22 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

13 czerwca 2018 r.

Uczy, jak trwać przy Chrystusie


fot. WAJ

Relikwie krwi bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały 5 czerwca uroczyście wprowadzone do parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Także tego dnia 11 księży obchodziło jubileusz dziesięciolecia kapłaństwa.

W uroczystej procesji relikwie wnieśli do kolegiaty: bp Piotr Sawczuk, prepozyt kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak, dziekan dekanatu łakarzewskiego ks. kan. Edmund Szarek i 15 księży, w tym 11 obchodzących jubileusz świeceń kapłańskich. - W imieniu Kapituły Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki z radością serca pragnę przekazać relikwie. Niech obecność bł. ks. Jerzego wyprasza łaski, których tak potrzeba naszej ojczyźnie, naszej wspólnocie parafialnej, jak również całej naszej diecezji - mówił ks. E. Szarek. - Strzeżcie tych relikwii, daru szczególnej łaski, która spływa przez posługę bł. ks. J. Popiełuszkę - dodał.

Otrzymując relikwie, prepozyt garwolińskiej kolegiaty ks. R. Andruszczak dziękował Bogu, że świątynia otrzymała nowego patrona. - Na ręce ks. Edmunda dziękuję całej Kapitule za okazaną nam życzliwość i odpowiedź na naszą prośbę. Od dnia dzisiejszego będziemy mieli relikwie krwi ks. J. Popiełuszki w naszej parafii - podkreślał.

 

Zaświadczył własną krwią

Eucharystii przewodniczył bp P. Sawczuk, obchodzący 31 rocznicę święceń kapłańskich. W homilii powiedział, że staje przed nami postać wielkiego człowieka i wielkiego kapłana, by nas umocnić. - Spójrzmy na tego niezwykłego świadka, który o swojej miłości do Jezusa i do bliźnich, zwłaszcza do wykorzystywanych i zniewolonych robotników, zaświadczył własną krwią - mówił. - Od teraz jego relikwie zostaną z wami, a przez nie zostanie - w sposób duchowy - miłość i odwaga ks. Jerzego, jego orędownictwo przed Bogiem. Chcemy modlić się za twoją przyczyną, bł. ks. Jerzy. Pokaż nam, jak dzisiaj trwać mężnie przy Chrystusie, jak być Jego wiernym uczniem, jak okazywać wsparcie człowiekowi w potrzebie, jak nie zastygnąć w egoistycznej obojętności - dodał.

 

Dziękując za posługę

Ksiądz biskup przypomniał też, że piękną kartą w historii diecezji jest obrona krzyży w Miętnem mająca miejsce w tym samym roku, kiedy zginął bł. ks. J. Popiełuszko. - Niech Duch Święty utwierdza nas przy Chrystusie, oświeca nasze drogi i daje odwagę świadectwa, a błogosławiony kapłan, którego relikwie wprowadzamy, niech wstawia się za nami u Boga - stwierdził bp. Sawczuk.

Podziękował też Bogu, że obchodzących okrągły jubileusz święceń kapłańskich młodych ludzi obdarował powołaniem. - I że dał im siłę, aby na głos Bożego wezwania odpowiedzieli. Chcemy dziękować też, za dobro, które stało się udziałem całego Kościoła i świata dzięki ich dziesięcioletniej posłudze, za wszystkie spotkania z Bogiem na modlitwie, za wszystkie spotkania z ludźmi, którym głosili słowo Boże, udzielali sakramentów, odbywali liczne rozmowy, pokazywali drogę, przypominali o ważnych sprawach z punktu widzenia wiary - mówił biskup. Życzenia popłynęły też - wraz z białymi różami - od wspólnoty parafialnej.

Jubileusz dziesięciolecia świeceń kapłańskich obchodzili w Garwolinie wraz z ks. Piotrem Mazurkiem, prefektem miejscowej parafii, księża: Krzysztof Niestieruk, Maciej Majek, Dariusz Radywaniuk, Piotr Witkowicz, Dariusz Czajka, Łukasz Szczeblewski, Łukasz Borowski, Marcin Chruściel, Jacek Sawczuk i Daniel Wojciechowski.

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 ;
Ef 2, 13-18

Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR