19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Krzeskie inicjatywy

4 lipca 2018 r.

Rodzinnie i aktywnie


fot. ARCHIWUM

Choć pogoda zawiodła, nie zrobili tego mieszkańcy. V Spotkanie Integracyjne „W nastroju nocy świętojańskiej” odbyło się po prostu w innym miejscu, a humory - jak zawsze - dopisywały.

Nie mogło być inaczej. Tak zgranej i aktywnej społeczności lokalnej nie ma chyba nigdzie indziej. Mieszkańcy Krzeska Królowa-Niwa po raz piąty zorganizowali spotkanie integracyjne połączone z Rodzinnym Dniem Otwartym. Wszystko miało miejsce podczas nocy świętojańskiej, by przekazać kolejnym pokoleniom wiedzę o tej tradycji. Dzień poświęcony rodzinie rozpoczęto o 17.00. Irek Kaługa z Centrum Informacji Przyrodniczej dla Obszaru LGD Ziemi Siedleckiej poprowadził warsztaty przyrodnicze, zaś kulinarne - Mazowiecka Micha Szlachecka Szlak Kulinarny.

„Micha” wyróżnia się tym, że gotuje tradycyjnie i zdrowo. Tym razem nacisk położony był na zioła. Okazało się, że pesto z pokrzywy i komosy czy makaron z bazylią i szpinakiem to dania dla wszystkich. Furorę robiły dzieci z zielonymi buźkami. Odbyły się również prelekcje i konkursy dotyczące zdrowego trybu życia, zabawy dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Czas szybko zleciał i nastała 19.00, czyli początek V Spotkania Integracyjnego. Z zaplanowanych wydarzeń nie wyszło jedynie ognisko. „Było super, jak zwykle” wspominają mieszkańcy i już myślą o kolejnych działaniach.

 

Wzory do naśladowania

Co sprawia, że mieszkańcy Krzeska-Królowa Niwa tak chętnie się angażują dla dobra ogółu? Jak sami przyznają, są społecznością bardzo aktywną od pokoleń. - Z opowieści starszych, ale także z materiałów historycznych wynika, że od początku swego istnienia nasza wieś była „enklawą” aktywności społecznej w regionie - zdradza Hubert Pasiak, prezes SOKiAL Krzesk, a także mieszkaniec tej miejscowości. - Dzisiejsi mieszkańcy Krzeska-Królowej Niwy są spadkobiercami tej aktywności, ale też świetnymi kontynuatorami. To w większości ludzie, którzy są tutaj silnie zakorzenieni. Krzesk to ich miejsce na ziemi, stąd troska o jego wygląd, ale także aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez organizacje społeczne czy szkołę - dodaje.

Koszyczkowe spotkania rozpoczęły się trzy lata temu i okazało się, że są świetną formą integracji mieszkańców. Ale nie tylko zabawa im w głowie. W ostatnim czasie mamy do czynienia z „erupcją” aktywności mieszkańców Krzeska. Bo oni potrafią nie tylko się razem bawić, ale też ciężko pracować. - To zasługa sołtysa oraz innych liderów, jak dyrektor szkoły czy prezesi stowarzyszeń, a także ich umiejętności współpracy i angażowania pozostałych - podkreśla H. Pasiak.


3 PYTANIA 

Hubert Pasiak - prezes SOKiAL Krzesk

 

Kto spośród mieszkańców najbardziej angażuje się w działalność na rzecz innych?

 

Z działalnością w organizacjach pozarządowych zazwyczaj jest tak, że angażują się wciąż te same osoby. W Krzesku jest jednak trochę łatwiej, bowiem aktywnych organizacji jest tutaj wyjątkowo dużo. Stowarzyszenie SOKIAL działa od ponad 12 lat, ale dziś ludzi aktywizuje przede wszystkim sołtys i Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku.

 

Wszyscy mieszkańcy przyklaskują Waszym działaniom?

 

Oczywiście, jak wszędzie, i tutaj są słowa krytyki oraz komentarze. Zazwyczaj komentują ci, którzy sami są bierni i niewiele dają od siebie. Takimi nie ma co się aż tak przejmować! Ale najważniejsze, że u nas to zdecydowana mniejszość!

 

Jednak zupełnie sami nie osiągnęlibyście aż tyle…

 

To prawda. Wiele zawdzięczamy innym. To jest taki samonapędzający się mechanizm: jeśli jesteś aktywny, dajesz coś od siebie, wówczas łatwiej jest uzyskać wsparcie… W ostatnim czasie aktywność mieszkańców Krzeska wsparła Fundacja ENEA. Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała dofinansowanie na projekt, którego celem jest wzrost aktywności społecznej. Wyposażenie w niezbędny sprzęt świetlicy wiejskiej w Krzesku, będącej własnością OSP, ułatwi nam realizację wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i integracyjnych, które dotąd mogły być organizowane wyłącznie w okresie letnim. Działalność krzeskich społeczników wspiera też gmina Zbuczyn, w różnych formach. Piknik integracyjny został dofinansowany w ramach inicjatywy lokalnej pt.: „Po 600”. Choć nazwa inicjatywy nawiązuje do obchodzonej właśnie rocznicy 600-lecia Zbuczyna, to Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku otrzymało również wsparcie na realizację krzeskich działań.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR