11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa trzy podwójne zaproszenia na film „Narodziny gwiazdy” w kinie Helios. By wziąć udział w konkursie, należy zadzwonić do naszej redakcji pod nr. tel. 25 644-48-00, w poniedziałek, 10 grudnia, od godz. 10.00. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Milionowa inwestycja

17 kwietnia 2018 r.

Coraz większe potrzeby


fot. AWAW

Jeszcze w tym roku rozpocznie się w Białej Podlaskiej budowa nowego pawilonu, w którym zorganizowane zostanie centrum onkologiczne. Ośrodek będzie współpracował ze Szpitalem św. Łukasza w Tokio oraz z japońskim producentem aparatury medycznej.

Otwarcie tzw. bialskiej onkologii przewidziano na 2020 r. Pierwszy etap inwestycji ma kosztować 55 mln zł. - Będzie to czterokondygnacyjny budynek. Na parterze zorganizujemy pracownie diagnostyczne. Kompleks endoskopowy zajmie ponad 600 m². Dwie kolejne kondygnacje przeznaczymy na sale dla chorych. Przewidujemy tam 78 łóżek. Będzie też kondygnacja podziemna. Inwestycję sfinansujemy ze środków własnych. Mamy już ponad połowę potrzebnej sumy. Pozostałą część pozyskamy w ramach kredytu inwestycyjnego - mówi Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, podkreślając, iż budowa Bialskiej Onkologii jest koniecznością.

- Przybywa nam pacjentów z chorobami nowotworowymi. Przez ostatnie cztery lata na naszym oddziale onkologii zaszło wiele zmian: otworzyliśmy hematologię, zwielokrotniliśmy liczbę przyjmowanych pacjentów, mamy znacznie więcej programów lekowych i chemioterapii. Oddział przestaje być komfortowy zarówno dla chorych, jak i dla lekarzy - tłumaczy szef szpitala.

 

Uznane marki

Słowa D. Oleńskiego potwierdza także Paweł Chwaluk, dyrektor szpitala ds. medycznych. - Rośnie liczba chorych na nowotwory, dlatego czujemy potrzebę rozszerzenia i wzmocnienia części diagnostycznej. W ostatnich latach obserwujemy duży wzrost zachorowań na raka jelita grubego. Ta choroba staje się jednym z największych wyzwań medycyny. Kiedy ponad 20 lat temu zaczynałem pracę, nowotwór jelita grubego należał do rzadkości. Teraz wykrywamy takie przypadki raz na tydzień - zaznacza P. Chwaluk.

Nowy ośrodek pomoże w szybszym uzyskaniu diagnozy i skróceniu kolejek na badania. Dziś w bialskim szpitalu na gastroskopię czeka się około dwóch tygodni, a na kolonoskopię siedem miesięcy.

Działalność nowego ośrodka ma być nastawiona szczególnie na wykrywanie i leczenie nowotworów górnego i dolnego układu pokarmowego.

- Nasze badania będziemy prowadzić w oparciu o doświadczenia japońskie. Są one efektywne zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. To właśnie z Japonii płynie idea badania endoskopowego ludzkiego organizmu. Kraj ten dominuje też w produkcji potrzebnej do tego celu aparatury. Tamtejsze marki są uznawane na całym świecie - zaznacza D. Oleński.

 

Podzielą się doświadczeniem

Bialska Onkologia będzie tzw. ośrodkiem referencyjnym. Ma współpracować z konkretną japońską firmą, która deklaruje udostępnianie swego sprzętu. Z topowo wyposażonych pracowni skorzystają nie tylko chorzy. Szpital będzie je użyczał do szkolenia lekarzy, pielęgniarek i techników, zainteresowanych japońską aparaturą.

- Nasi specjaliści będą spotykali się z lekarzami z Japonii przynajmniej raz w roku. Będzie to okazja do konsultacji medyczno-technicznych. Lekarze ze Szpitala św. Łukasza w Tokio są zainteresowani możliwością wykonywania zabiegów i wymiany doświadczeń z naszymi specjalistami - dodaje dyrektor bialskiego szpitala.

Delegacja szpitala z Tokio odwiedziła bialską placówkę w połowie kwietnia. Japońscy lekarze obejrzeli poszczególne oddziały i zapoznali się z pracą działów diagnostycznych.

 

Obiecująca współpraca

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem działalności waszego szpitala. Nasza placówka specjalizuje się we wczesnym wykrywaniu chorób, zwłaszcza onkologicznych. W Japonii mamy bardzo dużo przypadków zachorowań. Wczesne wykrywanie pozwala jednak na zahamowanie rozwoju choroby, a nawet na powstrzymanie jej w całości. Już na etapie badania endoskopowego, nie czekając na operację, staramy się dokonywać drobnych zabiegów związanych z wycięciem komórek nowotworowych. Zmagamy się z dużą liczbą zachorowań na raka żołądka. Japończycy nie są zbyt chętni do badań, ale ich świadomość powoli się zmienia. Mamy długoletnie doświadczenie w prowadzeniu badań endoskopowych. Myślę, że przyda się ono w tworzeniu tutejszego centrum - podsumowuje Yoshiyuki Fujita, dyrektor szpitala w Tokio.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR