19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

187 rocznica zwycięskiej bitwy

17 kwietnia 2018 r.

Lekcja patriotyzmu


fot. sw.gov.pl

10 kwietnia pod pomnikiem w Nowych Iganiach odbyły się uroczystości upamiętniające zwycięską bitwę z 1831 r., w której Polacy pod dowództwem gen. Ignacego Prądzyńskiego pokonali Rosjan.

Oprawa obchodów była wyjątkowa ze względu na przypadającą w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Ponadto zaprezentowano odnowiony pomnik i zagospodarowany wokół niego teren. W wydarzeniu wzięli udział: biskupi siedleccy Kazimierz Gurda i Piotr Sawczuk, przedstawiciel resortu kultury Roman Wojno, reprezentanci sąsiadujących samorządów, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego, przedstawiciele kuratorium oświaty, służb mundurowych, harcerze, uczniowie placówek oświatowych z terenu gminy Siedlce, mieszkańcy. Swą obecnością uświetnił uroczystość Andrzej Radoszewski, potomek gen. I. Prądzyńskiego.

- Pomnik z różowego piaskowca zwieńczony orłem siedzącym na kuli armatniej ufundowany przez koło siedlczan w 1931 r. zachował się do dzisiaj, stając się niemym świadkiem lokalnej historii. Dokładamy starań, by w każdy kolejny dzień był naszym świadectwem troski o ojczyznę. Sztuką jest umierać za ojczyznę, jednak największą sztuką jest dobrze dla niej żyć - podkreślił wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski.

Z kolei przewodniczący rady powiatu Zygmunt Wielogórski przypomniał, że wojna to zło. - Powinniśmy dbać, by więcej się nie powtórzyło - zaapelował.

 

„Drzewka niepodległości”

Wyremontowany pomnik poświęcił bp K. Gurda. Była też modlitwa za poległych. Wbito również gwoździe w pamiątkową tabliczkę do lawety armatniej z okazji roku jubileuszowego odzyskania niepodległości. Goście i radni posadzili „drzewka niepodległości”, 34 srebrne świerki oraz dąb szypułkowy, który ma przetrwać tysiąc lat.

Głównym punktem programu było odsłonięcie muralu, który zaprojektowali studenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, oraz salwa oddana z armaty stojącej od niedawna w pobliżu pomnika - wiernej rekonstrukcji armaty napoleońskiej.

 

Dlaczego Iganie?

Historię bitwy przybliżył dr Rafał Dmowski, dyrektor archiwum UPH. - 187 lat temu miała tu miejsce jedna z ważniejszych bitew powstania listopadowego. Siedmiotysięczna armia polska starła się z ponad 14-tysięczną armią rosyjską. Dlaczego Iganie? Ano dlatego, że dokładnie 4 km stąd mieściły się Siedlce ze znakomicie zaopatrzonymi magazynami wojskowymi. Poza tym był to ważny węzeł drogowy - przypomniał historyk, dodając, iż bitwa pod Iganiami nie była jedyną, do jakiej doszło 10 kwietnia 1831 r. Zapomina się o potyczce pod Domanicami. - Rosjanie zajęli stanowiska po obu stronach Muchawki. Podstawowym zadaniem tej armii była ochrona mostu. Licząc na szybkie nadejście wojsk polskich dowodzonych przez wodza naczelnego gen. Jana Skrzyneckiego, gen. Prądzyński postanowił samodzielnie rozpocząć atak, opanować most w Iganiach i tym samym odciąć odwrót Rosjan. Ostatecznie bitwa okazała się zwycięska. Rosjanie zostali pokonani. I jak to zazwyczaj bywa z informacjami o stratach wroga, w źródłach znajdujemy ogromną rozpiętość - od 3 do 5 tys. zabitych, rannych i wziętych do niewoli. Polacy zdobyli chorągiew pułku wołyńskiego i kilka tysięcy sztuk broni palnej, kilka dział. Straty polskie były minimalne - dodał R. Dmowski.

Po przemówieniach gości pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki. Następnie odbył się koncert patriotyczny zespołu Varsovia Brass Quintet oraz występ solistów: Bogumiły Dziel-Wawrowskiej, Piotra Rafałki, Jan Kierdelewicza, Ryszarda Nowaczewskiego.

Nie zabrakło też tradycyjnej grochówki przyrządzonej przez pracowników Zespołu Oświatowego w Nowych Iganiach.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR