18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Inauguracja procesu beatyfikacyjnego bp. Ignacego Świrskiego

28 marca 2018 r.

Od dzisiaj - sługa Boży


fot. P. GRABOWSKI

Przez kard. Stefana Wyszyńskiego nazwany Bożym człowiekiem, przez wiernych zamieszkałych w Siedlcach i w diecezji - „Ojcem ubogich”, a przez księży „Papą” - tymi słowami w przeddzień 50 rocznicy śmierci bp. Ignacego Świrskiego, 24 marca w siedleckiej katedrze bp Kazimierz Gurda rozpoczął proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny.

W Eucharystii, której przewodniczył bp K. Gurda, uczestniczyli wierni świeccy, kapłani z diecezji siedleckiej, drohiczyńskiej i białostockiej, również ci, którzy otrzymali święcenia kapłańskie z rąk nowego sługi Bożego. Ponadto obecni byli członkowie rodziny bp. I. Świrskiego oraz zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr „Jedność” pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, które prowadziły dom biskupa. Licznie obecni byli również uczestnicy diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Dziękując im za obecność, bp K. Gurda prosił Boga o błogosławieństwo dla młodzieży w trwaniu przy Chrystusie.

- Od dzisiaj możemy nazywać biskupa Ignacego sługą Bożym - zaznaczył pasterz diecezji, dodając, że przed Kościołem siedleckim stają bardzo ważne zadania przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, zebrania dokumentów i świadectw mówiących o jego świętym życiu. - Pragniemy, aby ten świadek miłości Chrystusa, który żył na naszej ziemi, został pokazany całemu Kościołowi w Polsce i w świecie, i aby stał się tym, przez którego będziemy mogli zanosić w przyszłości do Boga nasze prośby - powiedział bp K. Gurda. Zwrócił uwagę na fakt, że Bóg jednoczy wszystkich wierzących i jest nadzieją jedności; wyraził to pragnienie w osobie swojego syna Jezusa Chrystusa. Jego Męka, śmierć i zmartwychwstanie są źródłem łaski, dzięki której realizujemy pragnienia Boga. Biskup podkreślił, że „Maryja była pierwszą osobą, która skorzystała z tej łaski”. Przypomniał słowa papieża Franciszka - skierowane do młodzieży przygotowującej się do Światowych Dni Młodzieży w Panamie - „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”. - Maryja zrealizowała swoje życie według woli Boga i była szczęśliwa. Dlaczego z nami miałoby być inaczej? Zaufajmy Bogu jak Maryja - zachęcał młodzież pasterz diecezji, wskazując na przykład śp. bp. I. Świrskiego.

 

Uroczyste zaprzysiężenie trybunału

Po Mszy św. odbyło się uroczyste zaprzysiężenie członków trybunału powołanego przez ordynariusza siedleckiego. Do zadań trybunału należy przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego zmarłego w opinii świętości bp. I. Świrskiego. Jego członkami zostali: ks. prał. Mieczysław Głowacki - delegat biskupa, ks. Jarosław Ruciński - promotor sprawiedliwości, ks. Andrzej Karwowski - notariusz, ks. Maciej Majek - notariusz pomocniczy.

Postulator sprawy ks. Mariusz Świder przedstawił zgromadzonym postać kandydata do chwały ołtarzy. Przybliżył jego drogę życia i posługi. Przypomniał też jego zaangażowanie w pomoc biednym i niezaradnym. - Odznaczał się niezwykle wrażliwym sercem, zwykł mawiać z pełną świadomością: „wolałbym się pomylić i dać jałmużnę temu, komu nie powinienem, niż odesłać z niczym pozostającego w rzeczywistej potrzebie” - uzasadniał. Bp. I. Świrski dbał o duchową formację kapłanów i seminarzystów. Mówił: „najskuteczniejszą dziś bronią w ręku kapłana w walce z bezbożnictwem jest jego osobista świętość”. Propagował również ideę abstynencji alkoholowej oraz organizował dla diecezjan misje ewangelizacyjne i rekolekcje, którym niejednokrotnie sam przewodniczył.

Następnie członkowie trybunału oraz postulator sprawy złożyli przysięgę, dotykając ręką księgi Ewangelii i wypowiadając słowa: „W imię Boże, przysięgam, że w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym dotyczącym sługi Bożego Ignacego Świrskiego, odrzuciwszy wszelki wzgląd na osoby, wiernie i starannie będę wypełniał powierzone mi zadanie. Zachowam w tajemnicy zeznania świadków i nie będę o nich mówił z nikim za wyjątkiem członków trybunału wyznaczonych do tego procesu. Wreszcie nie przyjmę żadnego rodzaju darów ofiarowanych z okazji procesu. Tak mi dopomóż Bóg”. Każdy z przysięgających potwierdził przysięgę podpisem.

 

Patriotyzm, miłość i szacunek do ojczyzny

Bp K. Gurda na zakończenie sesji procesu podkreślił, iż ta inauguracja wpisuję się nie tylko w jubileusz 200-lecia diecezji siedleckiej, ale również w obchodzoną w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości. - Nasz sługa Boży żył w latach, w których proces odzyskiwania wolności ostatecznie się dokonał. On jest świadkiem patriotyzmu, miłości i szacunku do ojczyzny, on tym duchem sam żył, będąc kapelanem Wojska Polskiego. On go przekazywał studentom Uniwersytetu Wileńskiego, klerykom seminarium duchownego w Białymstoku i Siedlcach oraz swoim kapłanom - podkreślił biskup, dodając: - Czujmy się dziedzicami tego ducha wolności i miłości do naszej ojczyzny - Polski.

Zwieńczeniem sobotnich uroczystości był przepiękny koncert muzyki klasycznej, który odbył się w siedleckiej katedrze po wieczornej Eucharystii. Dzieło księcia J.M.K. Poniatowskiego „Msza F-dur” w całkowicie nowym opracowaniu pn. Projekt Poniatowski wykonał jeden z najlepszych zespołów artystycznych - Orkiestra Sinfonia Varsovia, a partie chóralne zaśpiewali artyści trzech chórów: Górecki Chamber Choir, Mieszany Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Polskiej Opery Królewskiej. Było to niezwykłe muzyczne spotkanie, dzięki któremu dzień otwarcia procesu beatyfikacyjnego pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Siedlec.


MODLITWA O BEATYFIKACJĘ SŁUGI BOŻEGO BP. IGNACEGO ŚWIRSKIEGO

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za Twojego sługę Biskupa Ignacego,
którego obdarzyłeś pełnią Chrystusowego kapłaństwa
i całkowitym oddaniem w służbie Kościołowi.

On w swym posługiwaniu naśladował Jezusa Miłosiernego,

otaczał miłosierną miłością chorych i cierpiących,

z pomocą śpieszył ubogim i pokrzywdzonym.

Udziel nam za Jego przyczyną łaski…… i spraw,
aby Twój Sługa, Biskup Ignacy został zaliczony w poczet świętych.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

Monika Król

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR