14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

RYKI

7 lutego 2018 r.

W dziecięcym świecie rymów


fot. TK

Słowna żonglerka i zabawa w rytmie muzyki przypadły do gustu najmłodszym. Przy okazji ferii zimowych Miejsko-Gminne Centrum Kultury zorganizowało spotkanie autorskie z Agatą Karpińską.

Lokalna poetka od wielu lat zajmuje się pisaniem wierszy i układaniem piosenek dla dzieci. Tym razem postanowiła pokazać najmłodszym, jak takie utwory powstają.

Na lekcję instruktażową zaprosiła przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 5 w Rykach.

 

Rymowanka o piesku

 

Na początku autorka opowiedziała o swojej pracy i przeczytała napisany przez siebie wiersz. Rymowanka o święcie kota spodobała się małym słuchaczom. Pani Agata zaproponowała więc, aby następny utwór przy jej pomocy wszystkie dzieci ułożyły wspólnie. Gdy grupa podchwyciła pomysł, rozpoczęło się poszukiwanie tematu. Po krótkim zastanowieniu dzieci doszły do wniosku, że będzie to wiersz o piesku. Pisarka zaczęła pytać przedszkolaków, co może robić taki zwierzak. Każda odpowiedź maluchów - odpowiednio zapisana - zamieniała się w kolejny wers. W ten sposób krok po kroku powstał cały utwór. Pozostała jeszcze kwestia ilustracji. Dzieci podchodziły do tablicy i na dużej karcie wspólnie narysowały psa, budę, kość i słońce.

 

Z myślą o najmłodszych

 

Układanie wierszy i piosenek dla maluchów nie jest dla pani Agaty nowością. Pierwszą rymowankę napisała podczas pracy w jednym z warszawskich przedszkoli. - Miałam pod opieką grupę „Biedronek”. Naszym marzeniem było posiadanie własnej piosenki. A że o biedronkach jest znana tylko jedna, czyli „Biedroneczki są w kropeczki”, postanowiłam napisać własną. I tak to się zaczęło - opowiadała A. Karpińska. Wkrótce jej utwory

opublikowało wydawnictwo Nowa Era.

Z czasem przychodziły nowe zamówienia. - Opracowywałam scenariusze do zajęć dla dzieci, ilustracje do podręczników, zeszytów ćwiczeń oraz gry planszowe i puzzle - wyliczała pisarka. Jej najnowszym dziełem jest książka dla dzieci „Polskie święta i zwyczaje. Wiersze o świętach” wydana nakładem wydawnictwa Greg.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR