17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wyjątkowy dar dla muzeum

11 kwietnia 2018 r.

Niezwykła historia złotej monety


fot. ARCHIWUM

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej otrzymało wyjątkowy - bo sentymentalny i osobisty - dar: złotą monetę z 1904 r. wypłaconą w Zakładach Ludwika Nobla, brata Alfreda Nobla, wielkiego przedsiębiorcy. Ofiarodawcą jest ks. prałat Mieczysław Lipniacki.

Kapłan, przekazując monetę muzeum noblisty, opowiedział o tym, w jaki sposób trafił ona do jego rodziny. - Piotr Tkaczyk, brat rodzony mojej mamy Wiktorii z domu Tkaczyk, zamieszkały w Wylezinie, gm. Kłoczew, a urodzony 28 października 1890 r., został wcielony do carskiego wojska w 1914 r., gdzie walczył w czasie I wojny światowej. Służył w obsłudze pociągu pancernego, który podczas bitwy artyleryjskiej został zaatakowany przez artylerię niemiecką. Ogromny huk rozrywanych pocisków armatnich spowodował u Piotra utratę słuchu. Po bitwie wuj trafił do szpitala wojskowego w Petersburgu. Po odzyskaniu słuchu lekarze zatrzymali go do prac pomocniczych. Między innymi z powodu braku żywności wychodził z kolegami do lasu, aby ścinać i palić drewno osikowe, którego popiół mieszali z mąką pszenną i wypiekali różnego rodzaju ciasta - dzieli się swoją opowieścią ks. Lipniacki.

Po wyjściu ze szpitala P. Tkaczyk zatrudnił się w zakładach metalurgicznych Ludwika Nobla, brata Alfreda Nobla, w Petersburgu. W ogromnej fabryce obsługiwał piec martenowski do wypalania miedzi. - Rewolucjoniści omalże go nie zabili, ponieważ pilnując pieca z rozgrzaną miedzią, nie brał udziału w komunistycznym wiecu. Należało bowiem podniecać ogień, aby piec nie zastygł - tłumaczy ks. prałat, dodając, iż za pracę w fabryce Piotr otrzymywał wynagrodzenie w złotych monetach. Po zakończeniu wojny wrócił do Wylezina. Ponieważ złoto było zbyt ciężkie, wymienił je na banknoty papierowe. Tylko niewielką ilość monet przywiózł do domu. W tamtym czasie w Polsce obowiązywały papierowe marki.

- Podczas długich wieczorów okupacji niemieckiej ojciec mój Antoni po powrocie z frontu i obozu jenieckiego przy świetle lampy karbidowej czytał głośno Trylogię H. Sienkiewicza. Bywało, że przerywał lekturę, aby otrzeć łzy wzruszenia - wspomina kapłan, podkreślając, iż Sienkiewicz jest jego ulubionym, a Trylogię przeczytał sześć razy. Zresztą po dzieło sięga do dziś. Za każdym razem z ogromnym wzruszeniem.

A jak do tego ma się złota moneta? Otóż P. Tkaczyk, ukochany wuj ks. M. Lipniackiego, jako prezent prymicyjny wręczył świeżo upieczonemu kapłanowi właśnie pięć złotych rubli. Było to 24 czerwca 1962 r. - Dzisiaj pragnę tę monetę przekazać Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej jako dług wdzięczności dla sławnego noblisty. Dziękuję dobremu Bogu i Matce Bożej, Królowej Polski z Jasnej Góry, że dożyłem 100 rocznicy odzyskania niepodległości, o którą piórem walczył H. Sienkiewicz. Dodatkową motywacją mojego daru jest to, że urodziłem się w Kawęczynie, w gminie Kłoczew, zaledwie kilkanaście kilometrów od Woli Okrzejskiej, a moi rodzice - Antoni i Wiktoria - brali dział w sypaniu kopca poświęconego pisarzowi w Okrzei - opowiada ks. prałat.

 

Ocalić od zapomnienia

Dyrektor muzeum Maciej Cybulski przyznaje, że owa moneta w połączeniu z wzruszającą historią dla placówki darem wyjątkowym. - Bardzo za niego dziękujemy! Poza tym ks. prałat nie krył radości i wzruszenia, iż w swoich rodzinnych stronach mógł zobaczyć karty rękopisu swojej ukochanej Trylogii - podkreśla, zachęcając do współpracy i wzbogacania zbiorów muzeum. - Każda pamiątka posiada bowiem własną niepowtarzalną historię. Starajmy się ocalić ją od zapomnienia. Naszym celem jest bowiem nie tylko gromadzenie przedmiotów czy popularyzowanie twórczości naszego noblisty, ale również badanie i promowanie bogatej historii regionu - zapewnia M. Cybulski.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR