21 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

14 kwietnia 2018 r.

Nie tylko kształt życia

Oto dziś w liturgii słowa przed apostołami po raz kolejny staje Zmartwychwstały. I znów, podobnie jak przy spotkaniu z apostołem Tomaszem, uwiarygodnia się przez swoje rany.

Można zatrzymać kształt życia, ale nie samo życie. Można go utrwalić, zachwycić się nim w muzeum, ulotne cienie przeszłości spotkać w starym pożółkłym albumie rodzinnym - ale to zawsze tylko namiastka. Życie jest czymś nieskończenie bardziej skomplikowanym, ulotnym.

Na marmurowej posadzce jednego z siedleckich kościołów, pomiędzy ołtarzem a tabernakulum, wyraźnie da się zauważyć spiralny zarys wielkiej muszli. Może liczy sobie miliony lat? Wapień poddany wysokim temperaturom i ciśnieniu uległ rekrystalizacji - na wieki zachował się kształt życia. Przypadek? A może ktoś specjalnie zamontował taką właśnie płytę? Jako dopełnienie scenerii, przestrogę? Pozostał ślad - i tylko ślad, choć skamieniały… A tuż obok życie dopełnia się nieskończonością: kilka kroków obok jest Wieczny i Nieśmiertelny. Dalej, w przestrzeni kościoła, znajdują się ci, którzy do wieczności, nieśmiertelności zostali wezwani. Oto kwintesencja życia! Czy można ją zakwestionować? Można. Lepiej wtedy byłoby na ścianie w swoim domu zamiast krzyża umieścić skamielinę. I ją uczynić przedmiotem kultu...

Oto dziś w liturgii słowa przed apostołami po raz kolejny staje Zmartwychwstały. I znów, podobnie jak przy spotkaniu z apostołem Tomaszem, uwiarygodnia się przez swoje rany. Ewangeliści co najwyżej odnotowują - bez fascynacji, bliższego wchodzenia w szczegóły - Jego zdolność przenikania do wnętrza pomieszczeń pomimo zamkniętych drzwi, wspomnienie innych niezwykłych zdarzeń, świadczących o nowych „właściwościach” przebóstwionego ludzkiego ciała, które przecież nadal posiadał. Nie one były najważniejsze. Piszą o noszącym ślady męki ciele, o zabliźnionych ranach. Św. Tomasz, chcąc ich dotknąć, nie był sceptykiem niezdolnym do otwarcia się na tajemnicę. Przeciwnie, wieść o zmartwychwstaniu jawiła mu się jako zbyt łatwy happy end - nazbyt realne było to, co zaledwie kilka dni temu oglądał. Chciał sprawdzić, czy zmartwychwstanie nie ogołaca krzyża. Rozpoznał w Ukrzyżowanym prawdziwego Boga - nie zjawę, nie skamienielinę czy ucieleśnienie mitu „ku pokrzepieniu serc”! To go uratowało.

Wiele wieków później powstała legenda opowiadająca o spotkaniu św. Marcina z postacią, która przypominała Jezusa Chrystusa. Rozpoczął się dialog. Miraż wydawał się być tak wiarygodny, że być może święty uwierzyłby w jego realność. W pewnym momencie jednak, chcąc się ostatecznie upewnić co do prawdziwości deklaracji postaci, zapytał: „A gdzie są twoje rany?”. Postać zniknęła.

Chrystus bez ran jest falsyfikatem. Kościół czczący takiego Chrystusa stałby się marną podróbką oryginału…

To dlatego znakiem rozpoznawczym chrześcijan jest krzyż. Ktoś może postawić zarzut: przecież Chrystus powstał z martwych! Po co wspominać narzędzie męki, skoro o losach świata zadecydowało jego zwycięstwo odniesione „trzeciego dnia”? Przecież św. Paweł pisał: „jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14)

Kościół - podobnie jak jego założyciel - uwiarygodnia się przez swoje rany. Gdyby to była rzeczywistość idylliczna, kusząca nieskazitelnością, ułudą mitycznej szczęśliwości dostępną tylko dla wybranych, stałby się kolejną utopią. Kościół jest wspólnotą ludzi grzesznych, poranionych w widzialnych i niewidzialnych bitwach. Na kim został zbudowany? Na św. Piotrze - furiacie, zdrajcy. Na św. Pawle - zabójcy chrześcijan. Na gromadce apostołów, z których żaden, pomimo deklaracji, nie odważył się stanąć pod krzyżem. I oto ci poharatani przez grzech ludzie - a potem milionowe rzesze ich następców - napełnieni mocą Ducha Świętego niosą odważnie Ewangelię całemu światu. Kościół staje się „szpitalem polowym” - jak to ujął papież Franciszek - gdzie wszyscy poranieni, zagubieni mogą powrócić do pełni sił.

Kto tego nie rozumie, nie rozumie Kościoła. Nie rozumie zamysłu Chrystusa, który właśnie takim chciał go mieć.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 4, 1-7. 11-13; Ps 19, 2-3. 4-5 ;
Mt 9, 9-13

Ewangelia:
Mt 9, 9-13

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR