18 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Plener kresowy

16 sierpnia 2017 r.

Rzeźbili i malowali


fot. JS

Od 7 do 13 sierpnia w ośrodku Pompka w Woli Uhruskiej odbył się Międzynarodowy Plener Plastyczny „Kresy 92”, podczas którego można było obserwować twórców przy pracy.

Pierwszy plener w Woli Uhruskiej odbył się w 1989 r. Wówczas artyści rzeźbiarze pracowali na przykościelnym placu w ramach Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby Sakralnej. Pomysłodawcą i organizatorem był Czesław Szczęch, któremu poświęcona była tegoroczna edycja wydarzenia. Drugi plener miał miejsce dopiero w 1992 r. Uczestnicy wykonywali płaskorzeźby stacji drogi krzyżowej. Jedną można oglądać w kościele parafialnym w Woli Uhruskiej. Z czasem do artystów dołączyli malarze.

Na plener przyjechali artyści nie tylko z naszego kraju. Dwóch rzeźbiarzy - Walery Kozłowski z Homla i Mikolaj Zadriejka z Iwanieca - przybyło z Białorusi, a malarka Victoria Popowa z Ukrainy. Obok twórców z Woli Uhruskiej - Romana Korczyńskiego, Elżbiety Kowalczuk i Andrzeja Misztala - w plenerze wzięli też udział: Norbert Kornacki z Grudziądza, Stanisław Stroński z Dąbrowy Tarnowskiej, Janusz Woliński z Włodawy, Bogusława Makarewicz z Parczewa, Edmund Wilk z Dąbrowy Tarnowskiej, Mariusz Komorowski z Włodawy, Teresa Stasiak z Krasnegostawu i Renata Mołozowska z Hańska.

- W tym roku, po dwuletniej przerwie, kontynuujemy temat tajemnic drogi różańcowej - mówi Igor Korczyński, komisarz Międzynarodowego Pleneru Plestycznego „Kresy 92”. - Każdy uczestnik wykonuje jedną tajemnicę. Temat będzie gościł na naszych artystycznych spotkaniach plenerowych przez kolejne trzy edycje. Zadaniem twórców było wykonanie rzeźb monumentalnych, które staną przy Pompce - dodaje.

Tradycją imprezy stał się udział uzdolnionej artystycznie młodzieży, która pracowała pod okiem malarzy i rzeźbiarzy. W tym roku malowano i rzeźbiono. Powstały też malunki na kamieniu i ciekawe tatuaże pod kierunkiem Renaty Mozołowskiej.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR