21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wyjątkowy dar dla muzeum

11 kwietnia 2018 r.

Niezwykła historia złotej monety


fot. ARCHIWUM

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej otrzymało wyjątkowy - bo sentymentalny i osobisty - dar: złotą monetę z 1904 r. wypłaconą w Zakładach Ludwika Nobla, brata Alfreda Nobla, wielkiego przedsiębiorcy. Ofiarodawcą jest ks. prałat Mieczysław Lipniacki.

Kapłan, przekazując monetę muzeum noblisty, opowiedział o tym, w jaki sposób trafił ona do jego rodziny. - Piotr Tkaczyk, brat rodzony mojej mamy Wiktorii z domu Tkaczyk, zamieszkały w Wylezinie, gm. Kłoczew, a urodzony 28 października 1890 r., został wcielony do carskiego wojska w 1914 r., gdzie walczył w czasie I wojny światowej. Służył w obsłudze pociągu pancernego, który podczas bitwy artyleryjskiej został zaatakowany przez artylerię niemiecką. Ogromny huk rozrywanych pocisków armatnich spowodował u Piotra utratę słuchu. Po bitwie wuj trafił do szpitala wojskowego w Petersburgu. Po odzyskaniu słuchu lekarze zatrzymali go do prac pomocniczych. Między innymi z powodu braku żywności wychodził z kolegami do lasu, aby ścinać i palić drewno osikowe, którego popiół mieszali z mąką pszenną i wypiekali różnego rodzaju ciasta - dzieli się swoją opowieścią ks. Lipniacki.

Po wyjściu ze szpitala P. Tkaczyk zatrudnił się w zakładach metalurgicznych Ludwika Nobla, brata Alfreda Nobla, w Petersburgu. W ogromnej fabryce obsługiwał piec martenowski do wypalania miedzi. - Rewolucjoniści omalże go nie zabili, ponieważ pilnując pieca z rozgrzaną miedzią, nie brał udziału w komunistycznym wiecu. Należało bowiem podniecać ogień, aby piec nie zastygł - tłumaczy ks. prałat, dodając, iż za pracę w fabryce Piotr otrzymywał wynagrodzenie w złotych monetach. Po zakończeniu wojny wrócił do Wylezina. Ponieważ złoto było zbyt ciężkie, wymienił je na banknoty papierowe. Tylko niewielką ilość monet przywiózł do domu. W tamtym czasie w Polsce obowiązywały papierowe marki.

- Podczas długich wieczorów okupacji niemieckiej ojciec mój Antoni po powrocie z frontu i obozu jenieckiego przy świetle lampy karbidowej czytał głośno Trylogię H. Sienkiewicza. Bywało, że przerywał lekturę, aby otrzeć łzy wzruszenia - wspomina kapłan, podkreślając, iż Sienkiewicz jest jego ulubionym, a Trylogię przeczytał sześć razy. Zresztą po dzieło sięga do dziś. Za każdym razem z ogromnym wzruszeniem.

A jak do tego ma się złota moneta? Otóż P. Tkaczyk, ukochany wuj ks. M. Lipniackiego, jako prezent prymicyjny wręczył świeżo upieczonemu kapłanowi właśnie pięć złotych rubli. Było to 24 czerwca 1962 r. - Dzisiaj pragnę tę monetę przekazać Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej jako dług wdzięczności dla sławnego noblisty. Dziękuję dobremu Bogu i Matce Bożej, Królowej Polski z Jasnej Góry, że dożyłem 100 rocznicy odzyskania niepodległości, o którą piórem walczył H. Sienkiewicz. Dodatkową motywacją mojego daru jest to, że urodziłem się w Kawęczynie, w gminie Kłoczew, zaledwie kilkanaście kilometrów od Woli Okrzejskiej, a moi rodzice - Antoni i Wiktoria - brali dział w sypaniu kopca poświęconego pisarzowi w Okrzei - opowiada ks. prałat.

 

Ocalić od zapomnienia

Dyrektor muzeum Maciej Cybulski przyznaje, że owa moneta w połączeniu z wzruszającą historią dla placówki darem wyjątkowym. - Bardzo za niego dziękujemy! Poza tym ks. prałat nie krył radości i wzruszenia, iż w swoich rodzinnych stronach mógł zobaczyć karty rękopisu swojej ukochanej Trylogii - podkreśla, zachęcając do współpracy i wzbogacania zbiorów muzeum. - Każda pamiątka posiada bowiem własną niepowtarzalną historię. Starajmy się ocalić ją od zapomnienia. Naszym celem jest bowiem nie tylko gromadzenie przedmiotów czy popularyzowanie twórczości naszego noblisty, ale również badanie i promowanie bogatej historii regionu - zapewnia M. Cybulski.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR