Rozmowy
Modlitwa Jezusowa 
47/2023 (1475) 2023-11-22

Modlitwa Jezusowa 

Rozmowa z o. dr. Jerzym Szyranem OFMConv, wykładowcą teologii moralnej, autorem książki „Traktat o modlitwie Jezusowej”.

Proszę Ojca, czym jest modlitwa Jezusowa? Mówi się o niej „modlitwa serca” lub „modlitwa nieustanna”... Na czym polega jej wielkość?

Żeby zrozumieć sens tej modlitwy, trzeba spojrzeć nieco w przeszłość i wczuć się niejako w sytuację pierwotnego chrześcijaństwa, które zadawało sobie pytanie o słowa św. Pawła mówiące o modlitwie nieustannej (por. 1 Tes 5,17). Jak się modlić bez ustanku? A co z pracą i czynnościami życiowymi? Odpowiedzi było wiele, ale właśnie ojcowie pustyni wypracowali tzw. modlitwę krótkich formuł, których jądrem było imię Jezus.
Mamy prawo do religii w szkole
47/2023 (1475) 2023-11-22

Mamy prawo do religii w szkole

Rozmowa z ks. prof. Piotrem Tomasikiem, koordynatorem Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

W debacie publicznej, zwłaszcza przed wyborami, mocno akcentowany był pomysł usunięcia religii ze szkół i wyrzucenie jej poza system oświaty publicznej. Co ma w sobie ten przedmiot, że jest aż taką solą w oku niektórych środowisk?

To gra pod publiczkę, której celem jest i była, zwłaszcza przed wyborami, chęć wzbudzenia antyklerykalnej fali. Zresztą postulaty te stanowią kalkę tego, co słyszeliśmy w okresie komunizmu - najpierw po 1945 r., potem 1956 r. Te argumenty padały również w 1990 r., kiedy religię wprowadzono do szkół. Miał się wówczas przetoczyć przez placówki oświatowe armagedon nietolerancji.
44/2023 (1472) 2023-11-02
Rozmowa z ks. Piotrem Śliżewskim, autorem książki pt. „Śmierć. Nowy początek”, pomysłodawcą filmu o kapłaństwie „Powołany” oraz założycielem portali ewangelizuj.pl i gregorianka.pl.
Opinie
Kto pyta…
47/2023 (1475) 2023-11-22

Kto pyta…

„Z synowskim oddaniem i szacunkiem wobec apostolskiego urzędu Następcy św. Piotra, a jednocześnie z zatroskaniem i smutkiem wobec decyzji Niemieckiej Drogi Synodalnej, pragnę zwrócić uwagę Ojca Świętego na skrajnie niedopuszczalne i niekatolickie tezy Synodale Weg” - napisał 9 października abp Stanisław Gądecki w liście do papieża Franciszka. Dokument wywołał furię w środowisku polskich „postępowych” katolików.

Co tak zdenerwowało np. jezuitę o. Jacka Prusaka - związanego m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” (katoprzybudówką „Gazety Wyborczej”) - zarzucającego abp. Gądeckiemu w ordynarny sposób chęć „reformowania” papieża i straszącego go prokuraturą (odsyłam do wpisu na fb o. Prusaka)? Na początek fakty, potem komentarz.  
Nauczmy się być
47/2023 (1475) 2023-11-22

Nauczmy się być

Współczesny świat to wszechobecny pośpiech, presja, nadmiar bodźców. A jeśli dodamy do tego nieumiejętność bycia w relacjach z drugim człowiekiem, pojawiają się depresje.

Tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Przekroczyć siebie”, które miało miejsce 14 listopada w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach, były depresja i problemy psychiczne nastolatków. Tym razem na zaproszenie fundacji Nieprzeciętni odpowiedział i swoją wiedzą podzielił się Marcin Rzeczkowski - psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, motywujący oraz uzależnień. Jak przyznał, wiele problemów, z jakimi dziś mierzą się młodzi ludzie, wynika z tego, że świat się mocno zmienił.
46/2023 (1474) 2023-11-15
Pracownicy organizacji humanitarnych dawno się ewakuowali, a one są, bo potrzebują ich ludzie. - Nasza obecność dodaje im otuchy i jest gwarancją bezpieczeństwa.
45/2023 (1473) 2023-11-08
„Co nam hańba, gdy talary mają lepszy kurs od wiary! Wymienimy na walutę honor i pokutę!” - śpiewał przed laty Jacek Kaczmarski.
45/2023 (1473) 2023-11-08
Pana życie nadaje się na film - mówiłam. I, rzeczywiście, zainteresowała się nim telewizja. Historia Wojtka zostanie przedstawiona w programie TVP1 „Ocaleni” - emisja: 16 listopada.
Kościół
Wiara czyni cuda
47/2023 (1475) 2023-11-22

Wiara czyni cuda

Odzyskiwanie zdrowia dzięki łasce Bożej nie było zarezerwowane tylko dla ludzi żyjących obok Pana Jezusa. Dokonuje się ono także dzisiaj, chociaż nie zawsze tak spektakularnie, jak chcieliby chorzy. I nie na ich zasadach, bo Bóg zaczyna od uleczenia duszy - mówi ks. Ireneusz Łukanowski SAC.

Pochodzący z diecezji siedleckiej pallotyn - posługujący obecnie w sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie (diec. łomżyńska) - przekonał się o tym, przemierzając szpitalne korytarze jako kapelan. - Człowiekowi współczesnemu trudno uwierzyć, że cudowne uzdrowienie jest możliwe. A przecież Chrystus to nie historia, tylko rzeczywistość obecna zawsze. Po swojej śmierci na krzyżu nie zostawił nas samych. Dał nam swoją Matkę, a po zmartwychwstaniu, w Dniu Pięćdziesiątnicy, zesłał na Maryję i na apostołów Ducha Świętego.
O Bogu, który szuka domu
47/2023 (1475) 2023-11-22

O Bogu, który szuka domu

„Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2,6-7).

W Betlejem spełniły się słowa proroka Izajasza. Oto Słowo stało się Człowiekiem i rozbiło namiot wśród ludzi. Bóg przyszedł na ziemię jako bezbronne niemowlę. Czy nas to jeszcze porusza i wzrusza? Słowo Boże przypomina, że On od początku był wzgardzony i odrzucony. Co czuła Maryja, gdy zamykano przed Nią wszystkie drzwi? Co czuł Józef, gdy po raz kolejny doświadczał odmowy? Co czuje Bóg, gdy ludzie przez wszystkie wieki bezmyślnie powtarzają, że On nie istnieje, że umarł, że nie jest im potrzebny? Co czuje Jezus, gdy nie chcemy Go przyjąć, kiedy przychodzi do nas w swoim słowie, w sakramentach i w innych ludziach?
46/2023 (1474) 2023-11-15
Dobra śmierć, czyli jaka? O pilnej konieczności przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem i sile modlitwy, która zawsze jest wysłuchana, przypomina Apostolstwo Dobrej Śmierci.
45/2023 (1473) 2023-11-08
Gdy odchodzi ktoś bliski, pojawiają się poczucie pustki, opuszczenia, tęsknoty, smutku, żalu, winy, a także gniew i pretensje do Boga. Co zrobić, by bunt przeciw śmierci nie stał się buntem przeciw Bogu?
45/2023 (1473) 2023-11-08
Znanych jest wiele przypadków, w których dusze zmarłych pojawiają się na ziemi. Nie przychodzą one po to, by wywołać sensację lub strach, ale prosić o modlitwę lub za nią podziękować. Bywa, że zostawiają po swojej wizycie trwałe ślady...
Komentarze
Leszek Sawicki

Nie idźcie tą drogą

Za nami pilotażowe odcinki kolejnego sezonu opery mydlanej pt. „Cyrk na Wiejskiej”.

Już po obejrzeniu pierwszych, mrożących krew w żyłach scen, nietrudno odgadnąć, jak dalej potoczy się akcja tego wiekopomnego dzieła. Pieniędzy nie ma i nie będzie, bo wszystko przejadł PiS wraz z patoelektoratem. W budżecie państwa widać wyłącznie gigantyczną dziurę, którą nie wiadomo czym zaczopować. W sądach demolka. Unia wypłaci nam jedynie (wiadomo przez kogo) mizerną zaliczkę na KPO. W wyzwolonych obywatelkach szczytuje poziom agresji na tę część społeczeństwa, która wali kłody pod nogi i przeszkadza zrobić skrobankę. Ich złość udziela się tęczowym „facetom”, którzy nie mogą zrobić zakupów w niedzielę.
Anna Wolańska

Ej, ty żabo, hej!

„Jak to jednak ten świat ma sinusoidy kształt” - zawodził w czasach mojej średnio dojrzałej młodości jeden z ambitniejszych artystycznie kolegów.

A szło mu głównie o to, że raz na górze, raz na dole, czyli trendy przemijają i wracają. I że z modą na posturę też tak samo jest. To grubsze, to cieńsze egzemplarze są w modzie. Wcale nie tak dawno minęły czasy, kiedy tuszą pieczętowano przynależność do bogatych, czyli do elity. Szczupłość budziła niechęć i - co najmniej - pobłażliwe traktowanie. Ale też nie oszukujmy się. Szczupłość - w odniesieniu do całej populacji - wynikała głównie z biedy. Dzisiaj szczupła sylwetka - podobnie jak wyprasowana twarz - to przepustka do tzw. towarzystwa.
Anna Wolańska

Ko, ko, ko, ko, ko…

Kinga Ochnio

Tego nie chce nikt

Janusz Eleryk

Przed rocznicą

Diecezja
Kochajcie Matkę Bożą
47/2023 (1475) 2023-11-22

Kochajcie Matkę Bożą

Za nami listopadowy „Wieczór z Maryją”. Czuwanie poświęcone było rozwijaniu więzi z Matką Najświętszą.

Konferencję podczas spotkania wygłosił wikariusz kodeńskiej parafii o. Krzysztof Wolnik OMI. Na początku zaznaczył: „Im większa jest cześć dla Matki Bożej w rodzinie, tym Jej opieka nad nią jest owocniejsza i skuteczniejsza”. Zakonnik podkreślał, że łączność z Maryją opiera się na więzi umysłu, woli i modlitwy. - Więź umysłu polega na poznawaniu przez rodziny i należące do niej dzieci, tajemnic z życia Maryi, na znajomości prawd wiary, na dostrzeżeniu miłości Niepokalanej wobec ludzi. Niestety, dziś wielu nie zna prawd dotyczących wielkiej godności Matki Bożej.
Otwórz swoje serce
47/2023 (1475) 2023-11-22

Otwórz swoje serce

17 listopada w kodeńskim sanktuarium odbyło się kolejne Nocne Czuwanie na Granicy. Hasłem przewodnim spotkania były słowa: „Jezus jest drogą”.

Czuwania są adresowane do młodzieży i stanowią kontynuację Nocnych Czuwań Młodych, które przez kilkanaście lat były organizowane w bazylice św. Anny. Wróciły do Kodnia po kilkuletniej przerwie spowodowanej m.in. pandemią. Listopadowe czuwanie rozpoczęło się od konferencji wygłoszonej przez ks. dr. Kamila Duszka, diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie. Kapłan podkreślał, że każdy człowiek jest przez Boga chciany i kochany. - On pragnął, byś żył, był szczęśliwy, dobry i mądry. Wiesz, że na świecie nie ma drugiej takiej samej osoby jak ty?
46/2023 (1474) 2023-11-15
Na ścianach stodoły upamiętniającej unicką rodzinę Koniuszewskich można oglądać polichromię przedstawiającą ostatnie chwile życia Józefa i Anastazji oraz ich dzieci.
45/2023 (1473) 2023-11-08
Z prawosławnego stał się unitą, z przyszłego kupca - duchownym, a przez błogosławione życie i męczeństwo - świętym Kościoła katolickiego. Dziś jego kult znowu się odradza.
Region
Zainteresowanie jest spore
47/2023 (1475) 2023-11-22

Zainteresowanie jest spore

Największą popularnością cieszą się lokale dwu- i trzypokojowe. W kilku samorządach ruszył nabór wniosków w ramach programu budowy tanich mieszkań na wynajem.

Spółka Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) w Lublinie ma zamiar przeprowadzić inwestycje w 17 miastach na terenie województwa. Procedury toczą się we wszystkich lokalizacjach, ale w niejednakowym tempie. - Do tej pory spółka podpisała sześć umów na wykonanie projektu budowlanego dla miejscowości: Niemce, Hrubieszów, Międzyrzec Podlaski, Łuków, Terespol oraz Opole Lubelskie.
Miasto inwestuje w elektryki
47/2023 (1475) 2023-11-22

Miasto inwestuje w elektryki

Zamiast jednej linii - dwie, a zamiast autobusów spalinowych - pojazdy ekologiczne. Samorząd Dęblina zamierza zainwestować w elektryczny transport publiczny.

Możliwość inwestycji pojawiła się dzięki funduszowi strategicznemu Polski Ład. W jednym z ostatnich naborów miasto pozyskało w zakresie odnawialnych źródeł energii i zeroemisyjnego transportu dofinansowanie w wysokości 8 mln zł. Środki te plus wynoszący 10% inwestycji wkład własny mają być przeznaczone na zakup m.in. dwóch autobusów elektrycznych, które pojawią się w Dęblinie w perspektywie najbliższych kilku lat.
46/2023 (1474) 2023-11-15
Rozpoczęła się rozbiórka wiaduktu w ciągu ul. Domanickiej w Siedlcach. Na jego miejscu stanie nowa i większa konstrukcja.
Kultura
Moc śpiewu 
47/2023 (1475) 2023-11-22

Moc śpiewu 

Adoramus z łacińskiego oznacza: „czcimy”. Chór Adoramus działający przy parafii Trójcy Świętej w Łosicach  od 20 lat czci śpiewem Boga.

Powstał w 2003 r. z inicjatywy ks. Zbigniewa Nikoniuka - ówczesnego wikariusza parafii św. Zygmunta w Łosicach. - Uczyłem wtedy religii w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wśród nauczycieli i władz szkoły panowała wspaniała atmosfera. Zaprzyjaźniłem się z nimi - wspomina. Pomysłem utworzenia chóru ks. Zbigniew podzielił się podczas wizyty duszpasterskiej. - Chodząc po kolędzie, trafiłem do rodziny Odoszewskich. Zaczęliśmy rozmowę. Stwierdziłem, że w mieście jest tylu zdolnych ludzi, a nie ma chóru - opowiada kapłan.
Był nazywany królem nadbużańskich poetów
47/2023 (1475) 2023-11-22

Był nazywany królem nadbużańskich poetów

„Tu są właśnie Kresy, gdzie bicie serca łączy w jedno, a stykanie się wielu narodowości tworzy ludzi wyjątkowych” - napisał S. Sidoruk, zwany królem nadbużańskich poetów. 15 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie spotkali się pedagodzy, lokalni literaci oraz bliscy poety ze Stawek.

Konferencję „Stefana Sidoruka widzenie świata. Rzecz o edukacji regionalnej” zorganizowali ZSCKR i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej. - Aby naszej młodzieży mogły wyrosnąć skrzydła, muszą mieć świadomość swojego pochodzenia. Aby wiedzieli, dokąd mają dojść, muszą wiedzieć, skąd wychodzą - podkreśliła dyrektor ZSCKR Renata Holaczuk.
46/2023 (1474) 2023-11-15
W Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim można oglądać wystawę fotografii Marusza Kalinowskiego pt. „4 pory Bugu”.
45/2023 (1473) 2023-11-08
„Śluby panieńskie”, „Zemsta” oraz „Dożywocie”. Trzy dni, trzy klasyki sztuki polskiej. Za nami Festiwal Fredrowski, który 3, 4 i 5 listopada miał miejsce w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.
45/2023 (1473) 2023-11-08
Zabawy, tańce, śpiewy… w naszym wieku już wszystko można - tak do wspólnego świętowania zachęcała seniorów Łucja Pamulska, przewodnicząca oddziału rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Włodawie.
Historia
Z biegiem lat, z biegiem dni
47/2023 (1475) 2023-11-22

Z biegiem lat, z biegiem dni

W sobotę 18 listopada miał miejsce 12 Zjazd Absolwentów I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach połączony z obchodami 100-lecia szkoły.

W ramach prezentacji należy wspomnieć, że szkoła jest nie tylko kilkukrotną laureatką prestiżowej Złotej Tarczy. Jej uczniowie mają też na swoim koncie liczne naukowe, artystyczne i sportowe dokonania. Aktualnie w 27 klasach „Prusa” kształci się 816 uczniów, wśród których jest pięcioro uchodźców z Ukrainy i trzy osoby z innych państw. Zanim 18 listopada dyrektor I LO Anita Woźnica pociągnęła za sznurek zabytkowego dzwonka i oficjalnie otworzyła jubileuszowe obchody, przez kilka miesięcy pełne ręce roboty miały i społeczność szkoły, i Stowarzyszenie Przyjaciół I LO, i Komitet Zjazdowy.
Nowe miejsce na mapie
47/2023 (1475) 2023-11-22

Nowe miejsce na mapie

Miejsca, w których kręcono „Noce i dnie”, wciąż pozostają w pamięci i mogą na nowo przyciągać. Pomoże w tym Dom Pracy Twórczej SOKIALówka w Wodyniach.

Jego działanie oficjalnie zainaugurowano 17 listopada. Okazją do uroczystości stał się event filmowy pt. „Kraina «Nocy i dni»”, za którego organizacją stało Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. Wśród gości znalazły się władze organizacji od lat prężnie działającej w regionie - m.in. obecna prezes Danuta Pasiak czy wieloletni prezes, a dziś wójt gminy Zbuczyn Hubert Pasiak. Nie zabrakło również władz samorządowych - dyrektora delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Dariusza Stopy czy wójta gminy Wodynie Wojciecha Klepackiego.
45/2023 (1473) 2023-11-08
Kard. August Hlond przewodził Kościołowi w trudnym okresie przedwojennej i powojennej historii. Jego pragnieniem było, by Polska była katolicka, dlatego podejmował różne inicjatywy pastoralne, aby ocalić wiarę w narodzie.
45/2023 (1473) 2023-11-08
Dzięki dobrej pogodzie, zaangażowaniu wolontariuszy, ale przede wszystkim hojności osób odwiedzających groby swoich najbliższych, tegoroczna kwesta na cmentarzach w regionie była bardzo udana.
Rozmaitości
Ciepło, ruch, witaminy
47/2023 (1475) 2023-11-29

Ciepło, ruch, witaminy

Rozmowa z prof. dr. hab. n.med. Tomaszem Blicharskim, kierownikiem Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Można odnieść wrażenie, że jesienią bardziej nasilają się bóle kości i stawów - odczuwane jako łamanie, kręcenie, strzykanie. Przyczyną jest spadek temperatury?

Zimno nie sprzyja naszym stawom, ale też układowi krążenia. W niskich temperaturach krew krąży nieco wolniej, poza tym organizm, aby uniknąć utraty ciepła przez skórę, kieruje krwiobieg bardziej w stronę środka ciała, żeby przede wszystkim ogrzewać ważne narządy wewnętrzne. W związku z tym odsłonięte części ciała, jak kolana, stawy rąk, a nawet większe stawy, stają się mniej ukrwione, co powoduje, że pogarszają się ich funkcje.
Zima w sadzie
47/2023 (1475) 2023-11-29

Zima w sadzie

Bielenie drzewek owocowych to jeden z ważniejszych zabiegów, które każdy sadownik powinien wykonać zimą, aby cieszyć się na wiosnę zdrowymi i dorodnymi plonami. Zabezpiecza on rośliny przed wahaniami temperatur i zapobiega uszkodzeniom kory. Kiedy i jak go przeprowadzać?

Z pewnością każdy ogrodnik i działkowiec słyszał o bieleniu drzew owocowych, ale wielu uważa, że to przeżytek, ponieważ stosowali je nasi dziadkowie. - Rzeczywiście może metoda ta ma kilkadziesiąt lat, ale skoro coś może pomóc roślinom, warto po to sięgać i w XXI w., tym bardziej że obecnie borykamy się ze zmianami klimatu i niestabilnością pogody. Poza tym, skoro część profesjonalnych sadowników nadal chroni swoje rośliny w sadach towarowych poprzez bielenie, korzystajmy z ich doświadczeń.
47/2023 (1475) 2023-11-22
Istotny wpływ na sprawne funkcjonowanie mózgu ma to, co jemy, jak oddychamy, ile czasu spędzamy na świeżym powietrzu, czy radzimy sobie ze stresem i wysypiamy się.
46/2023 (1474) 2023-11-15
O nowotworze prostaty, metodach leczenia i konieczności badań mówi Przemysław Mitura, urolog, zastępca kierownika Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Sport
Powtórzyć ubiegły sezon
47/2023 (1475) 2023-11-29

Powtórzyć ubiegły sezon

Rozmowa z Maciejem Staręgą, biegaczem narciarskim, zawodnikiem UKS Rawa Siedlce i reprezentantem Polski.

Masz za sobą pierwszy start, ale też długi okres przygotowań do sezonu. Jak je oceniasz?

Przygotowania w tym roku były nieco inne niż w poprzednich latach, bo więcej czasu spędziliśmy ma zajęciach wysokogórskich. Podyktowane to było tym, że w bieżącym sezonie nie mamy takich imprez jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata, tym samym jest to chwila na „eksperymenty”. Kiedyś już mieliśmy podobne przygotowania, mam więc w tym doświadczenie. Zobaczymy, jak będą nam się układać starty.
Brązowy medalista
47/2023 (1475) 2023-11-29

Brązowy medalista

Piotr Kisiel został brązowym medalistą mistrzostw Polski w warcabach, które odbyły się w Tczewie.

Łukowianin wygrał trzy pojedynki, trzy partie remisował, poniósł tylko jedną porażkę. Ostatecznie zajął trzecie miejsce i zakwalifikował się na mistrzostwa Europy w Turcji. P. Kisiel od lat odnosi sukcesy w warcabowych potyczkach. Swoją przygodę z grą prowadzoną na szachownicy rozpoczął w szkole podstawowej, gdy jeden z nauczycieli zaproponował mu partię. Wprawdzie przegrał, ale od tego momentu polubił warcaby i zaczął trenować. W okresie gimnazjum dostrzegł go trener Jacek Grodecki, który zaproponował mu dołączenie do Łukowskiego Klubu Sportowego „Orlęta”.