20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

14 kwietnia 2018 r.

Nie tylko kształt życia

Oto dziś w liturgii słowa przed apostołami po raz kolejny staje Zmartwychwstały. I znów, podobnie jak przy spotkaniu z apostołem Tomaszem, uwiarygodnia się przez swoje rany.

Można zatrzymać kształt życia, ale nie samo życie. Można go utrwalić, zachwycić się nim w muzeum, ulotne cienie przeszłości spotkać w starym pożółkłym albumie rodzinnym - ale to zawsze tylko namiastka. Życie jest czymś nieskończenie bardziej skomplikowanym, ulotnym.

Na marmurowej posadzce jednego z siedleckich kościołów, pomiędzy ołtarzem a tabernakulum, wyraźnie da się zauważyć spiralny zarys wielkiej muszli. Może liczy sobie miliony lat? Wapień poddany wysokim temperaturom i ciśnieniu uległ rekrystalizacji - na wieki zachował się kształt życia. Przypadek? A może ktoś specjalnie zamontował taką właśnie płytę? Jako dopełnienie scenerii, przestrogę? Pozostał ślad - i tylko ślad, choć skamieniały… A tuż obok życie dopełnia się nieskończonością: kilka kroków obok jest Wieczny i Nieśmiertelny. Dalej, w przestrzeni kościoła, znajdują się ci, którzy do wieczności, nieśmiertelności zostali wezwani. Oto kwintesencja życia! Czy można ją zakwestionować? Można. Lepiej wtedy byłoby na ścianie w swoim domu zamiast krzyża umieścić skamielinę. I ją uczynić przedmiotem kultu...

Oto dziś w liturgii słowa przed apostołami po raz kolejny staje Zmartwychwstały. I znów, podobnie jak przy spotkaniu z apostołem Tomaszem, uwiarygodnia się przez swoje rany. Ewangeliści co najwyżej odnotowują - bez fascynacji, bliższego wchodzenia w szczegóły - Jego zdolność przenikania do wnętrza pomieszczeń pomimo zamkniętych drzwi, wspomnienie innych niezwykłych zdarzeń, świadczących o nowych „właściwościach” przebóstwionego ludzkiego ciała, które przecież nadal posiadał. Nie one były najważniejsze. Piszą o noszącym ślady męki ciele, o zabliźnionych ranach. Św. Tomasz, chcąc ich dotknąć, nie był sceptykiem niezdolnym do otwarcia się na tajemnicę. Przeciwnie, wieść o zmartwychwstaniu jawiła mu się jako zbyt łatwy happy end - nazbyt realne było to, co zaledwie kilka dni temu oglądał. Chciał sprawdzić, czy zmartwychwstanie nie ogołaca krzyża. Rozpoznał w Ukrzyżowanym prawdziwego Boga - nie zjawę, nie skamienielinę czy ucieleśnienie mitu „ku pokrzepieniu serc”! To go uratowało.

Wiele wieków później powstała legenda opowiadająca o spotkaniu św. Marcina z postacią, która przypominała Jezusa Chrystusa. Rozpoczął się dialog. Miraż wydawał się być tak wiarygodny, że być może święty uwierzyłby w jego realność. W pewnym momencie jednak, chcąc się ostatecznie upewnić co do prawdziwości deklaracji postaci, zapytał: „A gdzie są twoje rany?”. Postać zniknęła.

Chrystus bez ran jest falsyfikatem. Kościół czczący takiego Chrystusa stałby się marną podróbką oryginału…

To dlatego znakiem rozpoznawczym chrześcijan jest krzyż. Ktoś może postawić zarzut: przecież Chrystus powstał z martwych! Po co wspominać narzędzie męki, skoro o losach świata zadecydowało jego zwycięstwo odniesione „trzeciego dnia”? Przecież św. Paweł pisał: „jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14)

Kościół - podobnie jak jego założyciel - uwiarygodnia się przez swoje rany. Gdyby to była rzeczywistość idylliczna, kusząca nieskazitelnością, ułudą mitycznej szczęśliwości dostępną tylko dla wybranych, stałby się kolejną utopią. Kościół jest wspólnotą ludzi grzesznych, poranionych w widzialnych i niewidzialnych bitwach. Na kim został zbudowany? Na św. Piotrze - furiacie, zdrajcy. Na św. Pawle - zabójcy chrześcijan. Na gromadce apostołów, z których żaden, pomimo deklaracji, nie odważył się stanąć pod krzyżem. I oto ci poharatani przez grzech ludzie - a potem milionowe rzesze ich następców - napełnieni mocą Ducha Świętego niosą odważnie Ewangelię całemu światu. Kościół staje się „szpitalem polowym” - jak to ujął papież Franciszek - gdzie wszyscy poranieni, zagubieni mogą powrócić do pełni sił.

Kto tego nie rozumie, nie rozumie Kościoła. Nie rozumie zamysłu Chrystusa, który właśnie takim chciał go mieć.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR