19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

13 czerwca 2018 r.

Uczy, jak trwać przy Chrystusie


fot. WAJ

Relikwie krwi bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały 5 czerwca uroczyście wprowadzone do parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Także tego dnia 11 księży obchodziło jubileusz dziesięciolecia kapłaństwa.

W uroczystej procesji relikwie wnieśli do kolegiaty: bp Piotr Sawczuk, prepozyt kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak, dziekan dekanatu łakarzewskiego ks. kan. Edmund Szarek i 15 księży, w tym 11 obchodzących jubileusz świeceń kapłańskich. - W imieniu Kapituły Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki z radością serca pragnę przekazać relikwie. Niech obecność bł. ks. Jerzego wyprasza łaski, których tak potrzeba naszej ojczyźnie, naszej wspólnocie parafialnej, jak również całej naszej diecezji - mówił ks. E. Szarek. - Strzeżcie tych relikwii, daru szczególnej łaski, która spływa przez posługę bł. ks. J. Popiełuszkę - dodał.

Otrzymując relikwie, prepozyt garwolińskiej kolegiaty ks. R. Andruszczak dziękował Bogu, że świątynia otrzymała nowego patrona. - Na ręce ks. Edmunda dziękuję całej Kapitule za okazaną nam życzliwość i odpowiedź na naszą prośbę. Od dnia dzisiejszego będziemy mieli relikwie krwi ks. J. Popiełuszki w naszej parafii - podkreślał.

 

Zaświadczył własną krwią

Eucharystii przewodniczył bp P. Sawczuk, obchodzący 31 rocznicę święceń kapłańskich. W homilii powiedział, że staje przed nami postać wielkiego człowieka i wielkiego kapłana, by nas umocnić. - Spójrzmy na tego niezwykłego świadka, który o swojej miłości do Jezusa i do bliźnich, zwłaszcza do wykorzystywanych i zniewolonych robotników, zaświadczył własną krwią - mówił. - Od teraz jego relikwie zostaną z wami, a przez nie zostanie - w sposób duchowy - miłość i odwaga ks. Jerzego, jego orędownictwo przed Bogiem. Chcemy modlić się za twoją przyczyną, bł. ks. Jerzy. Pokaż nam, jak dzisiaj trwać mężnie przy Chrystusie, jak być Jego wiernym uczniem, jak okazywać wsparcie człowiekowi w potrzebie, jak nie zastygnąć w egoistycznej obojętności - dodał.

 

Dziękując za posługę

Ksiądz biskup przypomniał też, że piękną kartą w historii diecezji jest obrona krzyży w Miętnem mająca miejsce w tym samym roku, kiedy zginął bł. ks. J. Popiełuszko. - Niech Duch Święty utwierdza nas przy Chrystusie, oświeca nasze drogi i daje odwagę świadectwa, a błogosławiony kapłan, którego relikwie wprowadzamy, niech wstawia się za nami u Boga - stwierdził bp. Sawczuk.

Podziękował też Bogu, że obchodzących okrągły jubileusz święceń kapłańskich młodych ludzi obdarował powołaniem. - I że dał im siłę, aby na głos Bożego wezwania odpowiedzieli. Chcemy dziękować też, za dobro, które stało się udziałem całego Kościoła i świata dzięki ich dziesięcioletniej posłudze, za wszystkie spotkania z Bogiem na modlitwie, za wszystkie spotkania z ludźmi, którym głosili słowo Boże, udzielali sakramentów, odbywali liczne rozmowy, pokazywali drogę, przypominali o ważnych sprawach z punktu widzenia wiary - mówił biskup. Życzenia popłynęły też - wraz z białymi różami - od wspólnoty parafialnej.

Jubileusz dziesięciolecia świeceń kapłańskich obchodzili w Garwolinie wraz z ks. Piotrem Mazurkiem, prefektem miejscowej parafii, księża: Krzysztof Niestieruk, Maciej Majek, Dariusz Radywaniuk, Piotr Witkowicz, Dariusz Czajka, Łukasz Szczeblewski, Łukasz Borowski, Marcin Chruściel, Jacek Sawczuk i Daniel Wojciechowski.

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR