21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Sesja rady miasta

27 czerwca 2018 r.

Prezydent z niższą pensją


fot. HAH

Rada miasta Siedlce zmniejszyła wynagrodzenie prezydenta Wojciecha Kudelskiego. Od 1 lipca będzie zarabiał mniej o 1420 zł brutto. Z inicjatywą obniżenia swojego uposażenia wystąpił sam włodarz.

Wynagrodzenie miesięczne prezydenta miasta składać się będzie z następujących składników: wynagrodzenia zasadniczego w kwocie - 5 tys. zł, dodatku funkcyjnego - 2,1 tys. zł, dodatku specjalnego - 2,84 tys. zł oraz dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego - 1 tys. zł. Ponadto, zgodnie z właściwymi przepisami, przysługują mu nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne. Zmianę uposażenia prezydenta wymusza rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające zmiany w sposobie wynagradzania m.in. pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru.

Podczas czerwcowej sesji rady miasta radni opozycji apelowali o nieobniżanie wynagrodzenia. Ich zdaniem rozporządzenie o wynagrodzeniu pracowników samorządowych, obniżające uposażenia prezydentów miasta i ich zastępców, to skrajny populizm, zbytnia ingerencja sejmu w kompetencje samorządu lokalnego oraz psucie prawa.

- Projekt uchwały budzi we mnie sprzeczne emocje. Ktoś wchodzi w moje kompetencje i odbiera prawo, które przysługiwało radnemu miasta - stwierdził Mariusz Dobijański, tłumacząc, że kompetencją rady miasta jest ustalanie wysokości wynagrodzeń prezydentów, z czego wielokrotnie korzystano. - Nigdy nie zdarzyło się, że obniżyliśmy uposażenie. Z reguły, uwzględniając różne czynniki, było ono zwiększane. Nie zgadzam się z tym, że poseł największego ugrupowania pewnego dnia stwierdza, iż obniży wynagrodzenia wszystkim samorządowcom w Polsce, bez względu na to, czy dobrze, czy źle wykonują swoją pracę. Uważam, że jest to daleko idąca ingerencja w wykonywanie mandatu. To skrajny populizm wywołany bezczelnością władz. Rada miasta nie powinna przychylić się do wniosku pana prezydenta - podkreślił radny, zwracając uwagę, że za kilka miesięcy rada miasta będzie ustalać wynagrodzenie nowego włodarza. Z kolei Andrzej Sitnik przypomniał, że już dużo wcześniej postulował obniżkę pensji prezydenta, ale wtedy nikt nie poparł wniosku.

 

Apel prezydenta

Robert Chojecki, broniąc projektu uchwały, odwołał się do przeprowadzonego w kraju sondażu. - Wynika z niego, że 61% społeczeństwa popiera obniżenie uposażenia prezydentom miast. Są przypadki, kiedy włodarze pobierają większe wynagrodzenie niż prezydent kraju. Jeśli sam zainteresowany wyszedł z inicjatywą obniżenia uposażenia, to my, jak rada miasta, powinniśmy się do tego pozytywnie ustosunkować - stwierdził radny.

Głos w sprawie zabrał również sam prezydent. - W ostatnim czasie wokół moich poborów pojawiły się manipulacje, które rozeszły na cały kraj, że prezydent Siedlec zarabia najwięcej, bo 17 tys. zł. To kłamstwo, które mnie zniesławia - zaznaczył W. Kudelski. - Nigdy nie upominałem się o pieniądze, nie wywierałem presji, żebyście dali mi większą pensję. Kiedy zostawałem prezydentem, miałem już wybudowany dom, samochód, działkę, kształciłem dzieci za pieniądze, które mi daliście - zwrócił się do radnych prezydent.

Odniósł się także do pojawiającego się w dyskusji wątku politycznego. - Może to i populizm. Szef partii PiS ocenia sytuację w kraju. Działa zapewne tak, żeby wygrać następne wybory i doszedł do wniosku, że takie działanie zaskutkuje tym, iż wyborcy to docenią. Kto chce zostać burmistrzem, wójtem będzie pracował za mniejsze pieniądze, a jeśli nie - przecież może zrezygnować - zauważył prezydent. Jednocześnie zastrzegł, iż nie pozwoli na podnoszenie sobie dodatkowych składowych wynagrodzenia, co - omijając intencje ustawodawcy - czynią niektóre samorządy. - Zmniejszają pobory zasadnicze, ale zwiększają dodatki. Ja na coś takiego w moim przypadku nie pozwolę. Dlatego bardzo proszę radę za zagłosowanie zgodnie z tym projektem za obniżeniem mi poborów, bo uważam, że dla dobra państwa taka inicjatywa powinna być przegłosowana - zaapelował W. Kudelski.

Ostatecznie za obniżeniem pensji prezydentowi zagłosowało 14 radnych, siedmiu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR