21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Bliżej ludzi

16 maja 2018 r.

Posłowie w drodze


fot. K. Tchórzewski/Facebook

Politycy PiS kontynuują spotkania z wyborcami. W ubiegłym tygodniu region odwiedzili czołowi parlamentarzyści. Spotkania odbywają się w ramach kampanii „Polska jest jedna”.

12 maja do Krzeska Królowej-Niwy przyjechali ministrowie energii i obrony narodowej: Krzysztof Tchórzewski i Mariusz Błaszczak. Parlamentarzyści przekonywali zgromadzonych w świetlicy wiejskiej blisko 200 mieszkańców, że choć nie wszystkie problemy są rozwiązane i pojawiają się nowe potrzeby, to rząd dotrzymuje obietnic. Ma też przygotowane nowe projekty. K. Tchórzewski przybliżył program inwestycyjny w energetyce. - Przed pięcioma laty polskie gospodarstwa domowe zużywały połowę tej ilości prądu co w „starych” państwach Unii Europejskiej. Obecnie zużycie sięgnęło 60% ich poziomu - tłumaczył.

- Zapotrzebowanie na energię rośnie i musi być ona dostarczona. Stąd budowa wielu nowych elektrowni węglowych. To nie tak, że w ostatnich latach państwo polskie stać było tylko na wysiłek programu 500+. Obecnie z olbrzymim rozmachem prowadzimy potężny program inwestycyjny - zapewnił, a jako przykład podał budowę elektrowni w Ostrołęce. Ma ona kosztować 6 mld zł. Inwestycja będzie wymagała zatrudnienia ok. 7 tys. ludzi. Po wybudowaniu przedsiębiorstwo ma zużywać ma 11 tys. ton, czyli 200 wagonów węgla na dobę. - Nowa elektrownia powstała w Kozienicach. Kolejne - w Opolu, Jaworznie, Turowie. Nowe elektrownie gazowe powstaną w pobliżu gazoportu w Świnoujściu. To inwestycje na poziomie około 40 mld zł, które pod moim nadzorem są robione przez nasze spółki. Jeśli nie stworzymy dostępności do energii elektrycznej, nie będzie rozwoju gospodarczego - tłumaczył szef resortu energii.

 

Ograniczyć biedę

Z kolei minister M. Błaszczak podkreślił, iż PiS konsekwentnie dąży do zmniejszania obwodów biedy nie tylko w małych miejscowościach, ale także w dużych miastach. Przypomniał, że Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy, wprowadził w stolicy program dożywiania dzieci. - Przez program 500+ ograniczyliśmy biedę, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych, z problemami. To wielkie osiągnięcie. To są pieniądze, które nie są transferowane zagranicę. One są wydawane na podstawowe potrzeby w kraju, w lokalnych społecznościach. Więcej przez to zarabiają ci, którzy prowadzą tam sklepy, dostarczają towar. To też mechanizm gospodarczy - podkreślił Błaszczak, przypominając również o obniżeniu wieku emerytalnego, zwiększeniu wpływów z podatku VAT.

 

Siedziba w Siedlcach

Szef resortu obrony zwrócił uwagę na znaczenie działań rządu dla poprawy bezpieczeństwa. Mówił o przywracaniu pozamykanych w ubiegłych latach w małych miejscowościach posterunkach policji, utworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej, zakupie nowego sprzętu wojskowego, wzmacnianiu wojska na wschodzie Polski. Zapowiedział powołanie nowej dywizji wojsk operacyjnych. - Wszystko wskazuje, że jej siedzibą będą Siedlce - zaznaczył.

 

Apel w sprawie rolników

Podczas spotkania głos zabrał ks. kan. Stanisław Chodźko, diecezjalny duszpasterz rolników, który zaapelował o pomoc dla hodowców borykających się z rozprzestrzeniającą się na wschodzie Polski chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Poinformował, że rolnicy założyli komitet protestacyjny w związku z niezadowalającymi działaniami władz w zwalczaniu ASF, prowadzili rozmowy, które, niestety, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. - Hodowcy zgłosili wiele słusznych postulatów. Zostały one przyjęte, ale nie wprowadzono ich w życie. To dramat. Nie chcemy, żeby rolnicy występowali przeciwko obecnej władzy rolnicy, bo tu większość głosowała na PiS - powiedział ks. Chodźko, zwracając się o pochylenia nad problemami drobnych rolników, którzy hodują niewielką liczbę świń.

Minister Błaszczak zaapelował o cierpliwość. - Wszystko wymaga wysiłku i czasu. Te rozmowy są trudne, tu jest gra interesów - stwierdził M. Błaszczak.

 

Konsultacji będzie więcej

Natomiast Radzyń Podlaski i Parczew odwiedził eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk. Reforma systemu sądownictwa, realizacja programu 500+, ale także zatrzymanie prywatyzacji w służbie zdrowia - to zdaniem europosła najważniejsze osiągnięcia, które w ostatnim czasie zrealizował rząd. W spotkaniu z politykiem wzięło udział kilkadziesiąt osób. Nie brakowało pytań m.in. o politykę rządu w sprawie uchodźców, wiek emerytalny, ale także problemy sadowników i rolników.

Z. Kuźmiuk zapowiedział w Parczewie, że spotkań i konsultacji z mieszkańcami regionu będzie więcej.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR