18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

9 sierpnia 2017 r.

Trendowaci

Pewnie to wpływ wakacji, które wzmagają liczbę samolotowych wojaży, że w ostatnich tygodniach i na wielu portalach, i w pretendujących do opiniotwórczych w kwestii savoir-vivre’u pismach pojawiły się na trzy-cztery artykuły obśmiewające klaskanie przez pasażerów po szczęśliwym wylądowaniu samolotu.

Niemal każdy z tych tekstów oceniał takie zachowanie negatywnie. Zapisane już na wstępie pogrubioną czcionką stwierdzenie, że jest to wyłącznie polska przypadłość, sugerowało zaściankowość i obciach. Potem było już znacznie gorzej, znaczy - coraz bardziej krytycznie.

Czyli że klaszczą zazwyczaj pasażerowie tanich linii, podróżujący samolotem po raz pierwszy w życiu, mało odporni na stres (brawami po wylądowaniu odreagowują strach), nieobeznani z podniebnym savoir-vivre’em... Słowem - buraki łamane przez cebulę, które nie mają pojęcia, że obklaskiwani piloci nawet ich owacji nie słyszą.

Oczywiście światłą część samolotowych klientów (czyli tych podróżujących systematycznie, drogimi liniami i bez stresu) takie zachowanie bulwersuje, szokuje i napawa wstydem za nierozgarniętych rodaków-buraków (w sumie nie wiadomo dlaczego, skoro zazwyczaj latają innymi liniami). Szokuje nie tylko w samolocie (jeśli już zdarzy im się razem z burakami lecieć), nie tylko w opowieściach przekazywanych znajomym i nieznajomym w ramach pedagogizacji, ale też na społecznościowych portalach, gdzie błagają o zaniechanie tego barbarzyńskiego zwyczaju.

Koronny argument jest taki, że np. Amerykanie nigdy po lądowaniu nie klaszczą. Bo dla nich podróż samolotem to taka pestka, jak dla Polaków jazda pociągiem albo autobusem. - A klaszczecie w autobusie, jak się na przystanku zatrzyma? Albo w pociągu, jak na stację trafi? - pytają przeciwnicy klaskanego okazywania wdzięczności pilotom. I patrzą na klaszczących z politowaniem albo i pogardą. Wtedy najdorodniejszymi burakami są.

Podobne kontrowersje, jak klaskanie po wylądowaniu, budzi inna wakacyjna przypadłość - zakładanie skarpetek do sandałów. Nie wolno, i już - wołają trendowaci (dla niewtajemniczonych: to ci, którym się zdaje, że wyznaczają trendy). A przecież znalazł się niedawno szanowany przez trendowatych krytyk i znawca mody, który pokazał się w takim właśnie zestawie. Mało tego... Publicznie przekonywał, że skarpety do sandałów to nie tylko nie obciach, ale wręcz obowiązek.

Po co wrzucam do samolotu te skarpety i sandały? Ano po to, żeby powiedzieć, że i w kwestii klaskania różne stanowiska prezentować można. I choć gołym okiem widać idącą zasadniczo - z różnych względów - tendencję przeciwko temu, to stuprocentowej pewności nigdy nie można mieć. Zaś nowocześni, którzy tak mocno przeciwko klaskaniu są, niech sobie w zaciszu przypomną, że tolerancję od zawsze ślubowali. To co im przeszkadza, że ktoś komuś oklaskiem (choćby i przez adresata niekoniecznie słyszanym) swoją wdzięczność wyraża? Albo choćby tylko swój stres rozładowuje?

A poza wszystkim - o czym dobrze wiedzą nie tylko najstarsi górale: Mody się zmieniają, rozum pozostaje. A przynajmniej powinien.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR