19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Pierwsza e-recepta

30 maja 2018 r.

Z telefonem do apteki


fot. HAH

W Siedlcach ruszył pilotaż najnowszego projektu ministerstwa zdrowia. Pierwszą e-receptę wystawiono w obecności szefa resortu Łukasza Szumowskiego. Pacjentem był prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Inauguracja programu, podczas której przedstawiono jego założenia, odbyła się 25 maja w urzędzie miasta. Wzięli w niej udział: minister zdrowia Ł. Szumowski, wiceministrowie Janusz Cieszyński i Marcin Czech, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Węgrzyniak oraz przedstawiciele placówek medycznych uczestniczących w pilotażu. - To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie, że program pilotażowy trafił do naszego miasta - stwierdził prezydent W. Kudelski. - To nie przypadek. Jesteśmy miastem dobrze zorganizowanym, bogatym w infrastrukturę, w tym służącą ochronie zdrowia.

Myślę, że staniemy na wysokości zadania, aby program pilotażowy posłużył temu, by e-recepta sprawdziła się i przeniosła na cały kraj - dodał. Minister zdrowia przyznał, iż wybór padł na Siedlce, dlatego że współpraca pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, szpitalami, przychodniami, aptekami w mieście jest bardzo dobra. - Wymieniane mogą być informacje na temat tego bardzo ważnego, ale i skomplikowanego systemu, a to kluczowe - powiedział Ł. Szumowski.

 

Koniec z błędnie odczytanymi lekami

Na wprowadzeniu e-recepty mają skorzystać przede wszystkim pacjenci. Minister zdrowia przyznał, że sam, wypisując recepty, miał zwroty z aptek z powodu trudności z ich odczytaniem. - Poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów, bo odsetek błędnie odczytanych leków i informacji o ich dawkowaniu był duży. Z doświadczeń innych państw, które wprowadziły takie rozwiązania, wiemy, że sytuacja poprawia się na korzyść pacjentów. Można też lepiej panować nad interakcjami, oszczędzić powikłań, jeżeli obrót tak ważnym dokumentem, jakim jest recepta, będzie wersji elektronicznej - stwierdził Ł. Szumowski.

Co ważne, historia recept stanie się dostępna zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, który będzie wiedział, w jaki sposób był leczony. Minister zdrowia podkreślił, że teraz pacjenci podczas wizyty nie zawsze są w stanie wymienić leki, jakie przyjmują. - Często mówią: „te małe różowe i duże białe”. Zawsze jest koło ratunkowe w postaci telefonu do żony - zażartował. Tymczasem przy e-recepcie możliwa do obejrzenia będzie historia leczenia, która jest niezwykle ważna.

Ł. Szumowski zwrócił też uwagę na czas lekarza dla pacjenta. Nowe rozwiązanie ma dać go więcej na rozmowę z chorym, wywiad lekarski, co pozwoli na lepszą diagnostykę i terapię. Ponadto pacjenci mający problem z osobistą wizytą u lekarza, niesamodzielni, a chorujący przewlekle, mogą mieć wystawioną receptę zdalnie, np. na leki przeciwzakrzepowe w kardiologii. - A jak ktoś bardzo chce, by było po staremu, zawsze może wydrukować receptę i mieć ją w wersji papierowej - wyjaśniał szef resortu.

 

Farmaceuta zwróci uwagę

Wiceminister zdrowia M. Czech zwracał uwagę, że e-recepta to dopiero początek - wraz z nią startuje porada farmaceutyczna obejmująca przegląd leków. - Podstawą tego, aby opieka farmaceutyczna była wdrażana również w formie pilotażowej, jest dobrze działający system informatyczny związany z e-receptami. To ważne dla chorych, lekarzy i farmaceutów. Pacjent przy okazji e-recepty uzyska nie tylko informację, która będzie w systemie informatycznym, czyli, jakie bierze leki, ale pójdzie o krok dalej, będzie mógł porozmawiać z farmaceutą na temat tego, czy nie ma interakcji lekowych, czy dawka, którą przyjmuje, jest odpowiednia - zaznaczył wiceminister. Jednocześnie podkreślił, iż celem jest też podniesienie rangi farmaceutów mających dużą wiedzę medyczną, którą powinniśmy lepiej wykorzystać. Pozwoli to też odciążyć częściowo medyków w zakresie opieki lekowej. - Za leczenie pacjenta nadal odpowiedzialni będą lekarze, ale farmaceuta może np. zwrócić uwagę, że od trzech specjalistów chory ma podobne leki i może to być szkodliwe - zwrócił uwagę M. Czech.

Jak podkreślił z kolei wiceminister zdrowia J. Cieszyński, e-recepty to pierwszy informatyczny projekt w ochronie zdrowia, który udało się zrealizować. - Po latach oczekiwania pokazujemy, że da się to zrobić - zaznaczył, dodając, że po e-recepcie będzie e-skierowanie i elektroniczna dokumentacja medyczna. - Wiemy, że na to e-zdrowie pacjenci czekają - stwierdził wiceminister.

 

Potwierdzenie esmesem

Po wystawieniu e-recepty pacjent zostanie powiadomiony esemesem. Natomiast ci, którzy nie będą chcieli uczestniczyć w tym rozwiązaniu, dostaną od lekarza dodatkowo wydruk. W aptece wystarczy pokazać kod kreskowy, który farmaceuta zeskanuje. - Pacjent nie zgubi, nie zniszczy recepty, będzie zawsze dostępna na koncie internetowym, a wraz z nią także informacja o dawkowaniu - wyliczał zalety M. Węgrzyniak, szef CSIOZ. Ponadto e-receptę można „dzielić”. Teraz, gdy kilka leków jest na jednym druku, a nie wszystkie są dostępne, pacjent musi wrócić po brakujący medykament. W e-recepcie każdy lek można kupić w innym punkcie aptecznym.

Szef CSIOZ mówił też o oszczędności czasu. - Z badań przeprowadzonych w Szwecji wynika, że lekarz dzięki e-recepcie oszczędza ok. 30 minut dziennie, m.in. dlatego że pacjenci biorą często te same leki przez lata i elektronicznie wystarczy odnowić wcześniej wypisaną receptę - zwrócił uwagę M. Węgrzyniak.

Pierwsza w kraju e-recepta została wystawiona w przychodni Centrum Medyczno-Diagnostycznego przy ul. ks. Niedziałka prezydentowi Siedlec Wojciechowi Kudelskiemu, który zrealizował ją w przyośrodkowej aptece.

Na początek elektroniczne recepty honorowane będą w ponad 30 aptekach w mieście, które zostaną specjalnie oznakowane. Program w całym kraju będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR