19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Jak amen w pacierzu...

16 maja 2018 r.

Myślenie nie boli

Mówią: „Nie ma cię na facebooku, nie istniejesz!”. Znam ludzi, którzy - pomimo „fejsbukowej absencji” - radzą sobie całkiem nieźle w realu.

Według danych opublikowanych w sierpniu 2017 r. konta na tym portalu społecznościowym w Polsce ma ponad 14 mln użytkowników, z czego 79% korzysta z serwisu każdego dnia! Jestem ciekaw, ilu z nich ma np. świadomość, że ich ukochany „fejsbuczek” gromadzi ponad 100 różnych informacji o ich życiu? System „wie” (dzięki aktywnemu, najczęściej nieuświadomionemu wsparciu posiadaczy kont), co lubią, analizuje ich gusta, preferencje konsumenckie, poglądy polityczne itp. Na tym się zarabia.

Do rangi anegdoty urasta informacja, którą ponoć otrzymała pewna pani: „Według naszych danych powinna być pani teraz w ciąży!”. Ciekawe, jaki procent fejsbukowiczów myśli o konsekwencjach np. rozgłoszenia wszem i wobec: „Hurraaa! Wyjeżdżamy całą rodziną na wakacje!” Przecież to jest zaproszenie dla złodzieja. Znam historię, że włamywacze nie tylko oczyścili mieszkanie z co cenniejszych przedmiotów, ale jeszcze sobie w nim kilka dni… pomieszkali! Wystarczyło śledzić wpisy na profilu właścicieli.

Nie dbamy o swoją prywatność świadomie. Szastamy na prawo i lewo kopią dowodu osobistego, numerem PESEL, nie dbamy o odpowiedni poziom zabezpieczeń kont bankowych, lekkomyślnie udostępniamy przypadkowym osobom informacje o sobie. Wyrzucamy billingi, wyciągi z banków do kosza na śmieci. Zakreślamy różnego rodzaju marketingowe zgody bez czytania ich treści. Ale też jesteśmy okrutnie „robieni w jajo” przez korporacje, wyspecjalizowane systemy komputerowe, usługodawców. Nie potrafimy/nie chcemy czytać podpisywanych przez siebie umów - zresztą, nieraz są tak podane, że normalny człowiek niewiele z wielostronicowego prawnego bełkotu rozumie. I o to chodzi! Potem nasze dane „hulają” w sieci. Dzwonią do nas przeróżni wirtualni domokrążcy, oferując garnki, zapraszając na pokazy foteli masujących itp. Skąd mają nasze numery telefonów? Aaa, tego już nie powiedzą.

Opowiadał niedawno informatyk: „Staram się nie instalować na telefonie żadnych zbędnych aplikacji - śmieci. Ale któregoś dnia - poproszony przez siedmioletniego synka - ściągnąłem grę. W pewnym momencie instalacji system poprosił mnie o zgodę na dostęp do… kontaktów i zdjęć! Po co?! Co ma wspólnego gra z moimi danymi? Ile osób bezmyślnie odkliknie komunikat? A potem dziwimy się, skąd mają nasze numery telefonów, hasła itp. Takie są fakty.

Niewiele osób wie, że smartfony - bez naszej zgody i wiedzy - mogą analizować, transmitować dźwięki, obrazy. Wysyłać informacje np. o kontakcie z reklamą danego produktu odtwarzaną w telewizji. Wymysł? Wiem to od kogoś, kto siedzi bardzo mocno „w branży”.

W ubiegłym tygodniu w USA zapadł wyrok zasądzający karę w rekordowej wysokości 120 mln dolarów. Za co? Jak podano w uzasadnieniu wyroku - za nękanie obywateli. Otóż właściciel firmy - a właściwie zaprogramowane przez niego roboty - dzwoniły do ludzi, zachęcając do nabycia określonego produktu. Sędziowie oszacowali, że wykonanych zostało 90 mln połączeń!

Dziś informacja jest towarem. A my? Przysłowiowym „mięsem armatnim”? Plasteliną? Lada dzień wchodzi w życie ustawa tzw. RODO, regulująca obszar ochrony danych osobowych. Co to zmieni, poza tonami nowych papierów, rejestrów, procedur? Zobaczymy. Pozwolę sobie być pesymistą. Słyszałem kiedyś takie powiedzenie: „Prawo jest jak płot. Wąż się prześliźnie, tygrys - przeskoczy. A bydło stoi i patrzy…”. Różni gogusie, żyjący z nieuczciwości, poradzą sobie w nowych realiach - jak to w Polsce. Chodzi o to, aby nie ograniczyć się do „stania i patrzenia”, ale by - w imię jak najbardziej egoistycznie pojętego własnego interesu - uruchomić zwoje mózgowe, przewidywać skutki swoich działań, lekkomyślności, zaniechań. Myślenie nie boli.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR