13 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Podpisanie umowy

11 kwietnia 2018 r.

Rusza remont Żółkiewskiego


fot. HAH

Zabytkowy budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach doczeka się remontu. Umowę na rewitalizację gmachu pomiędzy miastem a wykonawcą - konsorcjum siedleckich firm z liderem spółką MAL-POL podpisano 6 kwietnia. Koszt inwestycji to prawie 6 mln zł, a prace mają zakończyć się 1 lipca 2019 r.

- Dzisiejszy dzień to ważne wydarzenie dla naszego miasta - przyznał prezydent miasta Wojciech Kudelski. - Popularny w Siedlcach „Żółkiewski” w swojej długiej historii przechodził różne koleje losu. W czasach PRL szkoła była szczególnie nękana. W latach 60 została zlikwidowana i zniknęła na 30 lat, a w budynku funkcjonowało technikum gastronomiczne - przypomniał prezydent. Wybudowany według projektu Antonio Corazziego gmach zachował się w swoim niezmienionym kształcie przez 175 lat. Niestety, czas robił swoje, a nieremontowany obiekt niszczał. Kilka lat temu w związku ze złym stanem technicznym budynku zagrażającym bezpieczeństwu podjęto decyzję o wynajęciu pomieszczeń w Collegium Mazovia przy ul. Sokołowskiej i przeniesieniu tam szkoły.

- W tym czasie poszukiwaliśmy środków i możliwości rewitalizacji obiektu. Przygotowaliśmy najpierw koncepcję, a potem dokumentację techniczną rozbudowy szkoły. Wreszcie udało się znaleźć środki na zrealizowanie pierwszego i drugiego etapu tej inwestycji - podkreślił W. Kudelski. W ubiegłym roku w ramach pierwszego etapu rewaloryzacji budynku IV LO do zabytkowego gmachu dobudowano łącznik (połączy zabytkowy budynek oraz planowaną halę sportową). Już od września będzie tam odbywała się część zajęć.

 

Doświadczeni wykonawcy

- Zawsze wierzyłem, że zaistnieją warunki, aby tę szkołę wyremontować, ale czekaliśmy na fundusze zewnętrzne, które pozwoliłyby przystąpić do prac. W tym roku pojawiły się pieniądze na dalszy remont - podkreślił włodarz miasta. - Dziękuję wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego, aby ta inwestycja mogła zostać rozpoczęta. Trzeba tu podkreślić zasługi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który zabiegał o środki z budżetu centralnego. Chciałbym podziękować także zarządowi województwa mazowieckiego, że wsparł realizację projektu środkami unijnymi - zaznaczył W. Kudelski. Ostatecznie inwestycja będzie zrealizowana ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację, z dodatkowym wkładem mazowieckiego konserwatora zabytków. - Cieszy, że remontu podjęły się siedleckie firmy, które mają duże doświadczenie przy pracach w obiektach zabytkowych - zwrócił uwagę prezydent.

 

Kompleksowa rewitalizacja

W ramach rewitalizacji budynku głównego IV LO wykonany zostanie kompleksowy wielobranżowy remont wraz z przebudową pomieszczeń. Roboty obejmą m.in. wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, wewnętrznego wykończenia ścian, a także malowanie, wykonanie posadzek, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; wykonanie instalacji wewnętrznych: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji. Wystrój strefy wejścia do obiektu będzie nawiązywał do jego historii. Przewidziane zostało również wyposażenie budynku głównego oraz łącznika. W ramach przebudowy zostanie dostosowany do obowiązujących warunków technicznych, przepisów sanitarno-higienicznych i przeciwpożarowych, co jest niezbędne do właściwego funkcjonowania obiektu. W ramach robót zewnętrznych zagospodarowany zostanie terem wokół szkoły. Powstaną trawniki, nawierzchnie z kostki brukowej, parking, droga manewrowa, zjazd, ogrodzenie, oświetlenie terenu. Posadzone zostaną także drzewa.

- To dla nas spore wyzwanie, bo rewitalizujemy zabytkowy obiekt, ściśle związany z historią naszego miasta - przyznał Krzysztof Wasilewski, prezes firmy MAL-POL. - Jesteśmy doświadczonym wykonawcą remontów zabytków. Niedawno odnawialiśmy siedlecki ratusz, a obecnie pracujemy w Liwie, gdzie odtwarzamy zamkowe mury - dodał.

 

Powrót w przyszłym roku

Decyzja o przystąpieniu do rewitalizacji zabytkowego budynku cieszy uczniów i grono pedagogiczne, a szczególnie zabiegające od lat o realizację inwestycji stowarzyszenie „Żółkiewszczacy”. - Jesteśmy świadkami historycznej chwili. Najstarsza szkoła w mieście doczekała się remontu - przyznał Jacek Jagiełło, dyrektor IV LO.

Od nowego roku szkolnego młodzież rozpocznie naukę w łączniku, gdzie znajdą się sale: informatyczna, matematyczna, do przedmiotów przyrodniczych oraz pracownie językowe. - Tak ułożymy plany lekcyjne, aby każda klasa miała raz w tygodniu całodzienne zajęcia w nowym budynku. W podpisanej umowie znalazł się także zakup wyposażenia do pomieszczeń w łączniku - poinformował J. Jagiełło. Do macierzystego budynku przy ul. Konarskiego uczniowie wrócą 1 września 2019 r.

Kolejnym etapem rewitalizacji IV LO - po remoncie głównego gmachu - będzie budowa nowej sali gimnastycznej.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR