19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Centralne uroczystości jubileuszowe

13 czerwca 2018 r.

By wasz owoc trwał


fot. FOT. ZARZYCKI

Podpisanie statutów II Synodu Diecezji Siedleckiej, dziękczynienie za 200 lat diecezji Kościoła lokalnego i rozesłanie księży, którzy w ciągu najbliższych czterech lat prowadzić będą misje ewangelizacyjne stanowiące owoc jubileuszu - to główne punkty centralnych uroczystości. Miały one miejsce 9 czerwca w katedrze.

Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka rozpoczęła się o 10.30. Po przywitaniu wszystkich uczestników uroczystości, bp Kazimierz Gurda zaznaczył, że nie sposób zrozumieć dziejów liczącej 200 lat diecezji w oderwaniu od 1050-letniej historii Kościoła w Polsce i historii Polski. - Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za świadków wiary w Jezusa Chrystusa, za błogosławionych, którzy z podlaskiej ziemi pochodzą, za męczenników z Pratulina oddających życie za jedność naszego Kościoła. Dziękujmy za tych, którzy naszą wiarę umacniali, umacniają dzisiaj i będą umacniać w przyszłości - powiedział.

Po odśpiewaniu hymnu synodalnego nastąpił uroczysty akt podpisania przez bp. K. Gurdę dekretu zatwierdzającego i promulgującego statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej, rozpoczętego 10 czerwca 2012 r. z inicjatywy bp. Z. Kiernikowskiego. Uchwały zaczną obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Następnie bp Piotr Sawczuk odczytał list papieża Franciszka. W przededniu przypadającej dokładnie 30 czerwca rocznicy erygowania diecezji janowskiej przez papieża Piusa VII, Ojciec Święty napisał m.in.: „Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego 200-lecia zaistniało w tej diecezji. Cieszę się jej rozwojem na płaszczyźnie duchowej i administracyjnej. Dziękuję za ducha wiary, nadziei i miłości, który umacnia lud Podlasia w wierności Chrystusowi, Ewangelii i ojczyźnie”.

 

Pamięć historyczna

Homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przypomniał wizyty Jana Pawła II na ziemi podlaskiej i nawiązał do fragmentu inwokacji jego poematu „Wigilia wielkanocna 1966”: Ciało ludzkie w historii umiera częściej niż drzewo, umiera wcześniej/ Trwa człowiek poza progiem śmierci w katakumbach i kryptach./ Trwa człowiek, który odszedł, w tych, co po nim przychodzą./ Trwa człowiek, który nadchodzi, w tych, co odeszli./ Trwa człowiek poza wszelkim odejściem i przyjściem/ w sobie/ i w Tobie”, czyniąc go kanwą dalszych rozważań. Drzewo - jak tłumaczył - jest symbolem natury, a szerzej: ojczystego krajobrazu, z którego wyrastamy. Omówił następnie poszczególne aspekty trwania.

Pierwszy z nich to pamięć historyczna unaoczniania przez katakumby i groby. Abp M. Jędraszewski skierował uwagę ku początkom diecezji janowskiej zwanej podlaską i postaci biskupów - Feliksa Lewińskiego który podjął wielkie dzieło tworzenia nowej diecezji, nieugiętego obrońcę praw Kościoła Jana Marcelego Gutkowskiego, bp. Piotra Pawła Szymańskiego będącego moralnym wsparciem dla kapłanów, którzy wzięli udział w obronie Kościoła i ojczyzny, jak też bp. Henryka Przeździeckiego odbudowującego wskrzeszoną diecezję, jak bp. Ignacego Świrskiego, który był wzorem jak służyć, jak dawać świadectwo i być wiernym.

 

Krzyż, tożsamość, miłość

Drugi wymiar trwania wyraża się w pamięci krzyża - Jakże ziemia podlaska jest bogata w krzyże. Mówię o tych, którzy poszli za Chrystusem, cierpiąc niekiedy aż do końca, przelewając krew, oddając życie za Ewangelię - zauważył kaznodzieja, wskazując na unitów, którzy śmiercią okupili gotowość trwania w łączności z Ojcem Świętym, męczenników okresu II wojny światowej, którzy oddali życie w Auschwitz i Dachau, jak też młodzieży broniącej w Miętnem obecności krzyża w swojej szkole w 1984 r.

Trzeci wymiar trwania to trwanie poprzez tożsamość. - W życiu każdej społeczności, zwłaszcza społeczności Kościoła, niezwykle ważna rzeczą jest przeżywanie i przekazywanie przyszłym pokoleniom świata wartości - w taki sposób i poprzez tak dogłębne świadectwo, że rozpoznają się one w tym świecie wartości i uznają je za swoje - mówił abp Jędraszewski, tłumacząc, że poczucie tożsamości na Podlasiu jest wyjątkowo silne, a bazuje na tych wartościach, jakimi są katolicyzm i historia.

Ostatni wymiar trwania to trwanie ponad czasem i przemijaniem. Arcybiskup podkreślił, że znajduje ono swój pełny wyraz w Bogu, a rozpoczyna się w momencie chrztu świętego, kiedy człowiek wchodzi w rzeczywistość zbawienia. - Człowiek trwa w sobie jako istota, która wykracza poza wymiar czysto materialny i jest świadoma, że ma w sobie zalążek niezniszczalności i nieśmiertelności - swoją duszę - mówił. Metropolita zaznaczył, że pamięć historyczna, pamięć krzyża, poczucie tożsamości chrześcijańskiej i narodowej, jak też trwanie ponad czasem pozwala zrozumieć słowa św. Pawła: „…nie jesteście już obcymi i przechodniami, ale jesteście wpółobywatelami świętych i domownikami Boga” (Ef2,19). - Dzisiaj, kiedy tak uroczyście obchodzimy 200-lecie diecezji siedleckiej, kiedy Kościół siedlecki wybiega w przyszłość poprzez podpisane dekrety synodu, stawiamy pytanie najważniejsze: jak w Bogu trwać? jak być domownikiem Boga? jak się nim stawać dzień po dniu? - pytał. I odpowiedział słowami Jezusa z mowy pożegnalnej w Wieczerniku: „Wytrwajcie w miłości mojej!”. - To są nasze życzenia i treść naszej modlitwy (…), abyście szli i owoc przynosili, i by wasz owoc trwał, i aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie dla dobra Kościoła siedleckiego, dla dobra waszego zbawienia, dla waszej wiecznej szczęśliwości” - zakończył jubileuszową homilię abp M. Jędraszewski.

 

Dobrze wypełnić misję

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce rozesłanie kaznodziejów, którzy w ramach diecezjalnych misji jubileuszowych będą głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu i sprawować sakramenty święte.

- Na księży podejmujących się tego zadania diecezja bardzo liczy. Mamy nadzieję, że te misje ewangelizacyjne otworzą nowy etap w wypełnianiu nowych zadań, jakich oczekuje od Kościoła jego założyciel Jezus Chrystus - podkreślił bp K. Gurda. A zwracając się do prymasa z prośbą o udzielenie błogosławieństwa, powiedział: - Niech łaska Pana dziejów zawsze nam towarzyszy, by Kościół siedlecki mógł dobrze wypełnić swoją misję w kolejnych latach swojej historii.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR