19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

100 lat po objawieniach fatimskich

17 maja 2017 r.

Powołani do szkoły Maryi


fot. WAJ

Około 5 tys. pielgrzymów uczestniczyło w diecezjalnej pielgrzymce do góreckiego sanktuarium w setną rocznicę objawień w Portugalii, 13 maja. Kult Matki Bożej Fatimskiej jest tutaj szczególnie pielęgnowany.

Każdej soboty do Górek przybywają pielgrzymi z całego kraju. - Na nabożeństwach fatimskich spotykamy się od 30 lat - mówi kustosz ks. Czesław Knebel. - W pierwsze soboty miesiąca, począwszy od maja, a na październiku kończąc, gromadzimy się przy cudownej figurze Matki Bożej Fatimskiej. Składamy Jej nasze prośby i podziękowania - dodał.

W wykładzie skierowanym do zebranych mariolog dr Wincenty Łaszewski podjął refleksję na temat tak licznej obecności pielgrzymów. Podkreślił, że jest ona powodowana gotowością powrotu do swojego życia odmienionymi i głoszenia chwały Syna Maryi. Przypomniał, że drogą do tego jest wierność prośbie Maryi skierowanej w Fatimie w 1917 r. - Nasza Matka jest najświętsza: Najświętsza Maryja Panna. To znaczy, że jej dzieci - każdy z nas - ma być święty. To nasze prawdziwe imię. Dlatego przyszła Ona do Fatimy. Dlatego przychodzi dzisiaj do tego sanktuarium, żeby nas zaprosić na nową drogę życia, na drogę do świętości - mówił W. Łaszewski. Zauważył, że mimo życiowych doświadczeń ciągle jesteśmy daleko od celu. - Szatan okazuje się potężniejszy od naszej woli, od naszej miłości do Pana Boga. Wciąż upadamy i ulegamy pokusom. Nie jesteśmy święci - a Matka Boża mówi, że to proste. Spójrzcie na Hiacyntę i Franciszka. W tamtych czasach nikt nie słyszał ani o nich, ani o ich rodzicach, ani o małej portugalskiej wiosce, z której pochodzili. A dzisiaj, 13 maja 2017 r., cały świat mówi o nich „święci” - podsumował.

Wejść do szkoły Maryi

Ks. Paweł Wiatrak w konferencji o praktyce pierwszych sobót miesiąca nawiązał do słów Ewangelii św. Mateusza: „wielu jest powołanych, lecz mało wybranych” (Mt 22,14).

- Jesteśmy wszyscy, tutaj obecni czciciele Matki Bożej, powołani do tego, aby wejść do szkoły Maryi, wejść w rzeczywistość pierwszych sobót miesiąca. Jednak mało jest wybranych, czyli tych, którzy rzeczywiście, z całkowitym oddaniem swojego serca, w każdą pierwszą sobotę miesiąca są w szkole Maryi - mówił. - Chcemy dzisiaj, przy okazji diecezjalnej pielgrzymki w 100-lecie objawień w Fatimie, przeżyć to, co stanowi istotę tego nabożeństwa - dodał. - Idąc do spowiedzi w pierwszą sobotę miesiąca, albo tuż przed, pamiętajmy, że należy przystąpić do niej z intencją wynagradzającą. Zwykliśmy głównie prosić, oczekiwać, a rys fatimskiej duchowości zaprasza nas do wynagradzania, do zadośćuczynienia - dowodził kapłan.

Po konferencji odbyła się medytacja różańcowa.

Ofiary za grzeszników

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Sawczuk, który w homilii wiele miejsca poświęcił okolicznościom fatimskich objawień. - Gdy 13 maja Licia dos Santos wraz ze swoimi kuzynami Hiacyntą i Franciszkiem zaczęła schodzić po zboczu Cova da Iria, zobaczyła jaśniejącą postać pięknej pani. Dzieci zostały ogarnięte światłem, jakby na kilka chwil przeniesione do nieba - mówił biskup. Pastuszkowie odbyli rozmowę z Maryją o niebie, ale też o gotowości do znoszenia cierpień za grzeszników. - Pani Fatimska poprosiła o przybycie w to samo miejsce za miesiąc, a potem jeszcze raz i jeszcze raz. W lipcu pokazała piekło, straszną wizję męki czekającej grzeszników. Najbardziej kochająca matka nie kierowała się, jak widać, ostrzeżeniami pedagogów i psychologów, że dzieciom nie wolno mówić o grzechu, o karze i o cierpieniu. Powiedziała otwarcie, a one, przejęte do głębi, bardzo poważnie potraktowały prośbę o rozpowszechnienie nabożeństwa do Jej Niepokalanego Serca. Matka Boża nie ukrywała też, że Hiacynta i Franciszek wkrótce umrą i pójdą do nieba. Hiacynta, najmłodsze dziecko spośród wszystkich, zgodziła się znosić jeszcze przez rok ciężkie cierpienia dla ratowania grzeszników. W czwartym objawieniu Matka Boża prosiła: Módlcie się wiele, czyńcie ofiary za grzeszników. Wiele dusz idzie na wieczne potępienie, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił - akcentował bp Sawczuk. Dodał również, że Fatima mówi o ogromnej wartości modlitwy wstawienniczej. - Wielu ludzi mimo swoich cierpień i problemów nie zwraca się o pomoc do Boga, nie ufa Jezusowi, bo dotyka ich brak wiary. Natomiast ci, którzy - powodowani miłością - ten brak uzupełnią i podejmą wytrwałą modlitwę, są dla tych pierwszych jutrzenką nadziei - zaznaczył kaznodzieja.


Objawienia w Górkach

Nie ma pewności co do daty pierwszego objawienia Maryi w Górkach. Przekazy ustne mówią, że grupa ludzi wracających z pola ujrzała Matkę Bożą, a towarzyszył temu dźwięk sygnaturki.

Wkrótce potem Stanisław Rodak w podziękowaniu Bogu za otrzymane za wstawiennictwem Maryi łaski wybudował na swojej działce kapliczkę (wysokość: 6 m, długość: 4 m, szerokość: 3 m). 10 lipca 1935 r. bp Henryk Przeździecki nadał jej tytuł Najświętszej Maryi Matki Kościoła. 21 lipca 1935 r. kapliczka została poświęcona przez ks. Mariana Juszczyka pełniącego wówczas posługę proboszcza w pobliskim Garwolinie, a pieczę nad nią powierzono Stefanowi Kowalskiemu.

Oprócz tego objawienia (przypuszczalnie w 1935 r.) Matka Boża ukazywała się w Górkach średnio co kilkadziesiąt lat. W roku 2012 Zofia Kaczmarczyk wspominała: „Znam pierwsze objawienia. Miałam wtedy siedem lat. To było przed wojną. Taka Jagusia chodziła po prośbie i u nas nocowała. Ona mówiła o tym, że tu objawiła się jej Matka Boża, że tu wytryśnie źródełko i powstanie klasztor, że tu będą wycieczki przyjeżdżać”.

Rzeczywiście, zaraz po objawieniach wytrysnęło źródełko. Jego ujęcie wypadło blisko kapliczki.

W nowo wybudowanej kapliczce Msze św. sprawowane były tylko raz do roku - w Zielone Świątki. Podczas II wojny światowej sytuacja wymusiła codzienne odprawianie tam Eucharystii. Po wojnie Mszę odprawiano raz na miesiąc, a po kilku latach - w każdą niedzielę w okresie wiosenno-letnim. W 1953 r. bp Ignacy Świrski dopatrzył się braku dokumentu kanonicznego na sprawowanie w tej kapliczce nabożeństw i 14 stycznia 1953 r. takie pismo wydał.

W bliżej nieokreślonym roku nastąpiło kolejne, nieudokumentowane objawienie się Matki Bożej. Genowefa Pałyska relacjonowała: „Mój mąż jeździł do Budel do swojego brata. Od Górek to jest 1,5-2 km. Raz jak wracał, późno było. Zajechał tam, rzucił rower, poszedł się napić wody ze źródełka, a koło tej kapliczki jakaś Pani jest. Ta Pani mówi: «- Co pan tu robi o tej porze? - Ja zawsze wracam od kuzynów, od brata, zajeżdżam tu. A co Pani tu robi? - Ja pilnuję dzieci swoich, żeby nie zginęły. - Jakich dzieci? Nie widzę tu żadnych dzieci?». Mąż patrzy na Nią, a Jej już widać połowę. A później rozpłynęła się, zupełnie zniknęła”.

Ok. roku 1960 wokół źródełka wybudowano studnię z dębowego drewna. Pod koniec lat 80 XX w. zrodziła się potrzeba zastąpienia kapliczki świątynią. Projekt zatwierdzono 14 września 1980, a 21 czerwca 1981 r. bp Jan Mazur poświęcił kamień węgielny. Budowę ukończono w 1984 r. 5 lipca 1984 r. ordynariusz siedlecki odłączył wsie Górki i Izdebnik od parafii w Garwolinie, tworząc nową parafię w Górkach jako samodzielny rektorat. Pieczę nad nią objęło Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (CSMA).

Wieści o objawieniach Maryi w Górkach oraz uzdrowienia, jakie się dokonują w tym miejscu (także po napiciu się wody ze źródełka lub obmyciu się nią), ścigają coraz więcej pielgrzymów z całej Polski. W związku z tym ok. roku 2012 podjęto decyzję o rozbudowie kościoła. Trwa ona od 2014 r. 

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR