14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Przygotowania do Misterium Męki Pańskiej

21 marca 2018 r.

Płaczący tłum idzie za cierpiącym Jezusem


fot. ARCHIWUM

Ulicami Hańska po raz trzeci przejdzie uroczysta procesja Drogi Krzyżowej połączona z Misterium Męki Pańskiej.

Misterium, którego inicjatorami są: proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Rajmunda ks. Sławomir Brodawka oraz Marta Lewenda, rozpocznie się w tym roku w godzinach wieczornych. Procesja wyruszy sprzed kościoła o 18.00, następnie przejdzie trasą o długości ok. 1 km, aby zakończyć się w świątyni. Nad przebiegiem widowiska czuwa M. Lewenda. - W trakcie odgrywania pierwszego widowiska w 2016 r. byłam zaabsorbowana grą aktorów, doglądaniem detali, sprawnym przebiegiem. Nie zwracałam natomiast uwagi na rekcję osób oglądających misterium - opowiada.

- Po zakończeniu moja mama opowiedziała mi, że parafianie bardzo przeżywali Pasję Jezusa, niektóre kobiety nawet płakały - wraz z tymi, które odgrywały rolę kobiet towarzyszących Maryi, współcierpiących z Nią. Reakcja tłumu była wyraźna: ludzie mieli przed sobą postać Jezusa niosącego krzyż, aktorzy ubrani byli w stroje, które również działają na wyobraźnię. Dodatkowo „zagrały” dialogi, które wpływają na ludzką umysłowość, pobudzają serca. Wszyscy - organizatorzy, aktorzy, uczestnicy - przeżywamy za każdym razem Pasję - dodaje M. Lewenda.

 

Płacz Matki Bożej

Widowisko zbudowane jest w ten sposób, że aktorzy odgrywają scenki poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, tworząc ich żywą ilustrację. Tło stanowią rozważania odczytywane przez ks. S. Brodawkę. - W poprzednich latach obserwowałem ludzi, którzy uczestniczyli w Misterium, wiele osób płakało - stwierdza ksiądz proboszcz. - Zapadają w umysły ludzkie słowa Jezusa, na zmysły oddziałuje płacz Matki Bożej.

- W drugiej edycji odtwórczyni roli Maryi rzeczywiście płakała, było to jej autentyczne uczestnictwo, nie gra - opowiada M. Lewenda. - Po spektaklu stwierdziła, że nie czuje się na siłach zagrać ponownie. Podobnie było za pierwszym razem, kiedy zrezygnowała aktorka grająca Maryję - tak duże było to dla niej przeżycie. W sposób autentyczny wczuwają się w swoje role dziewczyny, które idą za krzyżem, towarzysząc Matce Bożej i tworząc tłum płaczących kobiet - wyjaśnia.

 

Jezusa zagra ten sam aktor

Emocje towarzyszące grze nie są też obce mężczyznom. - Chłopak, który po raz drugi będzie Judaszem, zadał mi pytanie: czy w tym roku znów będzie musiał „sprzedawać” Jezusa - mówi Lewenda. - Z kolei chłopak grający rolę Jezusa chciał się wycofać, ale po namowach proboszcza po raz trzeci będzie występował.

Aleksander Zaorski, odtwarzający rolę Jezusa, twierdzi, że nauczenie się tekstu - dość obszernego - nie stanowi takiego problemu, jak zagranie gestów Jezusa, upadków pod krzyżem czy momentu ukrzyżowania. - Przygotowując się do widowiska, oglądałem filmy pokazujące mękę Chrystusa, przypatrywałem się grze aktorów i dzięki temu poradziłem sobie z tym wyzwaniem - mówi. - Jest stres, ale odczuwam też pomoc „z góry”. W momencie odgrywania misterium atmosfera jest nie do opisania. Słyszę płacz ludzi, dostrzegam poruszone twarze. Ludzie uczestniczą w widowisku duchowo. Podobnie odczuwam swój udział ja - dzieli się A. Zaorski.

 

Prawdziwe przeżycia

Aktorzy - osoby w różnym wieku: najmłodszy aktor ma 16 lat, najstarszy 66 - angażują się przeżywają w Pasję emocjonalnie. - Tych emocji nie widać na próbach. Dopiero tuż przed rozpoczęciem misterium, kiedy założą stroje, kiedy wiadomo, że nie można już nic poprawić, zaczynają przeżywać po swojemu. Jesteśmy jako zespół osobami czynnie uczestniczącymi w życiu parafii, dlatego wymiar religijny widowiska jest dla nas znaczący duchowo - opowiada M. Lewenda. Jak mówi, wszyscy są bardzo zaangażowani w realizację misterium, wykazują inicjatywę w przygotowywaniu strojów. - Nawet, kiedy wiadomo, że dialogi nie zmienią się w danym roku, proszą o częstsze próby, aby odegrać swoje role jak najlepiej. Do pomocy w organizacji widowiska włączył się także Ariel Struski, dyrektor Gminnego Domu Kultury. Oprócz wsparcia technicznego i pomysłów dotyczących scenografii, na które z jego strony możemy liczyć, odgrywa też w misterium rolę jednego z apostołów - precyzuje m. Lawenda.

W tym roku Misterium Męki Pańskiej w Hańsku odbędzie się w godzinach wieczornych. Mrok rozświetlany będzie przez delikatne światła, co stworzy sprzyjający klimat do rozważań.

fot. Arch. Par. Hańsk

 

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR