19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Terytorialsi przysięgali

14 lutego 2018 r.

Wojsko wróciło do miasta


fot. JS

Dbałość o bezpieczeństwo granic, a w czasie pokoju pomoc ludności to wielka sprawa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej przysięgi wojskowej ochotników, którzy wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie. O. Dariusz Cichor, proboszcz parafii, podkreślił, że żołnierze, rozpoczynając swoją służbę w Kościele, otrzymują Boże błogosławieństwo. Kazanie wygłosił ks. ppłk Andrzej Piersiak, kapelan 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Na początku przytoczył tekst roty wojskowej. - Wypowiadając jej słowa, dołączycie do orszaku naszego rycerstwa, pisząc kolejną kartę historii polskiego oręża - zaznaczył kapłan.

- Mundur to wielki honor, wielkie zadanie oraz odpowiedzialność. Przysięga to najwyższa forma zobowiązania na całe życie. Oddajecie się na służbę w imię najwyższych wartości - przypomniał.

 

Podtrzymujecie wartości przodków

Po Mszy św. złożono wieńce pod pomnikiem żołnierzy AK-WiN dowodzonych przez „Jastrzębia” i „Żelaznego”. Następnie 90 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Była ona zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia, w trakcie którego terytorialsi poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty. Brali udział m.in. w ćwiczeniach „Dragon - 17” i „Huzar - 17”, w obchodach 97. rocznicy bitwy pod Komarowem.

Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz zwrócił uwagę, że przysięga to „wyraz celów i dążeń postawionych żołnierzowi przez naród”. - Podtrzymujecie tradycję i wartości, za które wasi przodkowie przelewali krew, walcząc o niepodległą Polskę - dodał.

 

Z dumą odbudowujemy tradycję

Szef rządu M. Morawiecki zwrócił też uwagę, że wojska obrony terytorialnej nawiązują do tradycji Armii Krajowej i żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. W dalszej części swojego wystąpienia podkreślił, iż jest rzeczą fundamentalną, by wszyscy czuli się częścią jednego zintegrowanego wojska polskiego. - Bóg dał nam takie położenie, że musimy cały czas dbać o bezpieczeństwo - stwierdził. - Dzisiaj z dumą odbudowujemy wielkie tradycje polskiego wojska - przekonywał premier.

 

Kontynuujecie misję bohaterów

W uroczystościach uczestniczyli także m.in.: wicemarszałek Sejmu RP i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, szefowie gabinetu politycznego premiera Marek Suski, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, a także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przypomniał, że przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. - To uroczyste zobowiązanie na zawsze wpisuje się w waszą służbę społecznościom lokalnym w sytuacjach kryzysowych, w których inne służby wymagają wsparcia Wojska Polskiego. Kontynuujecie misję bohaterów - mówił minister.

 

Świadectwo patriotyzmu

List do zaprzysiężonych skierował też prezydent Andrzej Duda, który wyraził przekonanie, iż Wojska Obrony Terytorialnej będą godne kontynuować tradycję cichociemnych, AK i żołnierzy niezłomnych. „Niech duch męstwa i wierność ideałom wolnej Polski przyświeca wszystkim działaniom temu nowemu i jakże ważnemu rodzajowi wojsk. (…) Cieszę się, że ta młoda formacja rozwija się dynamicznie, zasilana przez ochotników gotowych poświęcić się ojczyźnie” - napisał prezydent, podkreślając: „stale rosnąca liczba żołnierzy WOT jest świadectwem patriotyzmu młodych ludzi i ich gotowości, by służyć Polsce, by bronić jej granic, by włączać się zgodnie z misją obrony terytorialnej w akcję ratowniczą”.

Przysięga terytorialsów we Włodawie miała także wymiar symboliczny - po 30 latach wojsko na chwilę powróciło do miasta. Do 1989 r. stacjonował tam 5 Pułk Czołgów Średnich, przekształcony następnie w 5 Ośrodek Materiałowo-Techniczny, rozformowany w 1994 r.

90 nowych żołnierzy będzie służyć w 24 Batalionie Piechoty Lekkiej w Chełmie.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR