18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Terytorialsi przysięgali

14 lutego 2018 r.

Wojsko wróciło do miasta


fot. JS

Dbałość o bezpieczeństwo granic, a w czasie pokoju pomoc ludności to wielka sprawa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej przysięgi wojskowej ochotników, którzy wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie. O. Dariusz Cichor, proboszcz parafii, podkreślił, że żołnierze, rozpoczynając swoją służbę w Kościele, otrzymują Boże błogosławieństwo. Kazanie wygłosił ks. ppłk Andrzej Piersiak, kapelan 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Na początku przytoczył tekst roty wojskowej. - Wypowiadając jej słowa, dołączycie do orszaku naszego rycerstwa, pisząc kolejną kartę historii polskiego oręża - zaznaczył kapłan.

- Mundur to wielki honor, wielkie zadanie oraz odpowiedzialność. Przysięga to najwyższa forma zobowiązania na całe życie. Oddajecie się na służbę w imię najwyższych wartości - przypomniał.

 

Podtrzymujecie wartości przodków

Po Mszy św. złożono wieńce pod pomnikiem żołnierzy AK-WiN dowodzonych przez „Jastrzębia” i „Żelaznego”. Następnie 90 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Była ona zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia, w trakcie którego terytorialsi poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty. Brali udział m.in. w ćwiczeniach „Dragon - 17” i „Huzar - 17”, w obchodach 97. rocznicy bitwy pod Komarowem.

Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz zwrócił uwagę, że przysięga to „wyraz celów i dążeń postawionych żołnierzowi przez naród”. - Podtrzymujecie tradycję i wartości, za które wasi przodkowie przelewali krew, walcząc o niepodległą Polskę - dodał.

 

Z dumą odbudowujemy tradycję

Szef rządu M. Morawiecki zwrócił też uwagę, że wojska obrony terytorialnej nawiązują do tradycji Armii Krajowej i żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. W dalszej części swojego wystąpienia podkreślił, iż jest rzeczą fundamentalną, by wszyscy czuli się częścią jednego zintegrowanego wojska polskiego. - Bóg dał nam takie położenie, że musimy cały czas dbać o bezpieczeństwo - stwierdził. - Dzisiaj z dumą odbudowujemy wielkie tradycje polskiego wojska - przekonywał premier.

 

Kontynuujecie misję bohaterów

W uroczystościach uczestniczyli także m.in.: wicemarszałek Sejmu RP i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, szefowie gabinetu politycznego premiera Marek Suski, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, a także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przypomniał, że przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. - To uroczyste zobowiązanie na zawsze wpisuje się w waszą służbę społecznościom lokalnym w sytuacjach kryzysowych, w których inne służby wymagają wsparcia Wojska Polskiego. Kontynuujecie misję bohaterów - mówił minister.

 

Świadectwo patriotyzmu

List do zaprzysiężonych skierował też prezydent Andrzej Duda, który wyraził przekonanie, iż Wojska Obrony Terytorialnej będą godne kontynuować tradycję cichociemnych, AK i żołnierzy niezłomnych. „Niech duch męstwa i wierność ideałom wolnej Polski przyświeca wszystkim działaniom temu nowemu i jakże ważnemu rodzajowi wojsk. (…) Cieszę się, że ta młoda formacja rozwija się dynamicznie, zasilana przez ochotników gotowych poświęcić się ojczyźnie” - napisał prezydent, podkreślając: „stale rosnąca liczba żołnierzy WOT jest świadectwem patriotyzmu młodych ludzi i ich gotowości, by służyć Polsce, by bronić jej granic, by włączać się zgodnie z misją obrony terytorialnej w akcję ratowniczą”.

Przysięga terytorialsów we Włodawie miała także wymiar symboliczny - po 30 latach wojsko na chwilę powróciło do miasta. Do 1989 r. stacjonował tam 5 Pułk Czołgów Średnich, przekształcony następnie w 5 Ośrodek Materiałowo-Techniczny, rozformowany w 1994 r.

90 nowych żołnierzy będzie służyć w 24 Batalionie Piechoty Lekkiej w Chełmie.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR