18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Milionowa inwestycja

17 kwietnia 2018 r.

Coraz większe potrzeby


fot. AWAW

Jeszcze w tym roku rozpocznie się w Białej Podlaskiej budowa nowego pawilonu, w którym zorganizowane zostanie centrum onkologiczne. Ośrodek będzie współpracował ze Szpitalem św. Łukasza w Tokio oraz z japońskim producentem aparatury medycznej.

Otwarcie tzw. bialskiej onkologii przewidziano na 2020 r. Pierwszy etap inwestycji ma kosztować 55 mln zł. - Będzie to czterokondygnacyjny budynek. Na parterze zorganizujemy pracownie diagnostyczne. Kompleks endoskopowy zajmie ponad 600 m². Dwie kolejne kondygnacje przeznaczymy na sale dla chorych. Przewidujemy tam 78 łóżek. Będzie też kondygnacja podziemna. Inwestycję sfinansujemy ze środków własnych. Mamy już ponad połowę potrzebnej sumy. Pozostałą część pozyskamy w ramach kredytu inwestycyjnego - mówi Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, podkreślając, iż budowa Bialskiej Onkologii jest koniecznością.

- Przybywa nam pacjentów z chorobami nowotworowymi. Przez ostatnie cztery lata na naszym oddziale onkologii zaszło wiele zmian: otworzyliśmy hematologię, zwielokrotniliśmy liczbę przyjmowanych pacjentów, mamy znacznie więcej programów lekowych i chemioterapii. Oddział przestaje być komfortowy zarówno dla chorych, jak i dla lekarzy - tłumaczy szef szpitala.

 

Uznane marki

Słowa D. Oleńskiego potwierdza także Paweł Chwaluk, dyrektor szpitala ds. medycznych. - Rośnie liczba chorych na nowotwory, dlatego czujemy potrzebę rozszerzenia i wzmocnienia części diagnostycznej. W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost zachorowań na raka jelita grubego. Ta choroba staje się jednym z największych wyzwań medycyny. Kiedy ponad 20 lat temu zaczynałem pracę, nowotwór jelita grubego należał do rzadkości. Teraz wykrywamy takie przypadki raz na tydzień - zaznacza P. Chwaluk.

Nowy ośrodek pomoże w szybszym uzyskaniu diagnozy i skróceniu kolejek na badania. Dziś w bialskim szpitalu na gastroskopię czeka się około dwóch tygodni, a na kolonoskopię siedem miesięcy.

Działalność nowego ośrodka ma być nastawiona szczególnie na wykrywanie i leczenie nowotworów górnego i dolnego układu pokarmowego.

- Nasze badania będziemy prowadzić w oparciu o doświadczenia japońskie. Są one efektywne zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. To właśnie z Japonii płynie idea badania endoskopowego ludzkiego organizmu. Kraj ten dominuje też w produkcji potrzebnej do tego celu aparatury. Tamtejsze marki są uznawane na całym świecie - zaznacza D. Oleński.

 

Podzielą się doświadczeniem

Bialska Onkologia będzie tzw. ośrodkiem referencyjnym. Ma współpracować z konkretną japońską firmą, która deklaruje udostępnianie swego sprzętu. Z topowo wyposażonych pracowni skorzystają nie tylko chorzy. Szpital będzie je użyczał do szkolenia lekarzy, pielęgniarek i techników, zainteresowanych japońską aparaturą.

- Nasi specjaliści będą spotykali się z lekarzami z Japonii przynajmniej raz w roku. Będzie to okazja do konsultacji medyczno-technicznych. Lekarze ze Szpitala św. Łukasza w Tokio są zainteresowani możliwością wykonywania zabiegów i wymiany doświadczeń z naszymi specjalistami - dodaje dyrektor bialskiego szpitala.

Delegacja szpitala z Tokio odwiedziła bialską placówkę w połowie kwietnia. Japońscy lekarze obejrzeli poszczególne oddziały i zapoznali się z pracą działów diagnostycznych.

 

Obiecująca współpraca

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem działalności waszego szpitala. Nasza placówka specjalizuje się we wczesnym wykrywaniu chorób, zwłaszcza onkologicznych. W Japonii mamy bardzo dużo przypadków zachorowań. Wczesne wykrywanie pozwala jednak na zahamowanie rozwoju choroby, a nawet na powstrzymanie jej w całości. Już na etapie badania endoskopowego, nie czekając na operację, staramy się dokonywać drobnych zabiegów związanych z wycięciem komórek nowotworowych. Zmagamy się z dużą liczbą zachorowań na raka żołądka. Japończycy nie są zbyt chętni do badań, ale ich świadomość powoli się zmienia. Mamy długoletnie doświadczenie w prowadzeniu badań endoskopowych. Myślę, że przyda się ono w tworzeniu tutejszego centrum - podsumowuje Yoshiyuki Fujita, dyrektor szpitala w Tokio.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR