14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Uniwersytecka ekspozycja

21 marca 2018 r.

Nie tylko sacrum


fot. AWAW

16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarto wystawę zatytułowaną „Z miłości do sztuki”. Wszystkie prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ekspozycję przygotowano w odnowionej oficynie zachodniej. W czterech salach można podziwiać m.in. obrazy, porcelanę i figury. W tym roku KUL obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji władze uczelni postanowiły zaprezentować część bogatej kolekcji poza Lublinem. Najcenniejsze eksponaty pokazywane są obecnie w Muzeum Zamkowym w Malborku. Te, które trafiły do Białej Podlaskiej, również trzeba uznać za ciekawe i ważne. Pomysłodawczynią wystawy była Violetta Jarząbkowska, dyrektor MPP. - Znałam zbiory muzealne KUL, ponieważ tam studiowałam. Zajęcia z muzealnictwa odbywały się w niewielkim pomieszczeniu magazynowym. W tamtym czasie kolekcja nie była udostępniana publicznie, służyła jedynie studentom.

Dopiero od niedawna jest pokazywana na zewnątrz. Zadzwoniłam więc do dr. Krzysztofa Przylickiego, dyrektora Muzeum KUL, i poprosiłam o udostępnienie zbiorów z kolekcji państwa Litwińskich. Okazało się, że została ona wypożyczona na rok do Malborka. W zamian otrzymaliśmy obiekty, które niedawno przeszły gruntowną konserwację - opowiada pani dyrektor.

 

Dwa portrety

- Przyznam, że obawiałem się o tę wystawę. Początkowo zastanawiałem się, czy będzie ona ciekawa. Przejrzałem magazyn i okazało się, że możemy udostępnić jeszcze wiele cennych i godnych wyeksponowania obiektów. Trzeba podkreślić, że do tej pory nie były one nigdzie pokazywane. Za najcenniejsze uważam dwa znakomite portrety przedstawiające Annę Ludwikę z Mycielskich Radziwiłłową i Ludwika Mycielskiego. Oba obrazy namalował jeden z najwybitniejszych malarzy niemieckiego rokoka Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski - mówi K. Przylicki.

Wystawa składa się z czterech części. - W pierwszej sali mamy zbiory sakralne. Można obejrzeć wyposażenie kościelne (m.in. piękne barokowe rzeźby ołtarzowe i chorągiew procesyjną), obrazy religijne, płaszczenicę oraz ikonę unicką. W kolejnych dwóch pomieszczeniach znalazły się obiekty z epoki baroku, rokoka i biedermeieru. W ostatniej sali mamy malarstwo z przełomu XIX i XX w. W ramach ekspozycji pokazujemy prace słynnego Nikofora Krynickiego. Jego akwarele goszczą w naszym muzeum po raz pierwszy - wylicza V. Jarząbkowska.

 

Burzliwe losy kolekcji

Zwiedzając wystawę, warto zwrócić uwagę także na kilka innych obrazów - chociażby na „Śpiącego małego Jana Chrzciciela” Pietra Liberiego, na ikonę Chrystusa ustanawiającego Eucharystię pochodzącą z początku XVIII w. oraz barokową kopię „Cudu św. Jana Kantego” (tzw. cudu z dzbanem) według Tadeusza Kuntzego-Konicza.

Historia KUL-owskich zbiorów sztuki sięga 1932 r. Zapoczątkowała je darowizna ks. kan. Jana Władzińskiego. - Przed II wojną światową uniwersytecka kolekcja liczyła ok. 4 tys. obiektów. Niestety w 1939 r. wszystkie zostały zabrane przez Niemców. Do dziś udało się odnaleźć tylko pięć zaginionych eksponatów. Po zakończeniu wojny kolekcja była tworzona od podstaw. Pierwsze artefakty uczelnia otrzymała dzięki przekazom i darowiznom pochodzącym m.in. z kurii wrocławskiej, która podarowała obiekty z zakresu sztuki śląskiej. Później wpłynęły eksponaty z Centralnej Składnicy Muzealnej w Kozłówce. Były to głównie barokowe rzeźby ołtarzowe. W latach 60 muzeum KUL nabyło obrazy malarzy obcych. Ważną część zbiorów stanową też darowizny od osób prywatnych. Trafiły do nas na przełomie lat 80 i 90. Do najważniejszych donatorów należą państwo Olga i Tadeusz Litawińscy oraz Stanisława i Tadeusz Witowscy, a także panie Joanna Gliwa i Krystyna Hartleb. KUL-owskie zbiory liczą dziś ponad 1,7 tys. muzealiów - opowiada K. Przylicki. Podkreśla, że konserwacji prezentowanych obiektów dokonali studenci i wykładowcy wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa „Z miłości do sztuki” będzie czynna do 2 września.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR