19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

14 marca 2018 r.

Menopauza kontra dieta

Okres menopauzy to czas wielkich zmian w organizmie kobiety. Zmianom tym towarzyszą różne objawy. Są to dolegliwości związane z zaburzeniami naczynioruchowymi, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty czy zaczerwienienie twarzy i szyi.

Panie w okresie menopauzy bardzo często skarżą się również na obniżenie nastroju, zwiększoną drażliwość, a także bezsenność. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie, nie pozostają obojętne również dla wyglądu zewnętrznego. Okres menopauzy wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób. Zmiany w metabolizmie lipidów prowadzą do wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego czy zwiększonej krzepliwości. Wiąże się to z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Kobiety w okresie menopauzy narażone są również na rozwój osteoporozy, co wynika ze spadku stężenia estrogenów.

Należy jednak podkreślić, że menopauza to nie choroba, więc wszystkie działania, jakie podejmuje się w tym okresie, mają na celu jedynie łagodzenie objawów, ponieważ samej menopauzy nie możemy zatrzymać. Istnieją różne metody, które stosuje się w celu ich złagodzenia. Jedną z nich jest odpowiednia dieta. Soja to jedno z najbogatszych źródeł izoflawonów zaliczanych do fitoestrogenów. W sklepach możemy spotkać wiele produktów na bazie soi. Jednym z lepszych źródeł izoflawonów jest mąka sojowa czy tofu. Wykazano, że dzięki nim można zredukować uderzenia gorąca, a także obniżyć ryzyko rozwoju osteoporozy oraz chorób nowotworowych. Nasiona lnu są źródłem innej grupy związków, które zaliczane są do estrogenów pochodzenia roślinnego. Są to lignany, które korzystnie wpływają na profil lipidowy, działają ochronnie na wątrobę, a także zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Choć nasiona lnu są jednym z najbogatszych źródeł tych związków, to możemy znaleźć je również w produktach takich jak, m.in. orzechy, oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, truskawki, szczypiorek czy nasiona sezamu, które zawierają sezaminę - prekursor dla lignanów. Pluskwica groniasta (inaczej europejska) to roślina, która stosowana była już przez Indian w celu zmniejszenia bólów okołoporodowych. Obecnie coraz więcej mówi się o jej zastosowaniu w łagodzeniu objawów menopauzy. Wyciąg z pluskwicy groniastej reguluje gospodarkę hormonalną, korzystnie wpływa na stan kości, przeciwdziałając osteoporozie, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Przedstawione powyżej produkty to tylko wybrane źródła fitoestrogenów. Znajdziemy je w wielu innych produktach, które warto włączyć do diety kobiet zmagających się z objawami menopauzy. Są nimi m.in. herbata zielona, rośliny strączkowe, otręby, czosnek, marchewka, szparagi, brokuły, gruszki, śliwki czy rabarbar. Odpowiednio zbilansowana dieta może znacznie poprawić samopoczucie kobiety przechodzącej menopauzę. Oprócz włączenia produktów bogatych w fitoestrogeny warto pomyśleć również o wprowadzeniu do diety pokarmów bogatych w wapń i witaminę D, antyoksydanty oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Istotnym elementem jest również dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

 

mgr inż. Milena Wasilewska - dietetyk kliniczny

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR