19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Święcenia kapłańskie

20 czerwca 2018 r.

Pan uczynił ich rybakami ludzi


fot. podlasie24

Pamiętajcie, że ukształtował was Kościół, a nie świat, i nie żyjecie dla świata ani według świata. Jesteście wezwani, aby ukazać innym sposób życia w świecie nie laicki - ale Boży - mówił bp Kazimierz Gurda, zwracając się do kandydatów do święceń prezbiteratu.

W sobotę 16 czerwca święcenia kapłańskie przyjęło czterech diakonów: Marek Kondej, Rafał Przezdziak, Łukasz Rodzoś i Marcin Wesołowski. Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. K. Gurdy koncelebrowali: ks. kan. dr Piotr Paćkowski - rektor seminarium oraz ks. kan. Krzysztof Skwierczyński - ojciec duchowny. Na uroczystość przybyli także rodzice, krewni, przyjaciele, proboszczowie z parafii kandydatów do święceń, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wszyscy ci, którzy mieli swój wkład w formację przyszłych duszpasterzy. Bezpośrednim przygotowaniem do święceń były tygodniowe rekolekcje, które kandydaci przeżywali w sanktuarium w Kodniu.

- Włączenie w kapłaństwo Jezusa Chrystusa jest darem, którym otrzymujący święcenia zostają ubogaceni bez swoich zasług. Ten dar zostaje im dany we wspólnocie Kościoła i dla wspólnoty Kościoła - mówił biskup w homilii, nawiązując do słów Listu do Efezjan: „Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego” (Ef 4,7). Przypomniał diakonom, że wyrośli w konkretnej wspólnocie parafialnej i diecezjalnej, przejmując jej duchowość, tradycję, gorliwość i wierność, w tejże wspólnocie zostali też obdarzeni łaską powołania. Podkreślając, że święcenia przyjmują w roku jubileuszu 200 lat diecezji, ksiądz biskup zachęcił do tego, by żywili się duchowością błogosławionych, o której w liście skierowanym z okazji jubileuszu przypomniał papież Franciszek.

- Dzisiaj zostaniecie ustanowieni pasterzami celem budowania Ciała Chrystusowego, czyli konkretnego Kościoła. Teraz nadszedł czas kapłańskiej posługi, zaangażowania, pracy, cierpienia, umierania dla Chrystusa i z Chrystusem - pouczył kandydatów bp K. Gurda. - Macie postępować w sposób godny, odpowiadający powołaniu kapłańskiemu - dodał.

 

Dążcie do świętości!

Biskup wskazał też służebny wymiar kapłaństwa. - Pamiętajcie, że ukształtował was Kościół, a nie świat, i nie żyjecie dla świata i według świata. Jesteście wezwani, aby ukazać innym sposób życia w świecie nie laicki, nie światowy - ale Boży. Nie idziecie rozwijać swoich pasji, swoich zainteresowań, ale idziecie realizować pasję samego Jezusa. A pasją Jezusa było zbawienie człowieka. Temu poświęcił z woli Ojca swoje życie i do kontynuacji tego zadania was wybrał - podkreślił, przywołując słowa Ewangelii: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” (J 15,16). Przypomniał również, że w pełnieniu powołania Jezus nie pozostawia nikogo samego - zawsze będzie z powołanym, dając swojego Ducha, by umacniał na drodze głoszenia Ewangelii. - On przez dar powołania uczynił was swoimi przyjaciółmi. Nie szukajcie więc przyjaciół w świecie; macie swego wiernego przyjaciela. (…) Przyjaźń z Jezusem zobowiązuje i prowadzi do upodobnienia się do Niego. A On jest święty. Dążcie więc do świętości - prosił.

 

Przekazanie władzy kapłańskiej

Po homilii każdy z kandydatów wkładał swoje ręce w ręce księdza biskupa, przyrzekając cześć i posłuszeństwo jemu i jego następcom. Modlitwą Litanii do Wszystkich Świętych zgromadzony lud błagał o łaskę Bożą dla kandydatów. Podczas tej modlitwy w akcie prostracji, tj. padnięcia na ziemię całym ciałem, wyrazili oni całkowite oddanie się do dyspozycji Bogu.

Obrzęd święceń dokonał się bez słów. Biskup w milczeniu kładł ręce na głowie każdego z diakonów i w ciszy zwracał się do Ducha Świętego, by ich napełnił, przemienił, uzdolnił do wykonywania zadań kapłańskich. Gest ten powtórzyli następnie wszyscy obecni w katedrze kapłani. Za pomocą tego znaku nowi prezbiterzy zostali przyjęci do wspólnoty kapłańskiej diecezji. Przez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń został udzielony kandydatom dar Ducha Świętego do pełnienia posługi prezbitera oraz przekazanie władzy kapłańskiej.

Po tym obrzędzie neoprezbiterzy włożyli na siebie szaty liturgiczne - stułę i ornat. Biskup namaścił ich dłonie olejem krzyżma, po czym wręczył każdemu patenę z hostią i kielich z winem na znak uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa oraz przekazał pocałunek pokoju - na znak przyjaźni i miłości, otwartości przyjęcia nowych kapłanów do grona prezbiterów.

- W dzisiejszej Eucharystii dziękowaliśmy Panu Bogu za Jego niezmierzoną miłość oraz za to, że wezwał nas po imieniu i uczynił rybakami ludzi - mówili neoprezbiterzy, wyrażając na zakończenie Mszy św. wdzięczność wszystkim, którzy pomogli im ukształtować sumienie i rozpoznać powołanie oraz wspierali ich w jego realizacji. Obiecali modlitwę oraz gorliwą kapłańską służbę - ku radości całego Kościoła.

Po zakończonej liturgii nowo wyświęceni kapłani wraz z rodzicami udali się na agapę do Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR