19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

13 czerwca 2018 r.

Uczy, jak trwać przy Chrystusie


fot. WAJ

Relikwie krwi bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały 5 czerwca uroczyście wprowadzone do parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Także tego dnia 11 księży obchodziło jubileusz dziesięciolecia kapłaństwa.

W uroczystej procesji relikwie wnieśli do kolegiaty: bp Piotr Sawczuk, prepozyt kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak, dziekan dekanatu łakarzewskiego ks. kan. Edmund Szarek i 15 księży, w tym 11 obchodzących jubileusz świeceń kapłańskich. - W imieniu Kapituły Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki z radością serca pragnę przekazać relikwie. Niech obecność bł. ks. Jerzego wyprasza łaski, których tak potrzeba naszej ojczyźnie, naszej wspólnocie parafialnej, jak również całej naszej diecezji - mówił ks. E. Szarek. - Strzeżcie tych relikwii, daru szczególnej łaski, która spływa przez posługę bł. ks. J. Popiełuszkę - dodał.

Otrzymując relikwie, prepozyt garwolińskiej kolegiaty ks. R. Andruszczak dziękował Bogu, że świątynia otrzymała nowego patrona. - Na ręce ks. Edmunda dziękuję całej Kapitule za okazaną nam życzliwość i odpowiedź na naszą prośbę. Od dnia dzisiejszego będziemy mieli relikwie krwi ks. J. Popiełuszki w naszej parafii - podkreślał.

 

Zaświadczył własną krwią

Eucharystii przewodniczył bp P. Sawczuk, obchodzący 31 rocznicę święceń kapłańskich. W homilii powiedział, że staje przed nami postać wielkiego człowieka i wielkiego kapłana, by nas umocnić. - Spójrzmy na tego niezwykłego świadka, który o swojej miłości do Jezusa i do bliźnich, zwłaszcza do wykorzystywanych i zniewolonych robotników, zaświadczył własną krwią - mówił. - Od teraz jego relikwie zostaną z wami, a przez nie zostanie - w sposób duchowy - miłość i odwaga ks. Jerzego, jego orędownictwo przed Bogiem. Chcemy modlić się za twoją przyczyną, bł. ks. Jerzy. Pokaż nam, jak dzisiaj trwać mężnie przy Chrystusie, jak być Jego wiernym uczniem, jak okazywać wsparcie człowiekowi w potrzebie, jak nie zastygnąć w egoistycznej obojętności - dodał.

 

Dziękując za posługę

Ksiądz biskup przypomniał też, że piękną kartą w historii diecezji jest obrona krzyży w Miętnem mająca miejsce w tym samym roku, kiedy zginął bł. ks. J. Popiełuszko. - Niech Duch Święty utwierdza nas przy Chrystusie, oświeca nasze drogi i daje odwagę świadectwa, a błogosławiony kapłan, którego relikwie wprowadzamy, niech wstawia się za nami u Boga - stwierdził bp. Sawczuk.

Podziękował też Bogu, że obchodzących okrągły jubileusz święceń kapłańskich młodych ludzi obdarował powołaniem. - I że dał im siłę, aby na głos Bożego wezwania odpowiedzieli. Chcemy dziękować też, za dobro, które stało się udziałem całego Kościoła i świata dzięki ich dziesięcioletniej posłudze, za wszystkie spotkania z Bogiem na modlitwie, za wszystkie spotkania z ludźmi, którym głosili słowo Boże, udzielali sakramentów, odbywali liczne rozmowy, pokazywali drogę, przypominali o ważnych sprawach z punktu widzenia wiary - mówił biskup. Życzenia popłynęły też - wraz z białymi różami - od wspólnoty parafialnej.

Jubileusz dziesięciolecia świeceń kapłańskich obchodzili w Garwolinie wraz z ks. Piotrem Mazurkiem, prefektem miejscowej parafii, księża: Krzysztof Niestieruk, Maciej Majek, Dariusz Radywaniuk, Piotr Witkowicz, Dariusz Czajka, Łukasz Szczeblewski, Łukasz Borowski, Marcin Chruściel, Jacek Sawczuk i Daniel Wojciechowski.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR