19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Święcenia kapłańskie

20 czerwca 2018 r.

Pan uczynił ich rybakami ludzi


fot. podlasie24

Pamiętajcie, że ukształtował was Kościół, a nie świat, i nie żyjecie dla świata ani według świata. Jesteście wezwani, aby ukazać innym sposób życia w świecie nie laicki - ale Boży - mówił bp Kazimierz Gurda, zwracając się do kandydatów do święceń prezbiteratu.

W sobotę 16 czerwca święcenia kapłańskie przyjęło czterech diakonów: Marek Kondej, Rafał Przezdziak, Łukasz Rodzoś i Marcin Wesołowski. Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. K. Gurdy koncelebrowali: ks. kan. dr Piotr Paćkowski - rektor seminarium oraz ks. kan. Krzysztof Skwierczyński - ojciec duchowny. Na uroczystość przybyli także rodzice, krewni, przyjaciele, proboszczowie z parafii kandydatów do święceń, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wszyscy ci, którzy mieli swój wkład w formację przyszłych duszpasterzy. Bezpośrednim przygotowaniem do święceń były tygodniowe rekolekcje, które kandydaci przeżywali w sanktuarium w Kodniu.

- Włączenie w kapłaństwo Jezusa Chrystusa jest darem, którym otrzymujący święcenia zostają ubogaceni bez swoich zasług. Ten dar zostaje im dany we wspólnocie Kościoła i dla wspólnoty Kościoła - mówił biskup w homilii, nawiązując do słów Listu do Efezjan: „Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego” (Ef 4,7). Przypomniał diakonom, że wyrośli w konkretnej wspólnocie parafialnej i diecezjalnej, przejmując jej duchowość, tradycję, gorliwość i wierność, w tejże wspólnocie zostali też obdarzeni łaską powołania. Podkreślając, że święcenia przyjmują w roku jubileuszu 200 lat diecezji, ksiądz biskup zachęcił do tego, by żywili się duchowością błogosławionych, o której w liście skierowanym z okazji jubileuszu przypomniał papież Franciszek.

- Dzisiaj zostaniecie ustanowieni pasterzami celem budowania Ciała Chrystusowego, czyli konkretnego Kościoła. Teraz nadszedł czas kapłańskiej posługi, zaangażowania, pracy, cierpienia, umierania dla Chrystusa i z Chrystusem - pouczył kandydatów bp K. Gurda. - Macie postępować w sposób godny, odpowiadający powołaniu kapłańskiemu - dodał.

 

Dążcie do świętości!

Biskup wskazał też służebny wymiar kapłaństwa. - Pamiętajcie, że ukształtował was Kościół, a nie świat, i nie żyjecie dla świata i według świata. Jesteście wezwani, aby ukazać innym sposób życia w świecie nie laicki, nie światowy - ale Boży. Nie idziecie rozwijać swoich pasji, swoich zainteresowań, ale idziecie realizować pasję samego Jezusa. A pasją Jezusa było zbawienie człowieka. Temu poświęcił z woli Ojca swoje życie i do kontynuacji tego zadania was wybrał - podkreślił, przywołując słowa Ewangelii: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” (J 15,16). Przypomniał również, że w pełnieniu powołania Jezus nie pozostawia nikogo samego - zawsze będzie z powołanym, dając swojego Ducha, by umacniał na drodze głoszenia Ewangelii. - On przez dar powołania uczynił was swoimi przyjaciółmi. Nie szukajcie więc przyjaciół w świecie; macie swego wiernego przyjaciela. (…) Przyjaźń z Jezusem zobowiązuje i prowadzi do upodobnienia się do Niego. A On jest święty. Dążcie więc do świętości - prosił.

 

Przekazanie władzy kapłańskiej

Po homilii każdy z kandydatów wkładał swoje ręce w ręce księdza biskupa, przyrzekając cześć i posłuszeństwo jemu i jego następcom. Modlitwą Litanii do Wszystkich Świętych zgromadzony lud błagał o łaskę Bożą dla kandydatów. Podczas tej modlitwy w akcie prostracji, tj. padnięcia na ziemię całym ciałem, wyrazili oni całkowite oddanie się do dyspozycji Bogu.

Obrzęd święceń dokonał się bez słów. Biskup w milczeniu kładł ręce na głowie każdego z diakonów i w ciszy zwracał się do Ducha Świętego, by ich napełnił, przemienił, uzdolnił do wykonywania zadań kapłańskich. Gest ten powtórzyli następnie wszyscy obecni w katedrze kapłani. Za pomocą tego znaku nowi prezbiterzy zostali przyjęci do wspólnoty kapłańskiej diecezji. Przez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń został udzielony kandydatom dar Ducha Świętego do pełnienia posługi prezbitera oraz przekazanie władzy kapłańskiej.

Po tym obrzędzie neoprezbiterzy włożyli na siebie szaty liturgiczne - stułę i ornat. Biskup namaścił ich dłonie olejem krzyżma, po czym wręczył każdemu patenę z hostią i kielich z winem na znak uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa oraz przekazał pocałunek pokoju - na znak przyjaźni i miłości, otwartości przyjęcia nowych kapłanów do grona prezbiterów.

- W dzisiejszej Eucharystii dziękowaliśmy Panu Bogu za Jego niezmierzoną miłość oraz za to, że wezwał nas po imieniu i uczynił rybakami ludzi - mówili neoprezbiterzy, wyrażając na zakończenie Mszy św. wdzięczność wszystkim, którzy pomogli im ukształtować sumienie i rozpoznać powołanie oraz wspierali ich w jego realizacji. Obiecali modlitwę oraz gorliwą kapłańską służbę - ku radości całego Kościoła.

Po zakończonej liturgii nowo wyświęceni kapłani wraz z rodzicami udali się na agapę do Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR