19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Krzeskie inicjatywy

4 lipca 2018 r.

Rodzinnie i aktywnie


fot. ARCHIWUM

Choć pogoda zawiodła, nie zrobili tego mieszkańcy. V Spotkanie Integracyjne „W nastroju nocy świętojańskiej” odbyło się po prostu w innym miejscu, a humory - jak zawsze - dopisywały.

Nie mogło być inaczej. Tak zgranej i aktywnej społeczności lokalnej nie ma chyba nigdzie indziej. Mieszkańcy Krzeska Królowa-Niwa po raz piąty zorganizowali spotkanie integracyjne połączone z Rodzinnym Dniem Otwartym. Wszystko miało miejsce podczas nocy świętojańskiej, by przekazać kolejnym pokoleniom wiedzę o tej tradycji. Dzień poświęcony rodzinie rozpoczęto o 17.00. Irek Kaługa z Centrum Informacji Przyrodniczej dla Obszaru LGD Ziemi Siedleckiej poprowadził warsztaty przyrodnicze, zaś kulinarne - Mazowiecka Micha Szlachecka Szlak Kulinarny.

„Micha” wyróżnia się tym, że gotuje tradycyjnie i zdrowo. Tym razem nacisk położony był na zioła. Okazało się, że pesto z pokrzywy i komosy czy makaron z bazylią i szpinakiem to dania dla wszystkich. Furorę robiły dzieci z zielonymi buźkami. Odbyły się również prelekcje i konkursy dotyczące zdrowego trybu życia, zabawy dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Czas szybko zleciał i nastała 19.00, czyli początek V Spotkania Integracyjnego. Z zaplanowanych wydarzeń nie wyszło jedynie ognisko. „Było super, jak zwykle” wspominają mieszkańcy i już myślą o kolejnych działaniach.

 

Wzory do naśladowania

Co sprawia, że mieszkańcy Krzeska-Królowa Niwa tak chętnie się angażują dla dobra ogółu? Jak sami przyznają, są społecznością bardzo aktywną od pokoleń. - Z opowieści starszych, ale także z materiałów historycznych wynika, że od początku swego istnienia nasza wieś była „enklawą” aktywności społecznej w regionie - zdradza Hubert Pasiak, prezes SOKiAL Krzesk, a także mieszkaniec tej miejscowości. - Dzisiejsi mieszkańcy Krzeska-Królowej Niwy są spadkobiercami tej aktywności, ale też świetnymi kontynuatorami. To w większości ludzie, którzy są tutaj silnie zakorzenieni. Krzesk to ich miejsce na ziemi, stąd troska o jego wygląd, ale także aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez organizacje społeczne czy szkołę - dodaje.

Koszyczkowe spotkania rozpoczęły się trzy lata temu i okazało się, że są świetną formą integracji mieszkańców. Ale nie tylko zabawa im w głowie. W ostatnim czasie mamy do czynienia z „erupcją” aktywności mieszkańców Krzeska. Bo oni potrafią nie tylko się razem bawić, ale też ciężko pracować. - To zasługa sołtysa oraz innych liderów, jak dyrektor szkoły czy prezesi stowarzyszeń, a także ich umiejętności współpracy i angażowania pozostałych - podkreśla H. Pasiak.


3 PYTANIA 

Hubert Pasiak - prezes SOKiAL Krzesk

 

Kto spośród mieszkańców najbardziej angażuje się w działalność na rzecz innych?

 

Z działalnością w organizacjach pozarządowych zazwyczaj jest tak, że angażują się wciąż te same osoby. W Krzesku jest jednak trochę łatwiej, bowiem aktywnych organizacji jest tutaj wyjątkowo dużo. Stowarzyszenie SOKIAL działa od ponad 12 lat, ale dziś ludzi aktywizuje przede wszystkim sołtys i Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku.

 

Wszyscy mieszkańcy przyklaskują Waszym działaniom?

 

Oczywiście, jak wszędzie, i tutaj są słowa krytyki oraz komentarze. Zazwyczaj komentują ci, którzy sami są bierni i niewiele dają od siebie. Takimi nie ma co się aż tak przejmować! Ale najważniejsze, że u nas to zdecydowana mniejszość!

 

Jednak zupełnie sami nie osiągnęlibyście aż tyle…

 

To prawda. Wiele zawdzięczamy innym. To jest taki samonapędzający się mechanizm: jeśli jesteś aktywny, dajesz coś od siebie, wówczas łatwiej jest uzyskać wsparcie… W ostatnim czasie aktywność mieszkańców Krzeska wsparła Fundacja ENEA. Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała dofinansowanie na projekt, którego celem jest wzrost aktywności społecznej. Wyposażenie w niezbędny sprzęt świetlicy wiejskiej w Krzesku, będącej własnością OSP, ułatwi nam realizację wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i integracyjnych, które dotąd mogły być organizowane wyłącznie w okresie letnim. Działalność krzeskich społeczników wspiera też gmina Zbuczyn, w różnych formach. Piknik integracyjny został dofinansowany w ramach inicjatywy lokalnej pt.: „Po 600”. Choć nazwa inicjatywy nawiązuje do obchodzonej właśnie rocznicy 600-lecia Zbuczyna, to Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku otrzymało również wsparcie na realizację krzeskich działań.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR