11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Ruszył rządowy program wsparcia dla uczniów

18 lipca 2018 r.

Chętnych na 300 zł całkiem sporo


fot. ARCHIWUM

Nowy rok szkolny dla większości rodziców oznacza spore wydatki. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się nowy program rządowy pn. Dobry Start, potocznie nazywany Wyprawka 300+, który umożliwia otrzymanie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł.

Świadczenie przysługuje niezależnie od posiadanego dochodu. Podobnie jak wsparcie z programu Rodzina 500+ 300 zł nie jest opodatkowane i nie podlega egzekucji komorniczej. Od lipca wnioski o 300 zł wyprawki dla uczniów można wypełniać za pośrednictwem portalu emp@tia, platformy e-puap czy systemów teleinformatycznych banków. Wnioski tradycyjne, w formie papierowej, będą przyjmowane od 1 sierpnia.

Rodziny z jednym dzieckiem w wieku szkolnym wydały w zeszłym roku średnio 686 zł na wyprawkę, mające dwoje dzieci - ponad 1,2 tys zł, a troje nawet 1,7 tys. zł - podaje ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej. Program Dobry Start, nazywany powszechnie 300+, ma odciążyć domowe budżety. Adresowany jest do rodzin, w których dzieci chodzą do szkoły i nie ukończyły jeszcze 20 roku życia. Uczniowie niepełnosprawni będę dostawać pieniądze o cztery lata dłużej. Pomoc nie przysługuje studentom, słuchaczom szkół policealnych i szkół dla dorosłych, a także przedszkolakom i uczniom zerówek. Na wsparcie nie mogą liczyć również rodzice, których dzieci zostały umieszczone w poprawczaku, szkole wojskowej czy schronisku dla nieletnich, o ile te ośrodki zapewniają pełne nieodpłatne utrzymanie.

Ministerstwo zapewnia, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone w budżecie. Problemem mogą się okazać ewentualne kolejki w urzędach, zwłaszcza w sierpniu, oraz możliwa podwyżka cen - sprzedawcy z pewnością nie przepuszczą okazji, że ich klienci mają w kieszeni więcej gotówki.

 

Prosty formularz

Wniosek o świadczenie jest dość prosty. Trzeba w nim podać podstawowe dane dzieci oraz rodzica składającego dokumenty (nazwisko, PESEL, adres), a także dane szkoły. Dokumenty składamy w tych samych instytucjach, które przyjmują wnioski o 500+, czyli w urzędach miast lub gmin, ośrodkach pomocy społecznej.

 

Duże zainteresowanie

Zainteresowanie 300+ jest spore. - Do 13 lipca otrzymaliśmy ok. 1,7 tys. wniosków. Jak na dwa tygodnie to sporo. Szacujemy, że będzie ich ok. 6 tys., z czego połowa pewnie wpłynie w sierpniu wersji papierowej - mówi Przemysław Grzegrzółka, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach. - Składając wnioski drogą elektroniczną, mamy pewność, iż są one wypełnione poprawnie, gdyż system nie przepuści błędów. Myślę, że problemy pojawią się przy wypełnianiu formularzy papierowych. Tam bowiem nie mamy wskazówek. W takich sytuacjach osoby mające kłopot z wypełnieniem przychodzą praktycznie z czystymi wnioskami, licząc na pomoc pracownika MOPR. Ten, oczywiście, pomaga, a to z kolei sprawia, iż tworzą się kolejki. W sierpniu spodziewamy się większego ruchu, gdyż mieszkańcy wrócą z urlopów. Poza tym w tym miesiącu coraz intensywniej myśli się o szkole - dodaje.

Od 16 lipca druki wniosków są wydawane w główniej siedzibie MOPR, a także w placówce przy ul. Osińskiej.

Również w Białej Podlaskiej zainteresowanie programem Dobry Start jest duże. - Do połowy lipca mieliśmy ok. 1 tys. elektronicznie wypełnionych formularzy. Przybędzie ich z pewnością sierpniu. Prognozy wskazują, że wniosków może być nawet 7 tys., w tym 85 na dzieci będące w pieczy zastępczej - wyjaśnia Ewa Borkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Kiedy można spodziewać się wypłat? - Zgodnie z rozporządzeniem musi to nastąpić do końca września. Część świadczeń wypłacimy w lipcu, część w sierpniu i wrześniu. Zależy to od tego, jaka pula wpłynie z rządu - odpowiada P. Grzegrzółka.


Uwaga na oszustów

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy mogą wykorzystać duże zainteresowanie rządowym programem Dobry Start. Na co zwrócić uwagę, składając elektronicznie formularz? Resort przypomina, że żadna instytucja, która zaangażowana jest w przyjmowanie wniosków, nie pobiera opłaty. Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku maila lub SMS z prośbą o kliknięcie linka lub odesłanie SMS. „Nie należy na nie reagować - może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera” - czytamy na stronie resortu. Należy zapamiętać, że „Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie Dobry Start nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link” – ostrzegają urzędnicy.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR