Opinie
Apostołowie nihilizmu
20/2025 (1549) 2025-05-15

Apostołowie nihilizmu

„Mówił, że chce zostać drapieżnikiem i dopiero gdy kogoś zabije, to się nim stanie” - wspominają znajomi studenta trzeciego roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego Mieszka R., który zabił siekierą 53-letnią kobietę, pracownicę administracji UW, a następnie ciężko ranił interweniującego strażnika.

Do ataku doszło w minioną środę wieczorem. 22-latek miał w torbie „na wszelki wypadek” jeszcze noże i bagnet, zatem do „tego” dnia przygotowywał się bardzo starannie. Nie ma mowy o działaniu w afekcie czy przypadku. „Nie wydawał się niepoczytalny” - mówią koledzy z roku mordercy. Nie miał problemu ze zdawaniem niełatwych przecież egzaminów.
Przytuleni przez św. Ritę
20/2025 (1549) 2025-05-15

Przytuleni przez św. Ritę

Żyła 600 lat temu w dalekiej Umbrii, ale to nie przeszkadza jej zajmować się sprawami współczesnych ludzi. Wrażliwość ma we krwi.

Choć żyła na przełomie XIV i XV w., a modlitwy w sprawach beznadziejnych w Polsce „zagospodarował” św. Tadeusz Juda, od lat niezwykle dynamicznie rozwija się kult św. Rity. Także w diecezji siedleckiej, gdzie w sześciu parafiach znajdują się jej relikwie. Każdego 22 dnia miesiąca do Borków, Wiśniewa, Siedlec, Połosek, Leśnej Podlaskiej czy Międzyrzeca Podlaskiego na specjalne nabożeństwa ku czci świętej od róż przybywają rzesze wiernych, w dodatku często z odległych miejscowości.
18/2025 (1547) 2025-04-30
W najtrudniejszych momentach życia wołałem o pomoc do Nieba, a gdy wychodziłem na prostą, znowu stawałem się panem życia. Ale Boże Miłosierdzie nie zna granic - z pełnym przekonaniem mówi Andrzej Kondratowicz.
18/2025 (1547) 2025-04-30
W Poniedziałek Wielkanocny świat obiegła informacja o śmierci Ojca Świętego Franciszka. Umarł o 7.35. Jako bezpośrednią przyczynę lekarze podali udar oraz niewydolność serca.
Kościół
Z misji do Watykanu
20/2025 (1549) 2025-05-15

Z misji do Watykanu

18 maja 2025 r. zostanie zapamiętany jako dzień inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV. To człowiek, który - choć urodził się w Stanach Zjednoczonych - dużą część swej kapłańskiej posługi pełnił w Peru.

Wybór, jakiego dokonało kolegium kardynalskie, dla wielu osób na świecie był zaskoczeniem. Kard. Robert Francis Prevost to pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego. - W związku z wyborem modliłem się słowami ks. Jana Twardowskiego: „Duchu Święty, ni z tego, ni z owego, tchnij na nas, na całego” - mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
W Kościele jest miejsce dla każdego
20/2025 (1549) 2025-05-15

W Kościele jest miejsce dla każdego

Nadzieja rodzi się najpełniej w rodzinie: w spojrzeniu matki na dziecko, w przebaczeniu małżonków, w wiernej modlitwie rodziców za swoje dzieci. Rodzina to miejsce, gdzie codzienność spotyka się z wiecznością - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin.

W niedzielę 11 maja w parczewskiej bazylice spotkały się rodziny z całej diecezji. Towarzyszyło im hasło nawiązujące do motta Roku Jubileuszowego - „Rodzina nadzieją”. Rytm tego święta rodzin, jakim jest zawsze pielgrzymka, wyznaczały: wspólna modlitwa, konferencja, świadectwa, agapa, czas na rozmowy i zabawę dla dzieci.
19/2025 (1548) 2025-05-07
Maj to tradycyjnie czas Pierwszych Komunii św. Wyjątkowo cicho w tym roku na temat spowiedzi dzieci - w minionych latach rozpalił on żarliwą troskę wielu lewackich środowisk i postępowych teologów o los dziewięciolatków.
19/2025 (1548) 2025-05-07
Litania loretańska jest odmawiana i śpiewana prawie od pięciu wieków. Jej kształt zmieniał się na przestrzeni lat. To jedna z pięciu litanii oficjalnie zatwierdzonych przez Kościół do publicznego odmawiania.
18/2025 (1547) 2025-04-30
Papież Franciszek zawsze stawiał w centrum Ewangelię miłosierdzia, wielokrotnie podkreślając, że Bóg nie męczy się przebaczaniem - mówił 26 kwietnia podczas Mszy św. pogrzebowej kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.
18/2025 (1547) 2025-04-30
Po śmierci papieża Franciszka oczy świata zwrócone są na Watykan, gdzie niebawem rozpocznie się jedno z najbardziej tajemniczych i symbolicznych wydarzeń w Kościele katolickim - konklawe. Jak będzie ono wyglądało?
Komentarze
Leszek Sawicki

Ratujmy, co się da

Kiedy czytacie Państwo ten tekst, jesteście zapewne tuż przed albo chwilę po wypełnieniu obywatelskiego obowiązku w ramach pierwszej części kolejnego w życiu wzmożenia politycznego pod nazwą „najważniejsze wybory w III RP”.

Wybory zawsze są istotnym procesem pozwalającym każdemu z nas - przynajmniej teoretycznie - decydować o swojej przyszłości. Te jednak są o tyle przełomowe, że mogą zablokować domknięcie systemu, jaki na naszych oczach dziarsko buduje uśmiechnięta koalicja 13 grudnia. Pod wpływem emocji związanych z niekończącą się kampanią wyborczą wielu z nas nie zwraca jednak uwagi na to, że w jej cieniu wciąż toczą się różne procesy równoległe, o których nie jesteśmy zbyt nachalnie informowani.
Anna Wolańska

Smacznego!

Jak długo pamiętają Państwo składane przez startujących do władzy polityków obietnice? Kto dziś jest w stanie przywołać niekoniecznie 100, ale chociaż 10 z tych zadeklarowanych narodowi na okoliczność ostatnich parlamentarnych wyborów? Z podziałem na zrealizowane i niezrealizowane?

Natknęłam się niedawno na taką internetową akcję „wyborczy bazar” (czy jakoś tak podobnie), gdzie w związku z aktualnymi prezydenckimi wyborami spotykani na targowisku ludzie określają swoje wyborcze preferencje. Dosyć ciekawa wydała mi się wypowiedź pewnego pana, którego serce wyrywało się w stronę sprawującej władzę koalicji.
Leszek Sawicki

Nie chcemy inteligenta

Anna Wolańska

Tak nam dopomóż Bóg!

Leszek Sawicki

Ziobro – komisja 6:0

Historia
W setną rocznicę urodzin „Jastrzębia”
20/2025 (1549) 2025-05-15

W setną rocznicę urodzin „Jastrzębia”

Bohaterstwo żołnierzy wyklętych jest godne szacunku i powinny uczyć się o nich kolejne pokolenia - podkreślał starosta Mariusz Zańko podczas kolejnej edycji rajdu upamiętniającego braci Taraszkiewiczów, który odbył się 10 maja.

Wydarzenie poświęcone dowódcom obwodu Wolność i Niezawisłość: ppor. Leonowi Taraszkiewiczowi - ps. Jastrząb, ppor. Edwardowi Taraszkiewiczowi - ps. Żelazny, ich podkomendnym oraz współpracownikom zgromadził osoby reprezentujące środowiska patriotyczne. Oddano hołd żołnierzom wyklętym w miejscach poświęconych oddziałowi Wolność i Niezawisłość obwodu Włodawa, a zwieńczeniem wydarzenia był piknik z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz harcerzy.
Bogata kolekcja, spełnione życie
20/2025 (1549) 2025-05-15

Bogata kolekcja, spełnione życie

Nie było w powiecie włodawskim kamienia i drzewa, których by Miecio nie dotknął, nie było drogi, której by nie przeszedł - mówią o zmarłym rok temu Mieczysławie Tokarskim, przewodniku, kolekcjonerze i regionaliście, jego przyjaciele.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wspominali swojego kolegę podczas zorganizowanej 5 maja w budynku Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie konferencji pod tytułem: „Mieczysław Tokarski - obywatel Włodawy”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych oraz osoby zrzeszone w organizacjach regionalnych, w których udzielał się ten zasłużony dla miasta i Lubelszczyzny działacz społeczny.
18/2025 (1547) 2025-04-30
Ciastka św. Rity, wyrób pieczęci lakowych, warsztaty dawnej medycyny, konkurs wiedzy, spektakl oraz festyn - moc atrakcji czekało na mieszkańców Łosic, którzy uczestniczyli w obchodach 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
18/2025 (1547) 2025-04-30
Skoro nasi przodkowie zdecydowali o pobudowaniu nowej świątyni i przez lata troszczyli się o nią, teraz jest czas wnoszenia przez nowe pokolenia swojego wkładu w życie wspólnoty - mówi proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gocławiu ks. Marek Kujda.
Diecezja
Eucharystia źródłem życia
20/2025 (1549) 2025-05-15

Eucharystia źródłem życia

Bez Eucharystii Kościół nie będzie miał w sobie życia. Z tego sakramentu bowiem czerpie swój duchowy wzrost - mówił bp Kazimierz Gurda.

Piąta edycja KSL zgromadziła blisko pół tysiąca osób, które 10 maja przybyły do sanktuarium św. Józefa. - Był to czas wspólnej modlitwy, formacji oraz integracji tych, którzy na co dzień są zaangażowani w posługę przy ołtarzu i w ogóle w parafii. To takie święto służby liturgicznej - podsumowuje diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Łukasz Kwasowiec. Kongres zainaugurowała Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. - Eucharystia jest dla wierzących w Jezusa źródłem życia, sakramentem, z którego Kościół czerpie swój duchowy wzrost.
Dzieło wielu pokoleń
20/2025 (1549) 2025-05-15

Dzieło wielu pokoleń

10 maja parafia Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej świętowała stulecie swego istnienia. Powstała ona jako wotum dziękczynne za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

Proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Biernat przypomniał, że została erygowana równo 10 maja 1925 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego. Dekret o jej powołaniu odczytano podczas wizytacji w kościele Narodzenia NMP. Aż do czasów II wojny światowej nosiła nazwę „Wniebowzięcia NMP albo Cudu nad Wisłą”. Rys historyczny wspólnoty przedstawił pochodzący z niej ks. dr hab. Sławomir Bylina, wykładowca KUL-u, który tematyką parafii zajmował się w swojej pracy naukowej.
19/2025 (1548) 2025-05-07
1 maja Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym działające przy parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej świętowało 30-lecie istnienia.
18/2025 (1547) 2025-04-30
26 kwietnia pod hasłem „Wychowani w wierze i tradycji ojców naszych” odbył się VIII Ojcowski Poligon Duchowy.
Region
Nie godzimy się na agresję
20/2025 (1549) 2025-05-15

Nie godzimy się na agresję

W południe 6 maja służby medyczne szpitali miejskiego w Siedlcach, wojewódzkiego oraz „Meditransu” minutą ciszy uczciły zamordowanego podczas dyżuru lekarza. Tym samym włączyły się w ogólnopolski dzień żałoby medyków oraz protest przeciwko przemocy i mowie nienawiści.

Został on zorganizowany po tragicznej śmierci ortopedy Tomasza Soleckiego ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który - zaatakowany 29 kwietnia nożem przez pacjenta - zginął w miejscu pracy. - Tym gestem chcemy oddać cześć tragicznie zmarłemu koledze, ale również stanowczo powiedzieć „dość” atakom na medyków, którzy niosą pomoc - zaznaczają władze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Objazdem do końca życia?
20/2025 (1549) 2025-05-15

Objazdem do końca życia?

8 maja w bialskim magistracie odbyło się kolejne spotkanie w sprawie koncepcji budowy nowego przejazdu kolejowego. Pomysł zaproponowany przez władze miasta nadal dzieli jego mieszkańców.

Zgromadzonych przywitał prezydent Michał Litwiniuk. Już na wstępie przypominał, że projekt budowy przejazdu w przedłużeniu al. Jana Pawła II, który został złożony wraz z wnioskiem o dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez PKP, został przygotowany przez fachowców i spełnia wszystkie wymagania. Naczelnik wydziału dróg Renata Tychmanowicz podkreślała, iż miasto musi podjąć jakieś kroki w kierunku likwidacji przejazdów kolizyjnych.
19/2025 (1548) 2025-05-07
Turystyka w miejscowościach przygranicznych zamarła, a powód tego stanu rzeczy wszyscy wskazują ten sam - „nakręcanie” obaw o bezpieczeństwo.
18/2025 (1547) 2025-04-30
Po 82 latach od tragicznej śmierci z rąk niemieckiego okupanta sap. Józef Kałbun powrócił do Siedlec i 23 kwietnia został godnie pochowany.
Kultura
Dwa pokolenia, jedna pasja
20/2025 (1549) 2025-05-15

Dwa pokolenia, jedna pasja

Spotkanie dwóch wrażliwości, dwóch dróg twórczych, które mimo różnic łączy wspólna fascynacja sztuką - tak w skrócie można opisać wystawę Ewy Rogali i Sophie van den Hooren, które po raz pierwszy wspólnie pokazały swoją twórczość.

Matka i córka na co dzień mieszkają w Niderlandach, ale nie zerwały kontaktu z Rykami, gdzie urodziła się Ewa. Natomiast Sophie wychowała się już poza Polską. Doświadczona malarka i studentka Akademii Artystycznej w Utrechcie po raz pierwszy zaprezentowały swoje prace w rodzinnej miejscowości. Wśród 60 wystawionych w galerii obrazów pod wspólnym tytułem „Dwa pokolenia, jedna pasja”, dominowały portrety i pejzaże. - Centrum Kultury i Sportu oraz wielbiciele sztuki od dawna czekali na ten wernisaż.
Tak to widzę
20/2025 (1549) 2025-05-15

Tak to widzę

Jeżeli moją sztuką wywołam na czyjejś twarzy uśmiech, skłonię do chwili zadumy, to dla mnie już bardzo dużo - mówi Marek Żukowski, który po raz pierwszy pokazał swoje obrazy szerszej publiczności.

Od lat mieszka w Terespolu, choć pochodzi z Małaszewicz. Jednak to właśnie tu uczył się, a potem osiadł, zakładając rodzinę. Wernisaż wystawy jego obrazów wykonanych techniką pouringu odbył się pod koniec kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej i zgromadził spore grono osób. Publiczność mogła obejrzeć 30 pełnych kolorów i zachęcających do uruchomienia wyobraźni abstrakcji. Wystawa została wzbogacona o projekcję filmów ukazujących proces powstawania kilku obrazów.
19/2025 (1548) 2025-05-07
Na swoim koncie działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie „Gokter” ma okolicznościowe inscenizacje, komedie, widowiska obrzędowe, „Pasję”, jasełka, a nawet udział w filmie.
19/2025 (1548) 2025-05-07
24 kwietnia w wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki, ceniony artysta, autor ołtarza papieskiego w Siedlcach i wielu pomników upamiętniających wydarzenia historyczne oraz świętych.
18/2025 (1547) 2025-04-30
Do 19 października w Muzeum Regionalnym w Siedlcach można oglądać wystawę „Państwo pierwszych Piastów do połowy XI wieku” zorganizowaną z dużym rozmachem i wyobraźnią.
18/2025 (1547) 2025-04-30
W Muzeum Regionalnym w Siedlcach można obejrzeć dziewięć monotypii Joanny Karpińskiej przedstawiających kompozycje kwiatowe.
Rozmowy
Rowerem do Maryi Częstochowskiej
19/2025 (1548) 2025-05-07

Rowerem do Maryi Częstochowskiej

Rozmowa z ks. Bogumiłem Lempkowskim, kierownikiem Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę.

Ubiegłoroczna I Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Siedleckiej zapoczątkowała istnienie nowej rodziny pielgrzymkowej w naszej diecezji. Co w tej rodzinie działo się w ciągu roku?

Z jej częścią udało nam się wyjechać 8 września na uroczystości odpustowe do Loretto, a w październiku - wyruszyć do Pratulina na Diecezjalną Pielgrzymkę Mężczyzn. Ponad połowa pielgrzymkowej grupy, która liczyła prawie 100 osób, stawiła się też na spotkaniu opłatkowym.
Milczenie rozzuchwala
19/2025 (1548) 2025-05-07

Milczenie rozzuchwala

Rozmowa z ks. dr. Jackiem Jaśkowskim, duszpasterzem akademickim, autorem bloga „Gaudium et Spes”.

Moralność i polityka dziś chyba nie idą w parze? A może to zbyt pesymistyczne stwierdzenie?

Zastanawiam się, czy kiedykolwiek w Polsce szły w parze… Oczywiście nie wolno generalizować i trzeba uczciwie powiedzieć, że nie brakuje pięknych postaw konkretnych ludzi, którzy zdają sobie sprawę z tego, iż wybory polityczne to wybory na wskroś moralne. Natomiast jako naród mamy z tym problem.
16/2025 (1545) 2025-04-16
Rozmowa z prof. Wojciechem Polakiem, historykiem, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przewodniczącym Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Rozmaitości
Ziołowo mi!
20/2025 (1549) 2025-05-15

Ziołowo mi!

Zioła wspierają nasze zdrowie - jeśli po nie sięgamy, to nie z powodu jakiejś mody, tylko dlatego że pomagają w walce z chorobami. Można jednak zauważyć wśród zwolenników ziołowych terapii pewne trendy.

W odniesieniu do ziół można mówić o swego rodzaju kanonie. Należą do niego zioła dobrze znane - wielu z nas ma je w domu zawsze pod ręką, obok herbaty. To na pewno mięta, dziurawiec, melisa, koper włoski, szałwia, rumianek, skrzyp, lipa, pokrzywa. Sięgamy po nie doraźnie - wtedy, gdy kogoś w rodzinie dopadają przeziębienie, problemy żołądkowe, ból gardła itd., albo też systematycznie - żeby wspomóc trawienie, poprawić nastrój czy stan włosów.
Dobry start
20/2025 (1549) 2025-05-15

Dobry start

Dostarczanie roślinom odpowiednich składników pokarmowych to ważny element upraw. Ale skąd wiedzieć, czego i w jakich ilościach potrzebują? Odpowiedzią jest badanie gleby.

Do takiego rozwiązania namawiają specjaliści, wskazując na konieczność rozsądnego działania, jeśli chodzi o stosowanie ewentualnych nawozów czy odżywek. Informacja, jaką otrzymamy po profesjonalnej analizie, przyda się nie tylko rolnikom i sadownikom, ale także działkowcom oraz osobom posiadającym przydomowy ogródek. To także możliwość sprawdzenia, czy ziemia, którą chcemy kupić np. pod ogródek, nie jest zanieczyszczona metalami ciężkimi.
19/2025 (1548) 2025-05-07
Choć leczenie farmakologiczne odgrywa kluczową rolę przy Hashimoto, to odpowiednia dieta może znacząco wspomóc funkcjonowanie tarczycy i poprawić jakość życia.
19/2025 (1548) 2025-05-07
Czas po przeminięciu tzw. zimnych ogrodników i zimnej Zośki jest właściwy na rozpoczęcie siania i sadzenia warzyw, ziół oraz kwiatów - takie przekonanie utarło się w związku z majowymi chłodami.
18/2025 (1547) 2025-04-30
Kwiecień i maj to czas urządzania i upiększania ogrodów oraz działek, a oferta „Wiosny na polu i w ogrodzie” zdecydowanie pomaga w rozpoczęciu sezonu.
Sport
Brązowa feta KPS-u
20/2025 (1549) 2025-05-15

Brązowa feta KPS-u

W Siedlcach odbyła się uroczysta feta z okazji zdobycia przez KPS Siedlce brązowego medalu 1 Ligi.

To ogromne osiągnięcie dla zespołu, który jeszcze przed rozpoczęciem sezonu był typowany do walki o utrzymanie. Tymczasem podopieczni trenera Witolda Chwastyniaka zaskoczyli całą siatkarską Polskę, kończąc rozgrywki na trzecim miejscu. KPS przez większą część sezonu plasował się na drugiej pozycji, grając równo, walecznie i z dużym zaangażowaniem. Choć ostatecznie nie udało się utrzymać lokaty wicelidera, to brązowy medal i tak jest odbierany jako sukces - sportowy, organizacyjny oraz symboliczny.
Nadal wierzą w utrzymanie
20/2025 (1549) 2025-05-15

Nadal wierzą w utrzymanie

Pogoń Siedlce odniosła cenne zwycięstwo na własnym stadionie, pokonując Miedź Legnica 3:0 i przedłużając swoje nadzieje na utrzymanie w Betclic 1 Lidze.

Początek spotkania był wyrównany, gra toczyła się głównie w środku pola i brakowało klarownych okazji. W 34 min, po wyrzucie z autu Damiana Jakubika, piłkę głową przedłużył Karol Podliński, a Marcin Flis opanował futbolówkę w polu karnym i płaskim strzałem pokonał Jakuba Wrąbla. Tuż przed przerwą bliscy wyrównania byli goście - po akcji Gustava Engvalla piłka trafiła w spojenie słupka z poprzeczką.
19/2025 (1548) 2025-05-07
26 kwietnia odbyła się pierwsza edycja Biegu w zielone zorganizowanego przez Stowarzyszenie Elementum wspólnie z Nadleśnictwem Międzyrzec.
18/2025 (1547) 2025-04-30
W meczu 30 kolejki I ligi Pogoń Siedlce zremisowała na własnym stadionie z liderującą w tabeli Arką Gdynia 1:1.