22 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Święcenia kapłańskie

20 czerwca 2018 r.

Pan uczynił ich rybakami ludzi


fot. podlasie24

Pamiętajcie, że ukształtował was Kościół, a nie świat, i nie żyjecie dla świata ani według świata. Jesteście wezwani, aby ukazać innym sposób życia w świecie nie laicki - ale Boży - mówił bp Kazimierz Gurda, zwracając się do kandydatów do święceń prezbiteratu.

W sobotę 16 czerwca święcenia kapłańskie przyjęło czterech diakonów: Marek Kondej, Rafał Przezdziak, Łukasz Rodzoś i Marcin Wesołowski. Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. K. Gurdy koncelebrowali: ks. kan. dr Piotr Paćkowski - rektor seminarium oraz ks. kan. Krzysztof Skwierczyński - ojciec duchowny. Na uroczystość przybyli także rodzice, krewni, przyjaciele, proboszczowie z parafii kandydatów do święceń, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wszyscy ci, którzy mieli swój wkład w formację przyszłych duszpasterzy. Bezpośrednim przygotowaniem do święceń były tygodniowe rekolekcje, które kandydaci przeżywali w sanktuarium w Kodniu.

- Włączenie w kapłaństwo Jezusa Chrystusa jest darem, którym otrzymujący święcenia zostają ubogaceni bez swoich zasług. Ten dar zostaje im dany we wspólnocie Kościoła i dla wspólnoty Kościoła - mówił biskup w homilii, nawiązując do słów Listu do Efezjan: „Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego” (Ef 4,7). Przypomniał diakonom, że wyrośli w konkretnej wspólnocie parafialnej i diecezjalnej, przejmując jej duchowość, tradycję, gorliwość i wierność, w tejże wspólnocie zostali też obdarzeni łaską powołania. Podkreślając, że święcenia przyjmują w roku jubileuszu 200 lat diecezji, ksiądz biskup zachęcił do tego, by żywili się duchowością błogosławionych, o której w liście skierowanym z okazji jubileuszu przypomniał papież Franciszek.

- Dzisiaj zostaniecie ustanowieni pasterzami celem budowania Ciała Chrystusowego, czyli konkretnego Kościoła. Teraz nadszedł czas kapłańskiej posługi, zaangażowania, pracy, cierpienia, umierania dla Chrystusa i z Chrystusem - pouczył kandydatów bp K. Gurda. - Macie postępować w sposób godny, odpowiadający powołaniu kapłańskiemu - dodał.

 

Dążcie do świętości!

Biskup wskazał też służebny wymiar kapłaństwa. - Pamiętajcie, że ukształtował was Kościół, a nie świat, i nie żyjecie dla świata i według świata. Jesteście wezwani, aby ukazać innym sposób życia w świecie nie laicki, nie światowy - ale Boży. Nie idziecie rozwijać swoich pasji, swoich zainteresowań, ale idziecie realizować pasję samego Jezusa. A pasją Jezusa było zbawienie człowieka. Temu poświęcił z woli Ojca swoje życie i do kontynuacji tego zadania was wybrał - podkreślił, przywołując słowa Ewangelii: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” (J 15,16). Przypomniał również, że w pełnieniu powołania Jezus nie pozostawia nikogo samego - zawsze będzie z powołanym, dając swojego Ducha, by umacniał na drodze głoszenia Ewangelii. - On przez dar powołania uczynił was swoimi przyjaciółmi. Nie szukajcie więc przyjaciół w świecie; macie swego wiernego przyjaciela. (…) Przyjaźń z Jezusem zobowiązuje i prowadzi do upodobnienia się do Niego. A On jest święty. Dążcie więc do świętości - prosił.

 

Przekazanie władzy kapłańskiej

Po homilii każdy z kandydatów wkładał swoje ręce w ręce księdza biskupa, przyrzekając cześć i posłuszeństwo jemu i jego następcom. Modlitwą Litanii do Wszystkich Świętych zgromadzony lud błagał o łaskę Bożą dla kandydatów. Podczas tej modlitwy w akcie prostracji, tj. padnięcia na ziemię całym ciałem, wyrazili oni całkowite oddanie się do dyspozycji Bogu.

Obrzęd święceń dokonał się bez słów. Biskup w milczeniu kładł ręce na głowie każdego z diakonów i w ciszy zwracał się do Ducha Świętego, by ich napełnił, przemienił, uzdolnił do wykonywania zadań kapłańskich. Gest ten powtórzyli następnie wszyscy obecni w katedrze kapłani. Za pomocą tego znaku nowi prezbiterzy zostali przyjęci do wspólnoty kapłańskiej diecezji. Przez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń został udzielony kandydatom dar Ducha Świętego do pełnienia posługi prezbitera oraz przekazanie władzy kapłańskiej.

Po tym obrzędzie neoprezbiterzy włożyli na siebie szaty liturgiczne - stułę i ornat. Biskup namaścił ich dłonie olejem krzyżma, po czym wręczył każdemu patenę z hostią i kielich z winem na znak uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa oraz przekazał pocałunek pokoju - na znak przyjaźni i miłości, otwartości przyjęcia nowych kapłanów do grona prezbiterów.

- W dzisiejszej Eucharystii dziękowaliśmy Panu Bogu za Jego niezmierzoną miłość oraz za to, że wezwał nas po imieniu i uczynił rybakami ludzi - mówili neoprezbiterzy, wyrażając na zakończenie Mszy św. wdzięczność wszystkim, którzy pomogli im ukształtować sumienie i rozpoznać powołanie oraz wspierali ich w jego realizacji. Obiecali modlitwę oraz gorliwą kapłańską służbę - ku radości całego Kościoła.

Po zakończonej liturgii nowo wyświęceni kapłani wraz z rodzicami udali się na agapę do Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 ;
Ef 2, 13-18

Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR