18 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Milionowa inwestycja

17 kwietnia 2018 r.

Coraz większe potrzeby


fot. AWAW

Jeszcze w tym roku rozpocznie się w Białej Podlaskiej budowa nowego pawilonu, w którym zorganizowane zostanie centrum onkologiczne. Ośrodek będzie współpracował ze Szpitalem św. Łukasza w Tokio oraz z japońskim producentem aparatury medycznej.

Otwarcie tzw. bialskiej onkologii przewidziano na 2020 r. Pierwszy etap inwestycji ma kosztować 55 mln zł. - Będzie to czterokondygnacyjny budynek. Na parterze zorganizujemy pracownie diagnostyczne. Kompleks endoskopowy zajmie ponad 600 m². Dwie kolejne kondygnacje przeznaczymy na sale dla chorych. Przewidujemy tam 78 łóżek. Będzie też kondygnacja podziemna. Inwestycję sfinansujemy ze środków własnych. Mamy już ponad połowę potrzebnej sumy. Pozostałą część pozyskamy w ramach kredytu inwestycyjnego - mówi Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, podkreślając, iż budowa Bialskiej Onkologii jest koniecznością.

- Przybywa nam pacjentów z chorobami nowotworowymi. Przez ostatnie cztery lata na naszym oddziale onkologii zaszło wiele zmian: otworzyliśmy hematologię, zwielokrotniliśmy liczbę przyjmowanych pacjentów, mamy znacznie więcej programów lekowych i chemioterapii. Oddział przestaje być komfortowy zarówno dla chorych, jak i dla lekarzy - tłumaczy szef szpitala.

 

Uznane marki

Słowa D. Oleńskiego potwierdza także Paweł Chwaluk, dyrektor szpitala ds. medycznych. - Rośnie liczba chorych na nowotwory, dlatego czujemy potrzebę rozszerzenia i wzmocnienia części diagnostycznej. W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost zachorowań na raka jelita grubego. Ta choroba staje się jednym z największych wyzwań medycyny. Kiedy ponad 20 lat temu zaczynałem pracę, nowotwór jelita grubego należał do rzadkości. Teraz wykrywamy takie przypadki raz na tydzień - zaznacza P. Chwaluk.

Nowy ośrodek pomoże w szybszym uzyskaniu diagnozy i skróceniu kolejek na badania. Dziś w bialskim szpitalu na gastroskopię czeka się około dwóch tygodni, a na kolonoskopię siedem miesięcy.

Działalność nowego ośrodka ma być nastawiona szczególnie na wykrywanie i leczenie nowotworów górnego i dolnego układu pokarmowego.

- Nasze badania będziemy prowadzić w oparciu o doświadczenia japońskie. Są one efektywne zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. To właśnie z Japonii płynie idea badania endoskopowego ludzkiego organizmu. Kraj ten dominuje też w produkcji potrzebnej do tego celu aparatury. Tamtejsze marki są uznawane na całym świecie - zaznacza D. Oleński.

 

Podzielą się doświadczeniem

Bialska Onkologia będzie tzw. ośrodkiem referencyjnym. Ma współpracować z konkretną japońską firmą, która deklaruje udostępnianie swego sprzętu. Z topowo wyposażonych pracowni skorzystają nie tylko chorzy. Szpital będzie je użyczał do szkolenia lekarzy, pielęgniarek i techników, zainteresowanych japońską aparaturą.

- Nasi specjaliści będą spotykali się z lekarzami z Japonii przynajmniej raz w roku. Będzie to okazja do konsultacji medyczno-technicznych. Lekarze ze Szpitala św. Łukasza w Tokio są zainteresowani możliwością wykonywania zabiegów i wymiany doświadczeń z naszymi specjalistami - dodaje dyrektor bialskiego szpitala.

Delegacja szpitala z Tokio odwiedziła bialską placówkę w połowie kwietnia. Japońscy lekarze obejrzeli poszczególne oddziały i zapoznali się z pracą działów diagnostycznych.

 

Obiecująca współpraca

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem działalności waszego szpitala. Nasza placówka specjalizuje się we wczesnym wykrywaniu chorób, zwłaszcza onkologicznych. W Japonii mamy bardzo dużo przypadków zachorowań. Wczesne wykrywanie pozwala jednak na zahamowanie rozwoju choroby, a nawet na powstrzymanie jej w całości. Już na etapie badania endoskopowego, nie czekając na operację, staramy się dokonywać drobnych zabiegów związanych z wycięciem komórek nowotworowych. Zmagamy się z dużą liczbą zachorowań na raka żołądka. Japończycy nie są zbyt chętni do badań, ale ich świadomość powoli się zmienia. Mamy długoletnie doświadczenie w prowadzeniu badań endoskopowych. Myślę, że przyda się ono w tworzeniu tutejszego centrum - podsumowuje Yoshiyuki Fujita, dyrektor szpitala w Tokio.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
2 Tm 4, 9-17a; Ps 145, 10-11. 12-13ab. 17-18 ;
Łk 10, 1-9

Ewangelia:
Łk 10, 1-9

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR