15 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Jadwigi, Teresy, Brunona

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Zesłanie Ducha Świętego

16 maja 2018 r.

Dla wspólnego dobra


fot. PIXABAY.COM

Jest taka anegdotka - zabawna i krótka, ale bardzo pouczająca: gdzieś daleko w dżungli przez mały drewniany most idą obok siebie słoń i mrówka. W pewnej chwili mrówka mówi do słonia: „Słyszysz, jak głośno tupiemy?”

Niekiedy wydaje się nam, że tak wiele od nas zależy. Przypisujemy sobie przeróżne sukcesy, oczekujemy pochwał, wydaje się nam, że świat tylko wokół nas się kręci, czujemy się obrażeni, gdy nas nie docenia, nie zauważą. A tam, w niebie, Pan Bóg uśmiecha się łagodnie i może cichutko po raz kolejny powtarza: „Oj, dziecko, dziecko... Jakieś ty naiwne”. I znowu, gdy po raz któryś z rzędu powinie się nam noga, pomaga się podnieść, przebacza grzechy, daje kolejną szansę. Taki jest Pan Bóg - dobry, kochający, ZAWSZE OBECNY. Cała teologia posoborowa traktuje historię zbawienia jako SPOTKANIE, nieustające zaproszenie kierowane do człowieka.

Obecność tę w czasie Starego Przymierza uświadamiali prorocy, ukonkretniła się przez Wcielenie i Odkupienie Jezusa Chrystusa, a wreszcie aktualizuje się poprzez nieustanne działanie Ducha Świętego.

 

Jedność

Jedna nitka niewiele znaczy, wątła niczym pajęczyna rwie się przy byle poruszeniu - nitki skręcone ze sobą w mocną linę potrafią utrzymać wielki ciężar. Oto potężny statek: miliony śrub, nitów, stalowych płyt, które spięte w jedność tworzą monumentalną konstrukcję - niestraszne wtedy morza i oceany, niegroźne najwyższe fale. Oto las zwalony potężną, burzową nawałą! Trwoga i pokora zarazem rodzą się w umyśle, gdy spogląda się na stuletnie drzewa, połamane jak zapałki. I tylko na skraju ocalały dwa, przytulone do siebie pnie. Splątane korzeniami i konarami przetrwały nawałnicę.

Jedność. Nie chodzi tylko o jej najprostszą odmianę, czyli zdolność do komunikacji, wymianę myśli, spójność systemu znaków. Można przecież posługiwać się tym samym językiem, a zupełnie się rozmijać w życiu, czego przykładów aż nadto dostarcza codzienność. Chrystus, wzywając do jedności, miał świadomość tego, iż ludzie sami z siebie nie będą zdolni do jej zbudowania. Dlatego konieczny był jeszcze jeden „akord” historii zbawienia.

Jedność jest efektem działania Ducha Świętego. On buduje, scala, umacnia więzi. Wie to doskonale szatan, dlatego jego działanie opiera się na czymś dokładnie przeciwnym: na jątrzeniu, nastawianiu przeciwko sobie, prowokowaniu sporów i wojen, kłamstwie i oszczerstwie. Wiedzieli to twórcy zbrodniczego systemu, który niewolił i wypaczał umysły Polaków, tworząc misterną siatkę konfidentów, którzy - jak mole zamknięte w szafie - bezwzględnie i bezszelestnie podcinali delikatne nitki spajające strukturę społeczną. Na mechanizmie, który już starożytni krótko określali słowami: „divide et impera” (dziel i rządź), zasadza się walka polityczna. Krociowe zyski z jego funkcjonowania zbierają wydawcy czasopism i portali internetowych. Są ludzie, którzy potrafią zdefiniować swoją tożsamość tylko wtedy, gdy z kimś (z czymś) walczą. Nieważne, czy wróg jest rzeczywisty czy wirtualny. Jeśli go zabraknie, naprędce wymyślają sobie kolejnego. Bez niego nie istnieją.

 

Konkrety

Nie da się zbudować jedności na fundamencie ekonomii, wspólnej waluty, interesach. Tu zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce być ważniejszy, mieć większe wpływy. Niewielką rolę przypisuje się zasadom moralności. Już dawno w polityce i ekonomii skazano je na banicję. Kibice na stadionie, choćby były ich i tysiące, złączeni jednym, potężnym głosem, po meczu rozejdą się do swoich domów, nierzadko przedtem - w jakiejś ekstremalnej cząstce - demolując sklepy i pociągi, znajdując upust emocjom podczas ulicznych bitew. Oto jedność, którą chce zbudować posługujący się tylko swoją kulawą logiką człowiek. Trzeba czegoś więcej.

Duch Święty, który zstępuje na apostołów, uzdalnia ich do przyjęcia Prawdy, daje wzór jedności, mądrości, męstwa, jakich próżno szukać gdziekolwiek indziej. Tej mocy udziela także każdemu z nas. Nie jest to li tylko wirtualna, nieokreślona siła. Kościół mówi o konkretach: o Jego siedmiu darach. Św. Paweł przypomina, że w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. On jest w nas sprawcą chcenia i działania, bez Jego pomocy nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć: „Panem jest Jezus!”. Bez obecności Bożego Ducha trudno mówić o jakimkolwiek budowaniu, uświęceniu. Przegrywamy tak często w codziennym życiu, bo zbyt mało wiary w nas, że „moc z wysoka” może cokolwiek zmienić. Zaufaliśmy rozumowi, technice, obietnicom raju na ziemi. Co z tego wynika? Jeszcze większe spustoszenie i zgliszcza. Najboleśniejsze - te pozostawione w ludzkich duszach.

 

Duch Święty i my

Może zaskakiwać sformułowanie, które pojawia się w Dziejach Apostolskich: „Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my” (Dz 15,28). Powstaje dylemat: jakim prawem człowiek czyni się partnerem równym Bogu? Czy porażka u stóp leżącej w gruzach wieży Babel niczego nas nie nauczyła? Stwierdzenie to nie jest przejawem ludzkiej pychy, ale wyrazem żywej wiary w obecność Boga we wspólnocie wierzących - wręcz intymnej więzi, jaka rodzi się tylko wtedy, gdy jest wielka miłość i zaufanie. Ma to niebagatelne znaczenie dla zrozumienia, czym jest Kościół, co się dzieje z dziedzictwem Objawienia, które zostało mu przekazane w depozyt, wreszcie - na jakich zasadach dokonuje się jego rozwój. Dzień Pięćdziesiątnicy nie był tylko manifestacją Bożej mocy, mało znaczącym epizodem w historii zbawienia. To był POCZĄTEK NOWEJ EPOKI.

Aby lepiej zrozumieć doniosłość obietnicy Jezusa, warto sięgnąć do Jego słów z Ewangelii św. Jana. „Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (J 16,12). Naturalną rzeczą jest, że do przyjęcia pewnych treści trzeba dojrzeć. Małego dziecka nikt nie uczy logarytmów, nie wpaja mu się zawiłych zasad stylistyki czy składni. Dziecko poznaje świat, rządzące nim zasady przy pomocy prostych obrazów, opisów, znaków itp. Przyjmuje podawane mu treści dlatego, że ufa. Dopiero potem pojawiają się pytania, wątpliwości, w całej rozciągłości rysuje się skomplikowana jego struktura.

 

Jak dzieci…

Gdyby twórcom pierwszych komputerów sprzed pół wieku (potężnych szaf zajmujących dziesiątki metrów kwadratowych powierzchni) ktoś powiedział, że ich dzieło za kilka dziesięcioleci zmieści się w główce od szpilki, popukaliby się znacząco w głowę. Nie uwierzyliby. Gdyby Bóg objawił apostołom od razu wszystko, ku czemu prowadził nas przez wieki, odeszliby. Zapewne gdyby nam dziś objawił całą swoją chwałę, pomarlibyśmy z zachwytu…

Od Pięćdziesiątnicy po dziś dzień Ewangelia aktualizuje się w sercach ludzi żyjących w różnym czasie, określonej kulturze, kontekście historycznym. Świadomość pełni Prawdy objawionej nieustannie pogłębia się przez nauczanie ojców Kościoła, Magisterium Kościoła - w teologii nazywamy to Tradycją. Nie mają racji nasi bracia protestanci, twierdząc, że „sola scriptura” (tylko Pismo) jest filarem chrześcijaństwa. Kwestionują w ten sposób sens obietnicy Jezusa. Pismo Święte i Tradycja stanowią fundament, na którym oparta jest nasza wiara. Nie może być inaczej. Obecność Ducha Świętego daje pewność, że Bóg jest cały czas blisko i że nie pozwoli zniszczyć dzieła, które dawno temu rozpoczął. Bez niej Kościół nie miałby racji bytu. Wszak jest on mocny - nie ludzką mądrością i siłą, ale obecnością Pocieszyciela i Uświęciciela, Ducha prawdy i miłości. Na szczęście nie wszystko zależy od nas.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 4, 22-24. 26-27. 31 – 5, 1; Ps 113 (112), 1b-2. 3-4. 5a i 6-7 ;
Łk 11, 29-32

Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR