18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Inauguracja procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego

28 marca 2018 r.

Od dzisiaj - sługa Boży


fot. P. GRABOWSKI

Przez kard. Stefana Wyszyńskiego nazwany Bożym człowiekiem, przez wiernych zamieszkałych w Siedlcach i w diecezji - „Ojcem ubogich”, a przez księży „Papą” - tymi słowami w przeddzień 50 rocznicy śmierci bp. Ignacego Świrskiego, 24 marca w siedleckiej katedrze bp Kazimierz Gurda rozpoczął proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny.

W Eucharystii, której przewodniczył bp K. Gurda, uczestniczyli wierni świeccy, kapłani z diecezji siedleckiej, drohiczyńskiej i białostockiej, również ci, którzy otrzymali święcenia kapłańskie z rąk nowego sługi Bożego. Ponadto obecni byli członkowie rodziny bp. I. Świrskiego oraz zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr „Jedność” pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które prowadziły dom biskupa. Licznie obecni byli również uczestnicy diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Dziękując im za obecność, bp K. Gurda prosił Boga o błogosławieństwo dla młodzieży w trwaniu przy Chrystusie.

- Od dzisiaj możemy nazywać biskupa Ignacego sługą Bożym - zaznaczył pasterz diecezji, dodając, że przed Kościołem siedleckim stają bardzo ważne zadania przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, zebrania dokumentów i świadectw mówiących o jego świętym życiu. - Pragniemy, aby ten świadek miłości Chrystusa, który żył na naszej ziemi, został pokazany całemu Kościołowi w Polsce i w świecie, i aby stał się tym, przez którego będziemy mogli zanosić w przyszłości do Boga nasze prośby - powiedział bp K. Gurda. Zwrócił uwagę na fakt, że Bóg jednoczy wszystkich wierzących i jest nadzieją jedności; wyraził to pragnienie w osobie swojego syna Jezusa Chrystusa. Jego Męka, śmierć i zmartwychwstanie są źródłem łaski, dzięki której realizujemy pragnienia Boga. Biskup podkreślił, że „Maryja była pierwszą osobą, która skorzystała z tej łaski”. Przypomniał słowa papieża Franciszka - skierowane do młodzieży przygotowującej się do Światowych Dni Młodzieży w Panamie - „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”. - Maryja zrealizowała swoje życie według woli Boga i była szczęśliwa. Dlaczego z nami miałoby być inaczej? Zaufajmy Bogu jak Maryja - zachęcał młodzież pasterz diecezji, wskazując na przykład śp. bp. I. Świrskiego.

 

Uroczyste zaprzysiężenie trybunału

Po Mszy św. odbyło się uroczyste zaprzysiężenie członków trybunału powołanego przez ordynariusza siedleckiego. Do zadań trybunału należy przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego zmarłego w opinii świętości bp. I. Świrskiego. Jego członkami zostali: ks. prał. Mieczysław Głowacki - delegat biskupa, ks. Jarosław Ruciński - promotor sprawiedliwości, ks. Andrzej Karwowski - notariusz, ks. Maciej Majek - notariusz pomocniczy.

Postulator sprawy ks. Mariusz Świder przedstawił zgromadzonym postać kandydata do chwały ołtarzy. Przybliżył jego drogę życia i posługi. Przypomniał też jego zaangażowanie w pomoc biednym i niezaradnym. - Odznaczał się niezwykle wrażliwym sercem, zwykł mawiać z pełną świadomością: „wolałbym się pomylić i dać jałmużnę temu, komu nie powinienem, niż odesłać z niczym pozostającego w rzeczywistej potrzebie” - uzasadniał. Bp. I. Świrski dbał o duchową formację kapłanów i seminarzystów. Mówił: „najskuteczniejszą dziś bronią w ręku kapłana w walce z bezbożnictwem jest jego osobista świętość”. Propagował również ideę abstynencji alkoholowej oraz organizował dla diecezjan misje ewangelizacyjne i rekolekcje, którym niejednokrotnie sam przewodniczył.

Następnie członkowie trybunału oraz postulator sprawy złożyli przysięgę, dotykając ręką księgi Ewangelii i wypowiadając słowa: „W imię Boże, przysięgam, że w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym dotyczącym sługi Bożego Ignacego Świrskiego, odrzuciwszy wszelki wzgląd na osoby, wiernie i starannie będę wypełniał powierzone mi zadanie. Zachowam w tajemnicy zeznania świadków i nie będę o nich mówił z nikim za wyjątkiem członków trybunału wyznaczonych do tego procesu. Wreszcie nie przyjmę żadnego rodzaju darów ofiarowanych z okazji procesu. Tak mi dopomóż Bóg”. Każdy z przysięgających potwierdził przysięgę podpisem.

 

Patriotyzm, miłość i szacunek do ojczyzny

Bp K. Gurda na zakończenie sesji procesu podkreślił, iż ta inauguracja wpisuję się nie tylko w jubileusz 200-lecia diecezji siedleckiej, ale również w obchodzoną w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości. - Nasz sługa Boży żył w latach, w których proces odzyskiwania wolności ostatecznie się dokonał. On jest świadkiem patriotyzmu, miłości i szacunku do ojczyzny, on tym duchem sam żył, będąc kapelanem Wojska Polskiego. On go przekazywał studentom Uniwersytetu Wileńskiego, klerykom seminarium duchownego w Białymstoku i Siedlcach oraz swoim kapłanom - podkreślił biskup, dodając: - Czujmy się dziedzicami tego ducha wolności i miłości do naszej ojczyzny - Polski.

Zwieńczeniem sobotnich uroczystości był przepiękny koncert muzyki klasycznej, który odbył się w siedleckiej katedrze po wieczornej Eucharystii. Dzieło księcia J.M.K. Poniatowskiego „Msza F-dur” w całkowicie nowym opracowaniu pn. Projekt Poniatowski wykonał jeden z najlepszych zespołów artystycznych - Orkiestra Sinfonia Varsovia, a partie chóralne zaśpiewali artyści trzech chórów: Górecki Chamber Choir, Mieszany Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Polskiej Opery Królewskiej. Było to niezwykłe muzyczne spotkanie, dzięki któremu dzień otwarcia procesu beatyfikacyjnego pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Siedlec.


MODLITWA O BEATYFIKACJĘ SŁUGI BOŻEGO BP. IGNACEGO ŚWIRSKIEGO

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za Twojego sługę Biskupa Ignacego,
którego obdarzyłeś pełnią Chrystusowego kapłaństwa
i całkowitym oddaniem w służbie Kościołowi.

On w swym posługiwaniu naśladował Jezusa Miłosiernego,

otaczał miłosierną miłością chorych i cierpiących,

z pomocą śpieszył ubogim i pokrzywdzonym.

Udziel nam za Jego przyczyną łaski…… i spraw,
aby Twój Sługa, Biskup Ignacy został zaliczony w poczet świętych.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

Monika Król

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR