19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

95 lat OSP

20 września 2017 r.

Z bogactwem historii w przyszłość


fot. ARCHIWUM

Gaście pożary, likwidujcie miejscowe zagrożenia, ducha nie gaście i stańcie na straży pięknych, polskich wartości - mówił ks. Roman Sawczuk, zwracając się do druhów liczącej 95 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębkowie.
Uroczystości, które odbyły się w 16 września, były doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro, którego druhowie byli i są twórcami w lokalnej społeczności. Całość rozpoczęła się o 12.00 Mszą św. w kościele. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje jednostek OSP z terenu gminy Grębków, Wierzbno oraz Kałuszyn. Nie zabrakło również reprezentantów Państwowej Straży Pożarnej z naszego regionu. W przebiegu poszczególnych wydarzeń akompaniowała orkiestra dęta z Liwa.

Św. Jan Paweł II stwierdził, że strażacy są tymi, którzy „wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”. Dlatego strażacy swą wdzięczność w pierwszej kolejności wyrazili Panu Bogu. Czas radosnego świętowania rozpoczęto od wyśpiewania „Chwała na wysokości Bogu…” - za wszelkie łaski, opiekę i pomoc w wykonywaniu obowiązków. Druhowie dziękowali najpierw za to, że mogą być narzędziami w rękach dobrego Pana, kiedy niosą ludziom pomoc. To dzięki Miłosiernemu Ojcu strażacy niosą radość ewangelicznej nadziei mogą wszystkim pokrzywdzonym i cierpiącym: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni…”. Msza św. była momentem do złożenia podziękowań pod adresem wszystkich osób i instytucji dobrej woli, które przez kolejne pokolenia wspierały działania straży pożarnej. Bez ludzkiego wsparcia i zaangażowania nie byłoby możliwe podjęcie wielu dobrych dzieł czy wykonywanie codziennych zadań.

W tych intencjach księża posługujący w parafii św. Bartłomieja, pod przewodnictwem proboszcza - ks. kan. Krzysztofa Pawelca oraz ks. kan. Romana Sawczuka, wieloletniego diecezjalnego duszpasterza strażaków, sprawowali Eucharystię. Miłosiernemu Bogu polecano wszystkich strażaków działających w grębkowskiej jednostce. Dla zmarłych proszono o radość nieba; strażakom ochotnikom, którzy obecnie wpisują się w sztafetę pokoleń, upraszano opieki św. Floriana, Bożej pomocy i bezpieczeństwa - dziś oraz przez kolejne lata służby.

Ważne zadanie strażaków

- Wy jesteście tymi, którzy są gotowi całą dobę - wyruszyć i ratować. Historia 95 lat to historia niezwykła i przedziwna. Wielokrotnie wracamy do tej historii, bo ludzie mądrzy wydobywają ze swego skarbca to, co nowe i stare. W nowej aurze trzeba umieć żyć, ale nie zapominać, skąd są nasze korzenie, gdzie sięga nasza historia. To też zadanie strażaków. Nie tylko gasić pożary i likwidować zagrożenia. Ducha nie gaście! - apelował ksiądz kapelan. Na zakończenie homilii zwrócił uwagę na szczególną misję strażaków obecnie: - Statut wytycza kierunki działania. Boże przykazania wytyczają drogę doczesną i wieczną. Gaście pożary, likwidujcie miejscowe zagrożenia, ducha nie gaście i stańcie na straży pięknych, polskich wartości. Niech patrząc na was, ludzie widzą piękną, wspaniałą postawę. Nie depczcie przeszłości ołtarza, budujcie piękną, wspaniałą przyszłość - mówił ks. R. Sawczuk.

Czas wyróżnień i życzeń

Miejscem dalszej części uroczystości był plac przed budynkiem jednostki OSP. Warto zaznaczyć, iż druhowie na ten dzień wyremontowali część zewnętrzną i wewnętrzną garaży, jak również pobudowali postument pod figurę św. Floriana. Odznaczeniami zostali uhonorowani zasłużeni strażacy działający w jednostce świętującej swój jubileusz oraz ci, którzy pełnią już funkcje honorowe. Nie zapomniano również o zmarłych; ich pamięć uczczono minutą ciszy. Wśród wielu nagrodzonych, największe brawa otrzymali najmłodsi ochotnicy - uczniowie I kl. szkoły podstawowej, działający w dziecięcej drużynie pożarniczej. Jednostka w Grębkowie odznaczona została Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Nagrodzone zostały zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Ostatnim punktem było odsłonięcie i poświęcenie figury św. Floriana usytuowanej przy wejściu do strażnicy. Przybyli goście na zakończenie oficjalnej części składali życzenia jubilatom - strażakom: jak najmniejszej liczby wyjazdów a jeśli już to, aby odbywały się one w bezpieczeństwie. Wyrażano nadzieję na spotkanie przy okazji 100-lecia funkcjonowania OSP.

KS. MAREK WERESA


Kartka z kalendarza

OSP Grębków została założona w 1922 r. obejmując mieszkańców Grębkowa i Ogródka. Inicjatorami jej powstania byli: ks. kan. Stanisław Kawecki, Aleksander Glinka, Marian Boruc, Władysław Urban oraz Stanisław Sasim, tworzący jednocześnie pierwszy zarząd jednostki. W pierwszych latach działalności straży pracy było wiele, bowiem stan zagrożenia pożarowego w tym czasie był bardzo duży. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była w ponad 90% zwarta zabudowa wsi, która tworzyły drewniane, kryte słomą budynki, co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów. W kolejnych latach jednostka stopniowo się rozwijała, głównie dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i poszczególnych instytucji. Istotnym w perspektywie najważniejszych wydarzeń w historii jednostki był rok 1987, kiedy zorganizowano duże uroczystości z okazji 65-lecia jednostki i ufundowano sztandar dla OSP Grębków. 14 lutego 1995 r. została ona włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Oprócz wozów bojowych na wyposażeniu OSP Grębków znajdują się sprzęty z zakresu ratownictwa drogowego, technicznego oraz wodnego, które pozyskiwano sukcesywnie dzięki zaangażowaniu druhów. Nie sposób wymienić wszystkich, jednak na dzień dzisiejszy bez wątpienia można stwierdzić, że wyposażenie OSP Grębków niczym nie odbiega od wyposażenia PSP. O współczesnej sile straży decydują tworzący aktualny skład jednostki: druhowie czynni - 61 osób, i honorowi - dziesięciu. Jednostka zawsze bardzo blisko współpracuje ze społecznością parafialną. Druhowie włączają się czynnie w organizację wydarzeń o charakterze religijnym czy społeczno-gminnym.

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR