15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu...

16 maja 2018 r.

Myślenie nie boli

Mówią: „Nie ma cię na facebooku, nie istniejesz!”. Znam ludzi, którzy - pomimo „fejsbukowej absencji” - radzą sobie całkiem nieźle w realu.

Według danych opublikowanych w sierpniu 2017 r. konta na tym portalu społecznościowym w Polsce ma ponad 14 mln użytkowników, z czego 79% korzysta z serwisu każdego dnia! Jestem ciekaw, ilu z nich ma np. świadomość, że ich ukochany „fejsbuczek” gromadzi ponad 100 różnych informacji o ich życiu? System „wie” (dzięki aktywnemu, najczęściej nieuświadomionemu wsparciu posiadaczy kont), co lubią, analizuje ich gusta, preferencje konsumenckie, poglądy polityczne itp. Na tym się zarabia.

Do rangi anegdoty urasta informacja, którą ponoć otrzymała pewna pani: „Według naszych danych powinna być pani teraz w ciąży!”. Ciekawe, jaki procent fejsbukowiczów myśli o konsekwencjach np. rozgłoszenia wszem i wobec: „Hurraaa! Wyjeżdżamy całą rodziną na wakacje!” Przecież to jest zaproszenie dla złodzieja. Znam historię, że włamywacze nie tylko oczyścili mieszkanie z co cenniejszych przedmiotów, ale jeszcze sobie w nim kilka dni… pomieszkali! Wystarczyło śledzić wpisy na profilu właścicieli.

Nie dbamy o swoją prywatność świadomie. Szastamy na prawo i lewo kopią dowodu osobistego, numerem PESEL, nie dbamy o odpowiedni poziom zabezpieczeń kont bankowych, lekkomyślnie udostępniamy przypadkowym osobom informacje o sobie. Wyrzucamy billingi, wyciągi z banków do kosza na śmieci. Zakreślamy różnego rodzaju marketingowe zgody bez czytania ich treści. Ale też jesteśmy okrutnie „robieni w jajo” przez korporacje, wyspecjalizowane systemy komputerowe, usługodawców. Nie potrafimy/nie chcemy czytać podpisywanych przez siebie umów - zresztą, nieraz są tak podane, że normalny człowiek niewiele z wielostronicowego prawnego bełkotu rozumie. I o to chodzi! Potem nasze dane „hulają” w sieci. Dzwonią do nas przeróżni wirtualni domokrążcy, oferując garnki, zapraszając na pokazy foteli masujących itp. Skąd mają nasze numery telefonów? Aaa, tego już nie powiedzą.

Opowiadał niedawno informatyk: „Staram się nie instalować na telefonie żadnych zbędnych aplikacji - śmieci. Ale któregoś dnia - poproszony przez siedmioletniego synka - ściągnąłem grę. W pewnym momencie instalacji system poprosił mnie o zgodę na dostęp do… kontaktów i zdjęć! Po co?! Co ma wspólnego gra z moimi danymi? Ile osób bezmyślnie odkliknie komunikat? A potem dziwimy się, skąd mają nasze numery telefonów, hasła itp. Takie są fakty.

Niewiele osób wie, że smartfony - bez naszej zgody i wiedzy - mogą analizować, transmitować dźwięki, obrazy. Wysyłać informacje np. o kontakcie z reklamą danego produktu odtwarzaną w telewizji. Wymysł? Wiem to od kogoś, kto siedzi bardzo mocno „w branży”.

W ubiegłym tygodniu w USA zapadł wyrok zasądzający karę w rekordowej wysokości 120 mln dolarów. Za co? Jak podano w uzasadnieniu wyroku - za nękanie obywateli. Otóż właściciel firmy - a właściwie zaprogramowane przez niego roboty - dzwoniły do ludzi, zachęcając do nabycia określonego produktu. Sędziowie oszacowali, że wykonanych zostało 90 mln połączeń!

Dziś informacja jest towarem. A my? Przysłowiowym „mięsem armatnim”? Plasteliną? Lada dzień wchodzi w życie ustawa tzw. RODO, regulująca obszar ochrony danych osobowych. Co to zmieni, poza tonami nowych papierów, rejestrów, procedur? Zobaczymy. Pozwolę sobie być pesymistą. Słyszałem kiedyś takie powiedzenie: „Prawo jest jak płot. Wąż się prześliźnie, tygrys - przeskoczy. A bydło stoi i patrzy…”. Różni gogusie, żyjący z nieuczciwości, poradzą sobie w nowych realiach - jak to w Polsce. Chodzi o to, aby nie ograniczyć się do „stania i patrzenia”, ale by - w imię jak najbardziej egoistycznie pojętego własnego interesu - uruchomić zwoje mózgowe, przewidywać skutki swoich działań, lekkomyślności, zaniechań. Myślenie nie boli.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR