Rozmowy
To już koniec?
47/2023 (1475) 2023-11-29

To już koniec?

Rozmowa z br. dr. Michałem Deją OFMCap, dyrektorem Centrum Duchowości  „Honoratianum” w Zakroczymiu, rekolekcjonistą.

Wojna na Ukrainie i w Izraelu, kataklizmy, kryzys w Kościele. Do tego przeróżne objawienia prywatne mówiące o III wojnie światowej, chętnie cytowane także przez niektóre media katolickie. „To koniec czasów” - słychać coraz częściej. Czy rzeczywiście możemy spodziewać się rychłego końca świata?

Z wykształcenia jestem teologiem biblijnym, więc Biblia jest dla mnie najważniejszym źródłem odniesienia i przyznam, że mam kłopot z wyrażeniem „koniec świata”, dlatego że nie ma ono potwierdzenia w Piśmie Świętym. Owszem, są tłumaczenia wypowiedzi Pana Jezusa z Ewangelii św. Mateusza, w których stosuje się to wyrażenie, ale patrząc w tekst grecki, nie znajdziemy dosłownie takiego określenia, jak „koniec świata”.
W rytm życia Pana Jezusa
47/2023 (1475) 2023-11-29

W rytm życia Pana Jezusa

Rozmowa z ks. dr. Łukaszem Celińskim, kierownikiem Referatu Liturgicznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej.

Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu wchodzimy w Kościele w nowy rok liturgiczny. Czy zawsze tak było?

Rok liturgiczny nie od początku miał taki kształt jak obecnie; kształtował się przez wieki. Adwent do kalendarza liturgicznego wszedł stosunkowo późno, bo dopiero w VI w., i nie od razu umiejscowiony był na początku roku liturgicznego. Co więcej - przynajmniej do X-XI w. początek roku liturgicznego przypadał w różnych krajach w różnych terminach: w Niemczech - w Boże Narodzenie (aż do XVI w.), we Włoszech - 25 marca, w dniu zwiastowania, czyli wraz z początkiem ziemskiego życia Chrystusa, we Francji aż do XV w. rozpoczynał się w Wielkanoc, a w Cesarstwie Bizantyjskim - 1 września.
47/2023 (1475) 2023-11-22
Rozmowa z o. dr. Jerzym Szyranem OFMConv, wykładowcą teologii moralnej, autorem książki „Traktat o modlitwie Jezusowej”.
Opinie
Miała spokój w duszy
47/2023 (1475) 2023-11-29

Miała spokój w duszy

„Ja jestem ból do samego nieba” - powiedziała po śmierci ks. Jerzego. Gdy pytano ją, jak żyć z tak ogromnym cierpieniem, przyznawała: „Tylko silna wiara może trzymać człowieka przy życiu”. Mariannie Popiełuszko dane było uczestniczyć w beatyfikacji syna, kapelana Solidarności. Czy ona też zostanie wyniesiona na ołtarze?

Jej życie związane było z wioską Okopy pod Suchowolą, gdzie z mężem Władysławem prowadziła gospodarstwo rolne. W czasie wojny urodziła pięcioro dzieci, z których dwoje zmarło. Późniejszy ks. Jerzy był najmłodszy. Pani Marianna wraz z mężem wychowywała dzieci w głębokiej wierze. Często powtarzała im: „Prościusieńko w niebo droga: kochać ludzi, kochać Boga. Kochaj sercem i czynami, będziesz w niebie z aniołkami”. W niedzielę prowadziła wszystkich do kościoła.
Bitwa o dzieci
48/2023 (1475) 2023-11-29

Bitwa o dzieci

6 listopada na zaproszenie papieża Franciszka do Watykanu przybyło ponad sześć tysięcy dzieci z 84 krajów świata. Zapowiadając wydarzenie 1 października, papież powiedział podczas modlitwy Anioł Pański: „Czekam na was, bym też ja uczył się od was”. Czego w XXI w., w dobie konfliktów zbrojnych i okrutnych wojen możemy nauczyć się od dzieci? Jaka jest największa wina dorosłych wobec nich?

Jako temat spotkania z Ojcem Świętym zostało wybrane zdanie: „Uczymy się od chłopców i dziewczynek”. Papież przyjął niezwykłych gości w Auli Pawła VI. Jak podała agencja Vatican News, Franciszek podkreślił w swoim przesłaniu, że choć same dzieci oczywiście potrzebują jakiegoś prowadzenia, by poznawać różne prawdy, jednak mogą one również stanowić przykład i dawać w taki sposób nauki, jakich dorośli czasem potrzebują.
47/2023 (1475) 2023-11-22
„Z synowskim oddaniem i szacunkiem wobec apostolskiego urzędu Następcy św. Piotra, a jednocześnie z zatroskaniem i smutkiem wobec decyzji Niemieckiej Drogi Synodalnej, pragnę zwrócić uwagę Ojca Świętego na skrajnie niedopuszczalne i niekatolickie tezy Synodale Weg”
47/2023 (1475) 2023-11-22
Współczesny świat to wszechobecny pośpiech, presja, nadmiar bodźców. A jeśli dodamy do tego nieumiejętność bycia w relacjach z drugim człowiekiem, pojawiają się depresje.
46/2023 (1474) 2023-11-15
Pracownicy organizacji humanitarnych dawno się ewakuowali, a one są, bo potrzebują ich ludzie. - Nasza obecność dodaje im otuchy i jest gwarancją bezpieczeństwa.
Kościół
Oczekiwanie na spotkanie
47/2023 (1475) 2023-11-29

Oczekiwanie na spotkanie

W swoim zabieganiu i zobojętnieniu przestaliśmy zauważać, że rok liturgiczny jest naszym duchowym zegarem. To on wyznacza rytm chrześcijańskiego życia i wprowadza porządek w przeżywaniu naszej wiary.

Jego poszczególne części różnią się od siebie, ale razem stanowią piękną, komplementarną całość. Uczą czekania, pokuty, świętowania i trwania przy Bogu w zwykłej codzienności. Rok liturgiczny w Kościele kontrastuje z tym, co obserwujemy w świecie. W pierwszym przypadku widoczne są ład i konkretne granice stawiane np. za pomocą dat. W świecie wszystko się pomieszało, stało się płynne i płytkie. Jeśli w Kościele przeżywamy Adwent, to nie wyprzedzamy niczego i nie śpiewamy kolęd, jeśli mamy Wielki Post, to nie śpiewamy Alleluja, które wybrzmi radośnie dopiero na Liturgii Paschalnej. W świecie jest inaczej.
Wspieramy misjonarki i misjonarzy
47/2023 (1475) 2023-11-29

Wspieramy misjonarki i misjonarzy

Rozpoczyna się Adwent i jesteśmy wezwani do owocnego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. Działalność misyjna wyraża nadzieję Kościoła na głoszenie Ewangelii wszystkim ludziom i narodom. To szansa włączenia się w dzieło ewangelizacyjne dla każdego: rodziców i dzieci,  księży proboszczów i księży prefektów, sióstr i katechetów.

Jak co roku w Adwencie przed nami zadanie utworzenia grup kolędników misyjnych, aby od 26 grudnia nieść radosną nowinę o narodzeniu Pana Jezusa w rodzinach, do których będziemy posłani. Kolędnicy misyjni mogą ewangelizować w każdej parafii naszej diecezji. Wystarczy chcieć i z Bożą pomocą uda się pokonać ewentualne trudności. Zachęcam księży prefektów, siostry i katechetów do podjęcia tego zadania. Tak stajemy się misjonarzami i realizujemy projekty misyjne.
47/2023 (1475) 2023-11-22
Odzyskiwanie zdrowia dzięki łasce Bożej nie było zarezerwowane tylko dla ludzi żyjących obok Pana Jezusa. Dokonuje się ono także dzisiaj, chociaż nie zawsze tak spektakularnie, jak chcieliby chorzy.
47/2023 (1475) 2023-11-22
„Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2,6-7).
46/2023 (1474) 2023-11-15
Dobra śmierć, czyli jaka? O pilnej konieczności przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem i sile modlitwy, która zawsze jest wysłuchana, przypomina Apostolstwo Dobrej Śmierci.
Komentarze
Kinga Ochnio

Zima zaskoczyła…

Witam państwa z drogi krajowej nr 48. Przed godziną w tym miejscu doszło do stłuczki dwóch samochodów.

Nikomu, na szczęście, nic się nie stało. Przed wejściem na antenę udało mi się porozmawiać z komendantem miejscowego posterunku policji. Apeluje przede wszystkim o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków jazdy, a te pogarszają się z godziny na godzinę. Pada marznący deszcz, a w niektórych miejscach śnieg, co powoduje oblodzenie. A ze mną pan Adam, kierowca jednego z aut, które uczestniczyło w kolizji. Proszę powiedzieć, jak do niej doszło. - Temperatura jeszcze wczoraj była na plusie, świeciło słońce. A dziś taka pogodowa niespodzianka. Jestem w szoku. Ślizgawka na drodze jak nie wiem co...
Ks. Paweł Siedlanowski

Show must go on

Mylił się ten, kto uważał, że przedwyborcze emocje opadną dzień po ogłoszeniu przez PKW wyników wyborów.

Polacy zadecydowali, teraz - wedle deklaracji nowego marszałka rotacyjnego polskiego parlamentu - zwaśnieni dotąd politycy, a za nimi wszyscy Polacy powinni paść sobie w ramiona, ze szlochem wyznać winy i od tego momentu rozpocznie się czas powszechnej szczęśliwości. Nic bardziej błędnego. Próbek, jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość, mamy bez liku, poczynając od (dochodzącego z lewej strony sali) szydzenia z prezydenta RP  podczas jego przemówienia inaugurującego pierwsze posiedzenie nowego sejmu po kontynuację filozofii „***** ***”, spajającej - póki co - nową parlamentarną wielokolorową koalicję.
Leszek Sawicki

Nie idźcie tą drogą

Anna Wolańska

Ej, ty żabo, hej!

Anna Wolańska

Ko, ko, ko, ko, ko…

Kinga Ochnio

Tego nie chce nikt

Diecezja
Bądźmy siewcami nadziei
47/2023 (1475) 2023-11-29

Bądźmy siewcami nadziei

Chciejmy, wpatrując się w Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, który przyszedł po to, aby służyć, nieść nadzieję wszystkim jej pozbawionym - prosił bp Grzegorz Suchodolski podczas Eucharystii sprawowanej w katedrze 26 listopada, o 10.00.

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dlatego Mszę św. koncelebrowali m.in. diecezjalny asystent AK ks. Tomasz Kostecki, diecezjalny asystent KSM ks. Grzegorz Lisiecki i asystenci oddziałów parafialnych oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Radosław Piotrowski. Przewodniczący Mszy bp Grzegorz powitał członków obydwu stowarzyszeń wraz z zarządami i pocztami sztandarowymi. - Dziękuję za waszą obecność nie tylko dziś, na modlitwie.
Śpiew to odpowiedź na łaskę Pana
47/2023 (1475) 2023-11-29

Śpiew to odpowiedź na łaskę Pana

22 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, Schola Cantorum Misericordis Christi obchodziła święto swojej patronki. Podczas Mszy św. do grona chóru przyjęto siedmioro nowych chórzystów.

Świętowanie zainaugurowała Eucharystia sprawowana w bialskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem ks. dr. Pawła Cieślika, duszpasterza akademickiego oraz wykładowcę liturgiki WSD Diecezji Warszawsko-Praskiej. Mszę koncelebrowali proboszcz miejscowej parafii ks. kan. dr Adam Kulik oraz ks. prałat Mieczysław Lipniacki. Na początku homilii ks. P. Cieślik wyjaśniał, dlaczego śpiewamy podczas liturgii. - Benedykt XVI wskazywał, że podczas liturgii uczestniczymy w takim wydarzeniu i tak niezwykłych tajemnicach, że...
47/2023 (1475) 2023-11-22
17 listopada w kodeńskim sanktuarium odbyło się kolejne Nocne Czuwanie na Granicy. Hasłem przewodnim spotkania były słowa: „Jezus jest drogą”.
46/2023 (1474) 2023-11-15
Na ścianach stodoły upamiętniającej unicką rodzinę Koniuszewskich można oglądać polichromię przedstawiającą ostatnie chwile życia Józefa i Anastazji oraz ich dzieci.
Region
Iluminacji miało nie być, ale będą
47/2023 (1475) 2023-11-29

Iluminacji miało nie być, ale będą

Po rocznej przerwie spowodowanej oszczędnościami główna ulica Siedlec znowu zabłyśnie świątecznymi lampkami. A miało ich nie być…

Pod koniec października prezydent Andrzej Sitnik zapowiedział, że w tym roku nie będzie bożonarodzeniowej dekoracji na drzewach wzdłuż ul. Piłsudskiego. - Podobnie jak w poprzednim roku iluminacje pojawią się tylko na pl. Sikorskiego, skwerze Kościuszki i przed ratuszem - poinformował A. Sitnik. Rezygnację ze świątecznych ozdób tłumaczył względami finansowymi. Decyzja prezydenta wywołała gorącą dyskusję w mediach społecznościowych.
Miliony na programy
47/2023 (1475) 2023-11-29

Miliony na programy

Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera miasta, gminy i powiaty w realizacji projektów ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności.

Konferencja zorganizowana w Siedlcach w czwartek 23 listopada była okazją do podsumowania inwestycji w regionie siedleckim, które w tym roku otrzymały wsparcie sejmiku Mazowsza, a także poinformowania mieszkańców, że nabory do przyszłorocznych programów już trwają. Na realizację 20 programów wsparcia w 2024 r. sejmik przeznaczył rekordowe 900 mln zł. - Pieniądze z budżetu województwa mają ogromny wpływ na rozwój całego regionu - przekonuje członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska.
47/2023 (1475) 2023-11-22
Największą popularnością cieszą się lokale dwu- i trzypokojowe. W kilku samorządach ruszył nabór wniosków w ramach programu budowy tanich mieszkań na wynajem.
47/2023 (1475) 2023-11-22
Zamiast jednej linii - dwie, a zamiast autobusów spalinowych - pojazdy ekologiczne. Samorząd Dęblina zamierza zainwestować w elektryczny transport publiczny.
46/2023 (1474) 2023-11-15
Rozpoczęła się rozbiórka wiaduktu w ciągu ul. Domanickiej w Siedlcach. Na jego miejscu stanie nowa i większa konstrukcja.
Kultura
Muzyka to potęga
47/2023 (1475) 2023-11-29

Muzyka to potęga

Dni Muzyki Kościelnej to rzadka okazja na spotkanie z ambitną twórczością w wykonaniu artystów najwyższej klasy.

Program tego tygodnia był bogaty, a artystyczne menu - bo mówimy o muzycznej i duchowej uczcie - ułożone tak, że każde z wydarzeń miało swój niepowtarzalny charakter i klimat. Odbiorcy to docenili, czego potwierdzeniem była frekwencja na koncertach i szczery aplauz. „Dni” zainaugurował w niedzielę 19 listopada chór Psalmodia z Krakowa pod dyrygenturą prof. dr. hab. Włodzimierza Siedlika. Przed zebranymi w kościele św. Stanisława BM zaprezentował się w programie wykonanym a’cappella oraz z towarzyszeniem organów.
Rzeźbię więc jestem
47/2023 (1475) 2023-11-29

Rzeźbię więc jestem

Tworzy nie tylko dłutem, ale przede wszystkim sercem, co widać w jego pracach. Przez niemal pół wieku spod ręki Mieczysław Gai, rzeźbiarza z Łukowa, wyszły ich setki. A za każdą stoi konkretna historia.

Rzeźbiarstwo to jego pasja i miłość. Poświęcił mu każdą wolną chwilę swojego życia. Dłuto i kawałek drewna dawały wyciszenie, były ucieczką od problemów i najlepszym odpoczynkiem po pracy w Zakładach Mięsnych w Łukowie. Dziś M. Gaja wciąż rzeźbi, ale przede wszystkim dzieli się swoją wiedzą i talentem z innymi, bo jego marzeniem jest, by łukowską tradycję rzeźbiarską pokochały kolejne pokolenia. Tak jak on przed 50 laty.
47/2023 (1475) 2023-11-22
Adoramus z łacińskiego oznacza: „czcimy”. Chór Adoramus działający przy parafii Trójcy Świętej w Łosicach  od 20 lat czci śpiewem Boga.
46/2023 (1474) 2023-11-15
W Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim można oglądać wystawę fotografii Marusza Kalinowskiego pt. „4 pory Bugu”.
Historia
Z wyobraźnią miłosierdzia
47/2023 (1475) 2023-11-29

Z wyobraźnią miłosierdzia

„Kapłaństwo to służba, kapłanowi trzeba trwać przy ołtarzu do końca jak żołnierzowi na warcie” - mówił śp. ks. prałat Julian Jóźwik (1941-2020). Jego życiu i posłudze poświęcona jest książka „Powołanie i służba”.

Jej autorką jest regionalistka Jadwiga Jóźwik - żona brata ks. Juliana, mająca w swoim dorobku publikacje na temat obiektów sakralnych w Wojcieszowie oraz edukacji regionalnej. W książce przedstawione zostało życie i posługa ks. J. Jóźwika - kapłana o szczególnej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i troszczącego się o nowe powołania do życia konsekrowanego. - Cieszę się, że udało mi się zebrać obszerny materiał, opracować i opublikować - mówi autorka.
Łuków, historia… jubileusz
47/2023 (1475) 2023-11-29

Łuków, historia… jubileusz

Łukowski Komitet Historyczny to jedna z propozycji wpisujących się w przygotowania do jubileuszu 800-lecia Łukowa, który obchodzone będzie w 2033 r.

12 listopada w I LO im. T. Kościuszki odbyła się druga edycja Łukowskich Spotkań Historycznych organizowanych przez Sławomira Smolaka, prezesa Łukowskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Udział w wydarzeniu wzięli miłośnicy lokalnych dziejów. Mieli okazję wysłuchać prelekcji poświęconej łukowskiemu malarzowi Stanisławowi Miłoszowi, o którym opowiedziała żona jego wnuczka - Magdalena Miłosz. O humorze i dowcipach w opisach historycznych mówił ks. kan. Henryk Drozd, autor przewodnika „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice”.
47/2023 (1475) 2023-11-22
Miejsca, w których kręcono „Noce i dnie”, wciąż pozostają w pamięci i mogą na nowo przyciągać. Pomoże w tym Dom Pracy Twórczej SOKIALówka w Wodyniach.
Rozmaitości
Ciepło, ruch, witaminy
47/2023 (1475) 2023-11-29

Ciepło, ruch, witaminy

Rozmowa z prof. dr. hab. n.med. Tomaszem Blicharskim, kierownikiem Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Można odnieść wrażenie, że jesienią bardziej nasilają się bóle kości i stawów - odczuwane jako łamanie, kręcenie, strzykanie. Przyczyną jest spadek temperatury?

Zimno nie sprzyja naszym stawom, ale też układowi krążenia. W niskich temperaturach krew krąży nieco wolniej, poza tym organizm, aby uniknąć utraty ciepła przez skórę, kieruje krwiobieg bardziej w stronę środka ciała, żeby przede wszystkim ogrzewać ważne narządy wewnętrzne. W związku z tym odsłonięte części ciała, jak kolana, stawy rąk, a nawet większe stawy, stają się mniej ukrwione, co powoduje, że pogarszają się ich funkcje.
Zima w sadzie
47/2023 (1475) 2023-11-29

Zima w sadzie

Bielenie drzewek owocowych to jeden z ważniejszych zabiegów, które każdy sadownik powinien wykonać zimą, aby cieszyć się na wiosnę zdrowymi i dorodnymi plonami. Zabezpiecza on rośliny przed wahaniami temperatur i zapobiega uszkodzeniom kory. Kiedy i jak go przeprowadzać?

Z pewnością każdy ogrodnik i działkowiec słyszał o bieleniu drzew owocowych, ale wielu uważa, że to przeżytek, ponieważ stosowali je nasi dziadkowie. - Rzeczywiście może metoda ta ma kilkadziesiąt lat, ale skoro coś może pomóc roślinom, warto po to sięgać i w XXI w., tym bardziej że obecnie borykamy się ze zmianami klimatu i niestabilnością pogody. Poza tym, skoro część profesjonalnych sadowników nadal chroni swoje rośliny w sadach towarowych poprzez bielenie, korzystajmy z ich doświadczeń.
47/2023 (1475) 2023-11-22
Istotny wpływ na sprawne funkcjonowanie mózgu ma to, co jemy, jak oddychamy, ile czasu spędzamy na świeżym powietrzu, czy radzimy sobie ze stresem i wysypiamy się.
46/2023 (1474) 2023-11-15
O nowotworze prostaty, metodach leczenia i konieczności badań mówi Przemysław Mitura, urolog, zastępca kierownika Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Sport
Powtórzyć ubiegły sezon
47/2023 (1475) 2023-11-29

Powtórzyć ubiegły sezon

Rozmowa z Maciejem Staręgą, biegaczem narciarskim, zawodnikiem UKS Rawa Siedlce i reprezentantem Polski.

Masz za sobą pierwszy start, ale też długi okres przygotowań do sezonu. Jak je oceniasz?

Przygotowania w tym roku były nieco inne niż w poprzednich latach, bo więcej czasu spędziliśmy ma zajęciach wysokogórskich. Podyktowane to było tym, że w bieżącym sezonie nie mamy takich imprez jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata, tym samym jest to chwila na „eksperymenty”. Kiedyś już mieliśmy podobne przygotowania, mam więc w tym doświadczenie. Zobaczymy, jak będą nam się układać starty.
Brązowy medalista
47/2023 (1475) 2023-11-29

Brązowy medalista

Piotr Kisiel został brązowym medalistą mistrzostw Polski w warcabach, które odbyły się w Tczewie.

Łukowianin wygrał trzy pojedynki, trzy partie remisował, poniósł tylko jedną porażkę. Ostatecznie zajął trzecie miejsce i zakwalifikował się na mistrzostwa Europy w Turcji. P. Kisiel od lat odnosi sukcesy w warcabowych potyczkach. Swoją przygodę z grą prowadzoną na szachownicy rozpoczął w szkole podstawowej, gdy jeden z nauczycieli zaproponował mu partię. Wprawdzie przegrał, ale od tego momentu polubił warcaby i zaczął trenować. W okresie gimnazjum dostrzegł go trener Jacek Grodecki, który zaproponował mu dołączenie do Łukowskiego Klubu Sportowego „Orlęta”.