22 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmowy

 
 

Rozmowa ECHA

13 grudnia 2017 r.

Bóg jak francuski kucharz


fot. ARCHIWUM

Rozmowa z Markiem Zarembą, dietoterapeutą, specjalistą medycyny komórkowej, autorem książek propagujących zdrowy tryb życia.

Na naszych oczach rodzi się nowa religia: obsesja dietetyczna. Jezus w jednej z Ewangelii przestrzega, abyśmy nie dbali zbytnio o to, co mamy jeść czy ubrać, wskazując, że najważniejszym pokarmem jest On sam! Dlatego Eucharystia jest w centrum mojego życia. W wypełnionym Bogiem życiu nie ma miejsca na obsesje. Wzrasta natomiast cnota umiarkowania. Chorujemy najczęściej nie tyle z jakości co z nadmiernej ilości spożywanego pokarmu. Nasz Pan jest również doskonałym profilaktykiem zdrowia, o czym przypomina nam biblijny fragment z Księgi Syracha: „Pan z ziemi stworzył lekarstwa, a mądry człowiek nie będzie nimi gardził”. Współczesny świat zniszczył przyrodę i przetwarza genetycznie oraz chemicznie jedzenie. Odpowiedzią jest globalna epidemia chorób cywilizacyjnych, w tym hashimoto, zwłaszcza iż jeden z wielu jej wyzwalaczy stanowi nietolerancja pokarmowa. Jednak lekarstwem na całe zło jest Boża mądrość, miłosierdzie i post. To Boży skalpel.

Swoją najnowszą książkę pt. „Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę!” zaczyna Pan słowami, że choroba, którą zdiagnozowano u Pana ponad 15 lat temu, stała się dla Pana Bożym błogosławieństwem. Wiele osób, czytając to, uśmiechnie się z pobłażaniem, zastanawiając się, jakie dobro może być ukryte w chorobie…

Każda choroba coś nam mówi: zatrzymaj się, przestań się przejadać, więcej kochaj, przebaczaj, nie żyj ponad stan, dbaj o zdrowie, ale przede wszystkim o zbawienie duszy! Współczesny człowiek najczęściej pragnie jednak doświadczyć raju już tu, na ziemi, więc duchowe życie stawia na ostatnim miejscu lub całkowicie je ignoruje. Podobnie było w moim przypadku. Często wyznaczamy sobie niewłaściwe cele, goniąc za czymś, co jest przemijające. W rezultacie tracimy siły oraz zdrowie. Kariera i sukces toczą latami nasze ciała rozwijającą się chorobą. Kiedy nie udaje nam się spełnić oczekiwań, popadamy w gniew, smutek, lęk, a z czasem nawet agresję. Ewangelista Łukasz pisze: „W każdym skłóconym wewnętrznie królestwie wszystko pustoszeje”. To doskonały obraz autoagresywnej choroby Hashimoto. Konkretnie dawała mi w kość przez wiele lat, aż pewnego dnia olśniło mnie, że to dar do Boga. Podziękowałem za to, a Jezus rozpoczął proces uzdrawiania, który trwa do dziś. Na moich największych porażkach Chrystus dokonuje niesamowitych rzeczy. Z pacjenta stałem się ostatecznie lekarzem! Choroba stała się więc moim największym błogosławieństwem.

 

Mówi też Pan o sobie, że jest synem marnotrawnym. Czy moment, kiedy wrócił Pan na drogę wiary, związany był z chorobą?

Cierpienie i choroba nabierają sensu, kiedy zrozumiemy, że ich najczęstszą przyczyną jest grzech. Dlatego uzdrowienie stoi zawsze w centrum Ewangelii i łączy się z pojednaniem z Bogiem. Przypomina mi się pewien żart o tym, że św. Piotr zaparł się Pana Jezusa, gdyż uzdrowił mu teściową. Historia o synu marnotrawnym jest w moim życiu radosnym przesłaniem miłosiernej miłości Boga. Jednak aby tego doświadczyć, potrzebna jest pełna skrucha. Nasz Pan wie najlepiej, czego potrzebuje każde Jego dziecko. Dokonałem więc zamiany miejsca w mojej ziemskiej pielgrzymce. Teraz za kierownicą jest Bóg i od tej pory skończyła się moja włóczęga. Oddałem również moje życie Matce Bożej, a Różaniec stał się jego sercem. Odmawiam go codziennie, ponieważ wierzę, że nie ma takiego problemu, którego nie można rozwiązać za pomocą tej modlitwy. Nasze córki nawróciły się jednego dnia! Od ponad pięciu lat praktycznie codziennie jestem na Mszy św. Wiara stała się moim największym skarbem i nie oddzielam jej od życia osobistego czy zawodowego. Bóg uzdrowił moje życie, stając się jego sensem. Dlatego piszę o tym w moich książkach. Aby otrzymać zdrowie, konieczna jest Boża dyscyplina. Modlitwa, post i jałmużna kruszą skłonności do grzechu. To duchowy marszobieg mojego życia, a Boże miłosierdzie jest pewną drogą do uzdrowienia. W ostatnich latach zrobiłem specjalizację z medycyny św. Hildegardy i w jej dziełach doczytałem, że Bóg jest jak francuski kucharz: z najgorszych odpadków zrobi doskonały sos! Tak dzieje się w moim życiu. Doświadcza tego również wielu moich pacjentów, którzy w to uwierzyli.

 

Żyjemy w świecie, w którym na oślep goni się za zdrowiem. Pan, widząc to jako dietetyk, podpowiada nietypowe dla wielu rozwiązanie: zawiązanie bliskiej więzi z Jezusem Chrystusem i wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków żywieniowych. Nie boi się Pan oskarżeń o religijną indoktrynację?

Na naszych oczach rodzi się nowa religia: obsesja dietetyczna. Jezus w jednej z Ewangelii przestrzega, abyśmy nie dbali zbytnio o to, co mamy jeść czy ubrać, wskazując, że najważniejszym pokarmem jest On sam! Dlatego Eucharystia jest w centrum mojego życia. W wypełnionym Bogiem życiu nie ma miejsca na obsesje. Wzrasta natomiast cnota umiarkowania. Chorujemy najczęściej nie tyle z jakości co z nadmiernej ilości spożywanego pokarmu. Nasz Pan jest również doskonałym profilaktykiem zdrowia, o czym przypomina nam biblijny fragment z Księgi Syracha: „Pan z ziemi stworzył lekarstwa, a mądry człowiek nie będzie nimi gardził”. Współczesny świat zniszczył przyrodę i przetwarza genetycznie oraz chemicznie jedzenie. Odpowiedzią jest globalna epidemia chorób cywilizacyjnych, w tym hashimoto, zwłaszcza iż jeden z wielu jej wyzwalaczy stanowi nietolerancja pokarmowa. Jednak lekarstwem na całe zło jest Boża mądrość, miłosierdzie i post. To Boży skalpel.

 

Pana najnowsza książka poświęcona jest chorobie Hashimoto, czyli autoimmunologicznemu zapaleniu tarczycy, która stała się w ostatnich latach wręcz epidemią. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

W moje książce spisałem doświadczenia z ostatnich 15 lat życia z hashimoto oraz z pracy zawodowej jako dietetyk. Postawienie właściwej diagnozy oraz gruntowny lekarski wywiad są najważniejszymi krokami, aby obrać skuteczną drogę terapii. Jeżeli odczuwamy ciągłe zmęczenie, zniechęcenie do wszelkiej aktywności, bóle mięśni, zwiększone odczuwanie zimna, nasze jelita stale strajkują, mamy problemy z koncentracją, zmienność nastrojów, depresję, towarzyszy nam stałe podenerwowanie, suchość i szorstkość skóry, nagle przybieramy na wadze i - pomimo zmiany diety i regularnych ćwiczeń - nie udaje nam się pozbyć się zbędnych kilogramów, możemy podejrzewać niedoczynność tarczycy.

 

Kiedy już trafimy do lekarza, zwykle otrzymujemy skierowanie na badanie TSH. Tymczasem to zdecydowanie za mało. Jakie inne badania powinniśmy wykonać?

Przede wszystkim należy określić: poziom hormonów tarczycy - TSH, Ft3, Ft4 - oraz przeciwciał - anty-TPO, anty-TG. Wykonujemy je na czczo z krwi. Niestety wiele osób na podstawie wyniku przeciwciał przeciwtarczycowych samodzielnie diagnozuje bądź wyklucza hashimoto. To wielki błąd. Bez wykonania USG tarczycy w ogóle nie powinniśmy tego robić. Ponadto warto sprawdzić poziomu witaminy D3 czy ferrytyny, a także wykonać wiarygodny test na nadwrażliwość pokarmową.

 

Gdy wreszcie zostajemy zdiagnozowani, otrzymujemy receptę na tabletki tyroksyny. Wielu lekarzy twierdzi, że to wystarczy. Pan jednak zaleca totalną zmianę życia. Od czego zacząć?

Choroba Hashimoto może być wywołana wieloma czynnikami i nie każdemu będzie szkodzić to samo, np. gluten. Często występuje bowiem większa nietolerancja na inne pokarmy i dopiero ich odstawianie przynosi spodziewane efekty. Tak było w moim przypadku. Po teście na nietolerancję pokarmową okazało się, że głównym jej powodem był nabiał, burak, marchew i gryka, a nawet czarny pieprz. Natomiast pszenica oraz proso były dość dobrze tolerowane. Pamiętajmy jednak, że nie samą dietą człowiek żyje. Trzeba spożywać wszystko racjonalnie i z umiarem. Czasem po wprowadzeniu lub wykluczeniu pewnych zaleceń, czyli po zastosowaniu odpowiedniego programu, który u innych spowodował szybkie efekty, a wręcz pewną remisję choroby, u nas może nastąpić nawet pogorszenie. Częstą przyczyną hashimoto są bowiem nagromadzone w organizmie toksyny, infekcje grzybicze typu kandydoza, choroby pasożytnicze lub nadmiar metali ciężkich. Naprzeciw takim patologiom wychodzi sprawdzona i coraz popularniejsza medycyna detoksykacyjna. Jeżeli pragniesz się skutecznie leczyć i utrzymać dobre zdrowie, pokochaj umiarkowanie i post! Wiele dolegliwości jelit ma związek z naszą psychiką, a to z kolei wpływa na samopoczucie. Chociaż bezglutenowa dieta dość szybko przywraca zdrowie, to jeżeli w jelitach zalega zbyt dużo niestrawionych pokarmów, warto przeprowadzić detoks. Przy chorobie Hashimoto wspomaganie leczenia suplementacją jest niemal konieczne. Z badań wynika bowiem, że mogą występować niedobory selenu, jodu, magnezu i wielu innych pierwiastków czy witamin. Najważniejszą sprawą jest ustalenie, w jakim stopniu pacjent trawi i przyswaja pokarmy. Należy też wiedzieć, że związki mineralne, których często nam brakuje, są przyswajane optymalnie w środowisku zasadowym. Odkwaszajmy więc swój organizm, włączając do diety więcej warzyw, szczególnie tych zielonych. Pod żadnym pozorem nie popijajmy kawą czy herbatą suplementów! Jednak zanim zaczniemy cokolwiek brać, warto skonsultować to z doświadczonym terapeutą. Właściwy dobór suplementów może wspomóc analiza pierwiastkowa włosa EHA, która ilustruje faktyczny stan ilościowy pierwiastków w naszym ciele, dając najbardziej miarodajny obraz stanu jego odżywienia. Nie zapominajmy też o regeneracji jelitowej i ograniczaniu stresu.

 

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester, karnawał, które kojarzą się z suto zastawionym stołem. Jak przetrwać ten czas, nie narażając za bardzo na szwank swojej tarczycy, a jednocześnie nie sprawiając przykrości mamie lub teściowej, które w przygotowanie świątecznych potraw włożyły całe serce?

Najlepszym drogowskazem jest domowa i nieprzetworzona kuchnia, umiar oraz błogosławieństwo posiłków. Atmosfera miłości, brak pośpiechu mogą znacznie wspierać nasze trawienie. Warto mieć zawsze pod ręką napar z kopru włoskiego i szałwii. Osoby z hashimoto powinny pamiętać, że nie warto przejadać sie szczególnie nabiałem, a pieczywo najlepiej przygotować z bezglutenowej mąki lub dobrej jakości orkiszu i najlepiej na domowym zakwasie.

 

Mówi się, że hashimoto to choroba nie tylko ciała, ale i duszy. Dlaczego?

Współczesny człowiek stara się analizować wszystko naukowo i leczy najczęściej objawy, czyli skutki, zamiast poszukać przyczyny. W przypadku większości chorób tzw. cywilizacyjnych dobrze byłoby zrobić rachunek sumienia dotychczasowego stylu życia i - co najważniejsze - zajrzeć w swoją duszę. Tam bowiem najczęściej miliony osób dotkniętych hashimoto znajdą odpowiedź, czyli zidentyfikują przyczynę. Ostatecznie choroba powinna nas skłonić do zmiany życia na lepsze. Zdrowa dusza ma zawsze pozytywny wpływ na ciało. Jeżeli więc cierpisz na tę chorobę, nie zamartwiaj się. Weź sobie do serca, że nasz miłosierny i kochający Bóg, dopuszczając to schorzenie, pewnie chciałby, żebyś najpierw rozejrzał się i ocenił krytycznie - jak żyjesz, jak kochasz, jak pracujesz, jesz, śpisz i odpoczywasz. Zamiast rozpaczać i lamentować, lepiej wziąć się w garść i uwierzyć, że za poniesionym trudem czy świadomym wyrzeczeniem kryje się niewiarygodna nagroda. Trzeba będzie czasem opuścić strefę komfortu, zrezygnować z wielu ulubionych rzeczy, a może nawet dokonać radykalnych i gruntownych zmian, nie tylko tych dietetycznych. Lepiej pomóc Panu Bogu w leczeniu, niż biczować się poczuciem winy i beznadziei, szukając sposobów na wyzdrowienie po omacku, bez Jego pomocy. Boże miłosierdzie nie jest abstrakcją! Uznając Boga za źródło nadziei, absolutnie niczego nie tracimy. Wręcz przeciwnie, odzyskujemy często utracony pokój serca i godność dziecka Bożego.

 

Dziękuję za rozmowę.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Sobota XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10. 11-12. 13-14 ;
Łk 8, 4-15

Ewangelia:
Łk 8, 4-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR