14 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 45
08-14 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w najbliższym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

27 czerwca 2018 r.

Prezydent z niższą pensją


fot. HAH

Rada miasta Siedlce zmniejszyła wynagrodzenie prezydenta Wojciecha Kudelskiego. Od 1 lipca będzie zarabiał mniej o 1420 zł brutto. Z inicjatywą obniżenia swojego uposażenia wystąpił sam włodarz.

Wynagrodzenie miesięczne prezydenta miasta składać się będzie z następujących składników: wynagrodzenia zasadniczego w kwocie - 5 tys. zł, dodatku funkcyjnego - 2,1 tys. zł, dodatku specjalnego - 2,84 tys. zł oraz dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego - 1 tys. zł. Ponadto, zgodnie z właściwymi przepisami, przysługują mu nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne. Zmianę uposażenia prezydenta wymusza rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające zmiany w sposobie wynagradzania m.in. pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru.

Podczas czerwcowej sesji rady miasta radni opozycji apelowali o nieobniżanie wynagrodzenia. Ich zdaniem rozporządzenie o wynagrodzeniu pracowników samorządowych, obniżające uposażenia prezydentów miasta i ich zastępców, to skrajny populizm, zbytnia ingerencja sejmu w kompetencje samorządu lokalnego oraz psucie prawa.

- Projekt uchwały budzi we mnie sprzeczne emocje. Ktoś wchodzi w moje kompetencje i odbiera prawo, które przysługiwało radnemu miasta - stwierdził Mariusz Dobijański, tłumacząc, że kompetencją rady miasta jest ustalanie wysokości wynagrodzeń prezydentów, z czego wielokrotnie korzystano. - Nigdy nie zdarzyło się, że obniżyliśmy uposażenie. Z reguły, uwzględniając różne czynniki, było ono zwiększane. Nie zgadzam się z tym, że poseł największego ugrupowania pewnego dnia stwierdza, iż obniży wynagrodzenia wszystkim samorządowcom w Polsce, bez względu na to, czy dobrze, czy źle wykonują swoją pracę. Uważam, że jest to daleko idąca ingerencja w wykonywanie mandatu. To skrajny populizm wywołany bezczelnością władz. Rada miasta nie powinna przychylić się do wniosku pana prezydenta - podkreślił radny, zwracając uwagę, że za kilka miesięcy rada miasta będzie ustalać wynagrodzenie nowego włodarza. Z kolei Andrzej Sitnik przypomniał, że już dużo wcześniej postulował obniżkę pensji prezydenta, ale wtedy nikt nie poparł wniosku.

 

Apel prezydenta

Robert Chojecki, broniąc projektu uchwały, odwołał się do przeprowadzonego w kraju sondażu. - Wynika z niego, że 61% społeczeństwa popiera obniżenie uposażenia prezydentom miast. Są przypadki, kiedy włodarze pobierają większe wynagrodzenie niż prezydent kraju. Jeśli sam zainteresowany wyszedł z inicjatywą obniżenia uposażenia, to my, jak rada miasta, powinniśmy się do tego pozytywnie ustosunkować - stwierdził radny.

Głos w sprawie zabrał również sam prezydent. - W ostatnim czasie wokół moich poborów pojawiły się manipulacje, które rozeszły na cały kraj, że prezydent Siedlec zarabia najwięcej, bo 17 tys. zł. To kłamstwo, które mnie zniesławia - zaznaczył W. Kudelski. - Nigdy nie upominałem się o pieniądze, nie wywierałem presji, żebyście dali mi większą pensję. Kiedy zostawałem prezydentem, miałem już wybudowany dom, samochód, działkę, kształciłem dzieci za pieniądze, które mi daliście - zwrócił się do radnych prezydent.

Odniósł się także do pojawiającego się w dyskusji wątku politycznego. - Może to i populizm. Szef partii PiS ocenia sytuację w kraju. Działa zapewne tak, żeby wygrać następne wybory i doszedł do wniosku, że takie działanie zaskutkuje tym, iż wyborcy to docenią. Kto chce zostać burmistrzem, wójtem będzie pracował za mniejsze pieniądze, a jeśli nie - przecież może zrezygnować - zauważył prezydent. Jednocześnie zastrzegł, iż nie pozwoli na podnoszenie sobie dodatkowych składowych wynagrodzenia, co - omijając intencje ustawodawcy - czynią niektóre samorządy. - Zmniejszają pobory zasadnicze, ale zwiększają dodatki. Ja na coś takiego w moim przypadku nie pozwolę. Dlatego bardzo proszę radę za zagłosowanie zgodnie z tym projektem za obniżeniem mi poborów, bo uważam, że dla dobra państwa taka inicjatywa powinna być przegłosowana - zaapelował W. Kudelski.

Ostatecznie za obniżeniem pensji prezydentowi zagłosowało 14 radnych, siedmiu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR