19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Sesja rady miasta

27 czerwca 2018 r.

Prezydent z niższą pensją


fot. HAH

Rada miasta Siedlce zmniejszyła wynagrodzenie prezydenta Wojciecha Kudelskiego. Od 1 lipca będzie zarabiał mniej o 1420 zł brutto. Z inicjatywą obniżenia swojego uposażenia wystąpił sam włodarz.

Wynagrodzenie miesięczne prezydenta miasta składać się będzie z następujących składników: wynagrodzenia zasadniczego w kwocie - 5 tys. zł, dodatku funkcyjnego - 2,1 tys. zł, dodatku specjalnego - 2,84 tys. zł oraz dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego - 1 tys. zł. Ponadto, zgodnie z właściwymi przepisami, przysługują mu nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne. Zmianę uposażenia prezydenta wymusza rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające zmiany w sposobie wynagradzania m.in. pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru.

Podczas czerwcowej sesji rady miasta radni opozycji apelowali o nieobniżanie wynagrodzenia. Ich zdaniem rozporządzenie o wynagrodzeniu pracowników samorządowych, obniżające uposażenia prezydentów miasta i ich zastępców, to skrajny populizm, zbytnia ingerencja sejmu w kompetencje samorządu lokalnego oraz psucie prawa.

- Projekt uchwały budzi we mnie sprzeczne emocje. Ktoś wchodzi w moje kompetencje i odbiera prawo, które przysługiwało radnemu miasta - stwierdził Mariusz Dobijański, tłumacząc, że kompetencją rady miasta jest ustalanie wysokości wynagrodzeń prezydentów, z czego wielokrotnie korzystano. - Nigdy nie zdarzyło się, że obniżyliśmy uposażenie. Z reguły, uwzględniając różne czynniki, było ono zwiększane. Nie zgadzam się z tym, że poseł największego ugrupowania pewnego dnia stwierdza, iż obniży wynagrodzenia wszystkim samorządowcom w Polsce, bez względu na to, czy dobrze, czy źle wykonują swoją pracę. Uważam, że jest to daleko idąca ingerencja w wykonywanie mandatu. To skrajny populizm wywołany bezczelnością władz. Rada miasta nie powinna przychylić się do wniosku pana prezydenta - podkreślił radny, zwracając uwagę, że za kilka miesięcy rada miasta będzie ustalać wynagrodzenie nowego włodarza. Z kolei Andrzej Sitnik przypomniał, że już dużo wcześniej postulował obniżkę pensji prezydenta, ale wtedy nikt nie poparł wniosku.

 

Apel prezydenta

Robert Chojecki, broniąc projektu uchwały, odwołał się do przeprowadzonego w kraju sondażu. - Wynika z niego, że 61% społeczeństwa popiera obniżenie uposażenia prezydentom miast. Są przypadki, kiedy włodarze pobierają większe wynagrodzenie niż prezydent kraju. Jeśli sam zainteresowany wyszedł z inicjatywą obniżenia uposażenia, to my, jak rada miasta, powinniśmy się do tego pozytywnie ustosunkować - stwierdził radny.

Głos w sprawie zabrał również sam prezydent. - W ostatnim czasie wokół moich poborów pojawiły się manipulacje, które rozeszły na cały kraj, że prezydent Siedlec zarabia najwięcej, bo 17 tys. zł. To kłamstwo, które mnie zniesławia - zaznaczył W. Kudelski. - Nigdy nie upominałem się o pieniądze, nie wywierałem presji, żebyście dali mi większą pensję. Kiedy zostawałem prezydentem, miałem już wybudowany dom, samochód, działkę, kształciłem dzieci za pieniądze, które mi daliście - zwrócił się do radnych prezydent.

Odniósł się także do pojawiającego się w dyskusji wątku politycznego. - Może to i populizm. Szef partii PiS ocenia sytuację w kraju. Działa zapewne tak, żeby wygrać następne wybory i doszedł do wniosku, że takie działanie zaskutkuje tym, iż wyborcy to docenią. Kto chce zostać burmistrzem, wójtem będzie pracował za mniejsze pieniądze, a jeśli nie - przecież może zrezygnować - zauważył prezydent. Jednocześnie zastrzegł, iż nie pozwoli na podnoszenie sobie dodatkowych składowych wynagrodzenia, co - omijając intencje ustawodawcy - czynią niektóre samorządy. - Zmniejszają pobory zasadnicze, ale zwiększają dodatki. Ja na coś takiego w moim przypadku nie pozwolę. Dlatego bardzo proszę radę za zagłosowanie zgodnie z tym projektem za obniżeniem mi poborów, bo uważam, że dla dobra państwa taka inicjatywa powinna być przegłosowana - zaapelował W. Kudelski.

Ostatecznie za obniżeniem pensji prezydentowi zagłosowało 14 radnych, siedmiu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR