15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (625)

21 marca 2018 r.

Obchody 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki

We wrześniu 1917 r. metropolita warszawski Aleksander Kakowski wydał następującą odezwę do duchowieństwa. Zarządzamy, aby we wszystkich kościołach całej archidiecezji w dniu 14 października kapłani zebrani na prymarii i na sumie ludowi zapowiedzieli, iż nazajutrz tj. 15 października, przypada wiekowa rocznica zgonu Tadeusza Kościuszki, którą uroczyście obchodzi naród polski.

W sam zaś dzień 15 października, o godzinie 10.00 rano, po wezwaniu wiernych z biciem we wszystkie dzwony, odprawią Mszę św. na intencję pomyślności naszej Ojczyzny. Ze Mszą św. należy połączyć egzortę, czyli kazanie, w którym mówca kościelny przypomni ludowi wiejskiemu doniosłość postaci bohatera ojczystego, jego trudy i cierpienia. Zaznaczyć należy, że z prawem do bytu mamy święte nieprzedawnione prawo do niepodległości.

Zgodnie z poleceniem arcybiskupa obchody wypadły bardzo okazale. W Maciejowicach wymieniono krzyż na kopcu stojący tam od 1861 r. Do miejscowego Komitetu Obchodów dołączył Komitet Główny Warszawski, przysyłając swego członka, budowniczego Skórewicza, który zbadał na miejscu kopiec i dał wzór na nowy krzyż. Modrzew ofiarował dwór w Podzamczu. Krzyż został uroczyście poświęcony w kościele maciejowickim; umieszczono na nim napis: „17.10.1817 - 15.10.1917. Krzyż ten wystawiony w setną rocznicę zgonu Tadeusza Kościuszki na miejscu, gdzie wielki wódz przelał swą krew za wolność Ojczyzny”. W dzień uroczystości kopiec - ładnie ozdobiony żywymi kwiatami - wyglądał jakby spowity w karmazynowy kobierzec, na którym uwydatniały się trzy białe orły narodowe, nad nim zaś unosiła się wspaniała korona z bluszczu. Po Mszy św. wyruszył z kościoła uroczysty pochód do kopca na Krępie. Przygrywała kapela straży garwolińskiej. Obecne były straże z Maciejowic i Łaskarzewa. Chłopcy z ochronki w Podzamczu występowali w krakuskach z kosami. Kazanie wygłosił 77-letni proboszcz maciejowicki ks. Adolf Pleszczyński. Potem przemawiał przewodniczący Komitetu Kościuszkowskiego z Warszawy Stanisław Patek, późniejszy minister spraw zagranicznych RP. Ze starego krzyża zrobiono pamiątkowe krzyżyki, które rozdawano darczyńcom ofiar na budowę przytułku im. T. Kościuszki dla 20 starców i kalek.

Podobne uroczystości odbyły się w Węgrowie, Siedlcach, Łukowie, Stoczku Łukowskim, Kocku, Sadownem. W Węgrowie, po uroczystym nabożeństwie ku czci T. Kościuszki, 15 października poświęcono pomnik poległych w powstaniu 1863 r. Tamtejszy Komitet Obchodów Kościuszkowskich otworzył Fundusz im. Kościuszki, aby założyć szkołę zawodową dla chłopców zgodnie z życzeniem naczelnika, który pragnął oświaty dla rzemieślników i rolników.

15 października w Siedlcach - po nabożeństwie za duszę Kościuszki w kościele św. Stanisława i modlitwach w synagodze - założono kamień węgielny pod pomnik Kościuszki obok ratusza zwanego Jackiem. W fundament pomnika wmurowano pergamin z aktem erekcyjnym w języku polskim i łacińskim następującej treści: „Roku pańskiego 1917, a 4-go pamiętnego okrutnej wojny światowej, w zaraniu odbudowy państwa polskiego w 100-wiekopomną dla narodu rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki, obywatele miasta Siedlce na garści ziemi maciejowickiej kładą kamień węgielny pod pomnik wielkiego bohatera narodu na wieczna pamiątkę miasta i przyszłym pokoleniom”. Aktu poświęcenia dokonał ks. Scipio del Campo w asyście duchowieństwa, przy udziale rady miejskiej, przedstawicieli stowarzyszeń kulturalnych, oświatowych i społecznych. W uroczystości uczestniczyły OSP, Milicja Miejska, młodzież gimnazjalna i liczne grupy społeczne - przy dźwiękach hymnu narodowego w wykonaniu orkiestry gimnazjalnej.

Podniosły charakter miały obchody w Łukowie. Rozpoczęły się uroczystą Mszą św. ze specjalnym kazaniem. W trakcie nabożeństwa śpiewano patriotyczne pieśni Moniuszki oraz „Boże, coś Polskę”. W obchodach uczestniczyli weterani powstania 1863 r., przedstawiciele samorządów, duchowieństwa, reprezentanci wojska, miejscowych urzędów, lokalnych organizacji i zrzeszeń społecznych, szkoły. Miasto było udekorowane w barwy narodowe i zieleń, w oknach wielu domów umieszczono orły polskie i portrety naczelnika. Po nabożeństwie odbyło się rozszerzone posiedzenie rady miejskiej. Podczas zebrania, nie bacząc na obecność przedstawicieli władz okupacyjnych, odśpiewano „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Wiosną 1917 r. utworzony został w Stoczku Łukowskim Komitet Obchodów Kościuszkowskich. Z dobrowolnych ofiar staraniem komitetu wybudowany został skromny pomnik przedstawiający kopiec zwieńczony krzyżem. Po nabożeństwie w miejscowym kościele uformował się pochód i skierował pod nowo wybudowany pomnik. Na czele pochodu szli nie tylko przedstawiciele komitetu, ale też reprezentanci rady gminy ze wsi Prawda, potem uczniowie miejscowych szkół z chorągwiami i sztandarami. Miasto było udekorowane.

Latem 1917 r. w Kocku zebrał się komitet obchodów 100-rocznicy pod przewodnictwem ks. Kalickiego. 15 października, po nabożeństwie w kościele parafialnym, przedstawiciel inteligencji Jerzy Malicki wygłosił patriotyczne przemówienie. Zebrano fundusz na budowę pomnika.

W osadzie Sadowne staraniem mieszkańców również został wzniesiony pomnik ku czci T. Kościuszki. Obchodząc rocznicę zgonu naczelnika, strażacy w Czuryłach (gm. Zbuczyn) wystawili sztukę „Kościuszko pod Racławicami” [W. Anczyca - JG]. Tak zrelacjonował to wydarzenie Sz. Ciekot: „…sztukę, mimo że była bardzo trudna i ciężka (…) odgrywano kilkakrotnie, a zjeżdżali się na to przedstawienie ludzie z całej okolicy. Ponieważ sztuka wymagała dużo miejsca, graliśmy ją w stodole. Jeden sąsiek, dość duży, był sceną, zaś klepisko i drugi sąsiek widownią (…). Najlepszym dowodem powodzenia tej sztuki było to, że potem w miesiącu styczniu, przy dość sporym mrozie, widzowie byli tak rozentuzjazmowani, że ok. sześć godzin w stodole siedzieli, nie bacząc na chłód”. W sztuce grał m.in. Z. Czermański.

Józef Geresz

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR