21 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Formacja

17 maja 2017 r.

Przed Diecezjalnym Dniem Akcji Katolickiej


fot. ARCHIWUM

Zbliża się święto Akcji Katolickiej, obchodzone 20 maja. Tego dnia 20-lecie istnienia świętować będzie oddział AK działający w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej. Uroczystości rozpoczną przygotowanie do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej.

To jeden ze starszych, a zarazem najbardziej zasłużonych pod względem zasług i dorobku oddziałów Akcji Katolickiej w diecezji siedleckiej, stąd świętowanie w Białej Podlaskiej mieć będzie wyjątkowy wymiar i oprawę.

Centralnym punktem Diecezjalnego Dnia Akcji Katolickiej i jubileuszu 20-lecia parafialnego oddziału AK będzie Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, odprawiona o 10.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa o rozwój AK w naszej diecezji oraz w intencji jej zmarłych członków (początek: 9.30). Na 11.00 zaplanowano montaż słowno-muzyczny pt. „Podlasie z Maryją” w wykonaniu zespołu wokalnego Ave (dolny kościół). O 11.50 rozpocznie się konferencja nt. „Kryzys cywilizacji łacińskiej w kontekście objawień fatimskich”. Następnie zebrani zapoznają się z rysem historycznym parafialnego oddziału AK z okazji 20-lecia działalności. O 13.00 słowo do zebranych wygłosi asystent Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej ks. kan. Wojciech Hackiewicz oraz prezes zarządu DIAK Janusz Leśniak. Spotkanie zwieńczy agapa.

- Zapraszam na uroczystości nie tylko członków, sympatyków czy rodziny AK, ale także miejscowych parafian, jak i ludzi zainteresowanych miejscem świeckich w Kościele, ich aktywnością i zaangażowaniem - zachęca ks. W. Hackiewicz. - To okazja do spotkania się całej diecezjalnej społeczności AK i wspólnej modlitwy - podkreśla J. Leśniak.

Rozpoczęcie peregrynacji

W ramach zarządu diecezjalnego IAK powstała inicjatywa duchowego przygotowania członków AK z terenu do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r.

20 maja rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Męczenników Podlaskich - patronów Akcji Katolickiej naszej diecezji. - Otrzymaliśmy relikwie na własność dzięki staraniom członków diecezjalnej rady AK i życzliwości bp. K. Gurdy - sygnalizuje J. Leśniak, tłumacząc zamysł przygotowań do rocznicowych obchodów. - Relikwie będą się przemieszczały z parafii do parafii, tam, gdzie istnieją oddziały AK. Każdy członek AK - wraz z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami - będzie miał okazję pomodlić się w ich obecności - precyzuje. Peregrynacji towarzyszyć będzie księga duchowych zobowiązań z okazji 200-lecia diecezji oraz - zgodnie z zamysłem organizatorów - spotkania poświęcone treściom związanym z historią Kościoła siedleckiego. Do udziału w tych spotkaniach ks. W. Hackiewicz zachęca także osoby nienależące do AK: - Zależy nam na powstawaniu nowych oddziałów. Zapraszamy na doroczne święto oraz do wspólnej modlitwy przy relikwiach męczenników wszystkich, którym na sercu leży sprawa apostolstwa świeckich we współczesnym świecie.


Pielgrzymuj z Akcją Katolicką

W najbliższym czasie AK organizuje następujące pielgrzymki:

24-26 czerwca - pielgrzymka do Wilna, Trok i Kodnia; organizator: oddział AK w Komarówce Podlaskiej;

24-26 czerwca - wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego; organizator: oddział AK przy parafii Ducha Świętego w Siedlcach;

26-28 czerwca - pielgrzymka do Wilna; organizator: oddział AK w Międzyrzecu Podlaskim;

28-30 sierpnia - pielgrzymka do Świętej Wody, Sokółki, Studzienicznej; organizator: oddział AK przy parafii Ducha Świętego w Siedlcach.

Zainteresowani pielgrzymkami winni kontaktować się z oddziałami, które organizują wyjazd, bądź zajrzeć na stronę www.diaksiedlce.pl


Akcja Katolicka jest oficjalnym głosem Kościoła

PYTAMY Ks. kan. Wojciecha Hackiewicza, diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej.

Jakie miejsce zajmuje Akcja Katolicka wśród innych grup formacyjnych?

Sobór Watykański II odróżnił ją od innych wspólnot i stowarzyszeń katolickich. Przynależący do Akcji, oprócz tego, że się modlą, spotykają systematycznie, mają swój program roczny uwzględniający ich zawodową aktywność i w związku z tym nieobciążający ich mnogością obowiązków, stawiający na formację także od strony intelektualnej. Chodzi o ukształtowanie grupy światłych katolików, którzy w każdej chwili mogą zabrać głos w obronie wiary katolickiej.

Dodajmy: i być słyszanymi!

Głos AK słychać często na wokandzie polityczno-społecznej w formie protestów, listów otwartych, zawsze wtedy, gdy w przestrzeni społecznej toczą się ważne debaty światopoglądowe. Do organizacji należą ludzie, którzy mają świadomość, że nie mogą schować się w swojej grupie, tylko mają iść do świata, na zewnątrz. To jest specyficzny charyzmat AK.

Jaką rangę zajmuje Akcja Katolicka w Kościele?

Prezesi poszczególnych oddziałów AK powoływani są do tej misji pisemnym dekretem biskupa, i już to samo w sobie jest bardzo wymowne. Można powiedzieć, że członkowie Akcji to oficjalna reprezentacja świeckich Kościoła.

O sile Akcji Katolickiej niech świadczy fakt, że pierwszą świecką osobą aresztowaną po dojściu do władzy Hitlera był prezes niemieckiej AK. Naziści, wrogowie Ewangelii, wiedzieli, gdzie tkwi siła Kościoła - w środowisku świeckich uświadomionych, uformowanych katolików.

Ma to związek z dynamiką wpisaną niejako w nazwę tej wspólnoty.

Centrum nazwy stanowi słowo „akcja”, chociaż współcześnie działalność nie ma takiego rozmachu jak przed wojną. Okres PRL zrobił swoje, okradając AK z jej narzędzi i dorobku. Mało kto wie, ale stadion Lecha w Poznaniu i sam zespół Lech to przedwojenna inicjatywa AK. Warszawski Teatr Roma, obecnie już odzyskany, przed wojną był główną siedzibą Akcji Katolickiej - która zgodnie z planami miała być ośrodkiem kultury AK - zawłaszczoną przez nazistów, a potem komunistów. Wachlarz inicjatyw i zadań był bardzo szeroki: tworzenie lokalnych instytucji kultury, szkół, organizacja kursów zawodowych dla młodzieży wiejskiej, walka z analfabetyzmem, organizacja czytelni, bibliotek parafialnych itp. Działalność charytatywna jest ważna również dzisiaj. W diecezji siedleckiej niektóre oddziały wspomagają materialnie - nie tylko z okazji świąt, ale systematycznie, od lat - po kilkanaście czy kilkadziesiąt rodzin, rozpinając parasol ochronny nad szczególnie potrzebującymi.

Szeregi Akcji Katolickiej tworzą ludzie aktywni…

To prawda - generalnie jest to formacja dla ludzi aktywnych. Dlatego w gronie AK są prezydenci miast, wójtowie, posłowie, lekarze, nauczyciele, ludzie biznesu itd., słowem - ci, którzy chcąc się angażować, świadomie oddają swoje serce i czas. AK to miejsce dla wielu inicjatyw; także wielka pomoc w parafii. W statutach AK widnieje mocny zapis, że członkowie są ludźmi, na których księża proboszczowie winni się opierać. Potencjał ten, jak się wydaje, jest chyba jednak niedoceniany.

Akcja Katolicka nie jest pomysłem nowinkarskim - ludzie zwykle biegną za czymś nowym. Tym bardziej cieszy fakt, że w naszej diecezji przybywa oddziałów, w których są ludzie młodzi, pokolenie 30-latków.

Czy nie jest organizacją elitarną?

Rzeczywiście, pojawiają się głosy, że powinna działać na zasadzie klubów inteligencji katolickiej. Z pewnością jednak nie jest zarezerwowana dla elit. Uważam, że odnajdzie się w niej każdy, bez względu na wykształcenie, zajmowaną pozycję społeczną czy zawodową, pod warunkiem że będą to ludzie aktywni, którzy chcą coś robić. Niestety, dzisiaj możemy mówić o deficycie aktywistów. Widać to nie tylko na niwie kościelnej, ale też społecznej. Ze społecznikostwa wypłukał nas najpierw PRL. Resztkę takich ludzi wchłonęły różne organizacje pożytku społecznego, których w ostatnim czasie powstało tak wiele. Propagują zdrowie, postawy obywatelskie itd. To wszystko robiła kiedyś AK rękami rzesz tworzących ją katolików.

Jak najkrócej zdefiniuje Ksiądz idee i cele działania AK?

Akcja Katolicka jest oficjalnym głosem świeckich wobec świata. To piękna inicjatywa poparta przez dwóch papieży jeszcze przed II wojną światową. Podczas komuny była zakazana, a nawet tępiona, jednak w latach 90 ubiegłego wieku szczęśliwie odżyła. Skupia ludzi różnych stanem, ale działających pod jednym sztandarem. Serdecznie zachęcamy do wstępowania w jej szeregi.

Dziękuję za rozmowę.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Jon 3, 1-10; Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19
Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR