21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Krzeskie inicjatywy

4 lipca 2018 r.

Rodzinnie i aktywnie


fot. ARCHIWUM

Choć pogoda zawiodła, nie zrobili tego mieszkańcy. V Spotkanie Integracyjne „W nastroju nocy świętojańskiej” odbyło się po prostu w innym miejscu, a humory - jak zawsze - dopisywały.

Nie mogło być inaczej. Tak zgranej i aktywnej społeczności lokalnej nie ma chyba nigdzie indziej. Mieszkańcy Krzeska Królowa-Niwa po raz piąty zorganizowali spotkanie integracyjne połączone z Rodzinnym Dniem Otwartym. Wszystko miało miejsce podczas nocy świętojańskiej, by przekazać kolejnym pokoleniom wiedzę o tej tradycji. Dzień poświęcony rodzinie rozpoczęto o 17.00. Irek Kaługa z Centrum Informacji Przyrodniczej dla Obszaru LGD Ziemi Siedleckiej poprowadził warsztaty przyrodnicze, zaś kulinarne - Mazowiecka Micha Szlachecka Szlak Kulinarny.

„Micha” wyróżnia się tym, że gotuje tradycyjnie i zdrowo. Tym razem nacisk położony był na zioła. Okazało się, że pesto z pokrzywy i komosy czy makaron z bazylią i szpinakiem to dania dla wszystkich. Furorę robiły dzieci z zielonymi buźkami. Odbyły się również prelekcje i konkursy dotyczące zdrowego trybu życia, zabawy dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Czas szybko zleciał i nastała 19.00, czyli początek V Spotkania Integracyjnego. Z zaplanowanych wydarzeń nie wyszło jedynie ognisko. „Było super, jak zwykle” wspominają mieszkańcy i już myślą o kolejnych działaniach.

 

Wzory do naśladowania

Co sprawia, że mieszkańcy Krzeska-Królowa Niwa tak chętnie się angażują dla dobra ogółu? Jak sami przyznają, są społecznością bardzo aktywną od pokoleń. - Z opowieści starszych, ale także z materiałów historycznych wynika, że od początku swego istnienia nasza wieś była „enklawą” aktywności społecznej w regionie - zdradza Hubert Pasiak, prezes SOKiAL Krzesk, a także mieszkaniec tej miejscowości. - Dzisiejsi mieszkańcy Krzeska-Królowej Niwy są spadkobiercami tej aktywności, ale też świetnymi kontynuatorami. To w większości ludzie, którzy są tutaj silnie zakorzenieni. Krzesk to ich miejsce na ziemi, stąd troska o jego wygląd, ale także aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez organizacje społeczne czy szkołę - dodaje.

Koszyczkowe spotkania rozpoczęły się trzy lata temu i okazało się, że są świetną formą integracji mieszkańców. Ale nie tylko zabawa im w głowie. W ostatnim czasie mamy do czynienia z „erupcją” aktywności mieszkańców Krzeska. Bo oni potrafią nie tylko się razem bawić, ale też ciężko pracować. - To zasługa sołtysa oraz innych liderów, jak dyrektor szkoły czy prezesi stowarzyszeń, a także ich umiejętności współpracy i angażowania pozostałych - podkreśla H. Pasiak.


3 PYTANIA 

Hubert Pasiak - prezes SOKiAL Krzesk

 

Kto spośród mieszkańców najbardziej angażuje się w działalność na rzecz innych?

 

Z działalnością w organizacjach pozarządowych zazwyczaj jest tak, że angażują się wciąż te same osoby. W Krzesku jest jednak trochę łatwiej, bowiem aktywnych organizacji jest tutaj wyjątkowo dużo. Stowarzyszenie SOKIAL działa od ponad 12 lat, ale dziś ludzi aktywizuje przede wszystkim sołtys i Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku.

 

Wszyscy mieszkańcy przyklaskują Waszym działaniom?

 

Oczywiście, jak wszędzie, i tutaj są słowa krytyki oraz komentarze. Zazwyczaj komentują ci, którzy sami są bierni i niewiele dają od siebie. Takimi nie ma co się aż tak przejmować! Ale najważniejsze, że u nas to zdecydowana mniejszość!

 

Jednak zupełnie sami nie osiągnęlibyście aż tyle…

 

To prawda. Wiele zawdzięczamy innym. To jest taki samonapędzający się mechanizm: jeśli jesteś aktywny, dajesz coś od siebie, wówczas łatwiej jest uzyskać wsparcie… W ostatnim czasie aktywność mieszkańców Krzeska wsparła Fundacja ENEA. Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała dofinansowanie na projekt, którego celem jest wzrost aktywności społecznej. Wyposażenie w niezbędny sprzęt świetlicy wiejskiej w Krzesku, będącej własnością OSP, ułatwi nam realizację wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i integracyjnych, które dotąd mogły być organizowane wyłącznie w okresie letnim. Działalność krzeskich społeczników wspiera też gmina Zbuczyn, w różnych formach. Piknik integracyjny został dofinansowany w ramach inicjatywy lokalnej pt.: „Po 600”. Choć nazwa inicjatywy nawiązuje do obchodzonej właśnie rocznicy 600-lecia Zbuczyna, to Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku otrzymało również wsparcie na realizację krzeskich działań.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR