23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Ruszył rządowy program wsparcia dla uczniów

18 lipca 2018 r.

Chętnych na 300 zł całkiem sporo


fot. ARCHIWUM

Nowy rok szkolny dla większości rodziców oznacza spore wydatki. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się nowy program rządowy pn. Dobry Start, potocznie nazywany Wyprawka 300+, który umożliwia otrzymanie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł.

Świadczenie przysługuje niezależnie od posiadanego dochodu. Podobnie jak wsparcie z programu Rodzina 500+ 300 zł nie jest opodatkowane i nie podlega egzekucji komorniczej. Od lipca wnioski o 300 zł wyprawki dla uczniów można wypełniać za pośrednictwem portalu emp@tia, platformy e-puap czy systemów teleinformatycznych banków. Wnioski tradycyjne, w formie papierowej, będą przyjmowane od 1 sierpnia.

Rodziny z jednym dzieckiem w wieku szkolnym wydały w zeszłym roku średnio 686 zł na wyprawkę, mające dwoje dzieci - ponad 1,2 tys zł, a troje nawet 1,7 tys. zł - podaje ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej. Program Dobry Start, nazywany powszechnie 300+, ma odciążyć domowe budżety. Adresowany jest do rodzin, w których dzieci chodzą do szkoły i nie ukończyły jeszcze 20 roku życia. Uczniowie niepełnosprawni będę dostawać pieniądze o cztery lata dłużej. Pomoc nie przysługuje studentom, słuchaczom szkół policealnych i szkół dla dorosłych, a także przedszkolakom i uczniom zerówek. Na wsparcie nie mogą liczyć również rodzice, których dzieci zostały umieszczone w poprawczaku, szkole wojskowej czy schronisku dla nieletnich, o ile te ośrodki zapewniają pełne nieodpłatne utrzymanie.

Ministerstwo zapewnia, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone w budżecie. Problemem mogą się okazać ewentualne kolejki w urzędach, zwłaszcza w sierpniu, oraz możliwa podwyżka cen - sprzedawcy z pewnością nie przepuszczą okazji, że ich klienci mają w kieszeni więcej gotówki.

 

Prosty formularz

Wniosek o świadczenie jest dość prosty. Trzeba w nim podać podstawowe dane dzieci oraz rodzica składającego dokumenty (nazwisko, PESEL, adres), a także dane szkoły. Dokumenty składamy w tych samych instytucjach, które przyjmują wnioski o 500+, czyli w urzędach miast lub gmin, ośrodkach pomocy społecznej.

 

Duże zainteresowanie

Zainteresowanie 300+ jest spore. - Do 13 lipca otrzymaliśmy ok. 1,7 tys. wniosków. Jak na dwa tygodnie to sporo. Szacujemy, że będzie ich ok. 6 tys., z czego połowa pewnie wpłynie w sierpniu wersji papierowej - mówi Przemysław Grzegrzółka, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach. - Składając wnioski drogą elektroniczną, mamy pewność, iż są one wypełnione poprawnie, gdyż system nie przepuści błędów. Myślę, że problemy pojawią się przy wypełnianiu formularzy papierowych. Tam bowiem nie mamy wskazówek. W takich sytuacjach osoby mające kłopot z wypełnieniem przychodzą praktycznie z czystymi wnioskami, licząc na pomoc pracownika MOPR. Ten, oczywiście, pomaga, a to z kolei sprawia, iż tworzą się kolejki. W sierpniu spodziewamy się większego ruchu, gdyż mieszkańcy wrócą z urlopów. Poza tym w tym miesiącu coraz intensywniej myśli się o szkole - dodaje.

Od 16 lipca druki wniosków są wydawane w główniej siedzibie MOPR, a także w placówce przy ul. Osińskiej.

Również w Białej Podlaskiej zainteresowanie programem Dobry Start jest duże. - Do połowy lipca mieliśmy ok. 1 tys. elektronicznie wypełnionych formularzy. Przybędzie ich z pewnością sierpniu. Prognozy wskazują, że wniosków może być nawet 7 tys., w tym 85 na dzieci będące w pieczy zastępczej - wyjaśnia Ewa Borkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Kiedy można spodziewać się wypłat? - Zgodnie z rozporządzeniem musi to nastąpić do końca września. Część świadczeń wypłacimy w lipcu, część w sierpniu i wrześniu. Zależy to od tego, jaka pula wpłynie z rządu - odpowiada P. Grzegrzółka.


Uwaga na oszustów

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy mogą wykorzystać duże zainteresowanie rządowym programem Dobry Start. Na co zwrócić uwagę, składając elektronicznie formularz? Resort przypomina, że żadna instytucja, która zaangażowana jest w przyjmowanie wniosków, nie pobiera opłaty. Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku maila lub SMS z prośbą o kliknięcie linka lub odesłanie SMS. „Nie należy na nie reagować - może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera” - czytamy na stronie resortu. Należy zapamiętać, że „Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie Dobry Start nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link” – ostrzegają urzędnicy.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR