22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

100 lat po objawieniach fatimskich

17 maja 2017 r.

Powołani do szkoły Maryi


fot. WAJ

Około 5 tys. pielgrzymów uczestniczyło w diecezjalnej pielgrzymce do góreckiego sanktuarium w setną rocznicę objawień w Portugalii, 13 maja. Kult Matki Bożej Fatimskiej jest tutaj szczególnie pielęgnowany.

Każdej soboty do Górek przybywają pielgrzymi z całego kraju. - Na nabożeństwach fatimskich spotykamy się od 30 lat - mówi kustosz ks. Czesław Knebel. - W pierwsze soboty miesiąca, począwszy od maja, a na październiku kończąc, gromadzimy się przy cudownej figurze Matki Bożej Fatimskiej. Składamy Jej nasze prośby i podziękowania - dodał.

W wykładzie skierowanym do zebranych mariolog dr Wincenty Łaszewski podjął refleksję na temat tak licznej obecności pielgrzymów. Podkreślił, że jest ona powodowana gotowością powrotu do swojego życia odmienionymi i głoszenia chwały Syna Maryi. Przypomniał, że drogą do tego jest wierność prośbie Maryi skierowanej w Fatimie w 1917 r. - Nasza Matka jest najświętsza: Najświętsza Maryja Panna. To znaczy, że jej dzieci - każdy z nas - ma być święty. To nasze prawdziwe imię. Dlatego przyszła Ona do Fatimy. Dlatego przychodzi dzisiaj do tego sanktuarium, żeby nas zaprosić na nową drogę życia, na drogę do świętości - mówił W. Łaszewski. Zauważył, że mimo życiowych doświadczeń ciągle jesteśmy daleko od celu. - Szatan okazuje się potężniejszy od naszej woli, od naszej miłości do Pana Boga. Wciąż upadamy i ulegamy pokusom. Nie jesteśmy święci - a Matka Boża mówi, że to proste. Spójrzcie na Hiacyntę i Franciszka. W tamtych czasach nikt nie słyszał ani o nich, ani o ich rodzicach, ani o małej portugalskiej wiosce, z której pochodzili. A dzisiaj, 13 maja 2017 r., cały świat mówi o nich „święci” - podsumował.

Wejść do szkoły Maryi

Ks. Paweł Wiatrak w konferencji o praktyce pierwszych sobót miesiąca nawiązał do słów Ewangelii św. Mateusza: „wielu jest powołanych, lecz mało wybranych” (Mt 22,14).

- Jesteśmy wszyscy, tutaj obecni czciciele Matki Bożej, powołani do tego, aby wejść do szkoły Maryi, wejść w rzeczywistość pierwszych sobót miesiąca. Jednak mało jest wybranych, czyli tych, którzy rzeczywiście, z całkowitym oddaniem swojego serca, w każdą pierwszą sobotę miesiąca są w szkole Maryi - mówił. - Chcemy dzisiaj, przy okazji diecezjalnej pielgrzymki w 100-lecie objawień w Fatimie, przeżyć to, co stanowi istotę tego nabożeństwa - dodał. - Idąc do spowiedzi w pierwszą sobotę miesiąca, albo tuż przed, pamiętajmy, że należy przystąpić do niej z intencją wynagradzającą. Zwykliśmy głównie prosić, oczekiwać, a rys fatimskiej duchowości zaprasza nas do wynagradzania, do zadośćuczynienia - dowodził kapłan.

Po konferencji odbyła się medytacja różańcowa.

Ofiary za grzeszników

Eucharystii przewodniczył bp Piotr Sawczuk, który w homilii wiele miejsca poświęcił okolicznościom fatimskich objawień. - Gdy 13 maja Licia dos Santos wraz ze swoimi kuzynami Hiacyntą i Franciszkiem zaczęła schodzić po zboczu Cova da Iria, zobaczyła jaśniejącą postać pięknej pani. Dzieci zostały ogarnięte światłem, jakby na kilka chwil przeniesione do nieba - mówił biskup. Pastuszkowie odbyli rozmowę z Maryją o niebie, ale też o gotowości do znoszenia cierpień za grzeszników. - Pani Fatimska poprosiła o przybycie w to samo miejsce za miesiąc, a potem jeszcze raz i jeszcze raz. W lipcu pokazała piekło, straszną wizję męki czekającej grzeszników. Najbardziej kochająca matka nie kierowała się, jak widać, ostrzeżeniami pedagogów i psychologów, że dzieciom nie wolno mówić o grzechu, o karze i o cierpieniu. Powiedziała otwarcie, a one, przejęte do głębi, bardzo poważnie potraktowały prośbę o rozpowszechnienie nabożeństwa do Jej Niepokalanego Serca. Matka Boża nie ukrywała też, że Hiacynta i Franciszek wkrótce umrą i pójdą do nieba. Hiacynta, najmłodsze dziecko spośród wszystkich, zgodziła się znosić jeszcze przez rok ciężkie cierpienia dla ratowania grzeszników. W czwartym objawieniu Matka Boża prosiła: Módlcie się wiele, czyńcie ofiary za grzeszników. Wiele dusz idzie na wieczne potępienie, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił - akcentował bp Sawczuk. Dodał również, że Fatima mówi o ogromnej wartości modlitwy wstawienniczej. - Wielu ludzi mimo swoich cierpień i problemów nie zwraca się o pomoc do Boga, nie ufa Jezusowi, bo dotyka ich brak wiary. Natomiast ci, którzy - powodowani miłością - ten brak uzupełnią i podejmą wytrwałą modlitwę, są dla tych pierwszych jutrzenką nadziei - zaznaczył kaznodzieja.


Objawienia w Górkach

Nie ma pewności co do daty pierwszego objawienia Maryi w Górkach. Przekazy ustne mówią, że grupa ludzi wracających z pola ujrzała Matkę Bożą, a towarzyszył temu dźwięk sygnaturki.

Wkrótce potem Stanisław Rodak w podziękowaniu Bogu za otrzymane za wstawiennictwem Maryi łaski wybudował na swojej działce kapliczkę (wysokość: 6 m, długość: 4 m, szerokość: 3 m). 10 lipca 1935 r. bp Henryk Przeździecki nadał jej tytuł Najświętszej Maryi Matki Kościoła. 21 lipca 1935 r. kapliczka została poświęcona przez ks. Mariana Juszczyka pełniącego wówczas posługę proboszcza w pobliskim Garwolinie, a pieczę nad nią powierzono Stefanowi Kowalskiemu.

Oprócz tego objawienia (przypuszczalnie w 1935 r.) Matka Boża ukazywała się w Górkach średnio co kilkadziesiąt lat. W roku 2012 Zofia Kaczmarczyk wspominała: „Znam pierwsze objawienia. Miałam wtedy siedem lat. To było przed wojną. Taka Jagusia chodziła po prośbie i u nas nocowała. Ona mówiła o tym, że tu objawiła się jej Matka Boża, że tu wytryśnie źródełko i powstanie klasztor, że tu będą wycieczki przyjeżdżać”.

Rzeczywiście, zaraz po objawieniach wytrysnęło źródełko. Jego ujęcie wypadło blisko kapliczki.

W nowo wybudowanej kapliczce Msze św. sprawowane były tylko raz do roku - w Zielone Świątki. Podczas II wojny światowej sytuacja wymusiła codzienne odprawianie tam Eucharystii. Po wojnie Mszę odprawiano raz na miesiąc, a po kilku latach - w każdą niedzielę w okresie wiosenno-letnim. W 1953 r. bp Ignacy Świrski dopatrzył się braku dokumentu kanonicznego na sprawowanie w tej kapliczce nabożeństw i 14 stycznia 1953 r. takie pismo wydał.

W bliżej nieokreślonym roku nastąpiło kolejne, nieudokumentowane objawienie się Matki Bożej. Genowefa Pałyska relacjonowała: „Mój mąż jeździł do Budel do swojego brata. Od Górek to jest 1,5-2 km. Raz jak wracał, późno było. Zajechał tam, rzucił rower, poszedł się napić wody ze źródełka, a koło tej kapliczki jakaś Pani jest. Ta Pani mówi: «- Co pan tu robi o tej porze? - Ja zawsze wracam od kuzynów, od brata, zajeżdżam tu. A co Pani tu robi? - Ja pilnuję dzieci swoich, żeby nie zginęły. - Jakich dzieci? Nie widzę tu żadnych dzieci?». Mąż patrzy na Nią, a Jej już widać połowę. A później rozpłynęła się, zupełnie zniknęła”.

Ok. roku 1960 wokół źródełka wybudowano studnię z dębowego drewna. Pod koniec lat 80 XX w. zrodziła się potrzeba zastąpienia kapliczki świątynią. Projekt zatwierdzono 14 września 1980, a 21 czerwca 1981 r. bp Jan Mazur poświęcił kamień węgielny. Budowę ukończono w 1984 r. 5 lipca 1984 r. ordynariusz siedlecki odłączył wsie Górki i Izdebnik od parafii w Garwolinie, tworząc nową parafię w Górkach jako samodzielny rektorat. Pieczę nad nią objęło Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (CSMA).

Wieści o objawieniach Maryi w Górkach oraz uzdrowienia, jakie się dokonują w tym miejscu (także po napiciu się wody ze źródełka lub obmyciu się nią), ścigają coraz więcej pielgrzymów z całej Polski. W związku z tym ok. roku 2012 podjęto decyzję o rozbudowie kościoła. Trwa ona od 2014 r. 

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR