wiary
9/2024 (1488) 2024-02-28

Dzielić się doświadczeniem wiary

Jaki jest cel rozwoju duchowego, jak rozeznać wolę Bożą i jak radzić sobie z problemami codzienności - na te i inne pytania próbują znaleźć w Wielkim Poście odpowiedź uczestnicy „Rozmów duchowych”.

Z niecodzienną inicjatywą do parafian wyszedł wykładowca akademicki z Ryk Tomasz Niemirowski. - Uznałem, że warto z innymi podyskutować, a przy okazji może także zmienić swoje nastawienie do różnych sytuacji - uzasadnia. Ideę poparł proboszcz ks. kan. Stanisław Chodźko, a opiekę nad grupą objął ks. Dariusz Radywaniuk. - Sens jest taki, byśmy dzielili się doświadczeniem wiary.
8/2024 (1487) 2024-02-21
Wielki Post jest czasem, w którym powinniśmy często stawiać sobie pytanie, komu chcemy się w naszym życiu podobać: sobie, ludziom czy Bogu.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Świadectwo św. José i setek tysięcy męczenników Kościoła będzie kłuło, stanie się niczym sól w oku, bo pokazuje, że są sprawy, za które warto oddać życie.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Bogu dziękujemy, że czyniąc go swoim sługą, pozwolił mu głosić słowo Boże w tak wielu wspólnotach parafialnych i budować żywy Kościół wszędzie tam, gdzie go posłał...
Kościół
Na pierwszej linii frontu
9/2024 (1488) 2024-02-28

Na pierwszej linii frontu

Po 15 października 2023 r. żyjemy w epoce dumnego obwieszczania wszystkim wokół, że oto „idzie nowe”, koniec z ciemnotą i „dominacją Kościoła”. Błąd. To nie przyszło nowe, a jedynie powróciło stare - z całym dziedzictwem ponurej historii. Dobrze znane z drugiego półwiecza XX w. W ową tendencję wpisuje się hasło: „Kapelani, won ze szpitali!”.

Argumenty - jak to w naszej postkolonialnej rzeczywistości: zgrane, nużąco powtarzalne i podobne do siebie - analogiczne, jak w przypadku kontestacji lekcji religii w szkołach czy finansowania remontu zabytków, dzieł prowadzonych przez Kościół.
Stracili wszystko, tylko nie Boga
9/2024 (1488) 2024-02-28

Stracili wszystko, tylko nie Boga

Unici, choć byli prostymi, niewykształconymi chłopami, wiernie trzymali się mądrej hierarchii wartości. Na pierwszym miejscu zawsze stawiali Boga, na drugim bliźniego, a na końcu dobra materialne.

Dla Boga byli gotowi stracić wszystko. To On był dla nich najwyższą wartością. Za św. Pawłem umieli powtórzyć: „...wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa i znalazł się w Nim” (Flp 3,8-9). Nigdy tej zasady nie odwrócili.
8/2024 (1487) 2024-02-21
Podlascy unici dali nam wzór, jak korzystać z sakramentów i żyć Bogiem na co dzień. Ich walka o chrzest dziecka, ślub k ościelny, spowiedź czy udział w liturgii Mszy św. powinna nami wstrząsnąć do głębi.
Rozmowy
Dajemy młodzieży przestrzeń
9/2024 (1488) 2024-02-28

Dajemy młodzieży przestrzeń

Rozmowa z ks. Grzegorzem Lisieckim, asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ubiegłym roku świętowało 30-lecie istnienia w diecezji siedleckiej - a właściwie odrodzenia. Bogate tradycje, godło, statut, sztandar, przysięga - to wszystko każe myśleć o KSM-ie jak o organizacji dla ambitnych.

Myślę, że KSM może być dla wszystkich. Daje możliwość dużej aktywności i aktywizacji ludzi wierzących - nie tylko katolików, bo nie zmyka się na inne wyznania chrześcijańskie. Odnajdą się w nim zarówno ludzi ambitni, jak i ci, którzy stawiają sobie mniejsze wymagania.
Początek końca tego, co znamy
8/2024 (1487) 2024-02-21

Początek końca tego, co znamy

Rozmowa z dr. Jakubem Olchowskim, kierownikiem Zespołu Wschodniego Instytutu Europy Środkowej, pracownikiem Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS w Lublinie.

Mijają dwa lata od ataku Rosji na Ukrainę, a końca wojny nie widać. Czeka nas wieloletni konflikt?

Kiedy wybuchła wojna, Rosja liczyła na szybkie zwycięstwo i nikt nie wierzył, że Ukrainie uda się tak długo bronić. Ale rzeczywiście to konflikt na lata, a do tego jest początkiem końca porządku międzynarodowego, jaki znamy od 30 lat, czyli zakończenia zimnej wojny. To na pewno moment historyczny.
8/2024 (1487) 2024-02-21
Rozmowa z ks. Sebastianem Biskiem, delegatem biskupa siedleckiego ds. formacji indywidualnych form życia konsekrowanego.
Opinie
Kto śpiewa, modli się dwa razy
9/2024 (1488) 2024-02-28

Kto śpiewa, modli się dwa razy

Kilkoma wygranymi lub wyśpiewanymi nutami można wyrazić więcej niż tysiącem wypowiedzianych słów - twierdzi Tadeusz Talarek, jeden z czterech najlepszych seniorskich głosów w Polsce.

Telefon dzwoni co chwilę, messenger pełen gratulacji, ludzie zatrzymują go na ulicy - tak po finale „The Voice of Senior” wygląda życie T. Talarka z Garwolina. I choć programu nie wygrał, dla najbliższych, znajomych i mieszkańców miasta oraz powiatu, którzy kibicowali mu przez tygodnie trwania telewizyjnego show, to właśnie 72-latek jest zwycięzcą.
Nie bądźmy obojętni
9/2024 (1488) 2024-02-28

Nie bądźmy obojętni

Żyjemy w bardzo trudnych czasach, musimy mierzyć się z różnymi wyzwaniami i problemami. Młodzi ludzie są w tym wszystkim najbardziej narażeni na depresję czy kryzysy.

Uzależnienia, cyberprzemoc, hejt, zagrożenia jak pandemia, wojna - to wszystko wpływa na nas, dorosłych, ale także na nasze dzieci. Dziś specjaliści coraz głośniej podkreślają, że zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i należy poświęcać mu więcej uwagi na każdym etapie życia. - Ostatnie trzy, cztery lata to bardzo duże nasilenie problemów psychicznych młodzieży - zauważa dr Justyna Łobacz, lekarz psychiatra, psychoterapeuta.
8/2024 (1487) 2024-02-21
Mijamy je codzienne. Wiszą w domach, szkołach i urzędach. Od wieków stawia się je na rozstajach dróg.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Po powrocie z igrzysk byłam trochę zaskoczona, co chwilę oglądając siebie na zdjęciach w gazetach i na portalach internetowych...
Komentarze
Anna Wolańska

Po owocach

Naprawianie rzeczywistości przez koalicję 13 grudnia, jakie jest, każdy widzi.

Walec, który idzie i wyrównuje, nie mógł ominąć tak ważnej sfery, jak edukacja - albo bardziej precyzyjnie - wychowanie młodzieży. W proponowanej reformie szkolnictwa największe emocje budzi nowa lista lektur. A tu po raz kolejny najbardziej zaciekłą dyskusję prowokuje Henryk Sienkiewicz. Prekonsultacje, jakie ministra(!) edukacji zarządziła w tej sprawie, jeszcze wzmogły dyskusję. A koncentracja nastąpiła na przypisanej do uczniów szkoły podstawowej powieści „W pustyni i w puszczy”.
Leszek Sawicki

Polowanie na rolnika

Jestem z nich dumny. Z polskich rolników. Ludzi walczących również w moim imieniu.

Ludzi twardych, niepoddających się mimo trwającej właśnie nagonki mającej na celu zdyskredytowanie ich w oczach zwłaszcza „jaśnie oświeconej” części społeczeństwa. Prowadzone obecnie w kraju przez rolników manifestacje to największe protesty tego środowiska od czasów „Samoobrony”. Rolnicy są dziś także największą grupą społeczną posiadającą zdolność zjednoczenia się i wspólnego stanięcia po jednej stronie.
Leszek Sawicki

Coś tu śmierdzi

Anna Wolańska

Takie sobie okienko 

Leszek Sawicki

O co ten krzyk?

Ks. Paweł Siedlanowski

I po (la)ptokach

Historia
Obrońca królestwa bez kresu
9/2024 (1488) 2024-02-28

Obrońca królestwa bez kresu

O niepodległą ojczyznę walczyli w czasach, gdy rządy w niej sprawowali ludzie, którzy uznali, że już jest niepodległa. Szli wyprostowani wśród tych, co na kolanach. Żołnierze wyklęci. Niezłomni.

Na ich czele ten najbardziej znany - także poza Polską - i przez brytyjskiego historyka Michaela Foota zaliczony do grupy sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej rotmistrz Witold Pilecki. Jedyny człowiek, który celowo dał się ująć w łapance i osadzić w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz po to, by przygotować raport o panujących tam nieludzkich warunkach.
Ważna pamięć
9/2024 (1488) 2024-02-28

Ważna pamięć

W piątek 16 lutego, o 10.00, odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona unitom z miejscowości Jamy, a w niedzielę została odsłonięta i poświęcona upamiętniająca ich tablica.

Jamy to niewielka miejscowość wyodrębniona jako sołectwo, jednak w rzeczywistości stanowiąca dzielnicę Ostrowa Lubelskiego. Historia okrutnie doświadczyła jej mieszkańców. W grudniu 1874 r. - podobnie jak w wielu innych punktach Podlasia - miejscowi unici wyrzucili z plebanii popa, który przeszedł na prawosławie i stopniowo dokonywał zmian w cerkwi i obrzędach.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Mamy dzisiaj wielkie święto. Witamy cię, Zbyszku, po 77 latach! - tymi słowami Agnieszka Pasztor rozpoczęła 9 lutego spotkanie w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
Kultura
Jej gra się podoba
9/2024 (1488) 2024-02-28

Jej gra się podoba

Nikola Kowieska zdobyła złoty medal podczas XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Młody Wirtuoz” w Sanoku.

Młoda, zdolna, ambitna i pracowita, a do tego niesłychanie skromna. Z uśmiechem opowiada o sobie, jasno sprecyzowanych planach, swojej pasji oraz o tym, ile zawdzięcza rodzicom, by móc ją realizować. Nikola jest uczennicą siódmej klasy Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach-Kosach. I choć w placówce nie ma pianina, na którym mogłaby ćwiczyć, znalazła miejsce, gdzie może kształcić się w tym kierunku - Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach.
Najważniejsze jest spotkanie
9/2024 (1488) 2024-02-28

Najważniejsze jest spotkanie

Najcenniejsze w terapii poprzez sztukę jest to, że daje ona szansę na spotkanie z innymi osobami - twierdzi terapeuta Jolanta Madej.

W środę 21 lutego w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie otwarto wystawę „Sztuka i terapia przez sztukę”. Przedstawia ona prace uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Prezentację obrazów, haftów, form przestrzennych i wyklejanek poprzedziły wykłady specjalistów pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami. O potrzebie pokazywania szerszej publiczności prac rękodzielniczych, które powstają na zajęciach terapeutycznych, mówiła kierownik WTZ-u J. Madej.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Zapisała się w pamięci i sercach wielu osób - prof. Janina Gardzińska nie daje o sobie zapomnieć, choć od jej śmierci minęły już dwa lata.
Region
Nie poddamy się
9/2024 (1488) 2024-02-28

Nie poddamy się

Za nami kolejne strajki środowisk rolniczych. We wtorek 20 lutego na dobę zablokowane zostały główne węzły komunikacyjne w niemal 100 lokalizacjach kraju.

Protestujących - nie tylko rolników, ale i przewoźników, transportowców, pszczelarzy, myśliwych oraz przedsiębiorców - nie zabrakło również na drogach naszego regionu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rolnicy z powiatu bialskiego pojawili się m.in. w Wisznicach - na skrzyżowaniu dróg prowadzących do miejscowości Polubicze Wiejskie I oraz Dubica.
Prezydent naciska na radnych?
9/2024 (1488) 2024-02-28

Prezydent naciska na radnych?

Impas w sprawie nabycia przez miasto nieruchomości przy ul. Kruczej 5 trwa. Stanowiska zwolenników i przeciwników utworzenia tam domu kultury pozostają niezmienne.

Przypomnijmy: nieruchomość przy ul. Kruczej w Białej Podlaskiej jest własnością osoby prywatnej. Powierzchnia działki ma 0,0779 ha. Znajdują się na niej dwa budynki - mieszkalny i gospodarczy. Rzeczoznawca wycenił całość na 721 tys. zł. Miasto zamierza nabyć nieruchomość, poddać ją rewitalizacji i przeznaczyć na cele kulturalno-społeczne. Liczy, że uda się to zrobić z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych.
8/2024 (1487) 2024-02-21
Sprzeciwiają się niekontrolowanemu importowi ukraińskich produktów rolnych do Polski oraz nie zgadzają się z założeniami zielonego ładu.
Rozmaitości
Miejsce pamięci i spotkań
9/2024 (1488) 2024-02-28

Miejsce pamięci i spotkań

Zakończyły się prace modernizacyjne przy pomniku lotników w Starym Zadybiu. Zniszczone betonowe elementy zastąpił granit. Uporządkowano również otoczenie.

Bieżący rok upłynie w gminie Kłoczew pod znakiem dwóch wojskowych rocznic. Latem minie 80 lat od czasu, gdy na polach wsi Stare Zadybie wylądowały samoloty 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. Z kolei cztery dekady temu ten historyczny moment społeczeństwo utrwaliło, stawiając pomnik, zwany dziś powszechnie skrzydłem.
Obornik – samo dobro
9/2024 (1488) 2024-02-28

Obornik – samo dobro

Mimo różnorodności nawozów sztucznych nic nie zastąpi nawożenia organicznego. Działa ono wprawdzie wolniej niż syntetyczne, ale to produkt naturalny, który zastępuje bądź uzupełnia odżywianie roślin. Obok nawozów zielonych najczęściej stosowany jest obornik. Używany rozważnie nie powoduje skażenia gleby i nie uszkadza roślin.

W ostatnich latach wraca do łask nawożenie organiczne, zwłaszcza w gospodarstwach i ogrodach ukierunkowanych na zrównoważony rozwój. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów nawozów naturalnych, ale najbardziej wartościowym z nich jest obornik.
8/2024 (1487) 2024-02-21
Rozmowa z Justyną Malinowską, dietetykiem w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej i Centrum Dietetycznym Online działających z ramienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB w Warszawie.
8/2024 (1487) 2024-02-21
Na rolnictwo postawili kilkanaście lat temu. Dziś Beata i Romuald Perepeczowie są producentami serów z certyfikatem produktu ekologicznego.
7/2024 (1486) 2024-02-14
Niech się rozbierze, niech słucha, to starość, więc musi boleć, no cóż, taki pesel - z takimi komentarzami spotykają się osoby starsze w przychodniach i szpitalach. A nie powinny.
Sport
O rozwój i byt
9/2024 (1488) 2024-02-28

O rozwój i byt

W najbliższy weekend startują rozgrywki rundy wiosennej sezonu 2023/24 w III lidze, grupie IV, z udziałem Podlasia Biała Podlaska i Orląt Radzyń.

Rozpoczyna się wiosenna rywalizacja w piłkarskich rozgrywkach III ligi, grupy IV, w której zobaczymy zespoły Podlasia Biała Podlaska i radzyńskich Orląt. Przed obiema ekipami stoją inne zadania do wykonania w rewanżowej rundzie rozgrywek. Zespół z Białej Podlaskiej, plasujący się po rundzie jesiennej w ligowej tabeli na VII miejscu z dorobkiem 30 pkt, nie ma praktycznie szans na włączenie się do walki o awans do II ligi, gdyż strata do liderującej Wieczystej Kraków wynosi 11 pkt, a do drugiej Avii Świdnik 8 pkt.
Trzy naraz
8/2024 (1487) 2024-02-21

Trzy naraz

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Strzale pod Siedlcami odbyła się Międzynarodowa Gala Sportów Walki.

Formuła zawodów polegała na tym, że jednocześnie rozegrano rywalizację w trzech dyscyplinach sportowych: zapasach, judo i sumo. Przedstawiciele każdej z dyscyplin walczyli na osobnych matach. Taka organizacja zawodów jest ciekawym rozwiązaniem, zarówno dla samych uczestników, jak i widzów. W zawodach zobaczyliśmy uczestników w kategoriach „kadet” i „junior” ze Słowacji, Macedonii, Ukrainy, Belgii oraz klubów z naszego kraju. Ciekawostką jest to, że wśród zawodników z Belgi znaleźli się głównie Ukraińcy.