19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Centralne uroczystości jubileuszowe

13 czerwca 2018 r.

By wasz owoc trwał


fot. FOT. ZARZYCKI

Podpisanie statutów II Synodu Diecezji Siedleckiej, dziękczynienie za 200 lat diecezji Kościoła lokalnego i rozesłanie księży, którzy w ciągu najbliższych czterech lat prowadzić będą misje ewangelizacyjne stanowiące owoc jubileuszu - to główne punkty centralnych uroczystości. Miały one miejsce 9 czerwca w katedrze.

Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka rozpoczęła się o 10.30. Po przywitaniu wszystkich uczestników uroczystości, bp Kazimierz Gurda zaznaczył, że nie sposób zrozumieć dziejów liczącej 200 lat diecezji w oderwaniu od 1050-letniej historii Kościoła w Polsce i historii Polski. - Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za świadków wiary w Jezusa Chrystusa, za błogosławionych, którzy z podlaskiej ziemi pochodzą, za męczenników z Pratulina oddających życie za jedność naszego Kościoła. Dziękujmy za tych, którzy naszą wiarę umacniali, umacniają dzisiaj i będą umacniać w przyszłości - powiedział.

Po odśpiewaniu hymnu synodalnego nastąpił uroczysty akt podpisania przez bp. K. Gurdę dekretu zatwierdzającego i promulgującego statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej, rozpoczętego 10 czerwca 2012 r. z inicjatywy bp. Z. Kiernikowskiego. Uchwały zaczną obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Następnie bp Piotr Sawczuk odczytał list papieża Franciszka. W przededniu przypadającej dokładnie 30 czerwca rocznicy erygowania diecezji janowskiej przez papieża Piusa VII, Ojciec Święty napisał m.in.: „Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego 200-lecia zaistniało w tej diecezji. Cieszę się jej rozwojem na płaszczyźnie duchowej i administracyjnej. Dziękuję za ducha wiary, nadziei i miłości, który umacnia lud Podlasia w wierności Chrystusowi, Ewangelii i ojczyźnie”.

 

Pamięć historyczna

Homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przypomniał wizyty Jana Pawła II na ziemi podlaskiej i nawiązał do fragmentu inwokacji jego poematu „Wigilia wielkanocna 1966”: Ciało ludzkie w historii umiera częściej niż drzewo, umiera wcześniej/ Trwa człowiek poza progiem śmierci w katakumbach i kryptach./ Trwa człowiek, który odszedł, w tych, co po nim przychodzą./ Trwa człowiek, który nadchodzi, w tych, co odeszli./ Trwa człowiek poza wszelkim odejściem i przyjściem/ w sobie/ i w Tobie”, czyniąc go kanwą dalszych rozważań. Drzewo - jak tłumaczył - jest symbolem natury, a szerzej: ojczystego krajobrazu, z którego wyrastamy. Omówił następnie poszczególne aspekty trwania.

Pierwszy z nich to pamięć historyczna unaoczniania przez katakumby i groby. Abp M. Jędraszewski skierował uwagę ku początkom diecezji janowskiej zwanej podlaską i postaci biskupów - Feliksa Lewińskiego który podjął wielkie dzieło tworzenia nowej diecezji, nieugiętego obrońcę praw Kościoła Jana Marcelego Gutkowskiego, bp. Piotra Pawła Szymańskiego będącego moralnym wsparciem dla kapłanów, którzy wzięli udział w obronie Kościoła i ojczyzny, jak też bp. Henryka Przeździeckiego odbudowującego wskrzeszoną diecezję, jak bp. Ignacego Świrskiego, który był wzorem jak służyć, jak dawać świadectwo i być wiernym.

 

Krzyż, tożsamość, miłość

Drugi wymiar trwania wyraża się w pamięci krzyża - Jakże ziemia podlaska jest bogata w krzyże. Mówię o tych, którzy poszli za Chrystusem, cierpiąc niekiedy aż do końca, przelewając krew, oddając życie za Ewangelię - zauważył kaznodzieja, wskazując na unitów, którzy śmiercią okupili gotowość trwania w łączności z Ojcem Świętym, męczenników okresu II wojny światowej, którzy oddali życie w Auschwitz i Dachau, jak też młodzieży broniącej w Miętnem obecności krzyża w swojej szkole w 1984 r.

Trzeci wymiar trwania to trwanie poprzez tożsamość. - W życiu każdej społeczności, zwłaszcza społeczności Kościoła, niezwykle ważna rzeczą jest przeżywanie i przekazywanie przyszłym pokoleniom świata wartości - w taki sposób i poprzez tak dogłębne świadectwo, że rozpoznają się one w tym świecie wartości i uznają je za swoje - mówił abp Jędraszewski, tłumacząc, że poczucie tożsamości na Podlasiu jest wyjątkowo silne, a bazuje na tych wartościach, jakimi są katolicyzm i historia.

Ostatni wymiar trwania to trwanie ponad czasem i przemijaniem. Arcybiskup podkreślił, że znajduje ono swój pełny wyraz w Bogu, a rozpoczyna się w momencie chrztu świętego, kiedy człowiek wchodzi w rzeczywistość zbawienia. - Człowiek trwa w sobie jako istota, która wykracza poza wymiar czysto materialny i jest świadoma, że ma w sobie zalążek niezniszczalności i nieśmiertelności - swoją duszę - mówił. Metropolita zaznaczył, że pamięć historyczna, pamięć krzyża, poczucie tożsamości chrześcijańskiej i narodowej, jak też trwanie ponad czasem pozwala zrozumieć słowa św. Pawła: „…nie jesteście już obcymi i przechodniami, ale jesteście wpółobywatelami świętych i domownikami Boga” (Ef2,19). - Dzisiaj, kiedy tak uroczyście obchodzimy 200-lecie diecezji siedleckiej, kiedy Kościół siedlecki wybiega w przyszłość poprzez podpisane dekrety synodu, stawiamy pytanie najważniejsze: jak w Bogu trwać? jak być domownikiem Boga? jak się nim stawać dzień po dniu? - pytał. I odpowiedział słowami Jezusa z mowy pożegnalnej w Wieczerniku: „Wytrwajcie w miłości mojej!”. - To są nasze życzenia i treść naszej modlitwy (…), abyście szli i owoc przynosili, i by wasz owoc trwał, i aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie dla dobra Kościoła siedleckiego, dla dobra waszego zbawienia, dla waszej wiecznej szczęśliwości” - zakończył jubileuszową homilię abp M. Jędraszewski.

 

Dobrze wypełnić misję

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce rozesłanie kaznodziejów, którzy w ramach diecezjalnych misji jubileuszowych będą głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu i sprawować sakramenty święte.

- Na księży podejmujących się tego zadania diecezja bardzo liczy. Mamy nadzieję, że te misje ewangelizacyjne otworzą nowy etap w wypełnianiu nowych zadań, jakich oczekuje od Kościoła jego założyciel Jezus Chrystus - podkreślił bp K. Gurda. A zwracając się do prymasa z prośbą o udzielenie błogosławieństwa, powiedział: - Niech łaska Pana dziejów zawsze nam towarzyszy, by Kościół siedlecki mógł dobrze wypełnić swoją misję w kolejnych latach swojej historii.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR