21 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Wybryk opozycji

8 sierpnia 2018 r.

W obronie konstytucji


fot. AWAW

2 sierpnia na pomniku pary prezydenckiej umiejscowionym w Białej Podlaskiej członkowie KOD zawiesili baner z napisem „konstytucja”. Policja postawiła im zarzut znieważenia pomnika.

Do zdarzenia doszło o 5.00 rano. Kamery monitoringu zarejestrowały, jak dwóch mężczyzn podchodzi do pomnika i na postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego zarzuca papierową koszulkę. Straż miejska, która obsługuje monitoring, poinformowała o wszystkim policję. Funkcjonariusze zdjęli baner z pomnika i zabezpieczyli go. Potem zajęli się ustaleniem tożsamości sprawców. Zrobili to błyskawicznie. Okazało się, że jeden z nich pochodzi z Piszczaca, drugi z gminy Biała Podlaska. Nie są młodzi. Wiek obu panów można określić słowem „dojrzały”. Na komendzie policji odmówili składania wyjaśnień. „Przyozdabianie” pomników koszulkami z napisem „konstytucja” jest kolejną propagandową akcją członków KOD. Opozycja zaznaczyła w ten sposób swój ślad także m.in. na pomniku smoka wawelskiego w Krakowie i warszawskiej syrenki.

- Obaj panowie chyba nie spodziewali się, że cały plac Wojska Polskiego, na którym stoi pomnik, jest objęty monitoringiem. Myślę, że z ich strony była to manifestacja polityczna; w mojej ocenie całkiem niewłaściwa. To początek eskalacji konfliktu politycznego, którego do tej pory nigdy u nas nie było. Żadna siła polityczna nigdy do tego nie dążyła. Współpraca między PiS i PO trwa tutaj od czterech lat. Dla wielu jest to pewnie kość niezgody i dlatego dążą do poróżnienia bialczan. Apeluję o rozwagę i uciszenie emocji - komentował prezydent Dariusz Stefaniuk.

Przypominał, że baner na pomniku to już druga akcja przeciwników obecnej władzy. Wcześniej ktoś zniszczył tablice na rondzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - To już prawdziwy absurd i akt wandalizmu, a nie manifestacja polityczna. To niszczenie mienia publicznego, za które płacimy z naszych podatków - podsumowywał włodarz.

 

„Akt bohaterstwa”

D. Stefaniuk zaznaczył, że akcje podobne to tej z zawieszaniem banerów na pomnikach powinny być piętnowane przez wszystkie środowiska polityczne.

- Bardzo dziwi mnie zachowanie niektórych parlamentarzystów, którzy w mediach społecznościach przyklaskują podobnym inicjatywom, twierdząc, że są one fantastycznym aktem bohaterstwa. Debata polityczna powinna odbywać się w inny sposób. Takie wpisy są tylko podjudzaniem i podkładaniem ognia. Każdy z nas ma jakieś poglądy i wyobrażenia na temat Polski. Wyraźmy je podczas wyborów w sposób kulturalny i transparentny - apelował do mieszkańców prezydent Białej Podlaskiej.

Panowie, którzy zawiesili baner, kilka dni po swoim „wyczynie” zwołali konferencję prasową pod pomnikiem pary prezydenckiej. Oznajmili, że zeznania będą składać tylko przed niezawisłym sądem. Podkreślali, że swojego czynu nie rozpatrują w kategorii znieważenia. Kilkukrotnie powtarzali, że w zmarłym prezydencie L. Kaczyńskim widzą wybitnego konstytucjonalistę. Podczas konferencji złożyli pod pomnikiem dwa egzemplarze konstytucji. Przyznali też, że otrzymali pomoc prawną od władz KOD.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR