19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wrażliwi na kulturę

4 lipca 2018 r.

Wawrzyny rozdane


fot. J. KURZAWA

Dorota Pikula, Krystyna Rudnicka, Witold Okniński i Renata Orzeszek - to tegoroczni laureaci Wawrzynów Siedleckich. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez prezydenta miasta od 2008 r.

Nagrodę otrzymują animatorzy, artyści, działacze i organizatorzy kultury, którzy swoimi pasjami, zainteresowaniami i osiągnięciami promują Siedlce, przyczyniając się do wzrostu atrakcyjności i rozpoznawalności miasta w Polsce i na świecie. Wyróżnienie stanowi wyraz szczególnego uznania dla osób, których praca zdecydowanie przekracza etatowe, zawodowe i statutowe obowiązki. Gala wręczenia Wawrzynów Siedleckich odbyła się 25 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki. Na uroczystości nie zabrakło władz miasta, radnych, laureatów poprzednich edycji, członków kapituły, przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń kulturalnych oraz mieszkańców.

- Kultura to oczko w głowie kolejnych władz samorządowych - zapewnił prezydent Wojciech Kudelski. - Być może nie mamy za dużo pieniędzy, ale jesteśmy wrażliwi na ludzi kultury. Wkład samorządu w jej rozkwit to piękne inwestycje, gdzie możemy się gromadzić i podziwiać pracę artystów. Nie szczędziliśmy na to grosza i dzisiaj mamy efekty w postaci różnych sukcesów naszych mieszkańców - podkreślił.

 

Miłośniczka piękna

Wawrzyn za całokształt pracy twórczej otrzymała historyk sztuki, a od 18 lat kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach D. Pikula. Autorka licznych esejów wskazujących wartość artystyczną dzieł sztuki. Miłośniczka piękna w malarstwie, rzeźbie, architekturze, muzyce i tańcu. - Jestem wzruszona. Choć tak naprawdę byłam wzruszona już na samą wieść, że otrzymam to wyróżnienie i znajdę się w gronie osób wpisujących się w kulturę tego miasta - powiedziała D. Pikula.

 

Kocham to miasto!

To samo wyróżnienie trafiło do Krystyny Rudnickiej, rodowitej siedlczanki, która całe swoje życie i twórczość związała z Siedlcami i Podlasiem. Na rynku literackim zadebiutowała w 1994 r. tomem wierszy „Księżycową ścieżką”. Debiutem prozatorskim była książka „Szeherezada” wydana w 2002 r. Osiem lat później ukazał się debiutancki poetycki tomik dla dzieci „Świerszczykowe nutki”. W 80 urodziny pisarka otrzymała stypendium prezydenta Siedlec, w ramach którego powstała książka „W pogoni za utraconym czasem”. W ubiegłym, roku ukazały się dwie książki poetyckie: „Przeminęło w murach miasta” oraz „Z kartek pamiętnika”. K. Rudnicka jest autorką 24 książek, laureatką wielu konkursów literackich. - Kocham to miasto, kocham coraz mocniej. W 1941 r. jako dziewięcioletnia dziewczynka napisałam wiersz pt. „Kocham Siedlce”. Pół wieku później w konkursie literackim organizowanym przez Limes otrzymałam nagrodę prezydenta miasta. Dziś jako kobieta wcześnie urodzona powiem tak: kocham tu każdy kamień, każda grudkę ziemi, cień drzew w alejach parku, staw, a nad nim wierzby, w płaczących wierzbach pomnik Piłsudskiego i historię wpisaną w cmentarne ulice. Kocham niebo nad miastem, kocham moje Siedlce - zapewniła K. Rudnicka.

 

Z pasji

Wawrzyn za upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym powędrował do Witolda Oknińskiego, regionalisty, pasjonat historii miasta, znawcy siedleckiego sądownictwa i adwokatury. Jest absolwentem wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Był prokuratorem, wiceprezydentem Siedlec, adwokatem i sędzią. Człowiek o niezwykłej wiedzy na temat historii miasta i jego mieszkańców. Wiadomości czerpie głównie z dokumentów bibliotecznych i archiwalnych oraz spotkań z potomkami interesujących go osób. Autor i współautor wielu publikacji, m.in. z Arkadiuszem Berezą napisał książkę „Sądownictwo Siedleckie. Tradycje i współczesność”, a z Danutą Sowińską książkę „Sędziowie i prokuratorzy siedleckiego okręgu sądowego w latach 1917-1950”. W 2016 r. opracował redakcyjnie książkę Aleksandry Chrzanowskiej „Tęsknota za Siedlcami”, a w 2017 r. „Dziennik” Haliny Berezy. W marcu ukazała się kolejna publikacja współautorstwa W. Oknińskiego i Lecha Krzyżanowskiego „Temida wyemancypowana”. - Tak to jest, że czasami zajmujemy się jakąś dziedziną nie po to, by osiągnąć sukces czy być nagrodzonym. Robimy to z pasji. Ja również odkryłem ją w sobie. I choć wiąże się ona z wykonywanym zawodem, to w zasadzie jest już ponad to, gdyż dotyczy historii sądownictwa. Tak się składa, że przy okazji natrafiam na fascynujące losy siedlczan i bardzo się cieszę, że mogę takie postaci przybliżać - zaznaczył. W Okniński.

 

Plastyczka i graficzka

Z kolei nagrodę za działanie na rzecz popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta otrzymała Renata Orzeszek. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego o kierunku pedagogika z plastyką, zawodowo związana z projektowaniem graficznym, reklamą i wystawiennictwem. Jak sama podkreśla, rozwój artystyczny zawdzięcza siedleckim artystom i wychowawcom, m.in. Andrzejowi Sołtysiukowi, Tomaszowi Nowakowi, Mikołajowi Bieludze oraz Michałowi Gardzińskiemu. W 2017 r. opracowała graficznie pierwszą grę planszową „Miasteczko. Siedlce w XX-leciu międzywojennym”. Współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami, organizacjami, przedsiębiorcami i rzemieślnikami, tworząc różnorodne projekty o charakterze artystycznym czy reklamowo-marketingowym. Prowadzi autorską pracownię „Bez szablonu”.


Podczas gali wręczono również statuetki Mecenasa Siedleckiej Kultury. Otrzymali je:

Złoty Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.;

Złoty Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - PGE Polska Grupa Energetyczna S.A;

Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - Sawo-Met sp. z o.o.;

Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - Małgorzata i Dariusz Lipińscy - właściciele firmy Madar Hurtownia Artykułów Dziecięcych;

Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - Katarzyna i Maciej Grabowscy - właściciele F.H.U. Matrix Maciej Bartłomiej Grabowski.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR