21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Duchowość w obiektywie

25 października 2017 r.

Uchwycić nieuchwytne


fot. AWAW

20 października w Bialskim Centrum Kultury otwarto wystawę „Znaki wiary na Podlasiu”. Ekspozycja jest elementem projektu skierowanego do miejscowej młodzieży.

Wzięło w nim udział 30 osób w wieku od 13 do 19 lat. Środki na przedsięwzięcie wyłożyło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Budżet projektu wynosił 34 tys. zł. - Działania zostały podzielone na kilka etapów. Najpierw organizowaliśmy tzw. spotkania robocze, na których omawialiśmy koncepcję i przygotowywaliśmy się pod kątem religijno- historycznym. Potem wzięliśmy udział w jednodniowej wycieczce krajoznawczej po regionie. Podróżowaliśmy szlakiem miejsc kultu różnych religii. Byliśmy m.in. na mizarze w Studziance, w cerkwi w Jabłecznej i w Kostomłotach, w kościele w Kodniu i w Pratulinie. Z wyjazdu przywieźliśmy mnóstwo pięknych zdjęć. Część z nich prezentujemy na wystawie - mówi Renata Sobczuk, instruktor plastyki w BCK.

Projekt obejmował też warsztaty plastyczne, fotograficzne i filmowe. Zorganizowano je w Mielniku nad Bugiem. Zajęcia plastyczne odbyły się pod kierunkiem dr Marzeny Łukaszuk z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która uczyła młodych wykonywania prac w technice tuszowo-atramentowej. - Idealnie nadaje się ona do oddania wszelkich pięknych szczegółów, których nie brakowało w pracach naszej młodzieży. Warsztaty fotograficzne prowadził znany fotograf Tadeusz Żaczek, specjalista w temacie duchowości Polski wschodniej. Z kolei zajęcia filmowe odbyły się pod okiem Kai Gromadzkiej - wylicza instruktorka.

Ostatnim etapem projektu będzie promocja albumu, w którym znajdą się najpiękniejsze prace wykonane podczas poszczególnych zajęć. Odbędzie się ona 6 listopada, o 18.00, w BCK.

 

Nie tylko cyfrówki

W projekcie uczestniczyły osoby należące do kółek artystycznych funkcjonujących przy BCK. Warsztaty były dla nich kolejną okazją do tego, by poszerzyć swoje umiejętności. Jak opowiadali instruktorzy, młodzi chętnie korzystali z podpowiedzi i propozycji opiekunów. - Celem przedsięwzięcia było spojrzenie człowieka na wiarę. Chciałem pokazać zupełnie nowe, inne rzeczy. Jakże odmienne od tych, z jakimi mają kontakt na co dzień. W dobie fotografii cyfrowej, zaproponowałem fotografię analogową, która jest mi bliska od prawie 40 lat. Podczas zajęć praktycznych posługiwaliśmy się aparatem wielkoformatowym i otworkowym. Byłem mile zaskoczony, że wiele osób wiedziało, jak się na nich pracuje. Efekt naszych działań został utrwalony i zaprezentowany na wernisażu - chwali podopiecznych T. Żaczek, podkreślając, iż młodzież, z którą pracował, stanowi ciekawy narybek fotografów zainteresowanych zdjęciami poświęconymi wierze, kulturze i religii tych terenów. To dobry prognostyk na przyszłość.

Wystawę „Znaki czasu na Podlasiu” będzie można oglądać w BCK przez najbliższe dwa tygodnie.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR