19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Milionowa inwestycja

17 kwietnia 2018 r.

Coraz większe potrzeby


fot. AWAW

Jeszcze w tym roku rozpocznie się w Białej Podlaskiej budowa nowego pawilonu, w którym zorganizowane zostanie centrum onkologiczne. Ośrodek będzie współpracował ze Szpitalem św. Łukasza w Tokio oraz z japońskim producentem aparatury medycznej.

Otwarcie tzw. bialskiej onkologii przewidziano na 2020 r. Pierwszy etap inwestycji ma kosztować 55 mln zł. - Będzie to czterokondygnacyjny budynek. Na parterze zorganizujemy pracownie diagnostyczne. Kompleks endoskopowy zajmie ponad 600 m². Dwie kolejne kondygnacje przeznaczymy na sale dla chorych. Przewidujemy tam 78 łóżek. Będzie też kondygnacja podziemna. Inwestycję sfinansujemy ze środków własnych. Mamy już ponad połowę potrzebnej sumy. Pozostałą część pozyskamy w ramach kredytu inwestycyjnego - mówi Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, podkreślając, iż budowa Bialskiej Onkologii jest koniecznością.

- Przybywa nam pacjentów z chorobami nowotworowymi. Przez ostatnie cztery lata na naszym oddziale onkologii zaszło wiele zmian: otworzyliśmy hematologię, zwielokrotniliśmy liczbę przyjmowanych pacjentów, mamy znacznie więcej programów lekowych i chemioterapii. Oddział przestaje być komfortowy zarówno dla chorych, jak i dla lekarzy - tłumaczy szef szpitala.

 

Uznane marki

Słowa D. Oleńskiego potwierdza także Paweł Chwaluk, dyrektor szpitala ds. medycznych. - Rośnie liczba chorych na nowotwory, dlatego czujemy potrzebę rozszerzenia i wzmocnienia części diagnostycznej. W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost zachorowań na raka jelita grubego. Ta choroba staje się jednym z największych wyzwań medycyny. Kiedy ponad 20 lat temu zaczynałem pracę, nowotwór jelita grubego należał do rzadkości. Teraz wykrywamy takie przypadki raz na tydzień - zaznacza P. Chwaluk.

Nowy ośrodek pomoże w szybszym uzyskaniu diagnozy i skróceniu kolejek na badania. Dziś w bialskim szpitalu na gastroskopię czeka się około dwóch tygodni, a na kolonoskopię siedem miesięcy.

Działalność nowego ośrodka ma być nastawiona szczególnie na wykrywanie i leczenie nowotworów górnego i dolnego układu pokarmowego.

- Nasze badania będziemy prowadzić w oparciu o doświadczenia japońskie. Są one efektywne zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. To właśnie z Japonii płynie idea badania endoskopowego ludzkiego organizmu. Kraj ten dominuje też w produkcji potrzebnej do tego celu aparatury. Tamtejsze marki są uznawane na całym świecie - zaznacza D. Oleński.

 

Podzielą się doświadczeniem

Bialska Onkologia będzie tzw. ośrodkiem referencyjnym. Ma współpracować z konkretną japońską firmą, która deklaruje udostępnianie swego sprzętu. Z topowo wyposażonych pracowni skorzystają nie tylko chorzy. Szpital będzie je użyczał do szkolenia lekarzy, pielęgniarek i techników, zainteresowanych japońską aparaturą.

- Nasi specjaliści będą spotykali się z lekarzami z Japonii przynajmniej raz w roku. Będzie to okazja do konsultacji medyczno-technicznych. Lekarze ze Szpitala św. Łukasza w Tokio są zainteresowani możliwością wykonywania zabiegów i wymiany doświadczeń z naszymi specjalistami - dodaje dyrektor bialskiego szpitala.

Delegacja szpitala z Tokio odwiedziła bialską placówkę w połowie kwietnia. Japońscy lekarze obejrzeli poszczególne oddziały i zapoznali się z pracą działów diagnostycznych.

 

Obiecująca współpraca

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem działalności waszego szpitala. Nasza placówka specjalizuje się we wczesnym wykrywaniu chorób, zwłaszcza onkologicznych. W Japonii mamy bardzo dużo przypadków zachorowań. Wczesne wykrywanie pozwala jednak na zahamowanie rozwoju choroby, a nawet na powstrzymanie jej w całości. Już na etapie badania endoskopowego, nie czekając na operację, staramy się dokonywać drobnych zabiegów związanych z wycięciem komórek nowotworowych. Zmagamy się z dużą liczbą zachorowań na raka żołądka. Japończycy nie są zbyt chętni do badań, ale ich świadomość powoli się zmienia. Mamy długoletnie doświadczenie w prowadzeniu badań endoskopowych. Myślę, że przyda się ono w tworzeniu tutejszego centrum - podsumowuje Yoshiyuki Fujita, dyrektor szpitala w Tokio.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR