17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Terytorialsi przysięgali

14 lutego 2018 r.

Wojsko wróciło do miasta


fot. JS

Dbałość o bezpieczeństwo granic, a w czasie pokoju pomoc ludności to wielka sprawa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej przysięgi wojskowej ochotników, którzy wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie. O. Dariusz Cichor, proboszcz parafii, podkreślił, że żołnierze, rozpoczynając swoją służbę w Kościele, otrzymują Boże błogosławieństwo. Kazanie wygłosił ks. ppłk Andrzej Piersiak, kapelan 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Na początku przytoczył tekst roty wojskowej. - Wypowiadając jej słowa, dołączycie do orszaku naszego rycerstwa, pisząc kolejną kartę historii polskiego oręża - zaznaczył kapłan.

- Mundur to wielki honor, wielkie zadanie oraz odpowiedzialność. Przysięga to najwyższa forma zobowiązania na całe życie. Oddajecie się na służbę w imię najwyższych wartości - przypomniał.

 

Podtrzymujecie wartości przodków

Po Mszy św. złożono wieńce pod pomnikiem żołnierzy AK-WiN dowodzonych przez „Jastrzębia” i „Żelaznego”. Następnie 90 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Była ona zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia, w trakcie którego terytorialsi poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty. Brali udział m.in. w ćwiczeniach „Dragon - 17” i „Huzar - 17”, w obchodach 97. rocznicy bitwy pod Komarowem.

Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz zwrócił uwagę, że przysięga to „wyraz celów i dążeń postawionych żołnierzowi przez naród”. - Podtrzymujecie tradycję i wartości, za które wasi przodkowie przelewali krew, walcząc o niepodległą Polskę - dodał.

 

Z dumą odbudowujemy tradycję

Szef rządu M. Morawiecki zwrócił też uwagę, że wojska obrony terytorialnej nawiązują do tradycji Armii Krajowej i żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. W dalszej części swojego wystąpienia podkreślił, iż jest rzeczą fundamentalną, by wszyscy czuli się częścią jednego zintegrowanego wojska polskiego. - Bóg dał nam takie położenie, że musimy cały czas dbać o bezpieczeństwo - stwierdził. - Dzisiaj z dumą odbudowujemy wielkie tradycje polskiego wojska - przekonywał premier.

 

Kontynuujecie misję bohaterów

W uroczystościach uczestniczyli także m.in.: wicemarszałek Sejmu RP i rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, szefowie gabinetu politycznego premiera Marek Suski, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, a także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przypomniał, że przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. - To uroczyste zobowiązanie na zawsze wpisuje się w waszą służbę społecznościom lokalnym w sytuacjach kryzysowych, w których inne służby wymagają wsparcia Wojska Polskiego. Kontynuujecie misję bohaterów - mówił minister.

 

Świadectwo patriotyzmu

List do zaprzysiężonych skierował też prezydent Andrzej Duda, który wyraził przekonanie, iż Wojska Obrony Terytorialnej będą godne kontynuować tradycję cichociemnych, AK i żołnierzy niezłomnych. „Niech duch męstwa i wierność ideałom wolnej Polski przyświeca wszystkim działaniom temu nowemu i jakże ważnemu rodzajowi wojsk. (…) Cieszę się, że ta młoda formacja rozwija się dynamicznie, zasilana przez ochotników gotowych poświęcić się ojczyźnie” - napisał prezydent, podkreślając: „stale rosnąca liczba żołnierzy WOT jest świadectwem patriotyzmu młodych ludzi i ich gotowości, by służyć Polsce, by bronić jej granic, by włączać się zgodnie z misją obrony terytorialnej w akcję ratowniczą”.

Przysięga terytorialsów we Włodawie miała także wymiar symboliczny - po 30 latach wojsko na chwilę powróciło do miasta. Do 1989 r. stacjonował tam 5 Pułk Czołgów Średnich, przekształcony następnie w 5 Ośrodek Materiałowo-Techniczny, rozformowany w 1994 r.

90 nowych żołnierzy będzie służyć w 24 Batalionie Piechoty Lekkiej w Chełmie.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR