17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

14 marca 2018 r.

Menopauza kontra dieta

Okres menopauzy to czas wielkich zmian w organizmie kobiety. Zmianom tym towarzyszą różne objawy. Są to dolegliwości związane z zaburzeniami naczynioruchowymi, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty czy zaczerwienienie twarzy i szyi.

Panie w okresie menopauzy bardzo często skarżą się również na obniżenie nastroju, zwiększoną drażliwość, a także bezsenność. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie, nie pozostają obojętne również dla wyglądu zewnętrznego. Okres menopauzy wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób. Zmiany w metabolizmie lipidów prowadzą do wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego czy zwiększonej krzepliwości. Wiąże się to z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Kobiety w okresie menopauzy narażone są również na rozwój osteoporozy, co wynika ze spadku stężenia estrogenów.

Należy jednak podkreślić, że menopauza to nie choroba, więc wszystkie działania, jakie podejmuje się w tym okresie, mają na celu jedynie łagodzenie objawów, ponieważ samej menopauzy nie możemy zatrzymać. Istnieją różne metody, które stosuje się w celu ich złagodzenia. Jedną z nich jest odpowiednia dieta. Soja to jedno z najbogatszych źródeł izoflawonów zaliczanych do fitoestrogenów. W sklepach możemy spotkać wiele produktów na bazie soi. Jednym z lepszych źródeł izoflawonów jest mąka sojowa czy tofu. Wykazano, że dzięki nim można zredukować uderzenia gorąca, a także obniżyć ryzyko rozwoju osteoporozy oraz chorób nowotworowych. Nasiona lnu są źródłem innej grupy związków, które zaliczane są do estrogenów pochodzenia roślinnego. Są to lignany, które korzystnie wpływają na profil lipidowy, działają ochronnie na wątrobę, a także zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Choć nasiona lnu są jednym z najbogatszych źródeł tych związków, to możemy znaleźć je również w produktach takich jak, m.in. orzechy, oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, truskawki, szczypiorek czy nasiona sezamu, które zawierają sezaminę - prekursor dla lignanów. Pluskwica groniasta (inaczej europejska) to roślina, która stosowana była już przez Indian w celu zmniejszenia bólów okołoporodowych. Obecnie coraz więcej mówi się o jej zastosowaniu w łagodzeniu objawów menopauzy. Wyciąg z pluskwicy groniastej reguluje gospodarkę hormonalną, korzystnie wpływa na stan kości, przeciwdziałając osteoporozie, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Przedstawione powyżej produkty to tylko wybrane źródła fitoestrogenów. Znajdziemy je w wielu innych produktach, które warto włączyć do diety kobiet zmagających się z objawami menopauzy. Są nimi m.in. herbata zielona, rośliny strączkowe, otręby, czosnek, marchewka, szparagi, brokuły, gruszki, śliwki czy rabarbar. Odpowiednio zbilansowana dieta może znacznie poprawić samopoczucie kobiety przechodzącej menopauzę. Oprócz włączenia produktów bogatych w fitoestrogeny warto pomyśleć również o wprowadzeniu do diety pokarmów bogatych w wapń i witaminę D, antyoksydanty oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Istotnym elementem jest również dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

 

mgr inż. Milena Wasilewska - dietetyk kliniczny

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR