14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

XII Wiosna na polu i w ogrodzie

17 kwietnia 2018 r.

Słonecznie i rodzinnie


fot. JAG

Tegoroczna edycja targów, dzięki sprzyjającej aurze, okazała się ogromnym sukcesem. Na plac im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach w sobotę, 14 kwietnia, ściągnęły tłumnie całe rodziny. Organizator - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce - szacuje, że imprezę odwiedziło ok. 5 tys. osób, zaś zaprezentowało się 80 wystawców.

A było w czym wybierać, bo oprócz sadzonek, krzewów czy drzew rozstawiono stoiska z miodami, tradycyjnymi wypiekami i litewskimi mięsami. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które mogły skosztować przeróżnych słodkości, a także wziąć udział w konkursach. Dla pasjonatów ogrodnictwa takie targi to doskonała okazja, by uzyskać informacje dotyczące projektowania i urządzania ogrodów oraz pielęgnacji roślin. Imprezę rozpoczął występ zespołu „Radość” z Radomyśli. Kupujący, oglądając targowe stoiska, nucili pod nosem znane piosenki, a to za sprawą artystów, którzy zaprezentowali polskie szlagiery muzyki rozrywkowej, także te najnowsze.

 

Chwilę po 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy oraz powitanie zaproszonych gości. Oficjalnego otwarcia dokonali: wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie Sławomir Piotrowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach Marek Furman. Nie zabrakło włodarzy, przedstawicieli organizatorów czy zaprzyjaźnionych instytucji. Wśród gości znaleźli się m.in. wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, dyrektor gabinetu politycznego ministra Krzysztofa Tchórzewskiego Paweł Mazurkiewicz, nadleśniczy Jerzy Osiak.

 

Moc towarów

Odwiedzający Wiosnę na polu i w ogrodzie mogli zaopatrzyć się w przeróżne sadzonki, by uzupełnić ogrodowe braki po zimie lub stworzyć nowe nasadzenia. Kwiaty, krzewy, drzewka ozdobne i owocowe - było w czym wybierać. A dla tych, którzy nie uprawiają ogródka, zostały smakołyki: regionalne wypieki, lokalne sery, miody i jego przetwory czy tradycyjne wędliny i mięsa. Jak co roku sporym zainteresowaniem cieszyły się wyroby z drewna, wikliny, a także rękodzieło ludowe.

Osoby szukające fachowych porad mogły porozmawiać ze specjalistami z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pracownicy tych instytucji służyli swoją wiedzą i doświadczeniem. Z kolei na miłośników agroturystyki i lokalnych przysmaków czekało stoisko gospodarstw ekologicznych, prezentujących swoją ofertę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Siedlce, gdzie dla zwiedzających przeprowadzono koło fortuny. Uczestnicy gry mieli okazję wykazać się wiedzą o lesie, ochronie przyrody, gatunkach roślin i zwierząt oraz pracy leśników.

 

Tęgie głowy

Do konkursu wiedzy o Siedlcach, który był jednym z punktów targów, przystąpiły zarówno dzieci, jak i dorośli. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o atrakcjach miasta lub jego zabytkach czy znanych miejscach. Ewelina Raczyńska z gabinetu prezydenta UM Siedlce pytała najmłodszych m.in. o to, jaki jest najwyższy kościół w Siedlcach, jak nazywa się mężczyzna na wieży trzymający kulę ziemską, gdzie w Siedlcach występują aktorzy, gdzie w mieście można jeździć rowerem? Dorośli natomiast odpowiadali na pytania: którą rocznicę utworzenia diecezji siedleckiej obchodzimy w tym roku, jakie imię będzie nosił niebawem otwarty tunel, jakie jest hasło promocyjne miasta Siedlce, pomnik jakiego zwierzęcia stoi w parku miejskim i dlaczego? Niektóre pytania sprawiały trudność, ale większość uczestników wykazała się sporą wiedzą o mieście, za co otrzymali nagrody.

 

Miły dzień

Okazji do sprawdzenia swej wiedzy było więcej, ponieważ przeprowadzono również konkursy „Zielony ogród pełen zdrowia”, „Bądź EKO” i „Podatki w domu, na polu i w ogrodzie”. Okazuje się, że z wiedzą w tych dziedzinach nie jest źle.

Kolejne godziny upływały pod znakiem oglądania, kupowania i smakowania. Przez ten czas na scenie wystąpiły Uli Babki ze Zbuczyna, a także Kapela Zbuczyńska i przyjaciele. Natomiast na smaczną grochówkę, do której tradycyjnie ustawiła się bardzo długa kolejka, zaprosili żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zaprezentowali także swój sprzęt i działalność. Na stoisku Komendy Miejskiej Policji odbyła się kampania informacyjna skierowana do seniorów oraz znakowanie rowerów.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR